Ταξιάρχης - Ερμής Πηλίου 4-0

Σε ένα παιχνίδι που αποδείχθηκε εύκολο, ο Ταξιάρχης επικράτησε του Ερμή Πηλίου με 4-1, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν πολύ νωρίς το σκορ με τον Δαρζέντα, στο 5ο λεπτό (1-0).
Στο 60΄ και πάλι ο Δαρζέντας από κοντά έκανε το 2-0, ενώ ο Γκαμίλης στο 65΄  εύκολα έκανε το 3-0 σε τετ α τετ με τον Ανδρίτσο.
Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 83΄ ο Σταμούλης.

Ταξιάρχης:
Μουρίδης, Τσαμούρογλου, Σούρρας (73΄ Σταμούλης), Κομποθανάσης, Μπαλαμούτης, Λυσσέας, Γκαμίλης (77΄ Κόχυλας), Δαρζέντας, Κοντογιάννης, Δημητράκης, Κουτσογιωργάκης Ε (61΄ Κουτσογιωργάκης Γ)

Ερμής Πηλίου:
Ανδρίτσος, Κοτρώνης, Κάνδιας, Παπαγεωργίου Ι, Καρράς, Τερτίπης, Παπαγεωργίου Δ, Μπατσακούτσας, Ραβανός, Τσούρτης (76΄ Κυριακού), Σοφρώνης

Εξακολουθούν στην κορυφή οι Ωρεοί, 3-1 το Βυζάντιο

Άλλη μια νίκη προς την κατάκτηση του τίτλου για την ομάδα των Ωρεών, αυτή τη φορά επί του Βυζαντίου Νέου Πύργου με 3-1.Μία νίκη των Ωρεών που δεν αλλάζει και τη βαθμολογική θέση των κιτρινόμαυρων, εξακολουθώντας να παραμένουν ουραγοί.
Οι φιλοξενούμενοι αν και άνοιξαν πρώτοι το σκορ στο 14΄με πετυχημένη εκτέλεση πέναλτι από τον Αλεξίου, δεν κατάφεραν να αντέξουν την πίεση των πρωτοπόρων οι οποίοι και είχαν τον πρώτο λόγο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Έτσι στο 26΄ ήλθε η ισοφάριση με γκολ του αρχηγού της ομάδας Βαγγέλη Μούστου, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 57΄με τον Ένεχ.  Σχεδόν αμέσως μετά, στο 60΄ συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 με γκολ του Τζαφεράι, ενώ στη διάρκεια του αγώνα είχαν και τρία δοκάρια.

Ωρεοί (Γουρνάς Θ):
Δαμάσκος, Τζαφεράι, Σταματονικολός (60΄ Αναγνωστάκης), Τριανταφύλλου, Βασιλείου, Αθανασίου, Μούστος, Μαυρούτσικος Ι, Ασαμόα (73΄ Καραπάνος), Πανώφ (85΄ Φαράντος), Ένεχ

Βυζάντιο Ν. Πύργου:
Μίλο, Κομποθανάσης, Κυπραίος, Κερασίωτης, Αλεξίου, Δημητράνας, Σταματόπουλος, Χουβαρδάς  Π, Ρούσεβ, Μαρίνοβ (46΄ Παπαδιώτης), Χουβαρδάς Δ

Στο ντέρμπι των ''Αγίων'' νικητής ο Αγ. Λουκάς

Στο τοπικό el clasico των Αγίων, ένα ντέρμπι ανάμεσα σε δυο γειτονικά χωριά, τον Αγίου Ιωάννη  και τον Α.Ο. Αγίου Λουκά, νικήτρια η ομάδα του Αγίου Λουκά με τελικό σκορ 2-1. Ένα παιχνίδι που πραγματικά χάρηκαν όσοι φίλαθλοι βρέθηκαν σήμερα στο γήπεδο, ένα πραγματικό ντέρμπι που τα είχε όλα.

