Αγώνες του ΣΥΛΛΑ Αιδηψού το Σ.Κ 22 & 23 Οκτωβρίου

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ...
Τρεις αγώνες και τρεις νίκες για τα τμήματα του ΣΥΛΛΑ Αιδηψού το Σαββατοκύριακο 22 και 23/10/2016. Την αρχή έκανα οι Έφηβοι κερδίζοντας τον Έσπερο στη Λαμία (4η σερί νίκη) με 60-69 και ακολούθησαν οι Παίδες που νίκησαν τον Πρωτέα Λαμίας στην Αιδηψό με 62-48. Τη σκυτάλη πήραν οι άνδρες- που στον πρώτο εντός έδρας αγώνα για φέτος- νίκησαν στην παράταση τον Άρη Αμφίκλειας με 72-65.
Αναλυτικά:

1) Σάββατο 22/10/2016 Χαλκιοπούλειο Κλειστό Λαμίας- Πρωτάθλημα Εφήβων

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ- ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ 60-69

Την νίκη πήρε η ομάδα του Σύλλα απέναντι στον Έσπερο Λαμίας, όπου επικράτησε με 60-69 σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, δεν απειλήθηκαν εκτός από λίγες φορές που ο Έσπερος μείωσε το σκορ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 6-17, 13-18,22-18.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζάχος-Πετσεπές

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Μελισσάρης): Μαντζούκας 16(1), Ψυχούλης 2, Καλλιόρας 4, Μερτζάνης, Καραγκούνης 17, Σιαφάκας, Γαλιρόπουλος 10(1), Νικολάου 2, Φύκας 4, Κατσιαούνης, Κουνάνος 5, Σακκάς.

ΣΥΛΛΑΣ (Φώτου): Μαυρομιχάλης, Παπανικολάου 3(1), Φώτου 7(1), Μαυροζούμης 2, Παπαγεωργίου 18, Παπασταμάτης, Χράπαλος 17, Φιλίππου 14, Μαυρίδης , Αγαπητός 6, Παπακοσμάς, Παπαβασιλείου 2.

2) Κυριακή 23/10/2016 Κλειστό Αιδηψού -Πρωτάθλημα Παίδων

ΣΥΛΛΑΣ Αιδηψού –ΠΡΩΤΕΑΣ Λαμίας 62-48

Εντυπωσιακοί ήταν οι Παίδες του Σύλλα στο α΄ ημίχρονο όπου και πήραν μεγάλη διαφορά από τον Πρωτέα. Τα πολλά φάουλ όμως και η αστοχία έφεραν τον Πρωτέα κοντά στο δεύτερο ημίχρονο. Το τελικό 62-48 είναι φυσικά δίκαιο σκορ.
Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Μαμασούκα
Δεκάλεπτα: 17-06, 19-15, 12-12, 14-15

ΣΥΛΛΑΣ (ΦΩΤΟΥ): Μαυρομιχάλης 2, Χριστόπουλος 2, Σούρας 5, Μαυροζούμης 15, Ζάχος, Κουτσουμπάκης 3, Μαυρίδης 8, Παπανικολάου 21 (1), Κατσαντώνης 4, Σβετζούρης, Μαντέλος , Αγαπητός 2.

ΠΡΩΤΕΑΣ (ΜΠΑΚΑΣ): Λύκος, Ραρράς, Σταματόπουλος 8, Αποστολόπουλος, Σκονδρογιάννης 2, Νικολόπουλος 2,Τσανής 6, Κωσταρας 10, Ευθυμίου 18(1)

3) Κυριακή 23/10/2016 Κλειστό Αιδηψού -Πρωτάθλημα Β΄Ανδρών

ΣΥΛΛΑΣ Αιδηψού – ΑΡΗΣ Αμφίκλειας 72-65 στην παράταση (κανονικός αγώνας 62-62)

Με άσχημο το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ο Σύλλας, αλλά κατάφερε να επανακάμψει στο δεύτερο και τρίτο και να πάρει μικρή διαφορά. Σε θρίλερ όμως εξελίχθηκε το τέταρτο δεκάλεπτο με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ που τελικά έληξε με 62-62. Στην παράταση πιο ψύχραιμοι και με περισσότερες δυνάμεις οι άντρες του Φώτου πέτυχαν την πρώτη τους νίκη για φέτος στην έδρα τους με 72-65. Στα αξιοσημείωτα η επάνοδος του Ντίνου Μαυροζούμη που πέτυχε και 13 πόντους.
Δεκάλεπτα: 07-22, 29-10, 19-15, 07-15 Παράταση 10-03

ΣΥΛΛΑΣ (ΦΩΤΟΥ) : Πολίτης 6(1) , Ματάκιας 9(1), Χράπαλος, Νιάρχος 5(1), Παναγιωτόπουλος 23(3), Μακαντάσης, Βούζης, Ανδρίτσος 8, Θεοδώρου 4, Παπαγεωργίου 2,
Μαυροζούμης Ντίνος13, Μαυροζούμης Βαγγέλης 2.

ΑΡΗΣ Αμφίκλειας(ΜΩΡΟΣ) : Χούμπα 1, Μιχελής 7(1), Κάτσικας 4, Παπαδάκης 26(2), Σύρος, Χατζής 2, Τσεκούρας 12, Γκόλφης, Γεωργόπουλος 5(1), Τσιαμπραίλης 8