ΑΕ Ιστιαίας – Διαγόρας Σεβαστής 0 – 2 ( Video & Φωτορεπορταζ)

Δεν τα κατάφερε σήμερα η ομάδα της Ιστιαίας, η οποία λύγισε κάτω από την πίεση ενός πιο δυνατού και πιο οργανωμένου αντιπάλου.
Ο Διαγόρας είχε την ευτυχία να σκοράρει πολύ νωρίς και δεν έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα της Βόρειας Εύβοιας να αντιδράσει παρά μόνο  στα τελευταία σχεδόν 15 λεπτά του πρώτου μέρους που δημιούργησε κάποιες φάσεις.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Παπακωνσταντίνου πίεσε ακόμα περισσότερο την Ιστιαία που αν και πάλι είχε κάποιες καλές φάσεις, δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει.

Αντίθετα ο Διαγόρας, σαν επιστέγασμα του πιο οργανωμένου παιχνιδιού, της καλύτερης κυκλοφορίας αλλά και κατοχής της μπάλας, πέτυχε και δεύτερο τέρμα κλειδώνοντας ουσιαστικά το αποτέλεσμα.
Στις δηλώσεις μετά τον αγώνα, ο Λάκης Παπανικολάου είπε ουσιαστικά πως σήμερα η ομάδα δεν ήταν καλή, χρειάζεται να δουλέψει ακόμα περισσότερο για να καταφέρει να δημιουργεί περισσότερες ευκαιρίες και κυρίως να τις τερματίζει σωστά.

Φάσεις του αγώνα

08'     ΓΚΟΛ για τον Διαγόρα Σεβαστής 0-1. Σκόρερ ο Γεωργίου που το σουτ που εκτέλεσα απέκρουσε ο Μάλτζαρης και στην επιστροφή του, με γυριστό σουτ βρήκε τα δίχτυα.
10'     Πλάγιο σουτ του Αργ. Στεργίου βγαίνει ελάχιστα άουτ.
23'     Σουτ  από κοντά για τον Διαγόρα από τον Δημητρίου, μπλόκαρε ο Μάλτζαρης
27'     Μακρινό φάουλ του Μίχου και  κεφαλιά του Μπενίσκου βγαίνει ελάχιστα άουτ
31'     Δοκάρι για τον Διαγόρα σε κεφαλιά Σκλιοπίδη και προβολή του Λαμπρόπουλου που σώζει την εστία της Ιστιαίας.
35'     Πλάγιο δυνατό σουτ του Στεργίου έσωσε την εστία του ο γκολκίπερ του Διαγόρα
39'     Προσωπική προσπάθεια του Νικολέτου που μπαίνει και  από το ύψος του κόρνερ, βρίσκει τα κεφάλι του  Στεργίου που στέλνει την μπάλα στα χέρια του Αλυσανδράτου.
47'     Σουτ στην κίνηση από τον  Σαμανίδη, εξουδετέρωσε ο Μάλτζαρης
63΄     Απευθείας φάουλ του Νικολέτου βγαίνει περίπου ένα μέτρο από το κάθετο του Διαγόρα.
70'     Ο Γεωργίου βγαίνει μόνος στην επίθεση και περνάει την μπάλα πάνω από τον Μάλτζαρη που έχει βγει και σε άδεια σχεδόν εστία, αν και έχει γυρίσει ο Μάλτζαρης και προσπαθεί μαζί με τον Λαμπρόπουλο να διώξει, κάνει το 0 – 2.
 72'     Ευκαιρία για την Ιστιαία σε τετ-α-τετ πλασέ του Αλεξίου που όμως          μπλόκαρε ο γκολκίπερ του Διαγόρα.
78'     Σουτ του Γεωργιάδη για το δεύτερο δοκάρι του Αλυσανδράτου, βγαίνει  ελάχιστα άουτ.

