Τα Ζάρητρα καθάρισαν την Σκύρο από το πρώτο ημίχρονο

Από το πρώτο ημίχρονο ο πρωτοπόρος ΑΟ Ζάρητρα καθάρισε τον αγώνα παίζοντας ουσιαστικά και πειθαρχημένα κατάφερε να προηγηθεί με τρία γκολ που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο στις πέντε συνολικά επιθέσεις, απέναντι σε μια Σκύρο που αμυντικά έμπαζε και άλλα δύο γκολ στην επανάληψη δίνοντας με 5-0 διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία των πρωταθλημάτων του Νομού μας.

Με τους γηπεδούχους να χάνουν στο 2' μοναδική ευκαιρία σε κεφαλιά του Μπράχα από ένα μέτρο ξεκίνησε ο αγώνας.
Μετά το δεκάλεπτο οι Σκυριανοί ισορόπησαν αλλά δεν δημιούργησαν φάση. Αντίθετα οι γηπεδούχοι στο 28' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μπράχα όταν δέχθηκε βαθιά μπαλιά και κρέμασε τον Καραμπίνη 1-0.
Στο 30' απάντησε η Σκύρος με δυνατό σουτ του Βαρσαμή που έφυγε άουτ.

Στο 35' μετά από σύγχυση στα καρέ της Σκύρου ο Πέππας με κοντινό πλασέ σημείωσε το 2-0.
Στο 40' ο Καλιοτζής με εξαιρετική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ φάουλ του Δαλακλίδη,
Στο 42' οι γηπεδούχοι τριπλασίασαν τα τέρματα τους με κεφαλιά του Γκίκα μετά από σέντρα 3-0.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους σημειώνοντας άλλα δύο γκολ.
Στο 60' ο Μπράχα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το τέταρτο των γηπεδούχων 4-0 και στο 86' ο Ντόβολης διαμόρφωσε το τελικό 5-0 για τον πρωτοπόρο ΑΟ Ζάρητρα.
Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγής στην μνήμη του Διαιτητή Κ. Πικραμένου.