Σαν σήμερα αθλητικά γεγονότα 16 Φεβρουαρίου

1930 – Η Ρουμανική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου γίνεται μέλος της FIFA.

1936: Ο Ολυμπιακός κερδίζει τον Παναθηναϊκό σε αγώνα πρωταθλήματος με σκορ 6-1 σε μια άτυπη ρεβάνς του 8-2 της 1ης Ιουνίου 1930.

1936: Ολοκληρώνονται οι 4οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στο Γκάρμις Παρτενκίρχεν που ξεκίνησαν στις 6 του ιδίου μήνα. Πήραν μέρος 675 αθλητές και 80 αθλήτριες από 28 χώρες

1972: Ο Θωμάς Μαύρος ντεμπουτάρει με τα χρώματα της Εθνικής ομάδας στον αγώνα εναντίον της Ολλανδίας στο Φάληρο με  0-5

1972: Ο Γουίλ Τσαμπερλάιν (Wilt Chamberlain) τωνLA Lakers, (στο 940ό παιχνίδι της καριέρας του Phoenix -LA Lakers 110-109) γίνεται ο πρώτος παίκτης του NBA που σημειώνει 30.000 πόντους

1973: Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον Αγιαξ σε φιλικό αγώνα στο Στάδιο Καραϊσκάκη. Οι πρωταθλητές Ευρώπης νικούν με 2-1 (σκόρερ Κάϊζερ, Ρεπ και Βιέρα).

1985: Ο Ανδρέας Παπανδρέου εγκαινιάζει το ΣΕΦ παρουσία 12.000 φιλάθλων κατά την τελετή έναρξης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου.

1991:Η αστυνομία συλλαμβάνει τον Ρουμάνο ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού Ντάνουτς Λούπου με την κατηγορία του επικεφαλής σε σπείρα διαρρηκτών.

1992: Οι LA Lakers αποσύρουν την φανέλα του Magic Johnson Νο 32 στο ημίχρονο του αγώνα Celtics-Lakers. Ο Johnson είναι ο πέμπτος σε σειρά παίκτης μετά τους Jerry West, Elgin Baylor, Wilt Chamberlain και Kareem Abdul Jabbar, του οποίου αποσύρεται η φανέλα

1992: Η Martina Navratilova γίνεται η τενίστρια με τις περισσότερες νίκες όταν κερδίζει την Jana Novotna σε 3 σετ στον τελικό του Virginia Slims στο Σικάγο. Με την νίκη της αυτή η Navratilova φτάνει τους 158 τίτλους και περνάει την Chris Evert που αποσύρθηκε το 1989

1992: Η Αγγλία κερδίζει την Γαλλία με 60-4 σημειώνοντας τη μεγαλύτερη νίκη της σε διεθνή αγώνα ράγκμπι

1997: Ο 25χρονος Jeff Gordon γίνεται ο νεότερος οδηγός που κερδίζει το Daytona 500