Ισόπαλο το γειτονικό ντέρμπι: Χαλκίδα-Λήλας Βασιλικού 1-1

Στο Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας συναντήθηκαν στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής η Χαλκίδα με το Λήλα Βασιλικού.
Η πρώτη μεγάλη στιγμή καταγράφηκε στο 11ο λεπτό του πρώτου μέρους όταν ο Τρεπεκλής απο το ύψος της μικρής περιοχής πηρε την κεφάλια ύστερα απο τη γλυκιά σέντρα του Κολιοπουλου αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.
Στο 26´ οι φιλοξενούμενοι από μια ανύποπτη φάση ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με τον Κούκα, ο οποίος με ωραίο δεξί σουτ νίκησε τον Αγριοδημο κάνοντας το 0-1.
Στο 32ο λεπτό ο Λήλας προχώρησε στην πρώτη αναγκαστική αλλαγή του καθώς ο τραυματίας Στρατης παραχώρησε τη θέση του στον Καρβέλα.
Το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-0 της Χαλκίδας που ναι μεν είχε την κατοχή αλλά της έλειπε η ουσία.
Δυνατά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Χαλκίδα καθώς στο 46΄  ο Τρεπεκλής με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή υποχρέωσε το Μαντά σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ.
Ένα λεπτό μετά ο Λαζρι με ωραία κεφάλια εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του Θωμά νίκησε το Μαντα γράφοντας το 1-1.

Με τη συμπλήρωση 53 λεπτών ο κ. Τοκπασίδης πέρασε στη θέση του Τζαβρα τον Τολη.
Τρία λεπτά μετά ο Μπασινας νικήθηκε απο  τον Μαντα.
Δυο λεπτά μετά ο επιθετικός της Χαλκιδας άφησε τη θέση του στο Μακαντάση.
Στο 70’ ο Τρεπεκλής πέρασε έξω απο το παιχνίδι για να περάσει στη θέση του ο Παλαιολόγος.
Στο 86´ ο Τζαφερος για το Ληλα παραχώρησε τη θέση του στον Αγγελακα.
Η λήξη του παιχνιδιού βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με τους γηπεδούχους να μη μπορούν να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα βαθμό σε μια δύσκολη ομολογουμένως έδρα.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Γιώργος Διακομόπουλος