Δηλώσεις Λάκη Παπανικολάου

Δηλώσεις Παπακωνσταντίνου

Δείτε  ολοκληρωμένο το φωτορεπορτάζ κάνοντας ΚΛΙΚ στη φωτογραφία πιο κάτω

Κόλλησαν στο μηδέν Καστέλλα και Ταμυναικός

Ισόπαλος χωρίς γκολ έληξε ο αγώνας ανάμεσα στην Καστέλλα και τον πρωτοπόρο Ταμυναϊκός που παρά τους δύο βαθμούς που άφησε ξέφυγε κι' άλλο στην βαθμολογία. Ο Ταμυναϊκός ήταν καλύτερος σχεδόν σε όλο τον αγώνα αλλά επιθετικά δεν κατάφερε να βρει στόχο και όσες φορές πλησίασε το γκολ προσέκρουσε σε ένα εξαιρετικό Κηρόπουλο που όταν χρειάστηκε έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις κρατώντας το μηδέν στην εστία του.
Στο 3' απείλησε ο Ταμυναίκός αλλά το πλασέ του Λελούδα έφυγε άουτ.
Η απάντηση από την Καστέλλα ήρθε στο 10' με τον Μήτρου που σούταρε αλλά άουτ.
Στο 18' γυριστό σουτ του Κούρτη πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Κηρόπουλου.
Στο 42' ο Ταμυναϊκός έφθασε κοντά στο γκολ όταν ξαφνικό σουτ του Κορνελάτου απέκρουσε με εντυπωσιακή επάμβαση ο Κηρόπουλος.
Στην επανάληψη ανέβασε ρυθμούς ο Ταμυναϊκός αλλά η αμυντική τακτική της Καστέλλας δεν επέτρεψε στους παίκτες του Βαγγ. Ντόβολη να φθάσουν σε επιτυχία.
Μεγάλη φάση στο 76' με τον Κοκκάλα να πιάνει εξαιρετικό σουτ αλλά να διώχνει σωτήρια ο Κηρόπουλος.
Τελευταία φάση για τον Ταμυναϊκό στις καθυστερήσεις με τον Κούρτη να επιχειρεί από καλή θέση σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες χωρίς γκολ και τον Ταμυναίκό να αυξάνει κι άλλο την διαφορά του από τον δεύτερο στους 8 βαθμούς.
Καστέλλα: Νίκος Κιαπέκος
Κηρόπουλος, Χαρ. Βότσης, Καρβελάς, Μακρής, Κεχαγιάς (93' Ρούσσος), Μπασινάς, Σπανός, Μάλλιαρης, Τσούτσης (79' Μαρίνος), Ορφέας Ζήσης (58' Κεραμιδάς), Μήτρου.
Ταμυναϊκός: Βαγγέλης Ντόβολης.
 Μπασινάς, Β. Αναστασίου, Πιλάτης, Καρατζάς, Κοκάλας, Κορνελάτος (90' Ι. Αναστασίου), Φωτιάς, Κρόκος (75' Ρέτσας), Σταμέλος (62' Τσάγκος), Λελούδας, Κούρτης.

Νίκη ουσίας ο Ελλήσποντος 2-0 το Αυλωνάρι

Μετά από μιά ουσιαστική εμφάνιση ο Ελλήσποντος πέτυχε σημαντική νίκη με 2-0    επί του φιλότιμου Αυλωναρίου το οποίο έχει μάθει πια να παίζει με απουσίες. Στο πρώτο ημίχρονο παρά την μέτρια απόδοση και απο τους δύο αντιπάλους οι γηπεδούχοι του κ. Καρβάλη ευτύχησαν να ανοίξουν το σκόρ ένα λεπτό πριν την λήξη μετά από ωραία προσπάθεια του Λάζρι και αφού ο σκόρερ ξεχύθηκε μπροστά μετά από αντεπίθεση.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των φιλοξενούμενων έφτασαν στο 2-0 στο 75΄πάλι με τον Λάζρι ο οποίος αναδείχτηκε σε πρωταγωνιστή του αγώνα.
'Αλλες καλές στιγμές στο μάτς είχαμε στο 7' όταν κεφαλιά του πολύ κινητικού Τόμας δεν ανησύχησε την εστία του Χατζηπαυλίδη. Στο  20 μιά κεφαλιά του Παπίλα πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 30'τρομερό σούτ του Κωβού η μπάλα έφυγε κόρνερ μετά από κόντρες.
Η διαιτησία των Πόγκα ,Παππά και Κοντογιαννίδη πολύ καλή.
Ελλήσποντος
Χατζηπαυλίδης, Κατσικαβάλης [76'Rica], Νάτσης, Κουσερής, Κούτρας, Νόνας, Νικολάου, Λάζρι [86'Μπακλαγεμέζης), Κωβός,Μπαιμπάκης, Στρατής [63Σιγανός]
Αυλωνάρι
Κότσαρης, Κόκκος, Φραγκής, Καραμπίνης, Λύκος, Παπίλας, Περιβολάρης, Βασιλείου Δ, Τσαλιαγκός, Βασιλείου Β, [51'Δαφνής], Τόμας [81'Μήτρου].

Φωτιά στην κορυφή ο Αγ. Λουκάς. Φρέναρε τον Αμαρυνθιακό

Φωτιά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου της Β' κατηγορίας, έβαλε ο Α.Ο.Αγίου Λουκά με την ισοπαλία που πήρε μέσα στο γήπεδο του Αμαρυνθιακού στέλνοντας τα Κόσκινα στην κορυφή.
Έτσι τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος έχουμε τρεις ομάδες που διεκδικούν το πρωτάθλημα.

Τα Κόσκινα με 39 βαθμούς, ο Αμαρυνθιακός με 38 και η Κάρυστος με 36.

Ο κερδισμένος αυτής της αγωνιστικής είναι ο Α.Ο.Κοσκίνων που νίκησε το Τραχήλι με 3-1 και οι χαμένοι Αμαρυνθιακός και Κάρυστος που έφεραν ισοπαλίες με Άγιο Λουκά και Μαρμάρι αντίστοιχα. Σε ένα παιχνίδι που παρόλο τις φιλότιμες προσπάθειες και των 22 ποδοσφαιριστών να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο, ο πολύ κακός αγωνιστικός χώρος δε βοηθούσε σε τίποτα.

