Σαν σήμερα 22 Απριλίου 2017: Απο νίκη σε νίκη το Αυλωνάρι 3-0 και τον Απόλλων Ερέτριας

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση το Αυλωνάρι πέτυχε σπουδαία και καθαρή νίκη με 3-0 επί του Απόλλωνα Ερέτριας και ανέβηκε στην 10η θέση της βαθμολογίας εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία του Νομού, ενώ ταυτόχρονα σφράγισε και το εισιτήριο του γείτονα Ταμυναϊκού στην Γ' Εθνική με την νίκη του.

Μοιρασμένος στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας με τους γηπεδούχους να έχουν μια αλαφρά πρωτοβουλία που τους απέφερε και το πρώτο γκολ απέναντι σε ένα Απόλλωνα που δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν ασφυκτικά τους γηπεδούχους είχε μεγάλες φάσεις αλλά ήταν σε εξαιρετική μέρα ο Γκολκίπερ του Αυλωναρίου όταν χρειάστηκε. Στις τρεις επιθέσεις του Αυλωναρίου στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γ. Μπασούκου κατάφεραν να σημειώσουν άλλα δύο γκολ και να φθάσουν στην μεγάλη νίκη με 3-0.
Στο 8' απείλησε το Αυλωνάρι όταν ο νεαρός Γ' Κούκης (15χρονος που έκανε ντεπουτο στην μεγάλη κατηγορία) δεν πρόλαβε να πλασάρει μετά από παράλληλη σέντρα.
Στο 16' Ο Μπρολίν απέφυγε τους αντιπάλους του σέντραρε παράλληλα και από κοντα ο Παπίλας πλάσαρε ελάχιστα άουτ.
Στο 32' απάντησε η Ερέτρια με δυνατό σουτ του Μώρου που έδιωξε με τα πόδια ο Κότσαρης.
Στο 35' εκτέλεση φάουλ από τον Τόρα έδιωξε σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Κότσαρης.
Στο 37' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Δήμου ύστερα από σουτ του Τσαλιαγκού 1-0.
Στο 44' η Ερέτρια έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Τόρα πλάσαρε ελάχιστα άουτ.
Στο 53' ο Λύκος έσωσε τους γηπεδούχους διώχνοντας πάνω στην γραμμή πλασέ του Μώρου.
Δυνατό σουτ του Αγραφιώτη, νέα εντυπωσιακή επέμβαση του Κότσαρη.
Στο 65' το Αυλωνάρι διπλασίασε τα τέρματα του με πλασέ του Τσαλιαγκού ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Φραγή 2-0.
Στο 67' με αυτογκολ του Μπαλόζι οι γηπεδούχοι κλείδωσαν την νίκη 3-0. ενώ στο 75' ο Δήμου πλάσαρε τετ-α-τετ τον Τόρα που μπλόκαρε.