Πάθος, δύναμη, ένταση, δοκάρια (ένα για κάθε ομάδα) και τρία γκολ. Ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερο σκορ και περισσότερα γκολ, αν οι επιθετικοί των δυο ομάδων, και κυρίως των φιλοξενούμενων, ήταν πιο εύστοχοι και πιο ουσιαστικοί στη τελική προσπάθεια.
Η ομάδα του Αγίου Λουκά είχε ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο, από το 60 μέχρι το 70, όπου πέτυχε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης.
 Από την άλλη οι γηπεδούχοι, προσπάθησαν περισσότερο με στημένα  και μακρινές μπαλιές, να εκμεταλλευτούν το επιθετικό δίδυμο Μήτρου- Kontraziu.
Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα 15 λεπτά, χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία για τις δυο ομάδες, παρά μόνο μερικά μακρινά σουτ, που όμως δεν ανησύχησαν τους δυο τερματοφύλακες. Στο 16ο λεπτό είχαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Πομάρες από πλεονεκτική θέση και αφού βρέθηκε μόνος απέναντι στον Γκογκορώση, έπιασε το σουτ, με την μπάλα όμως να περνάει λίγο πάνω από το κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στο 25ο λεπτό ήρθε η απάντηση για τους γηπεδούχους, αλλά το δυνατό σουτ Μάλλιου μπλόκαρε με υπερένταση ο Παναγιάρης.
Τρία λεπτά αργότερα δυνατό σουτ του Πομάρες λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, εντυπωσιακά σε κορνερ ο Γκογκορώσης. Στο 33ο λεπτό είχαμε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για τους γηπεδούχους, όταν σε εκτέλεση φάουλ φωτοβολίδα του Φωτιά, η μπάλα τράνταξε το κάθετο δοκάρι του Παναγιάρη.
Έτσι το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το φτωχό σε γκολ 0-0. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έντειναν τις προσπάθειες τους να πετύχουν κάποιο γκολ. Έτσι  στο 55ο λεπτό, σέντρα ακριβείας του Μεταξά στον Γιαννούλη, γυριστή κεφαλιά του τελευταίου, με την μπάλα όμως να  σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 64ο  λεπτό είχαμε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους, με γυριστή κεφαλιά του Σταμέλου  από το ύψος του πέναλτι.
Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και ο Κιούσης στο 69΄ με άπιαστο  σουτ  μέσα από την μεγάλη περιοχή, έκανε το 0-2. Για να φτάσουμε στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι. Ένα πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Kontraziu,  κάνοντας το 1-2 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.
Στα  τελευταία 15 λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο για ένα δεύτερο γκολ, με στημένες φάσεις και κόρνερ χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Μοναδική χαμένη ευκαιρία για τον Άρη, με τον Kontraziu αλλά το σουτ που έπιασε, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Παναγιάρης. Έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης Κυρίου Βρακά, βρήκε νικητή τον Άγιο Λουκά, με τους παίχτες του να  πανηγυρίζουν μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη
Μετά τον αγώνα ακολούθησε τραπέζι για την νίκη στην πλατεία

Αρης Αγ. Ιωάννη: Γρ. Γκογκορώσης
Γκογκορώσης, Μεγαρίτης, Καλαμιώτης, (56' Μήτρου Σ), Ποδαράς, Φέλερης, (59' Κοντος), Μάλλιος, Φωτιάς, Θεοδωρακόπουλος, (28' Κοντραζίου), Μήτρου Ελ, (71' Φέλερης Ν), Παναγιάρης , Στουραίτης.

ΑΟ Αγ. Λουκά: Γ Μπόκαρης
Παναγιάρης Β, Ξύγγης, Τριτσώνης, Κουκουβάος, Μπάνος, Μεταξάς, Ποδαρας, (61' Νικολάου), Κιούσης, Γιαννούλης, Σταμέλος, Πομάρες (90' Ομέρι).

Συνεχίζει του κεφαλιού της η Μακρυκάπα

Συνεχίζοντας τις καλές της εμφανίσει; η Μακρυκάπα επικράτησε της Αιδηψού με 2-0 παραμένοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.
Την επόμενη αγωνιστική η Μακρυκάπα θα φιλοξενηθεί από την Αρτάκη με τον Ν.Κιαπέκο να μην έχει στην διαθεσή του τον Μ.Σίδερη που αποβλήθηκε στο 90΄ με δεύτερη κίτρινη λόγω ενός αχρείαστου μαρκαρίσματος.
Η Αιδηψός από την πλευρά της παρά την ήττα της έχει μαξιλαράκι ασφαλείας στην προσπάθεια της για σωτηρία.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 35΄ με κεφαλιά του Καρκαλή έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σίδερη.
Με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα διπλασίασαν τα τερματά τους στο 55΄ πάλι με κεφαλιά αυτή τη φορά του Τσουμάνη που νίκησε κατά κράτος τους αμυντικούς της Αιδηψού.
Παρά τις προσωπικές ενέργειες των Στεργίου και Μπιμπάι οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Πουρνή.
Ο Σηφάκης σε δύο περιπτώσεις στο 63΄ και στο 70΄ προσπάθησε με δυνατά σουτ να σκοράρει τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο.
Στο 78΄ ο Γλυκός είδε την δεύτερη κίτρινη παίρνοντας τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Μακρυκάπα; Πουρνής Λέκκας Χασάνδρας Καρκαλής Τσουμάνης Σηφάκης Γκίκας Σεχάι(60΄Βουρδάνος) Μπαιμπάκης Σίδερης Κουτσαβλής

Αιδηψός; Μπαρμπούνης Φώτου Καραγκούνης Γλυκός Αναγνώστου Σιρπτσίογλου Καπλανάι(50΄Αθανασίου) Αναγνώστου (61΄Στέκας) Μάρκου (70΄Γοργομάτης) Μπιμπάι Στεργίου

Νίκη ελπίδας τα Κόσκινα 2-1 τον Ηρακλή Ψαχνών

Ο ΑΟ Κοσκίνων σημείωσε τεράστια νίκη επί του Ηρακλή Ψαχνών με 2-1 και πλησίασε στους 5 βαθμούς διαφορά από την σωτηρία, σε ένα αγώνα όπου η εξαιρετική εμφάνιση του γκολκίπερ Τριανταφύλλου  αλλά και η αστοχία των παικτών του Ηρακλή Ψαχνών ήταν τα χαρακτηριστικά το αγώνα.
Με τον Ηρακλή Ψαχνών να είναι καλύτερος ξεκίνησε ο αγώνας και στο 1' κεφαλιά του Τσούμαρη έφυγε ελάχιστα άουτ.
Στο 20' ο Τριανταφύλλου έσωσε τα Κόσκινα σε τετ-α-τετ πλασέ του Τσούμαρη.
Στο 31' πλασέ του Σιαράπη έσωσε και πάλι με τα πόδια ο Τριανταφύλλου.
Στην πρώτη ουσιαστική επίθεση των γηπεδούχων στο 39' σουτ του Βλάχου βρήκε το δοκάρι του Βαμβούκου.
Στο 44' μετά από κόρνερ ο Δημολιάνης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ 1-0
Στο 45' δυνατό πλασέ του Τόλη τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των Κοσκίνων

