Ήττα στην παράταση, στο θρίλερ Απόλλων Λειβαδιάς – Τελεθριακός 83-81

Ηττημένος με ένα καλάθι μείον έφυγε ο Τελεθριακός από τη Λειβαδιά, σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε θρίλερ και ολοκληρώθηκε στην παράταση με τελικό αποτέλεσμα 83-81.

Στα δύο πρώτα 10λεπτα οι ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο σχεδόν σε όλη τη διάρκειά τους, με το πρώτο να τελειώνει με σκορ 16-15 και το δεύτερο με 32-33 !!!
Στην 3η περίοδο όμως η ομάδα της Ιστιαίας άνοιξε τη διαφορά πόντων με εύστοχα τρίποντα και κατάφερε να ξεφύγει με +20 πόντους.

Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι έδειξαν πως δεν τα είχαν παρατήσει και μείωσαν σταδιακά τη διαφορά, πόντο - πόντο, με τελικό αποτέλεσμα να φέρουν τον αγώνα στα ίσια 74-74 ελάχιστα πρίν τη λήξη του χρόνου.

Αποτέλεσμα ήταν οι ομάδες να πάνε στην παράταση και με τον Τελεθριακό στη συνέχεια να προηγείται με 74-79.

Όμως ο Απόλλωνας με δύο συνεχόμενα τρίποντα πήρε κεφάλι στο σκορ 80-79, ένα λεπτό και 20 δεύτερα πριν τη λήξη της παράτασης.

Το σκορ άλλαξε υπέρ της μιάς ή της άλλης ομάδας στα επόμενα δευτερόλεπτα, με τον Απόλλωνα να εκτελεί βολές 12 δεύτερα πριν το τέλος με το σκορ να είναι 82-81, να πετυχαίνει μία στις δύο και στη συνέχεια να πανηγυρίζει τη νίκη του.

Διαιτητές:  Χαϊνά-Τσάλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 32-33, 44-58, 74-74 (καν.διάρκεια), 83-81 (τελ. αποτελ).