Λευκή ισοπαλία η Ιστιαία με τα Βασιλικά, στο βορειοευβοιώτικο ντέρμπι

Στο ντέρμπι κορυφής της Βόρειας Εύβοιας για την 9η αγωνιστική της Β΄ Κατηγορίας,  Ιστιαία και Βασιλικά έφυγαν με λευκή ισοπαλία, μοιράζοντας τους βαθμούς του αγώνα.

Έναν αγώνα που δεν είχε ιδιαίτερα επικίνδυνες φάσεις μπροστά στις εστίες, εκτός από ένα χαμένο πέναλτι και ίσως δύο σχετικά καλές στιγμές για τους γηπεδούχους.

Στο 18΄ η ομάδα του Κατσικόγιαννη κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Δήμου από τον τερματοφύλακα Αντωνίου, φάση στην οποία η ομάδα των Βασιλικών διαμαρτυρήθηκε και οι δύο εμπλεκόμενοι ποδοσφαιριστές είχαν και μικρό τραυματισμό.

Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μπερμπερμπεράι με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι του Αντωνίου.
Το παιχνίδι κύλησε χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση, μέχρι που η Ιστιαία πίεσε αρκετά την άμυνα του Ατρόμητου και στο 72΄ ο Δαρζέντας με το κεφάλι (μετά από κόρνερ) σημάδεψε τα δίχτυα του Αντωνίου, αλλά αυτός του είπε «όχι» διώχνοντας με το χέρι με επιτυχή εκτίναξη. Αλλά και στο 75΄ ο Πετής με πολύ δυνατό βολέ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο των φιλοξενούμενων.

Α.Ε. Ιστιαίας (Κατσικόγιαννης):

Μουρίδης, Τσώνος Ι (75΄ Σταματόπουλος), Ελμαζάι, Παπανδρέου, Τριανταφύλλου Σ, Αρσενόπουλος (45΄ Φώτου), Σταθαράς (62΄ Σταμούλος), Δαρζέντας, Δήμου, Μπερμπεράι, Πετής (85΄ Κατσάρης)

Ατρόμητος Βασιλικών:

Αντωνίου Μ, Μιχαλόπουλος Μ, Καρατζάς, Δήμου, Ηλιοδρομήτης, Σταματούλας, Αλοΐζος, Αντωνίου Δ, Ρουσόδημος (86΄ Θεοχάρης), Λαδογιάννης, Δούκας (91΄ Γεωργίου)

Διαιτητής: Παπαποστόλου
Βοηθοί: Ιωάννου – Ζεΐμπέκης

Δείτε το φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί

Νικητής ο Ταμυναϊκός στο ντέρμπι του Νότου 1-0 μέσα στο Αυλωνάρι

Σε ένα παιχνίδι που είχε τα στοιχεία του ντέρμπι με πάθος, ένταση, δυνατές μονομαχίες αλλά και διαστήματα ωραίου ποδοσφαίρου ο Ταμυναϊκός επικράτησε μέσα στο "Νίκος Κούκης" του Αυλωναρίου και πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.
Ο ΑΟ Αυλωναρίου ξεκίνησε πιο επιθετικά τον αγώνα και έκανε δυο ευκαιρίες στα πρώτα 20'  στο δεύτερο μισό του Α' ημιχρόνου ο Ταμυναϊκός ανέβασε την απόδοση του και απάντησε με τρεις ευκαιρίες  έως το τέλος του ημιχρόνου.
Στο Β' ημίχρονο ο αγώνας ήταν ισορροπημένος έως το 60' , από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες  ειδικά στο διάστημα 60-70 που πέτυχαν και το γκολ με τον Παναγιώτη Βρέττο στο 67' που έκρινε και την αναμέτρηση.