Ο Αμαρυνθιακός, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, είχε κλασικές ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι, έπεσε όμως πάνω στον πολύ καλό Παναγιάρη Β. που είχε κατεβάσει ρολά. Από την άλλη, ο Άγιος Λούκας που δεν είχε να χάσει τίποτα, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, κατάφερε να αιφνιδιάσει και να προηγηθεί στο σκορ με τον Παναγιάρη Σ. Αναλυτικά οι φάσεις της αναμέτρησης.
 Στο 7' λεπτό ωραία σέντρα του Παναγιάρη Σ. βρίσκει το Γιαννούλη μόνο του μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά η κεφαλιά περνάει άουτ.
Στο 9' λεπτό δυνατό σουτ του Αργύρη η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια του Παναγιάρη Β. Στο 15' λεπτό καλοχτυπημένο φάουλ του Αργύρη , ωραία έξοδο του Παναγιάρη Β. που βγαίνει με γροθιές και απομακρύνει.
Στο 20' λεπτό από ωραία σέντρα του Γιαννούλη πετάγεται ο Παναγιάρης Σ. προλαβαίνει τον τερματοφύλακα και πλασάροντας εύστοχα κάνει το 0-1.
Στο 24' λεπτό ο Κιμουλιάτης Θ. μόνος του με το τέρμα πλασάρει με την μπάλα να περνάει δίπλα από τη συμβολή των δοκαριών.
Στο 41' λεπτό απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ανέστη, η μπάλα χτυπάει στο τείχος, αλλάζει πορεία, αλλά σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αγίου Λουκά και στην επαναφορά ο Kodraziu πλασάρει, αλλά σώζει σωτήρια ο Παναγιάρης Β.
Στο 3' λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ήρθε η ισοφάριση για τον Αμαρυνθιακό, όταν μετά από ωραία σέντρα του Αργύρη στην πλάτη της άμυνας, ο Κιμουλιάτης Θ. βγαίνει μόνος του με τον Παναγιάρη Β. πλασάρει εύστοχα, κάνοντας το 1-1.
Στο 48' λεπτό σέντρα του Κιμουλιάτη Θ. γυριστό σουτ του Αργύρη η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
Στο 58' λεπτό δυνατό σουτ του Κιμουλιάτη Θ. πέφτει ωραία ο Παναγιάρης Β. στην αριστερή του γωνία και αποκρούει.
 Στο 63' λεπτό κεφαλιά του Αργύρη μέσα από τη μικρή περιοχή, ίσα ίσα που βρίσκει την μπάλα ο Παναγιάρης Β. με την άκρη των δαχτύλων του, της αλλάζει πορεία και αυτή σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.
 Στο 70' λεπτό ο Γαβριήλ, πλασάρει μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας της Αμαρύνθου σώζει σίγουρο γκολ.
 Στο 72' λεπτό έπειτα από κόρνερ, σουτ του Αργύρη, προλαβαίνει ο Κρόκος και διώχνει πάνω στη γραμμή.
 Στο 80' λεπτό έπειτα από δυνατό πλάγιο του Καρατζά, ωραία κεφαλιά του Πηλιχού, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
 Στο 93' λεπτό έπειτα από κόρνερ κεφαλιά του Κόλλια, η μπάλα άουτ.

Νίκη κορυφής Κόσκινα - Τραχήλι 3-1

Νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας πέτυχαν τα Κόσκινα που επιβλήθηκαν του Τραχηλίου με 3-1 και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα 4 στροφές πριν το τέλος .
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα , προηγήθηκαν πολύ νωρίς έχασαν ευκαιρίες για δεύτερο γκολ αλλά παραλίγο να το πληρώσουν καθώς ισοφαρίστηκαν από τους φιλοξενούμενους που αντέδρασαν παρά το γεγονός ότι έπαιζαν από το 61' με παίχτη λιγότερο .
Οι πρωτοπόροι όμως δεν είχαν πει την τελευταία λέξη πέτυχαν ακόμα 2 τέρματα και έλυσαν το γόρδιο δεσμό .
Στο 8' ο Ρούσσος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Γεραντώνη και έκανε το 1-0 .
Στο 12' ο Τριανταφύλλου πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Γιαννούλη .
Στο 22' απευθείας φάουλ του Σταματάκου απέκρουσε ωραία ο Γεραντώνης .
Στο 31' ο Γεραντώνης είπε όχι σε σουτ του Κοκκάλα .
Στο 58' κεφαλιά του Κοκκάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι .
Στο 63' ο Σταματάκος αστοχεί από κοντά .
Και στο 73' ο Λάμπρου δέχεται πάσα από τον Βαλκάνο πλασάρει τον Τριανταφύλλου και κάνει το 1-1 .
Στο 77' ο Μπασινάς Γ με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι και κάνει το 2-1 .
Και στο 90' ο Κοκκάλας με σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το τελικό 3-1 .
Το Τραχήλι από το 61' έπαιζε με παίχτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μιχελή με δεύτερη κίτρινη .
Κόσκινα .
Τριανταφύλλου ,Βλάχος ,Σταματάκος (67' Δήμου) ,Δημολιάνης ,Κουρούπης ,Βυργιώτης ,Μπασινάς Γ(90' Θωμάς Σ) ,Θωμάς Β ,Κοκκάλας ,Γκούμας (87' Μπρούκα) ,Ρούσσος .
Τραχήλι .
Γεραντώνης ,Καδδίτης Κ ,Σέγκος ,Κουκουβάος ,Μώρος ,Καδδίτης Ν ,Μιχελής ,Γιαννούλης ,Βαλκάνος ,Λάμπρου ,Μακρής .

Εξακολουθεί μόνη στην κορυφή η Αιδηψός, 2-1 τον Ακράτητο

Αδιαφιλονίκητη πρωταθλήτρια παραμένει ο ΑΟ Αιδηψός, αφού παραμένει αήττος παίρνοντας και τον Ακράτητο Κεχριών με 2 – 1.

Το παιχνίδι δεν θα λέγαμε πως δρέπει αξιώσεις, αλλά φέρνει την ομάδα της Αιδηψού να απέχει 19 ολόκληρους βαθμούς από τον δεύτερο Αρτεμησιακό.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Χρήστος Φώτου στο 49΄ και στο 53΄, ενώ ο Ακράτητος μείωσε στο 85΄ με τον Β. Αλεξίου.

