Σαν σήμερα 26 Μαρτίου 2017: Πολύτιμο τρίποντο για τον Αστέρα Βατώντα

Στο ουδέτερο γήπεδο της Αυλίδας λόγω τιμωρίας και με τον Β.Ζέρβα στην εξέδρα ο Αστέρας πήρε πολύτιμη νίκη με 2-1 επί της Α.Ε.Κ. που τον διατηρεί σε θέση σωτηρίας στην μάχη που γίνεται για την αποφυγή του υποβιβασμού.
Σε ένα παιχνίδι χωρίς τις πολλές φάσεις η είσοδος του Η.Ξιφαρά στην επανάληψη έγειρε την πλάστιγγα προς τον Αστέρα
Στο α΄ μέρος η Α.Ε.Κ. είχε την κατοχή μπάλας και πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.
Από την άλλη πλευρά  ο Αστέρας κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 20΄ στην πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Τζουβάρα.
Μετά από μακρινή μπαλιά του Κούκουρα στην πλάτη της άμυνας ο Σκούρος απέφυγε τον Τζουβάρα και με πλασέ άνοιξε το σκορ.
Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 42΄ να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια όταν ο Κώστογλου απέκρουσε το πλασέ του Μπασινά.
Στην επανάληψη ο Αστέρας βρέθηκε κοντά στο 2ο γκολ στο 48΄ το πλασέ του Σκούρου από πλάγια και αριστερά πέρασε δίπλα από τα δοκάρια.
Οι κιτρινόμαυροι ισοφάρισαν στο 55΄ όταν έκλεψαν την μπάλα στο κέντρο με τον Παπαδάκη να βρίσκει τον Αγγελάτο  αυτός να πλασάρει και να κάνει το 1-1.
Στη συνέχεια οι θεωρητικά γηπεδούχοι πήραν την σκυτάλη του παιχνιδιού ανεβάζοντας την αποδοσή τους αφού αυτοί ήταν που καιγόντουσαν για τους βαθμούς της νίκης.
Στο 72΄ το ευθύβολο σουτ του Κατσαούνη σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Τζουβάρα.
Η λύτρωση για τον Βατώντα ήρθε στο 83΄ όταν ο Ξιφαράς με βολίδα από τα 35 μέτρα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τζουβάρα.
Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται έντονα για την ακύρωση ενός γκολ στο 75΄ λόγω οφσάιντ.

Αστέρας Βατώντα: Κώστογλου Τσώκος Σκούρος ( Νεσίμι) Κατσαούνης Ντούκα Γούναρης Πατερίτσας Χασανλάρι Μιχαηλίδης ( 46΄Ξιφαράς ) Γιαννουκάκος ( 90΄ Ματράκας) Κούκουρας

Α.Ε.Κ.: Τζουβάρας Βρέττος Ντούρμας Τζάβρας Αγγελάτος Αναστασίου ( 65΄Πετρογιάννης) Μπασινάς Μετοχιάτης Λειβαδίτης ( 60΄ Σμυρναίος) Παπαδάκης ( 70΄ Ζευγολάτης) Σεινταράς