Στο 1' ο Λαθουράς από θέση μέσα αριστερά σούταρε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μητακίδη.
Στο 17' ωραίο σουτ του Κούρτη από το ύψος της περιοχής απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μητακίδης.
Στο 24' από κόρνερ του Λάμπρου ο Τσούτσης βρίσκεται  μέσα στην περιοχή  ξεμαρκάριστος αλλά το σουτ έδιωξε ο Διαμαντάρας.
Στο 27' ο Παριανός σούταρε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Διαμαντάρα.
Στο 32' επικίνδυνη σέντρα σουτ του Πιλάτη απομάκρυναν προ της γραμμής του τέρματος οι αμυντικοί.
Στο 52' σουτ του Βρέττου από καλή θέση λίγο πάνω από τα δοκάρια του Διαμαντάρα.
Στο 58' ο Βασίλης Αναστασίου απομάκρυνε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ πριν η μπάλα φτάσει στον Τσαλιαγκό και γίνει επικίνδυνος για την εστία του Μητακίδη.
Στο 60' σουτ του Κούρτη πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μητακίδη.
Στο 62' σουτ του Βρέττου μπλόκαρε ο Διαμαντάρας.
Στο 63' σουτ του Κούτρα απέκρουσε σε κόρνερ ο Διαμαντάρας και στην εκτέλεση αυτού κεφαλιά του Βασίλη Αναστασίου απομάκρυνε προ της γραμμής του τέρματος ο Καρατζάς.
Στο 65' λόμπα του Βρέττου λίγο έξω από το αριστερό Γ του Διαμαντάρα.
Στο 67' είχαμε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση όταν ο Μάνος Αναστασίου βρήκε με κάθετη πάσα τον Λάμπρου αυτός έκοψε την μπάλα στην καρδιά της μικρής περιοχής ο Πομαρές αστόχησε αλλά ο Βρέττος που καιροφυλακτούσε την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.
Στο 81' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου έφυγε λίγο έξω από τα δοκάρια και την ίδια κατάληξη είχε σουτ του Βασίλη Αναστασίου στο 88'.

Πριν τη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Μπάμπη Τσιργιώτη που έφυγε από κοντά μας πριν λίγες μέρες και υπήρξε ποδοσφαιριστής και των δυο ομάδων από τα μέσα της δεκαετίας του '50 έως τα μέσα της δεκαετίας του '70 και είχε διατελέσει και Διοικητικός Σύμβουλος στην ΕΠΣ Ευβοίας.
Για τον παραπάνω λόγω οι ποδοσφαιριστές του Αυλωναρίου αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.

Διαιτησία: Κασομούλης, Πριόνας - Αργύρης

ΑΟ Αυλωναρίου ( Βαγγέλης Ντόβολης):
Διαμαντάρας, Παππάς, Μπρεγκανάκου, Καρατζάς, Λαθουράς(68' Κοκκάλας), Καράπας(73' Περιβολάρης), Φωτιάς, Τσάγκος, Τσαλιαγκός, Κούρτης, Μανδράκας(80' Κόκκος).

Ταμυναϊκός ( Γιάννης Καρβέλης):
Μητακίδης, Δήμου(55' Φωτόπουλος), Πιλάτης Λ, Κούτρας, Αναστασίου Β, Αναστασίου Ι, Πομαρές(73' Πιλάτης Κ), Παριανός(46' Κρόκος), Λάμπρου, Τσούτσης(52' Κουτσαυλής), Βρέττος.

Επικράτησε η Αιδηψός στο βορειοευβοιώτικο ντέρμπι με τους Ωρεούς

Για την 9η αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας της Εύβοιας, η ομάδα της Αιδηψού ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της Β. Εύβοιας με τον ΑΟ Ωρεών.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν πολύ νωρίς το σκορ, αφού στο 3ο λεπτό ο Φώτου βγήκε τετ α τετ με τον Δαμάσκο και κατάφερε με πλασέ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, 1-0.
Στο 18΄ ο Μούστος εκτελεί κόρνερ και ο Ένεχ με το κεφάλι στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.
Στο 24΄  ο Σταματονικολός σουτάρει άουτ.
Στο 36΄ ο Αναστασιάδης πλασάρει από κοντά με τον Δαμάσκο να μπλοκάρει.
Στο 37΄ σουτ του Μούστου μπλοκάρει ο Μιλάνι.
Στο 39΄ οι γηπεδούχοι εκτελούν φάουλ και ο Δαμάσκος διώχνει πετυχημένα.
Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ηλίας Στεργίου έφτασε κοντά στο γκολ, αφού έστειλε την μπάλα με το κεφάλι λίγο έξω από δοκάρι.
Στο ξεκίνημα σχεδόν του δεύτερου μέρους, στο 48΄ συγκεκριμένα, ο Αναστασιάδης με σέντρα βρίσκει τον Χ. Φώτου που την κεφαλιά του διώχνει σε κόνερ ο Μαυρούστικος.
Στο 52΄ ο Μιλάνι διώχνει  μετά από φάουλ των φιλοξενούμενων.
Στο 69΄ ο Αντριάνο Μπιμπάι επιχειρεί σουτ έξω από την περιοχή που τερματίζει λίγο έξω από το κάθετο.
Στο 73΄ ο Μαυρούστικος διώχνει την κεφαλιά του Γοργομάτη ο οποίος στην επιστροφή της μπάλας την πλασάρει και πάλι ο Μαυρούστικος σώζει της εστία του διώχνοντας σε κόρνερ.
Στο 87΄ ο Τίτο Μπιμπάι πλασάρει λίγο έξω ενώ στο 88΄ ο Ανασταδιάδης στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Μαυρούστικου.
Στο 90΄ ο Τίτο Μπιμπάι διπλασίάζει τα τέρματα της Αιδηψού με επιτυχή εκτέλεση πέναλτι, 2-0
Στο 93΄ ο Τζαφράι είχε και αυτός δοκάρι, στην τελευταία φάση του αγώνα

