Τρίποντο χρυσάφι με ανατροπή για την Καστέλλα

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2 γκολ η Καστέλλα πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις με 2-3 απέναντι στην Α.Ε.Κ. στο Πάρκο του Λαού.

Με τη νίκη τους αυτή οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται πιο κοντά στο στόχο τους που δεν είναι άλλος από τη σωτηρία.
Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι μετά και τη σημερινή τους ήττα θα πρέπει να κάνουν το σχεδιασμό τους για την επόμενη χρονιά που θα τους βρει στη δεύτερη κατηγορία.

Η Α.Ε.Κ. αιφνιδίασε την Καστέλλα παίρνοντας κεφάλι στο σκορ στο 15΄ με σουτ του Βαταμίδη μέσα από την μεγάλη περιοχή.
Με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στο 37΄ ο Βαταμίδης σημάδεψε το δοκάρι του Κηρόπουλου χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα τόσο τα δικά του όσο και της ομάδας του.
Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Πεσχήρα να γράφει το 2-0 από την άσπρη βούλα.
Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ξεκίνησε στο 69΄ με τον Κηρόπουλο να ευστοχεί  κάνοντας το 2-1στο πέναλτι που κέρδισε ο Τσαμίχας.
Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Τριανατφύλλου μένοντας έτσι η Α.Ε.Κ. με δέκα παίχτες για το υπόλοιπο διάστημα.
Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και με 2 γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο των Τσαμίχα στο 86΄ και του αειθαλή Ζήση που είχε περάσει ως αλλαγή στις καθυστερήσεις πήραν τη νίκη που τους ανεβάζει στο βαθμολογικό πίνακα.