Στην επανάληψη και πάλι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και πίεσαν αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί.
Στο 48' κεφαλιά από κοντά του  Σπανού έφυγε ελάχιστα άουτ.
Νέα ευκαιρία για τον Ηρακλή στο 52' σε σουτ του Μπελίτσου.
Στο 54' τα Κόσκινα πλησίασαν το γκολ αλλά το πλασέ του Κοκκάλα έδιωξε σε κόρνερ ο Βαμβούκος που έδιωξε και πάλι σε κόρνερ κεφαλιά.
Στο 59' τα Κόσκινα διπλασίασαν τα τέρματα τους όταν ο Δημολιάνης δέχθηκε βαθιά μπαλιά, απέφυγε τον αντίπαλο του και πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στα δύχτια 2-0.
Στο 71' ο Χασαπίδης μείωσε για τον Ηρακλή με δυνατό σούτ 2-1.
Στην συνέχεια ο Ηρακλής παρά την κυκλοφορία της μπάλας δεν ήταν απειλητικός, στις ευκαιρίες που είχε ενώ οι παίκτες του Σ. Νικολάου κράτησαν μέχρι την λήξη την μεγάλη αυτή νίκη με σωστή αμυντική διαχείριση.

ΑΟ Κοσκίνων: Σάκης Νικολάου.
Τριανταφύλλου, Καλαβρής, Μπείνογλου, Δήμου, Κόλιας, Βλάχος, Κοκκάλας, Παριανός, Δημολιάνης, Λαθουράς, Μπασινάς.

Ηρακλής Ψαχνών κ Γιανούτσος:
Βαμβούκος, Σκριβάνος, Δούλος, Τόλης, Μπελιτσος, Σπανός, Χασαπίδης, Γκούρλας, Ντούμας (75' Μαρίνος), Σιαράπης, Τσούμαρης (75' Στούπας).

Έχασε 0-1 από την Ερμιονίδα και τώρα τρέχει η Χαλκίδα

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε η Χαλκίδα με 0-1 από την Ερμιονίδα μπαίνοντας πλέον σε περιπέτειες.
Με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι  κατά διαστήματα για σχεδόν μία ώρα παιχνιδιού κράτησαν το υπέρ τους σκορ από τις αρχές της επανάληψης φεύγοντας από την Εύβοια με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.
Από την άλλη πλευρά η Χαλκίδα με πολλά προβλήματα στο κέντρο ξύπνησε μετά το 60΄ και θα μπορούσε να πάρει τον βαθμό αν αξιοποιούσε τις ευκαιρίες στο τέλος.
Η Ερμιονίδα έδειξε τις προθέσεις από το ξεκίνημα απειλώντας στο 4΄ με τον Βασιλέρη να σουτάρει από πλάγια και τον Ντουμάνη να διώχνει σε κόρνερ..
Η Χαλκίδα στο 25΄ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Πολίτη να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια μέσα από την μεγάλη περιοχή.
Ο Εμέκα στο 32΄ έχοντας δύο παίχτες μπροστά του δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Θωμά.
Με την έναρξη της επανάληψης η Ερμιονίδα πήρε κεφάλι στο σκορ όταν ξεδίπλωσε άριστα την αντεπίθεση με τον Βασιλέρη να σεντράρει από αριστερά και τον Τριμπόνια να σκοράρει ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής.
Η Χαλκίδα ξεκίνησε την αντεπιθεσή της για την ισοφάριση μετά το 60΄ με τον Ντελέκο στο 69΄ να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια έχοντας όλο το οπτικό πεδίο ανοιχτό και τον Στεφανίδη αξουδετερωμμένο.
Με τον Α.Ο.Χ. να έχει βγει όλος μπροστά η Ερμιονίδα έβρισκε ελεύθερους χώρους για κόντρα επίθεση και σε μία από αυτές στο 85΄ ο Μακρίδης σε δεύτερο χρόνο ανατράπηκε από τους αμυντικούς με τον διαιτητή να δείχνει το πέναλτι.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος με τον Ντουμάνη να πέφτει στην αριστερή του γωνία διώχνοντας την μπάλα.
Στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Μπιμπισίδη με δεύτερη κίτρινη.
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το γήπεδο πήρε φωτιά καθώς την κεφαλιά του Γεωργίου απέκρουσε εξ επαφής ο Στεφανίδης με τους Χαλκιδέους να διαμαρτύρονται έντονα πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.
Ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Ντελέκος επεδίωξε την δεύτερη κίτρινη παίρνοντας το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Διατητής:Ξηρογιάννης Επόπτες:Κορακιανίτης-Παπαδημητρόπουλος (Βοιωτίας)

Α.Ο.Χαλκίς:(Δ.Λύκος) Ντουμάνης Μιχελής (65' Βαλκάνος) Τσίγκρος (88' Μακρής) Γεωργίου Καραμπάς Εμέκα Ταυταρίδης Ντελέκος Θωμάς Πολίτης Ανέστης (61' Μυρτέζα)

Α.Ε.Ερμιονίδα:(Θ.Στάικος) Στεφανίδης Κασαπίδης Μπιμπισίδης Τζιέρης Βιρβίλης Κιοσσές Τριμπόνιας (80' Σταθουλόπουλος) Παλαιοπάνος Μακρίδης (90' Μερτύρης) Τρέσα Βασιλέρης (70' Σαλταπίδας)

Γκολ και θέαμα Αυλωνάρι - Σκεπαστή 4-2

Σε ένα αγώνα με πλούσιο θέαμα και ποιότητα ο ΑΟ Αυλωναρίου επικράτησε με 4-2 της Σκεπαστής στο Δημ. Γήπεδο ''Ν ΚΟΥΚΗΣ''.