Α.Ο. Αιδηψός:

Μυλωνάς, Ζαχαράκης, Γοργομάτης, Τριανταφύλλου (46΄ Σιρπτσιόγλου), Αναγνώστου Μ, Μαυροζούμης, Φώτου Χ (62΄ Κουκούρας), Αθανασίου, Ψύλλος (56΄ Μπιμπάι), Αναγνώστου Ν, Παπαπατζίκος

Ακράτητος Κεχριών:
Σταματίου Ι, Γιακουμάκης, Αχματιώτης, Αγγελόπουλος Ι, Παληός, Δροσούνης, ΑγγελόπουλοςΔ, Καρατζούδης (51΄ Κυριάκου), Κοντογιάννης (85΄ Σταματίου Χ), Αλεξίου, Χατζής

Λήλας Βασιλικού: Συλλυπητήρια ανακοίνωση

''Έφυγε'' ο Αντώνης Αγραφιώτης''
Το ΔΣ του ΑΟΦ Βασιλικού <<ΛΗΛΑΣ>> εκφράζει τα θερμά του συλλυπητήρια στην οικογένεια του Αντώνη Αγραφιώτη.

Ο πρώην πρόεδρος της ομάδας μας πρόσφερε πολλά στα ποδόσφαιρο και ιδιαίτερα στον ΛΗΛΑ, με πολλές και μεγάλες επιτυχίες στην διαδρομή του. Αυτός οδήγησε την ομάδα του ΛΗΛΑ στην τρίτη εθνική κατηγορία και για αυτόν τον λόγο πολλοί φίλαθλοι του ΛΗΛΑ δεν θα τον ξεχάσουν.

Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του και να δώσει κουράγιο στην οικογένειά του.

Νίκη ανάσα για την Αυλίδα 3-1 τον Ηρακλή

Με πρωταγωνιστή τον Σωκράτη  Ελευθερίου που πέτυχε δυο γκολ η Αυλίδα πέτυχε μεγάλη νίκη κόντρα στον Ηρακλή Ψαχνών με σκορ 3-1.
Καλύτεροι οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2' όταν εκτέλεσε φάουλ ο Κουτσαυλης και ο Σωκράτης Ελευθερίου με κεφαλιά έκανε το 1-0.
Στο 40' ο Ηρακλής ισοφάρισε το παιχνίδι με σουτ του Μουτουσίδη.
Η χαρά για τους φιλοξενούμενους δεν κράτησε για πολύ αφού στο 43'πάλι ο Ελευθερίου με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς για τους παίχτες του Τάσου Ταυταρίδη .
Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου οι Αυλίδα "κλείδωσε" την νίκη όταν στο 47' ο Κουτσαυλής εκτέλεσε φάουλ η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μουτουσίδη  και ο κύριος Κασομούλης υπέδειξε το πέναλτι όπου μετέτρεψε σε γκολ ο Κάκιος κάνοντας το 3-1 .
Με την νίκη αυτή η γηπεδούχοι πήραν  βαθμολογική ανάσα φτάνοντας τους 26 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα της Α' Κατηγορίας της Εύβοιας.
Από την άλλη ο Ηρακλής θα διεκδικήσει το κύπελλο στον τελικό το ερχόμενο Σάββατο με αντίπαλο τον Λήλα Βασιλικού στο Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας.

ΑΥΛΙΔΑ (Τάσος Ταυταρίδης):
Βασιλείου, Τζαφέρος, Μάλλιαρης (66' Πρίσκος), Καρλατήρας (80' λ.τρ. Ζαζάς), Δουρδουβέλας, Κάκιος, Στέργκου (89' Λιβαδείτης), Καλοχωρίδης, Κουτσαυλής, Ελευθερίου, Χιούσκα

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Τάκης Σπυρόπουλος): Γεωργίου, Ντούμας, Κικίδης, Μαρίνος (77'  Μπουρνάζος), Γκάβαλης, Τουρκοχωρίτης,  Δημ. Σκριβάνος, Παπαδόπουλος, Μαναρίτσας (88' Τσούμαρης), Μουτουσίδης (61' Λαλανίτης),  Σκριβάνος Π. του Λ.

Λυτρώθηκε στην εκπνοή ο Όλυμπος Γυμνού

Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Όλυμπος πέτυχε το νικητήριο γκολ που του έδωσε μεγάλη νίκη απέναντι στον Λήλα Βασιλικού με 2-1  αυξάνοντας τις ελπίδες παραμονής στην κατηγορία.
Οι παίχτες του Γ.Κρόκου άνοιξαν το σκορ με το καλημέρα καθώς στο 2΄ το πλασέ του Ντούρμα Δ.. βρήκε στόχο καταλήγοντας στα δίχτυα του Μαντά.
Οι φιλοξενούμενοι παρά την ψυχρολουσία που δέχτηκαν πήραν μέτρα στο γήπεδο και βρέθηκαν σε 2 περιπτώσεις κοντά στην ισοφάριση.
Ο Μωραίτης στο 25΄ και στο 32΄ σταμάτησε τις προσπάθειες των Καραχάλιου και Ροντρίγκο αντίστοιχα.
Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι με το σκορ υπέρ τους προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα.
Ο Λήλας ευτύχησε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλος αφού κατάφερε να ισοφαρίσει με πλασέ του Ροντρίγκο στο 45΄.
Στην επανάληψη οι 2 ομάδες έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ όμως οι τερματοφύλακες σταματούσαν κάθε προσπάθεια των επιθετικών.
Ο Όλυμπος έχασε την μεγάλη ευκαιρία στο 70΄ καθώς ο Μαντάς νίκησε τον Βεσέλι από τα 11 βήματα σε πέναλτι που είχε κερδίσει ο Ντούρμας Δ. σε μαρκάρισμα αμυντικού του Λήλα.
Ενώ όλοι πίστευαν πως το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο που φάνταζε και το πιο δίκαιο ο Κοτρογιάννης Α.σαν από μηχανής θεός στο 5΄ των καθυστερήσεων με κεφαλιά ψαράκι ύστερα από σέντρα του Ζαχαριά Χ. έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και τους φίλους της ομάδας του στους εφτά ουρανούς από την χαρά τους.
Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Κουβούση.

