ΑΕ Ιστιαίας – Διαγόρας Σεβαστής 0 – 2 ( Video & Φωτορεπορταζ)

Δεν τα κατάφερε σήμερα η ομάδα της Ιστιαίας, η οποία λύγισε κάτω από την πίεση ενός πιο δυνατού και πιο οργανωμένου αντιπάλου.
Ο Διαγόρας είχε την ευτυχία να σκοράρει πολύ νωρίς και δεν έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα της Βόρειας Εύβοιας να αντιδράσει παρά μόνο  στα τελευταία σχεδόν 15 λεπτά του πρώτου μέρους που δημιούργησε κάποιες φάσεις.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Παπακωνσταντίνου πίεσε ακόμα περισσότερο την Ιστιαία που αν και πάλι είχε κάποιες καλές φάσεις, δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει.

Αντίθετα ο Διαγόρας, σαν επιστέγασμα του πιο οργανωμένου παιχνιδιού, της καλύτερης κυκλοφορίας αλλά και κατοχής της μπάλας, πέτυχε και δεύτερο τέρμα κλειδώνοντας ουσιαστικά το αποτέλεσμα.
Στις δηλώσεις μετά τον αγώνα, ο Λάκης Παπανικολάου είπε ουσιαστικά πως σήμερα η ομάδα δεν ήταν καλή, χρειάζεται να δουλέψει ακόμα περισσότερο για να καταφέρει να δημιουργεί περισσότερες ευκαιρίες και κυρίως να τις τερματίζει σωστά.

Φάσεις του αγώνα

08'     ΓΚΟΛ για τον Διαγόρα Σεβαστής 0-1. Σκόρερ ο Γεωργίου που το σουτ που εκτέλεσα απέκρουσε ο Μάλτζαρης και στην επιστροφή του, με γυριστό σουτ βρήκε τα δίχτυα.
10'     Πλάγιο σουτ του Αργ. Στεργίου βγαίνει ελάχιστα άουτ.
23'     Σουτ  από κοντά για τον Διαγόρα από τον Δημητρίου, μπλόκαρε ο Μάλτζαρης
27'     Μακρινό φάουλ του Μίχου και  κεφαλιά του Μπενίσκου βγαίνει ελάχιστα άουτ
31'     Δοκάρι για τον Διαγόρα σε κεφαλιά Σκλιοπίδη και προβολή του Λαμπρόπουλου που σώζει την εστία της Ιστιαίας.
35'     Πλάγιο δυνατό σουτ του Στεργίου έσωσε την εστία του ο γκολκίπερ του Διαγόρα
39'     Προσωπική προσπάθεια του Νικολέτου που μπαίνει και  από το ύψος του κόρνερ, βρίσκει τα κεφάλι του  Στεργίου που στέλνει την μπάλα στα χέρια του Αλυσανδράτου.
47'     Σουτ στην κίνηση από τον  Σαμανίδη, εξουδετέρωσε ο Μάλτζαρης
63΄     Απευθείας φάουλ του Νικολέτου βγαίνει περίπου ένα μέτρο από το κάθετο του Διαγόρα.
70'     Ο Γεωργίου βγαίνει μόνος στην επίθεση και περνάει την μπάλα πάνω από τον Μάλτζαρη που έχει βγει και σε άδεια σχεδόν εστία, αν και έχει γυρίσει ο Μάλτζαρης και προσπαθεί μαζί με τον Λαμπρόπουλο να διώξει, κάνει το 0 – 2.
 72'     Ευκαιρία για την Ιστιαία σε τετ-α-τετ πλασέ του Αλεξίου που όμως          μπλόκαρε ο γκολκίπερ του Διαγόρα.
78'     Σουτ του Γεωργιάδη για το δεύτερο δοκάρι του Αλυσανδράτου, βγαίνει  ελάχιστα άουτ.