Να σημειώσουμε πως πριν την έναρξη του αγώνα, ο Δημήτρης Αθανασίου που υπήρξε μέλος του ΑΟ Αιδηψός σήμερα είναι ποδοσφαιριστής του ΑΟ Ωρεών, δέχθηκε τιμητική πλακέτα για την προσφορά του στην ομάδα της Αιδηψού από τον Στάθη Χασανδρινό.

το πέναλτι του αγώνα

ΑΟ Αιδηψός (Δημητρίου):
Μιλάνι, Φώτου Κ (35΄ Αφένδρας), Φώτου Χ (72΄ Τίτο Μπιμπάι), Καπές, Γλύκος, Στεργίου Η (85΄ Παπαντζίκος), Στεργίου Α, Καπλανάι (66΄ Σαμπάι), Μπιμπάι Α, Γοργομάτης, Αναστασιάδης

ΑΟ Ωρεών (Γουρνάς):
Δαμάσκος (42΄ α/α  Μαυρούτσικος) Δ, Τζαφεράι, Σταματονικολός, Γιουκάι, Αθανασίου Ι, Γκογκομήτρος, Μούστος, Μαυρούτσικος Ι-Φ, Αναγνωστάκης (64΄ Καπλανάι), Αθανασίου Δ (86΄ Μαργέτης), Ένεχ

Διαιτητή: Βρακάς
Βοηθοί: Τσιφλάκος - Νέγρης

(ΡΕΠΟΡΤΑΖ:  Κώστας Βρυνιώτης)

Δείτε το φωτορεπορτάζ κανοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί

Λήλας-Καλοχώρι-Παντείχι: Δεν κέρδισαν δεν έ(χ)ασαν

Ισόπαλοι με σκορ 2-2 αναδείχτηκαν Λήλας και Καλοχώρι-Παντείχι με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
Σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες έψαξαν τη νίκη σίγουρα ο βαθμός της ισοπαλίας τους δίνει ώθηση στην προσπάθεια που κάνουν να απομακρυνθούν από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Ο Λήλας ξεκίνησε επιθετικά με τον Τ.Μακρή να απειλεί στο 9΄ και το 12΄ οι κεφαλιές του οποίου όμως δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πατάνε καλύτερα και στο 31΄ ο Πεσχύρας από πλάγια θέση πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Δρεναφτσή.
Ο Λήλας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ σε καίριο σημείο του παιχνιδιού ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου με κεφαλιά του Μακρή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βάθη.
Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο και ισοφάρισαν σχετικά γρήγορα με πλασέ του Καραμπά.
Με την ψυχολογία υπέρ του το Καλοχώρι -Παντείχι πήρε μέτρα στο γήπεδο με τους γηπεδούχους όμως να έχουν τη χαμένη ευκαιρία του παιχνιδιού.
Στο 76΄ ο Μακρής πέρασε και τον Δρεναφτσή το πλασέ του όμως σε κενή εστία πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
Το Καλοχώρι -Παντείχι στο 82΄ έκανε την ολική ανατροπή με τον Ζουρμπουλή Χ.να δέχεται τη κάθετη πάσα πλασάροντας για το 1-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.
Ο Λήλας μη έχοντας άλλη επιλογή βγήκε μπροστά για την ισοφάριση αφήνοντας παράλληλα κενούς χώρους στον αντίπαλο.
Στην τελευταία φάση ο Τσούρα εκτέλεσε το φάουλ γεμίζοντας στην περιοχή των φιλοξενουμένων με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι για χέρι αμυντικού του Καλοχωρίου-Παντειχίου.
Ο Μπαλόζι ήταν ψύχραιμος στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το βαθμό της ισοπαλίας στον Λήλα με τους φιλοξενούμενους  απαρηγόρητους να μη μπορούν να το πιστέψουν .