Από ένα ημίχρονο στον Βατώντα 1-1 με τον Παντριαδικό

Ισόπαλο (1-1)τελείωσε το παιχνίδι στον Βατώντα  μεταξύ του τοπικού Αστέρα και του Παντριαδικού.
Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν  στο 15' με εξαιρετικό πλασέ του Γιανουκάκου και έλεγχαν το παιχνίδι στο χώρο του κέντρου, χωρίς να επιτρέψουν την ομάδα του Παντριαδικού να φανεί επιθετικά.
Στην επανάληψη  η ομάδα της Τριάδας παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και ισοφάρισε στο 65' με τον Τσούτη  με σουτ μέσα από την περιοχή και έχασε  ευκαιρίες ακόμη και να πάρει το παιχνίδι .
Πάντως δυο λεπτά πριν το γκολ του Παντριαδικού ο Βατώντας είχε δοκάρι με τον Ξυφαρά ενώ οι πράσινοι φωνάζουν και για πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 82' σε ανατροπή  του Κατσαούνη.
Στο 85' ο Παντριαδικός έμεινε με παίχτη λιγότερο αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κόκκινη κάρτα ο Τσαλιαγκός.
Με την ισοπαλία αυτή ο Αστέρας Βατώντα παρέμεινε στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α' κατηγορίας της Εύβοιας με 21 βαθμούς και θα παλέψει για την σωτηρία του, ενώ από την άλλη ο Παντριαδικός όπου κάνει εξαιρετικό πρωτάθλημα φέτος βρίσκετε στην 4η θέση με 34 βαθμούς.
Αστέρας Βατώντα:(Βαγγέλης Ζέρβας)
Ντελέκος, Χασανλάρι,Τσώκος, Κατσαούνης, Ντούκα,(5'λτρ Σκούρος), Γούναρης, Πατερίτσας.Ξιφαράς, Γιαννουκάκος, Κουκουρας,(82'Ματράκας), Τζίνης, ( 69'Νεσίμι)
Παντριαδικός:(Άγγελος Βογιατζής)
Οικονομίδης, Πασχάι, Ντερίζα, Γκρινιάρης, Τσαλιαγκός, Μπελίτσος, ΧασάνδραςΓ, Σιαράπης,(63'Αρχοντούλης), Τσούτης,Καραντάκης, ΧασάνδραςΔ,(83'Βαξεβάνης).
Δηλώσεις Προπονητών

Είχαν κέφια οι μπέμπηδες της Α.Ε.Κ. Χαλκίδας

Με σκορ 4-2 επικράτησε η Α.Ε.Κ. Χαλκίδας του Α.Ο.Ν.Α. παίρνοντας μία άτυπη ρεβάνς για την ήττα του 1ου γύρου παρόλο που από τότε έχουν αλλάξει πολλά.
Οι νεαροί του Γ.Δάβρη παιχνίδι με παιχνίδι γίνονται καλύτεροι και πήραν μία δίκαιη νίκη σήμερα αφού η επίθεση τους πέταγε φωτιές.
Από την άλλη οι Αρτακιανοί σαφώς επηρεασμένοι από τα διοικητικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν είχαν και σε κακή μέρα την αμυντική τους γραμμή και αυτό το μαρτυρά τα 4 γκολ που δέχτηκαν.
Γρήγορο ρυθμό είχε το παιχνίδι με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη.
Στην πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Τσάμαρη στο 13΄ ο Μπασινάς δεν κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρο του Α.Ο.Ν.Α. που έδιωξε σε κόρνερ.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16΄  με πλασέ του Βρέττου ύστερα από πάσα του Σμυρναίου.
Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν δέκα λεπτά αργότερα όταν ο Μπασούκος δέχτηκε το μαρκάρισμα του Αναστασίου με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι.
 Ο Μπαλαμπάνης ευστόχησε από τα 11 βήματα γράφοντας το 1-1.
 Στο 29΄ ο Μπασινάς με μία εξαιρετική προσπάθεια απέφυγε 3 αντιπάλους το σουτ όμως έφυγε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.
Ο Κηρύκος στο 30΄ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Γιαλού ο οποίος έδειξε έτοιμος καθώς μπλόκαρε την μπάλα.
Ένα λεπτό πρίν τη λήξη του ημιχρόνου η Α.Ε.Κ. πέρασε μπροστά στο σκορ καθώς Σμυρναίος  και,Βρέττος άλλαξαν ωραία την μπάλα αυτή κατέληξε στον Μπασινά που με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1.
Το β΄ μέρος ξεκίνησε με γκολ για την Αρτάκη με την κεφαλιά του Ανέστη να βρίσκει στόχο έπειτα από κόρνερ του Μπαλαμπάνη και το παιχνίδι να ξεκινά από την αρχή.
Πρίν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων ο Βρέττος στο 60΄ εκμεταλλεύτηκε λάθος έξοδο του Τσάμαρη και με άψογο πλασέ έβαλε την Α.Ε.Κ. μπροστά στο σκορ με 3-2.
Μη έχοντας άλλη επιλογή η Αρτάκη βγήκε μπροστά για την ισοφάριση μη μπορώντας όμως να απειλήσει την εστία του Γιαλού.
Τα κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων εκμεταλλεύτηκε ο Σμυρναίος και στο 89΄ κέρδισε το πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ταψή.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος γράφοντας το 4-2 δίνοντας πανηγυρικό τόνο στην μεγάλη νίκη των γηπεδούχων.
Α.Ε.Κ. Χαλκίδας:
Γιαλός Αναστασίου Γεωργάκας Σεινταράς Τζάβρας Αγγελάτος Μπασινάς( 82΄Πετρογιάννης) Βρέττος Σμυρναίος Παπαδάκης Λειβαδίτης( 90΄ Ντεγιάνης)
Α.Ο.Ν.Α. :
Τσάμαρης Μαστροκώστας Μπαλαμπάνης Ταψής Πουρνής Βούλγαρης ( 70΄ Μάτιας) Μπασούκος Κηρύκος (59΄ Γκέκας) Ανέστης  Μιχαλάς ( 90΄ Δάβρης) Κολιόπουλος