Εξαιρετικοί και καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος προηγήθηκαν στο 11' με απ' ευθείας φάουλ του Μπασούκου 1-0.

Στο 23' και πάλι με πλασέ του Μπασούκου έγινε το 2-0.

Στο 35' ο Τσαλαγκός τριπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων 3-0.
Στο 45' οι γηπεδούχοι είχαν με τον Μπασούκο δοκάρι.

Στη επανάληψη στο 56' ο πρώτος σκόρερ του Αυλωναρίου σημείωσε το 4-0.

Η Σκεπαστή στο 65' μείωσε με γκολ του Ζουζουλή 4-1 και στο 77' ο Τηλίοπουλος μείωσε στο τελικό 4-2.

ΑΟ Αυλωναρίου: Ι Μπασούκος
Κότσαρης, Κόκκος, Παππάς, Καραλής, Ιωαννίδης,(76' Κούκης Ν), Παπίλας, Μπασούκος, Βασιλείου, Τσαλιαγκός, (84' Περιβολάρης),Καράπας,(63' Μπρολίν), Καρλής (89' Κούκης Γ).

ΑΟ Σκεπαστής: Βαγγ. Μπεκάκος
Αλεξίου, Θαλλασσινός Ι, Ντέντης, Καλίτσης, Τσούπρος,(68' Παλατσάς),  Κωνσταντός, Καψάλας, Θαλασσινός Ι, (87'Αγιασοφίτης), Τηλιόπουλος,(80' Γερογιάννης),  Θαλασσινός Α (89' Κάβουρας), Ζουζουλής.

Άνετα ο Ελλήσποντος 3-1 την ΑΕΚ Χαλκίδας

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Ελλήσποντος στην Λάμψακο με 3-1 επί της ΑΕΚ Χαλκίδας μετά από μια καλή εμφάνιση και αφού χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ.
Η ομάδα του Γ.Καρβέλη αιφνιδιάστηκε στο13' όταν ο Πεσχύρας με σουτ μακρινό και από πλάγια κρέμασε τον εμβρόντητο Αγριόδημο κάνοντας το 0-1.
Μέσα σε πέντε λεπτά όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν μια στο 31'όταν ο
Κοτρώτσιος στην προσπάθειά του
να γυρίσει την μπάλα στον Ζαφειρόπουλο αυτή κατέληξε στα δίχτυα (1-1) ,και στο 35'απ'ευθείας φάουλ του Λάμπρου λίγο κάτω από την σέντρα βρήκε τον Ζαφειρόπουλο ανέτοιμο κάνοντας το 2-1.
Από κει και ύστερα ο Ελλήσποντος δεν απειλήθηκε και έφτασε μάλιστα και σε ένα τρίτο γκολ στο 56' μετά από καταπληκτικό χτύπημα φάουλ του Λάμπρου από πλάγια δεξιά στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παράθυρο του Ζαφειρόπουλου.
Τελευταία καλή φάση για τον Ελλήσποντο στο 70 όταν ο Κατσικαβάλης απέναντι από τον Ζαφειρόπουλο νικήθηκε από τον γκολκίπερ της ΑΕΚ.
Νίκη ανάσα για τον Ελλήσποντο που προσπαθεί να αποφύγει την τρίτη θέση από το τέλος ενώ για την ομάδα του Τ.Ταυταρίδη που έπαιξε ελεύθερα μην έχοντας τίποτε να χάσει απαλλαγμένη από το άγχος.
Πολύ καλή η διαιτησία των Βελέντζα,Πασχαλίδη και Δούκα.

Ελλήσποντος
Αγριόδημος,Νόνας,Κατσικαβάλης,Κουσερής,Κουτσαυλής,Πετρογιάννης(56'Λαζρί),Νικολάου,
Κούτρας(46'Φτούλης),Λάμπρου,Νάτσης(66΄Κοντούλης),Ντεγιάννης(80'Σεπιόρα)
ΑΕΚ Χαλκίδας
Ζαφειρόπουλος,Φιόλα,Κοτρότσιος,Σταμελάκης,Μαραγκός,Τζαφέρος,Κανεντζής(80'Καρυστινός)
Τριανταφύλλου,Χρόνης,Πεσχύρας,Τουλίτσης.

