Στην επανάληψη καθάρισε ο Α.Ο.Χαλκίς

Σκούρα τα βρήκαν για ένα ημίχρονο οι παίχτες της Χαλκίδας απέναντι στους πιτσιρικάδες του Ολυμπιακού Χ. οι οποίοι παρά το νεαρό της ηλικίας τους άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις.
Στην επανάληψη και ιδιαίτερα μετά το 60΄ η Χαλκίδα ανέβασε την απόδοση της καταφέρνοντας να σκοράρει τέσσερα τέρματα και να πάρει την πρόκριση.
Στο α΄ μέρος ο Α.Ο.Χ. είχε την υπεροχή χωρίς να καταφέρει να παραβιάσει την εστία των ερυθρόλευκων.
Η καλύτερη φάση για την Χαλκίδα ήταν στο 25΄ με τον Βάρκα να αποκρούει σουτ του Παλιάτσου και τον Κονσταντίνοφ στη συνέχεια να μη βρίσκει στόχο.
Οι ερυθρόλευκοι στο 45΄ απείλησαν με το σουτ του Τζαφέρου να περνάει δίπλα από τα δοκάρια του Σταυριανού.
Στην επανάληψη στο παιχνίδι πέρασε ο Μπλάνκο με τον Αργεντίνο να δίνει τις λύσεις
Το σκορ άνοιξε στο 61΄ για την Χαλκίδα ο Κονσταντίνοφ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Πατερίτσα.
Τα τέρματα για τον Α.Ο.Χ. διπλασίασε στο 65΄ ο Μπλάνκο με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Τσίγκρου.
Οι παίχτες της Χαλκίδας απαλλαγμένοι από το άγχος σκόραραν  ακόμη δύο φορές με τους Παπαδάκη στο 75΄ και Μπλάνκο στο 86΄ να κάνουν το 0-4 που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.