Στο Χ έμειναν Νηλέας - ΑΟ Ζάρητρα 1-1

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν Νηλέας και ΑΟ Ζάρητρα στο γειτονικό ντέρμπι του Νότου στο Δημ. Γήπεδο Νεοχωρίου, σε ένα αγώνα όπου οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, έχασαν ευκαιρίες, απέναντι στα μαχητικά Ζάρητρα.

Στο 8' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Δροσάτος μέσα από την περιοχή έπιασε δυνατό σουτ και Παντελής με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα 1-0.
Τα Ζάρητρα απάντηση των στο 14' σε εκτέλεση φάουλ του Ντόβολη Γ που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Αντώνενα.
Στο 21' ο Καλιοτζής με τα πόδια έσωσε κοντινό πλασέ του Μαστροκώστα.
Στο 39' νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους σε πλασέ του Σεϊτά από κοντά άουτ.
Ο ίδιος παίκτης στο 40' σε τετ-α-τετ πλάσαρε τον Καλιοτζή που έσωσε την εστία του.
Στο 45' τα Ζάρητρα ισοφάρισαν ότι όταν ο Σπανός έκανε παράλληλη σέντρα και ο Ντόβολης Ι με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1.
Στην επανάληψη ανέβηκε ο ρυθμός του αγώνα και από τις δύο ομάδες αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τις ευκαιρίες.
Στο 61' μετά από σέντρα ο Καλιοτζής πρόλαβε και μπλόκαρε πριν ο Μαστροκώστας πλασάρει.
Δοκάρι για τον Νηλέα στο 62' σε πλασέ του Μάστορη.
Στο 84' δυνατό σουτ του Ζωντού απέκρουσαν οι αμυντικοί σε κόρνερ.
Η μοναδική καλή στιγμή για τα Ζάρητρα ήταν στο 86' όταν ο Πάσχος από κοντά δεν μπόρεσε να πλασάρει.
Στο 88' η τελευταία φάση του αγώνα με τον Καρλή να σουτάρει δυνατά από πλάγια αλλά ο Καλιοτζής να αποκρούει.
Πριν την έναρξη κατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του π Προέδρου του Λήλα Αντ. Αγραφιώτη.
Νηλέας Νεοχωρίου: Σπ. Κατσινής
Αντώνενας, Δροσάτος (55' Ντούνης), Κότσαρης Γ, Γεωργικόπουλος, Ζωντός, Παντελής (69' Αναστασιου), Μπάνος, Μάστορης, Σαμαράς (70' Καρλής), Μαστροκώστας, Σεϊτάς.
ΑΟ Ζάρητρα: Χαρ. Γεωγίου.
Καλιοτζής Στ, Καλιοτζής Γ, Λιώνης (75' Δήμου), Φωτόπουλος, Ντόβολης Γ, Πέππας, Αποστόλου, Ανδρέου (66' Πάσχος), Σπανός (79' Παναγιώτου Ι), Ντόβολης Ι, Παναγιώτου Ν.

ΑΟ Ωρεών - Αρτεμησιακός 3 - 0 (Φωτορεπορτάζ & video τα γκολ)

Σε ένα ντέρμπι κορυφής, η ομάδα των Ωρεών (που είχε δυο βασικές ελείψεις, τους Μαυρούτσικο Φ και Γαλούπη) επικράτησε του Αρτεμησιακού με 3 – 0 ,ο οποίος Αρτεμησιακός κατέβηκε στο γήπεδο με δυο σημαντικές ελλείψεις (Αφένδρας και Καρακάξης)
Το πρώτο ημίχρονο ήταν θα λέγαμε αδιάφορο, χωρίς κάτι το συνταρακτικό και από τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο μέρος όμως οι γηπεδούχοι άλλαξαν εντελώς πρόσωπο και πίεσαν την άμυνα του Παναγιωτόπουλου πάρα πολύ, χωρίς να δώσουν στην ομάδα του Λάντζου την ευκαιρία να αντιδράσει.