Με ανατροπή ο Παντριαδικός 2-1 την Καστέλλα

Σε ένα δυνατό και σκληρό αγώνα ο Παντριαδικός σημείωσε σημαντική νίκη επί της αξιόμαχης Καστέλλας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Δυνατό το πρώτο μέρος και από τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπαθούσαν αλλά με παιχνίδι κέντρου δεν απείλησαν ιδιαίτερα τις δύ εστίες. Έτσι το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο 40' τραυματίστηκε ο Τσιούνης της Καστέλλας, με τον τραυματισμό του να φαίνεται αρκετά σοβαρός.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι σε μια αντεπίθεση άνοιξαν το σκορ με γκολ που σημείωσε ο Νικούλης στο 52' γράφοντας το 0-1.

Στο 71' αποχώρησε με τραυματισμό και ο Βότσης για την Καστέλλα.
Ο Παντριαδικός αντέδρασε και απάντησε με ισοφάριση στο 65' με σκόρερ τον Χασάνδρα 1-1
Στο 81' ο Παντριαδικός έκανε την ανατροπή και πήρε την νίκη με γκολ που σημείωσε ο Καραντάκης και ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Παντριαδικός:
 Ευαγγελινός, Καραμπέτσος, Πασάι, Γκρινιάρης, Χαζαρίδης, Γ. Τσαλιαγκός, Γ. Χασάνδρας (79' Σκευοφύλαξ), Βαξεβάνης (61' Χασάνδρας Δ ), Μουτουσίδης, Καραντάκης, Τσούτσης.

Καστέλλα:
 Ζενέλι, Τσιούνης (40'λ.τρ. Βότσης, 70' λ.τρ. Ζήσης), Κεχαγιάς (65' Κανάμι), Κουρούπης, Μακρής, Μπασινάς, Αρχοντούλης, Γκίκας, Ξυνογαλάς, Τζαμίχας, Νικούλης.

Φρένο στον ΑΟ Ζάρητρα από τις Κονίστρες 2-2

Σε ένα δυνατό και ποιοτικό αγώνα στο Δημ. Γήπεδο Ζαράκων ο ΑΟ Κονιστρών φρέναρε βαθμολογικά τον πρωτοπόρο ΑΟ Ζάρητρα και όπως εξελίχθηκε ο αγώνας ο ΑΟ Ζάρητρα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας και μάλιστα στις καθυστερήσεις από τον εντυπωσιακό ΑΟ Κονιστρών.
Στο 9' οι Κονίστρες προηγήθηκαν στο σκορ με κεφαλιά του Κατσή 0-1 ύστερα από σέντρα.
Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 17' κατάφεραν να ισοφαρίσουν με δυνατό σουτ του Σπανού 1-1.
Στην συνέχεια ο αγώνας είχε ποιότητα και εξαιρετικές μονομαχίες με τις δύο ομάδες να αποδίδουν επιθετικό ποδόσφαιρο.
Στο 70' οι Κονίστρες πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με δυνατό πλασέ του Βλάχου 1-2.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά οι παίκτες του Τ. Βέκιου έκαναν σωστή διαχείριση και κρατούσαν μέχρι το 90' την νίκη.
Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΑΟ Ζάρητρα έσωσε την παρτίδα με γκολ που σημείωσε ο Αποστόλου 2-2 και η διαφορά από τον δεύτερο Μιαούλη μειώθηκε στους τρεις βαθμούς στην κορυφή.

ΑΟ Ζάρητρα: Χαρ. Γεωργίου
Καλιοτζής, Φωτόπουλος, Λιώνης (65' Ντούνης, Φαμπιον, Σπανός, (75' Μπουρντάς), Πέππας, Αποστόλου, Παναγιώτου Γ, Γκίκας, Ντόβολης, Μπράχα.

ΑΟ Κονιστρών: Τασ. Βέκιος.
Αγγελόπουλος, Μιχαλομιχελάκης, Κοκκινάκης, Μούντριχας Σ, Μούντριχας Α, Βλάχος, Κατσής, Ανδρέου, Θεοδώρου, (5' Αγγελόπουλος), Πόγκας, Πετρογιάννης.

Θύελλα ο Απόλλων Ερέτριας μέσα στο Γυμνό 6-0 τον Όλυμπο

Θυελλώδης ο Απόλλων Ερέτριας παρέσυρε με ορμή τον Όλυμπο Γυμνού μέσα στο Γυμνό και με τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο πήρε άνετη νίκη με 6-0, μην αφήνοντας με την απόδοση του περιθώρια αντίδρασης στον Όλυμπο που μπήκε ορεξάτος στον αγώνα αλλά για ένα πεντάλεπτο.
Στο 6' ο Απόλλωνας με πλασέ του Μώρου άνοιξε το σκορ 0-1
Στο 26' ο Αγραφιώτης διπλασίασε τα τέρματα του Απόλλωνα 0-2.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Πολυχρόνης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του 0-3.
Στην επανάληψη δύο λεπτά μετά την έναρξη 47' ο Μώρος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4.
Ένα λεπτό αργότερα στο 48' ο Τόρα με ατομική προσπάθεια έγραψε το 0-5.
Στο 58' ανατροπή του Ντουλαβέρη, καταλογισμός πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Αγραφιώτης διαμορφώνοντας το τελικό 0-6.

Όλυμπος Γυμνού: Γ Κρόκος
Μωραίτης, Κηρύκος (75' Ζαχαριάς), Σακής (80' Κοτρογιάννης Γ), Ρουμπής Αντ, Θωμόπουλος, Τσίγκας,(58' Ρουμπής Βαγγ), Ντούρμας, Ρωμανός, Αργύρης Αν, (66' Αργύρης Σπ), Κοτρογιάννης Αντ, Σταματούκος.

