Έχασε η Κύμη με 96-92 από την ΑΕΚ αλλά πάλεψε

Η ΑΕΚ επικράτησε με 96-92 της Κύμης στο κλειστό του ΟΑΚΑ, για την 19η αγωνιστική της Basket League.
 Το γρήγορο 0-5 σερί της Κύμης ανάγκασε τον Μπάνκι να πάρει timeout  πριν καλά καλά συμπληρωθούν τρία αγωνιστικά λεπτά. Ο Ματσιούλις με γκολ φάουλ μείωσε 6-3, και ο Σαντ Ρος με τρίποντο έκανε το 8-6, στο 5', ενώ στη συνέχεια με επιμέρους σκορ 14-8 η Κύμη πήρε προβάδισμα +7 (24-17), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Ο Χάντερ και ο Λαρεντζάκης έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ, ενώ ο Σάκοτα με τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο στο 13' (29-24). Με σερί 7-0, η Κύμη ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 12 πόντους (36-24).. Ένα εκπληκτικό 22-0 με πρωταγωνιστή τον Σαντ-Ρος, μετέτρεψε το σκορ σε 46-36 στο 18', για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-37.
Ο Τζέιμς με δίποντο έκανε το 50-39, στο 21’ και ο ίδιος με νέο δίποντο έκανε το 52-44, στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου (23')’. Ο Γκρίφιν πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και με 5 σερί πόντου διατήρησε τη διαφορά για την ΑΕΚ (57-49 στο 25’). Στα υπόλοιπα λεπτά παρά την προσπάθεια της Κύμης να μειώσει η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα για το 3ο δεκάλεπτο (69-61). Ο Ματσιούλις με κάρφωμα και ο Μωραϊτης με δίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (73-61), στο 31’. Ο Ματσιούλις με ακόμα δύο πόντους έκανε το 75-61, στο 32’.Ο Γιαννόπουλος με τρίποντο έκανε το 89-78, τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά παραλίγο το παιχνίδι να γίνει ντέρμπι αφού η Κύμη μείωσε μέχρι τους 4 πόντους (89-85) ενάμιση λεπτό πριν απο το φινάλε. Ωστόσο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με τον Καρινιάουσκας να ευστοχεί σε τρίποντο και να διαμορφώνει το τελικό 96-92.Το καλό στην όλη υπόθεση ήταν πως ηττήθηκαν στην έδρα τους τόσο το Ρέθυμνο από τον Πανιώνιο όσο και ο Κολοσσός από το Λάυριο μένοντας οι ''νησιώτες '' στις δύο τελευταίες θέσεις και με την Κύμη να υποδέχεται τους Κρητικούς στο ''Τάσος Καμπούρης '' σε ένα ματς που θα κρίνει πολλά.
Τα δεκάλεπτα: 17-24, 48-37, 69-61, 96-92.
ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιαννόπουλος 11 (3), Τσαλμπούρης, Χάντερ 16, Γκρίφιν 12 (2), Σαντ-Ρος 9 (1), Μωραΐτης 5, Σάκοτα 10 (1), Λαρεντζάκης 9, Ματσιούλις 14, Τζέιμς 10.
Κύμη (Κουτσός): Χόρτον 18, Γουάσινγκτον 6, Λιούις 26 (2), Γουίλιαμς 5 (1), Καρινιάουσκας 14 (1), Πουλιανίτης 4, Τσιάρας, Μαραγκός 1, Σαγκς 18 (4).