Έτσι στο 50΄  ο Μούστος κέρδισε πέναλτι στα όρια της μεγάλης περιοχής, το εκτέλεσε πετυχημένα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 1 – 0.
Στο 60΄ με ξαφνική επίθεση, ο Ρεσούλη από αριστερά αλλάζει στον Παριανό  που βρίσκεται προς το δεύτερο δοκάρι και ο οποίος σχετικά εύκολα κάνει το  2 – 0.
Στο 74΄ ο Μούστος δίνει στον Ρεσούλη και αυτός μέσα στην μικρή περιοχή, από κοντά κάνει το τελικό 3 – 0.
Στιγμή που όλοι οι φίλαθλοι των Ωρεών χειροκρότησαν, ήταν αυτή στο 83΄ , όταν ο Κούκης αντικατέστησε τον Μούστο και φόρεσε και το περιβραχιόνιο του αρχηγού.
Δείτε σε Video και τα τρία γκολ του αγώνα, και τους πανηγυρισμούς της ομάδας του Ζυγογιάννη.

Video  με τα ΤΡΙΑ γκολ του αγώνα

( Δείτε το φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία πιο κάτω)

Έκοψαν πίτα τους ΑΟ Αιδηψός και ΟΠ Αιδηψού, σε κοινή εκδήλωση (Video)

Την κοπή πίτας πραγματοποίησαν την  Παρασκευή 17-2-2017  οι δύο ομάδες της Αιδηψού, σε γνωστό καφέ της παραλίας Λουτρών Αιδηψού, ιδιοκτησίας του Προέδρου του ΑΟ Αιδηψού Σωκράτη Φώτου.
Σε μια κοινή τελετή, οι δύο ομάδες οι οποίες «είναι ένα» όπως ειπώθηκε, συγκεντρώθηκαν και σε ένα κλίμα φιλικό έκοψαν την πίτα τους με καφέ, ποτό, πειράγματα και πολύ γέλιο.

Ο Θανάσης Αναγνώστου, προπονητής της ΟΠΑ, έκανε την αρχή και απεύθυνε λίγα λόγια στους παρευρισκόμενους, ευχόμενος: «καλή χρονιά και υγεία, όχι τραυματισμούς».
Τις ευχές του στη συνέχεια έδωσε ο προπονητής του ΑΟ Αιδηψός Γιώργος Δημητρίου και τέλος ο Θανάσης Αναγνώστου και ο Στάθης Χασανδρινός έκοψαν τις πίτες που είχαν τέσσερις τυχερούς που πήραν συμβολικά δώρα.

Δείτε Video απο την βραδιά

(δείτε φωτορεπορτάζ από τη βραδιά κάνοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί)

Κοπή πίτας Ε.Π.Σ.Ε. στην Χαλκίδα

Την τέταρτη και τελευταία πίτα έκοψε η Ε.Π.Σ.Ευβοίας στο ενωσιακό γήπεδο για τις ομάδες που εδρεύουν στον Δήμο Χαλκιδέων και Ερέτριας,
Το παρών έδωσαν τα περισσότερα σωματεία με την Προποντίδα να είναι τυχερή αφού με τον κλήρο που τράβηξε η Κ.Ρέτσα κέρδισε μία στολή ποδοσφαίρου.
Ακόμη με δώρο μπάλες έφυγαν από το ενωσιακό ο Κεραυνός Χαλκιδας,Αίας Χαλκίδας και Π.Α.Ο.Κανήθου.
Ο πρόεδρος Γ .Παπακωνσταντίνου στο σύντομο χαιρετισμό του ευχαρίστησε τα σωματεία για την παρουσία τους και τους προέτρεψε γι ακόμη μία φορά να επικεντρωθούν στις ακαδημίες βγάζοντας παίχτες που θα στελεχώσουν τις ομάδες τους.
Ο πρόεδρος τόνισε πως η ένωση προετοιμάζεται για μία σειρά εκδηλώσεων για τα 90 χρόνια από την ιδρυσή της.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι πρίν την έναρξη της εκδήλωσης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Α.Αγραφιώτη πρώην προέδρου του Λήλα Βασιλικού.

Συνέντευξη με τον Προπονητή της ΑΕ Κηρίνθου Νίκο Θωμά

Συνέντευξη μας παραχώρησε ο Προπονητής της ΑΕ Κηρίνθου Νίκος Θωμάς και μας μίλησε για την ομάδα του, την πορεία της, τους στόχους της αλλά και πολλά ενδιαφέροντα στην εκπομπή ''Μετά το 90' στο Ράδιο Ιστιαία 100.4.

Ακούστε την συνέντευξη

ΑΟ Θήβας: Συλλυπητήρια ανακοίνωση

Ο Πρόεδρος Θανάσης Βυλλιώτης, το Δ.Σ. οι προπονητές και οι ποδοσφαιριστές όλων των τμημάτων του ΑΟ ΘΗΒΑ εκφράζουν τα θερμά τους συλλυπητήρια προς την οικογένεια του Θηβαίου βουλευτή της Ν. Δ. Ευάγγελου Μπασιάκου για το θάνατο του.
Ο εκλιπών ήταν παρών στου πανηγυρισμούς όταν ο ΑΟ ΘΗΒΑ ανέβηκε στην Γ΄Εθνική και συνεχάρη όλους του ποδοσφαιριστές, προπονητές και το Δ.Σ. του ΑΟ ΘΗΒΑ.

