Ροπαλιά ο Ηρακλής Χαλκίδας μέσα στο Μετς 3-2 τον Παναθηναίκό

Με 3-2 σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας πήρε την νίκη από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Μετς.
Από το ξεκίνημα του πρώτου σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας ήταν μπροστά στο σκορ παίζοντας εξαιρετικό βόλεϋ. Ξέφυγε μπροστά με 7 πόντους 11-19 και πήρε με χαρακτηριστική άνεση το πρώτο σετ με 15-25 κάνοντας ο 0-1

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με 5-2 αναγκάζοντας τον Σπ. Γκολίττη να παίρνει νωρίς τάιμ-άουτ. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά 8-4.
Η συνέχεια ανήκε στον Παναθηναϊκό που βελτιωμένος ξέφυγε με 12-4 κλείνοντας το δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ 16-8.
Αντέδρασε ο Ηρακλής στην συνέχεια και μείωσε 18-13, αλλά τα λάθη των παικτών του Ηρακλή έδωσαν την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει στα σετ 1-1 παίρνοντας το δεύτερο με 25- 17.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής ξεκίνησε εξαιρετικά και προηγήθηκε 1-5 και 2-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Πλησίασε ο Παναθηναϊκός στην συνέχεια 10-13 για να κλείσει το δεύτερο τάιμ άουτ με τον Ηρακλή να είναι μπροστά 10-16. Πολύ καλός για την συνέχεια ο Ηρακλής ξέφυγε κι' άλλο με 12-20 και κατάφερε να πάρει το σετ με 16-25 και να προηγηθεί 1-2 σετ.

Τέταρτο σετ και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Ισοφάρισε στην συνέχεια ο Ηρακλής 13-13 αλλά οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-15. Αποφασισμένοι οι παίκτες του Σπ. Γκολίτση πέρασαν μπροστά με 16-19 αλλά ο Παναθηναίκός ισοφάρισε και πήρε το σετ 25-22 και ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ (5ο σετ)

Στο 5ο σετ που ανέδειξε τον νικητή και του έδωσε τον 2ο βαθμό έγινε μάχη πόντο πόντο και στο πρώτο μισό ο Ηρακλής ήταν μπροστά με 6-8. Στην συνέχεια ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα με 9-12 και 11-14 και πήρε την σημαντική νίκη με 2-3 σετ  από τον αξιόμαχο Παναθηναϊκό