Απόλλων Ερέτριας: Δημ. Βαλκάνος
Ερ. Τόρα, Μεγκανάι(66' Ρούσος), Καρβελάς, Βελαέτης, Σμπιλίρης, Καλοχωρίδης(88' Τρεγκάϊ), Ντουλαβέρης, Πολυχρόνης, Αγραφιώτης, Τόρα (58' Μπαλόζι), Μώρος (71' Κικίδης).
Σμπιλίρης Αγγελος

Επαγγελματική νίκη για τον Λήλα 0-1 τον Ολυμπιακό Χ.

Σε ένα παιχνίδι που όσοι το παρακολούθησαν θα το ξεχάσουν γρήγορα ο Λήλας Βασιλικού επικράτησε 0-1 του Ολυμπιακού Χ.μένοντας σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.
Με τον Λήλα να έχει την κατοχή και να υπερέχει του αντιπάλου του καθ όλη την διάρκεια οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το τρίποντο από το Πάρκο του λαού.
Οι ερυθρόλευκοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο τελευταίο πεντάλεπτο προσπαθώντας να απειλήσουν με κάποια στημένα.
Στο ξεκίνημα του πρώτου μέρος ο Λήλας απείλησε με κάποια μακρινά σουτ του Ταουφρέ τα οποία δεν βρήκαν στόχο.
Η πρώτη καλή φάση καταγράφηκε στο 44΄ με τον Λήλα να την μετουσιώνει σε γκολ.
Ο Αγγελάτος Δ. σέντραρε από αριστερά βρίσκοντας τον Καραχάλιο ο οποίος έπιασε το δυνατό βολέ με τη μπάλα να βρίσκει στον Χ.Φρυγανά καταλήγοντας στα δίχτυα.
Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη με τον Λήλα να γίνεται πιο επιθετικός χάρη στους Μαστροκώστα και Σεινταράς που περάσαν ως αλλαγή από τον Γ.Λάμπρου.
Ο Λήλας απείλησε στο 65΄με τον Τζουβάρα να διώχνει σε κόρνερ το φαλτσαριστό σουτ του Βρεττού.
Η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους καταγράφηκε στο 78΄ με την κεφαλιά του Μαστροκώστα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι.
Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά στα τελευταία λεπτά οι προσπάθειες των νεαρών δεν ανησύχησαν όμως τον Μπιμπάι που πέρασε το πιο ήσυχο απόγευμα της καριέρας του.

Ολυμπιακός Χ.Τζουβάρας Ραβανός Στρατής Φρυγανάς Γ. Φρυγανάς Χ. Μυτάκης(88΄Προίσκος) Αργύρης Τζαφέρος Βαρτζής(62΄ Χατζηαντωνίου) Πάλλης Φρυγανάς Χρ.(65΄Αθανασόπουλος)

Λήλας Βασιλικού Μπιμπάι Τζάβρας Τόουφρε Καρλατήρας( 62΄Μαστροκώστας) Παλαιολόγος Τσολάκος Βρεττός Καραχάλιος(86΄ Κατσίμπρας) Τσομπάνης(75΄Σεινταράς) Αγγελάτος Γ. Αγγελάτος Δ.(85΄Μπούρικας)

Σαν σίφουνας πέρασε η Σκύρος μέσα από το Νεοχώρι 4-1 τον Νηλέα

Τι κι' αν από το 10' η Σκύρος έπαιζε με δέκα παίκτες πέρασε σαν σίφουνας μέσα από το Νεοχώρι το οποίο φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση.
Από την άλλη πλευρά ο Νηλέας ασύνδετος δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα.
Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και στο πρώτο εννιάλεπτο είχαν πετύχει το 0-2.
Στο 6' ο Λύκος άνοιξε το σκορ  0-1
Στο 9' ο Τσελεπής διπλασίασε τα τέρματα των Σκυριανών 0-2.
Στο επόμενο λεπτό 10' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σαμαράς μειώνοντας το σκορ σε 1-2. Στην φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο Τσουμπέκης με κόκκινη κάρτα γιατί απέκρουσε την μπάλα με το χέρι.
Στην συνέχεια ο Νηλέας είχε μια ελαφρά υπεροχή αλλά επιθετικά ήταν ακίνδυνος και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά αλλά δεν κατάφεραν να περάσουν στην περιοχή του Γιαλού ο οποίος μια φορά που χρειάστηκε έκανε μια εξαιρετική επέμβαση.
Στο 65' στην πρώτη ουσιαστική επίθεση της Σκύρου ο Τσελεπής με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του 1-3.
Στο 87' μετά από σύγχυση στα καρέ του Χροναίου ο Τσελεπής σημείωσε το τρίτο του προσωπικό γκολ για να διαμορφώσει το τελικό 1-4 για τον ΑΟ Σκύρου
ΑΟ Νηλέας Νεοχωρίου:
Χροναίος, Κότσαρης Κ, Κότσαρης Γ, Πούρης, (75' Ρέτσας Β), Μακρής, Ζωντός, Ρέτσας Μ, Τσόκας, Σαμαράς, Μυτάφης, (90' Ρέτσας Λ), Μήτρου (50' Ρουμελιώτης).