Για το Δ.Σ.

Το Γραφείο Τύπου του ΑΟ ΘΗΒΑ

Γιόρτασε την Τσικνοπέμπτη μέχρι πρωίας ο Αρτεμησιακός

Με ένα γλέντι σε κλίμα άκρως ζεστό και οικογενειακό, η ομάδα του Αρτεμησιακού γιόρτασε την Τσικνοπέμπτη με ψητά της ώρας, κρασί, τσίπουρο και μπύρα και φυσικά πολύ - πολύ χορό.
Μετα τις 8.30 το βράδυ, Διοίκηση, παίκτες, συγγενείς και φίλοι μαζεύτηκαν στην ταβέρνα του Ζωνάρα και γλέντησαν με την καρδιά τους.
Εκ μέρους του ΔΣ, ο Βαγγέλης Παπαδόπουλος καλωσόρισε όσους βρίσκονταν στην εκδήλωση και τόνισε την αξία που έχει η συμμετοχή τους, τόσο ηθικά αλλά και οικονομικά.
Στη συνέχεια, υπήρξε και έκπληξη, μιας και ο Γιώργος Ανδρέου είχε τα γενέθλιά του και η σύζυγός του Μαίρη, του έφερε  τούρτα για να σβήσει παραδοσιακά, τα κεράκια της.
Ακολούθησε  ξέφρενος χορός σχεδόν από όλους, με τον Δαυίδ Νταή να δίνει «ρέστα» και ξεσηκώνοντας ιαχές και χειροκροτήματα με τον προσωπικό του χορό.
Και άλλοι ξεχώρισαν με τα ζεϊμπέκικά τους, με ιδιαίτερη συγκίνηση (ειδικά για τους γονείς της) την μικρή Εβελίνα, κόρη του Γιάννη Κερασιώτη που έδωσε ρεσιτάλ χορού στο «Ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας».
Ακολούθησε η κλήρωση της λαχειοφόρου αγοράς και φυσικά ο χορός κράτησε μέχρι πρωίας, πάντα με τις μουσικές επιλογές της Βάσως Κοντζιά.

Δείτε φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί
 ( θα υπάρξει και Video απο την βραδιά, μόλις ολοκληρωθεί η φόρτωσή του)

Συνέντευξη τύπου Α.Ο.Χαλκίδας

Συνέντευξη τύπου παρέθεσε ο προπονητής της Χαλκίδας Α.Αυλωνίτης εν όψει του παιχνιδιού της Κυριακής με τον Φωστήρα στον Ταύρο.
Ο έμπειρος τεχνικός χαρακτήρισε τον Φωστήρα δυνατή ομάδα και όχι τεχνική εστιάζοντας σε κάποιους έμπειρους παίχτες του Φονέα όπως οι Παραράς,Σκάρος και Δωροβίνης και ότι το παιχνίδι θα κριθεί στις προσωπικές μονομαχίες.
Ο Α.Αυλωνίτης δήλωσε ευχαριστημένος για την μέχρι τώρα πορεία της ομάδας και ότι προμηνύεται δύσκολος β΄ γύρος με ματς φωτιά εντός έδρας.
Στις σκέψεις του κόουτς του Α.Ο.Χ. βρίσκεται η μετατόπιση του Βεζυρτζόγλου στα πλάγια και τη θέση στην κορυφή της επίθεσης να παίρνει ο Μπαλού.
Το παρών έδωσε και ο Πρόεδρος Γ .Ελευθεριάδης ο οποίος ευχαρίστησε τα Μ.Μ.Ε. για την παρουσία τους και δήλωσε ευχαριστημένος από την συμμετοχή των επιχειρήσεων της πόλης στην προσπάθεια που γίνεται στον Α.Ο.Χ.
Δείτε αποσπάσματα από την συνέντευξη τύπου
Κρεοπωλείο Τάγκας Κάνηθος

Ήττα για την Κύμη από τα Τρίκαλα 76-58

Την ήττα γνώρισε ο Γυμναστικός από τα Τρίκαλα με 76-58 για την εμβόλιμη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ντέρμπι ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα της Κύμης να το κλείνει προηγούμενη με 27-29.
Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα κάλυψαν την μικρή διαφορά και προηγήθηκαν με 55-45. Η τελευταία περίοδος δεν ήταν καλή για την Κύμη με αποτέλεσμα τα Τρίκαλα να αυξήσουν την διαφορά και μάλιστα να καλύψουν και την διαφορά της ήττας τους με 11 πόντους του πρώτου γύρου. Τελικό αποτέλεσμα 76-58 υπέρ των Τρικάλων.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-29, 55-45, 76-58

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιάννης Καστρίτης): Κάφεϊ 11(1), Μπιρούτα 11, Τσαγκαράκης 9(2), Μπάρλοου 14(2), Χότον 6, Λίποβι 8(1), Εζιούκου 2, Πουλιανίτης 5(1), Καλλές, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης, Μανωλόπουλος 10(2).

ΚΥΜΗ (Βασίλης Μπρατσιάκος): Συγκούνας 10, Τσούπκοβιτς 7(1), Στάματης 10, Πάλμπλαντ 11(3), Όρτον 10, Κατράνας, Τζόλος, Κούκουλας, Κωνσταντακόπουλος, Κοστόφ, Ντίξον, Τουντζιαράκης 10