Κατάθεση ψυχής και νίκη η Σκεπαστή μέσα στην Ερέτρια

Κατάθεση ψυχής από την Σκεπαστή μέσα στην Ερέτρια που πήρε την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της επικρατώντας με 2-1 του Απόλλωνα Ερέτριας και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα της μεγάλης κατηγορίας όπου η διαφορά από τον δεύτερο Λήλα μειώθηκε στον ένα βαθμό.
Η ομάδα του Βαγγέλη Μπεκάκου παίζοντας από το 54' με δέκα παίκτες κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές και να φύγει νικήτρια από την Ερέτρια.
Από το ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις προθέσεις τους και στο 10' με τον Ζουζουλή είχαν μια καλή στιγμή που μπλόκαρε ο Τόρα.
Στο 12' κεφαλιά ντου Καλίτση έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Μετσανάϊ σώζοντας του Απόλλωνα.
Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τετ-α-τετ του Σμυρναίου απέκρουσε ο Αλεξίου.
Στο 23' κεφαλιά του Τόρα  μπλόκαρε ο Αλεξίου.
Κεφαλιά στο 27' του Μώρου ελάχιστα άουτ.
Στο 32' ευκαιρία των γηπεδούχων σε σουτ του Σμυρναίου ελάχιστα άουτ.
Στο 35' δυνατό σουτ του Ζουζουλή έφυγε ελάχιστα άουτ.
Την ίδια κατάληξη είχε στο 45' πλασέ του ίδιου παίκτη.
Στην επανάληψη στο 54'  αποβλήθηκε με απ' ευθείας κόκκινη κάρτα ο Γεωργίου αφήνοντας την Σκεπαστή με 10 παίκτες.
Δύο λεπτά όμως αργότερα ο Θαλασσινός Ιωαν του Βασ. άνοιξε το σκορ για την Σκεπαστή με πλασέ μέσα από την περιοχή 0-1.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 62' με τακουνάκι του Τόρα 1-1.
Στο 66' ο Θαλασσινός Ιωαν. με κεφαλιά έδωσε εκ νέου το προβάδισμα για την Σκεπαστή 1-2.
Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν αλλά οι παίκτες της Σκεπαστής αν και με αριθμητικό μειονέκτημα κατάθεσαν ψυχή και κράτησαν την σπουδαία γι' αυτούς νίκη.
Στο 89' ο Αγραφιώτης είχε την ευκαιρία να σώσει την ισοπαλία αλλά ο Αλεξίου ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε το πλασέ του από κοντά.

Απόλλων Ερέτριας: (Δημ. Βαλκάνος)
Τόρα, Μεγκανάι, Καρβελάς (46' Γ. Μπασινάς), Βελαέτης, Σμπιλήρης (60' Τρεγκάι), Καλοχωρίδης, Ντουλαβέρης, Πολυχρόνης, Σμυρναίος, Γκέρσι Τόρα, Μώρος (60' Αγραφιώτης).

Σκεπαστή 2005: (Βαγγ Μπεκάκος)
 Αλεξίου, Ιωαν. Αθ. Θαλασσινός, Ντεντής, Καλλίτσης, Καψάλας, Κωνσταντός, Γεωργίου, Ι. Βασ. Θαλασσινός (94' Παλάντζας), Τηλιόπουλος (87' Π. Γερογιάννης), Θαν. Θαλασσινός (74' Τσούπρος), Ζουζουλής (79' Δ. Γερογιάννης).