ΑΟ Σκύρου:
Γιαλός Ε, Πανταζής, Χιώτης, Μαυρίκος, Τσουμπέκας, Μαχμούτ, Καραμπίνης Ι,(64' Τράκος Στ), Σκριάπας, Λύκος, (77' Ξανθούλης), Τσελεπής, Βαρσαμής(85' Ευσταθίου).

Νίκη του ΑΟΝΑ 0-1 μέσα στον Βατώντα

Νικηφόρα πέρασε από τον Βατώντα ο ΑΟΝΑ  με 1-0 επί του Αστέρα.
Μοιρασμένος ξεκίνησε ο αγώνας με τους γηπεδούχους στο 8' να χάνουν μεγάλη ευκαιρία σε πλασέ του Χανσαλάρι από το ύψος του πέναλτι.
 Στο 11'  ο Γκάβαλης ανατράπηκε από τον Τσώκο μέσα στην μεγάλη περιοχή και την εσχάτη των ποινών μετέτρεψε σε γκόλ ο Μπαλαμπάνης. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στην φάση του πέναλτι.
Από κει και ύστερα και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφτασαν δύο φορές κοντά στην ισοφάριση μία στο 30 όταν ο
Κούκα έκανε μαγική πάσα στον Χασαλάρι και ο τελευταίος έπιασε πάνω στην κίνηση σουτ αναγκάζοντας τον Τσάμαρη να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ και στο 40'όταν το τεχνικό σουτ του Μιχαηλίδη έφυγε σαδιστικά έξω από το αριστερό δοκάρι
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι στο 47' πλησίασαν την ισοφάριση με τον Γιαννουκάκο που δεν κατάφερε να πλασάρει από κοντά.
Η Αρτάκη θα μπορούσε να αυξήσει τον δείκτη του σκορ όμως στο 53'ο Λειβαδίτης μόνος απέναντι από τον Σταθαρά σούταρε πάνω του ,στο 55'σέντρα ξυράφι του Γκάβαλη από αριστερά δεν μπόρεσε κανείς να βρει όσο έπρεπε την μπάλα και στο 59 'σε σέντρα του Λειβαδίτη ο Λούρος δεν βρήκε όπως ήθελε την μπάλα.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΑΟΝΑ νικητή σε μια δύσκολη έδρα να παίρνει ο τρίποντο και να ακολουθεί τον Λήλα που βρίσκεται στην δεύτερη θέση σε απόσταση βέβαια.

Αστέρας Βατώντα
Σταθαράς,Μαρμαρινός,Τσώκος,Κατσαούνης,Ντούκα,Κηρύκος(65'Σκούρος),Κούκα,Γούναρης
Μιχαηλίδης,Γιαννουκάκος,Χασαλάρι.

Αρτάκη
Τσάμαρης,Κολιόπουλος,Μπαλαμπάνης,Πουρνής,Τσούτης,Μαστροκώστας,Λουκάς(56'Χιούσκα)
Κονόμι,Ταψής(46'Λούρος),Γκάβαλης(85'Γκέκας),Μπασινάς(10'λ.τΛειβαδίτης).

Ο Προμηθέας έβαλε φωτιά στην Κύμη με 68-73

Μπορεί ο ημίθεος της μυθολογίας να έδωσε την φωτιά στους ανθρώπους κλέβοντας την από το θεό 'Ηφαιστο ,η ομάδα μπάσκετ της Πάτρας έβαλε φωτιά στα όποια όνειρα για το ρόζ φύλλο από την ομάδα της Κύμης στο κλειστό Τ.Καμπούρης.
Η ομάδα του κ.Γιατρά αν και ήρθε στην Χαλκίδα χωρίς τους Μιλόσεβιτς και Φαγιέ οι οποίοι αντιμετώπιζαν προβλήματα τραυματισμών εν τούτοις άλωσε την έδρα της ομάδας του Γ.Καστρίτη παίζοντας καλλυτερα σε όλο σχεδόν το ματς και παίζοντας μόνο με την ΄΄φωτιά ''στο τέταρτο δεκάλεπτο.
Η αρχή της αλώσεως του Τ.Καμπούρης είχε τον Τουντζαράκη να κάνει ότι θέλει απέναντι κυρίως στον Μακ Γκί στο ίδιο διάστημα η Κύμη με κακές επιλογές στην επίθεση και αρκετά λάθη έδωσε το δικαίωμα στον Προμηθέα να μπεί μπροστά με 12-25.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο 9 συνεχόμενοι πόντοι του Γλυνιαδάκη έκαναν το κλειστό να πάρει μπροστά δίνοντας ελπίδες για την ανατροπή όμως το ημίχρονο έκλεισε με 29-42 με τους φιλοξενούμενους να ελαχιστοποιούν τα λάθη και να σουτάρουν για σεμινάριο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Κάιζερ να τραβήξει κουπί και να κυνηγήσει να κλείσει την ψαλίδα όμως εκεί μίλησε η κλάση του Έλις ο οποίος πήρε την ομάδα της Πάτρας από το χέρι με καρφώματα και εύκολα καλάθια.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κύμη πάλι με πρωταγωνιστή τον Κάιζερ ΄έφτασε την διαφορά στο 64-70 μετά από τρία συνεχόμενα καλάθια του Αμερικάνου 1.43'' πριν την λήξη ,όμως ένα τρίποντο μαχαιριά από τον Σαλούστρο έκανε το 64-73 1.22'' πριν το τέλος.
Στα 46'' ο Σμίθ με δύο βολές έκανε το 68-73 όμως ο ίδιος παίκτης 14'' έκανε λάθος ,στο τέλος το τρίποντο που επιχείρησε ο Μακ Φάντεν δεν βρήκε στόχο αφήνοντας το σκορ αναλλοίωτο. Έλις με 19 ,Λίποβι με 14 και ο Γκίκας με 10 τα πρώτα βιολιά των νικητών ενώ από την Κύμη Μακ Φάντεν 20,Κάιζερ με 9 και Οκερεαφόρ με 5 σημείωσαν τους περισσότερους πόντους.Τα δεκάλεπτα 12-25,29-42,45-63 και 68-73.