Λήλας Βασιλικού: Τόρα Κικίδης Ευαγγελινός Χαζαρίδης Τσούρα Αγγελάκης Παπίλας Πεσχύρας (62΄Ζευγολάτης) Μακρής Μπαλόζι Βάθης (60΄Αλεξίου)

Καλοχώρι-Παντείχι: Δρεναφτσής Ντούκα Καραλής Ίσσαρης Γατσής (80΄Δαμπάνης) Ζουρμπουλής Π. Ζαχαριάδης (88΄Πάντος) Σαμαρτζής Ζουρμπουλής Χ. (85΄ Σακάλογλου) Καραμπάς Σαμπάνης

Mε έξι ''ροπαλιές' ο Ηρακλής Ψ.σκόρπισε την Καστέλλα(6-0).

Με τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο ο Ηρακλής Ψ.πέρασε σαν αέρας από το γήπεδο της Καστέλλας συνεχίζοντας να κυνηγάει την πρωτοπόρο Αρτάκη.
Το σκορ άνοιξε στο 34' ο Καραχάλιος  όταν από σέντρα του Ζουλίωτη ο Γκάβαλης έπιασε καρφωτή κεφαλιά απέκρουσε ο γκολκίπερ Κουρτέλης και στην επαναφορά ο εν λόγω έκανε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης πήρε μπαλιά από τον Ανέστη και πλάσαρε εύστοχα. Ένα λεπτό αργότερα ο Μήτρου σε κενή εστία μετά από πάσα του Γκάβαλη ανέβασε τον δείκτη στο 0-3.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εντυπωσιακή εμφάνιση του Γκάβαλη με τρία προσωπικά γκολ διαμόρφωσε το τελικό 0-6.
Στο 62΄έπαιξε το 1-2 με τον Ανέστη
πλάσαρε εύστοχα ,στο 88' με καταπληκτικό σουτ και στο 90΄το κερασάκι στην τούρτα με νέο πλασέ.Συμπερασματικά υγιεινό απόγευμα για την ομάδα του Ηρακλή Ψ. απέναντι σε μια ακίνδυνη
και χωρίς επιθετικές βλέψεις ομάδα
Η διαιτησία των Φώτη,Ρουμπή και Σιαπλαούρα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.

Καστέλλα:Κουρτέλης,Μαρίνος,Οσμάν,Δημόπουλος,Χρυσικός,Καραλής,Δεληγιώργης(77'Βάσσος),
Πάλλης,Βλάσσης,Γραμματικόγιαννης Α,Αρχοντούλης(46'Λεοντής).

Ηρακλής Ψ:Κηρόπουλος,Ζουλιώτης(65'Σκριβάνος Π του Δ),Αγγελάτος Δ(55'Σπανός),Μπακομήτρος
Ρεπετσάς(77'Βογιατζής),Τσολάκος,Καραχάλιος,Σιαράπης(72΄Αγγελάτος Γ),Γκαβαλης,Ανέστης,

Ένα βήμα πριν το γκρεμό ο Α.Ο.Χαλκίς

Χωρίς να βρεθεί ουσιαστική λύση πραγματοποιήθηκε η Γ.Συνέλευση του Α.Ο.Χ. στο ξενοδοχείο Παλίροια.
Παρουσία αρκετού κόσμου άλλα και του ποδοσφαιρικού τμήματος σε σχετικά καλό κλίμα εκτός κάποιων αντιπαραθέσεων κύλησε η όλη διαδικασία.
Απών γι ακόμη μία φορά ήταν οι τοπικές αρχές της Πόλης δείχνοντας την αδιαφορία τους προς την ομάδα.
 Εκτός της πρότασης του Γ.Τόλια ο οποίος ζήτησε προθεσμία μέχρι την Τρίτη για να παρουσιάσει το σχεδιό του κανείς από τους παρόντες εκτός του Τ.Καρυστινού δεν είχε βιώσιμη λύση.
Ο Τ.Καρυστινός παρουσιάστηκε ενωτικός στο λόγο του λέγοντας πως πρέπει η ομάδα να τρέξει μέχρι τέλος Δεκεμβρίου παίζοντας τα δύο παιχνίδια και παράλληλα αν βρεθεί κάποια λύση να προχωρήσει.
Αν όμως κάτι τέτοιο δεν συμβεί τότε το σωματείο να πάει στο Πρωτοδικείο όπου εκεί θα οριστεί νέα διοίκηση με τους παίχτες να έχουν δικαίωμα  αποχώρησης.
Από τους παίχτες μίλησε ο Νυφαδόπουλος λέγοντας πως θέλουν να συνεχίσουν στην ομάδα αρκεί να βρεθεί μία λύση.
Το σίγουρο είναι ότι τα χρήματα δεν υπάρχουν με το σενάριο διάλυσης να είναι πιο κοντά από ποτέ καθώς οι παρόντες στη Γ.Σ. ναι μεν αγαπάνε τον Α.Ο.Χ. δεν έχουν όμως την οικονομική δυνατότητα να τη βοηθήσουν.