Νίκη της Ακαδημίας με 2-0 μέσα στις Γούβες

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της Ακαδημίας Ιστιαίας μέσα στις Γούβες με 2-0, σε έναν αγώνα που σχεδόν σε όλη του την διάρκεια είχε την πρωτοβουλία, πολλές ευκαιρίες και τρία δοκάρια.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Ευβοϊκού δεν απείλησε ουσιαστικά τον Παναγιώτη Μπαρμπούνη (που σημειωτέων, σε τρία σερί παιχνίδια έχει δεχτεί μόνο ένα τέρμα).
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα των γηπεδούχων είχε καλή  ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Νίκο Σελίμη στο 60΄ και  τον Μπαρμπούνη να του λέει "'οχι".

Επίσης λίγο πρίν τη λήξη του αγώνα, ο Χρήστος Ανέστης έβαλε σημάδι τα δίχτυα του Μπαρμπούνη με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, που με  ένταση όμως έδιωξε και πάλι ο τερματοφύλακας της Ακαδημίας.
Το πρώτο γκολ για την ομάδα του Δήμου Τσελίκα ήλθε στο 75΄μετά από το ένα – δύο των Γοργομάτη και Σταθαρά, με τον δεύτερο να ανοίγει το σκορ, 0-1.
Στο 89΄ ο Νίκος Γοργομάτης με ένα υπέροχο σουτ από μακριά,  έστειλε την μπάλα στη συμβολή των διχτυών των Γουβών, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα 0-2.
Nα πουμε πως στο 32ο λεπτό ο Σταμούλης Κουκούρας έγινε αναγκαστική αλλαγή μιας και όπως λένε οι πρώτες πληροφορίες, έπαθε ρίξη χιαστού (κάτι που θα ταλαιπωρήσει τον ποδοσφαιριστή για αρκετό χρόνο και θα αναγκαστεί η Ακαδημία  να συνεχίσει χωρίς την πολύτιμη προσφορά του).

Ευβοϊκός Γουβών (Ανέστης):
Νάτσιος, Νικολέρης, Τσούτσικας, Ανέστης, Σούρλας, Βαλμάς (46΄ Τρίγκας), Σελίμης Δ, Δεμερτζής, Σελίμης Ν  (75΄ Μαργέτης), Μπερμπεράι, Μπουλουγούρης

Ακαδημία Ιστιαίας (Τσελίκας):
Μπαρμπούνης, Ευαγγελόπουλος, Μαχός, Τριανταφύλλου, Παπανδρέου, Σταθαράς (85΄ Λιάκος),
Κουκούρας (32΄ Πετής), Μιχαηλίδης, Δήμου, Γοργομάτης, Γαβριήλ

Αρτεμησιακός – ΟΠ Αιδηψού 2-2

Για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο  Αρτεμησιακός σήμερα μοιράστηκε βαθμούς με την ΟΠ Αιδηψού με τελικό σκορ 2-2.
Αν και ο αγώνας ήταν σε γενικές γραμμές μέτριος και χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, παρόλα αυτά οι δύο ομάδας πέτυχαν από δύο τέρματα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 και την ομάδα του Θανάση Αναγνώστου να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια μετά το 80΄και μάλιστα με δύο ωραία γκολ του Μ. Αναγνώστου.
Η ομάδα των γηπεδούχων άνοιξε το σκορ στο 31΄ με ένα πλασέ του Φατσή που βρήκε τα δίχτυα του Βελισαρόπουλου στην κλειστή τους γωνία, 1-0.
Ο Αρτεμησιακός διπλασίασε τα τέρματά του στο 77΄ με τον Αγγελόπουλο να προσπαθεί να  πιάσει την κεφαλιά, τον Βελισαρόπουλο να τον νικά και να στρώνει την μπάλα στον Μαχό που σε άδεια εστία έκανε το 2-0.
Στο 80΄ ο Ουζούνγλου εκτελεί φαουλ και μέσα από την περιοχή ο Μ. Αναγνώστου με το κεφάλι μειώνει σε 2-1.
Λίγο αργότερα, στο 87΄,  και πάλι ο Μ.  Αναγνώστου από κοντά φέρνει το παιχνίδι στα ίσια, 2-2.
Να πούμε πως υπήρξαν δύο εν δυνάμει καλές στιγμές για τον Αρτεμησιακό: στο 79΄  κεφαλιά του Στραφιώτη από κοντά έδιωξε σε κόρνερ ο Βελισαρόπουλος, ενώ στο 88΄ απευθείας φάουλ του Ανέστη βγήκε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο της ΟΠΑ.
Για του φιλοξενούμενος υπήρξε μια καλή στιγμή στο 82΄, με τον Π. Αναγνώστου να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο του Παναγιωτόπουλου.