Κρίσιμη γεν Συνέλευση ο ΑΟ Χαλκίς

Κρίσιμη Γεν Συνέλευση έχει ξεκινήσει στο Παλίρροια με παρόντες πολλούς φίλους του ΑΟ Χαλκίς. Παρόντες  η τεχνική ηγεσία και οι ποδοσφαιριστές.
Η συνέλευση ξεκίνησε λίγο μετά τις 20:00.
Αργότερα λεπτομέρειες

Μπαίνει ο χλοοτάπητας στο γήπεδο του Αρτεμησιακού

Από την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018 ξεκίνησαν οι εργασίας τοποθέτησης του φυσικού χλοοτάπητα στο γήπεδο του Αρτεμησιακού.

Ένα έργο που χρόνια περίμεναν οι φίλοι της ομάδας για χρόνια δείχνει να πλησιάζει προς το τέλος του, ικανοποιώντας τους φιλάθλους της ιστορικής ομάδας αλλά και φέρνοντας ένα αναβαθμισμένο γήπεδο στην περιοχή μας.

Στο γήπεδο έχουν προγραμματιστεί να γίνουν στη συνέχεια και άλλες παρεμβάσεις που θα το αναβαθμίσουν ακόμα περισσότερο, αλλά το ευτυχές γεγονός είναι πως η ομάδα του Αρτεμησιακού, από όσα πλέον συμπεραίνουμε, από τη νέα χρονιά θα αγωνίζεται στη δική του φυσική έδρα.
Δείτε το φωτορεπορτάζ αλλά και το Video απο την τοποθέτηση του χλοοτάπητα, κάνοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί

ΑΟ Αυλωναρίου 1973  2ος πάνω αριστερά
Έφυγε από την ζωή χθες σε ηλικία 76 ετών ο Χαράλαμπος Τσιργιώτης ο γνωστός σε όλους μας "Μπάμπης".
Ο Μπάμπης Τσιργιώτης γεννήθηκε το 1942 στο Αυλωνάρι και ξεκίνησε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα στον ΑΟ Αυλωναρίου στον οποίο αγωνίστηκε σε ηλικία 15 ετών, το 1961 μεταγράφηκε στον Ταμυναϊκό Αλιβερίου (με μεγάλο δάσκαλο τον Τάσκοβιτς) και βοήθησε τον ΤαμυναΪκό να πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Ευβοιας - Βοιωτίας (ΕΠΣΕΒ).
Το 1966-67 αγωνίστηκε με τον Ταμυναϊκό στην Γ' Εθνική και το 1970 ήταν από τους βασικούς συντελεστές της ομάδας του Αλιβερίου στα προκριματικά για άνοδο στην Β' Εθνική (μπαράζ με Άρη Αγίου Κωνσταντίνου στο γήπεδο της Νεάπολης Νικαίας).
Στον Ταμυναϊκό (διατέλεσε και αρχηγός του) αγωνίστηκε έως το 1971 με μεγάλη επιτυχία.
Το 1972 γύρισε στην πρώτη του ομάδα στον ΑΟ Αυλωναρίου  αγωνίστηκε για άλλα 4 χρόνια (διατέλεσε και αρχηγός του) και έκλεισε την ποδοσφαιρική του καριέρα.
Στον ΑΟ Αυλωναρίου διατέλεσε και προπονητής σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα με επιτυχία.
Ο Μπάμπης Τσιργιώτης αγωνιζόταν κυρίως στην θέση του σέντερ μπακ (τον είχαν χαρακτηρίσει Λουκανίδη της Ευβοιας) και διακρίθηκε για το απαράμιλλο ταλέντο του (είχε κληθεί και στην Εθνική Ενόπλων Δυνάμεων)και την μεγάλη αγάπη που είχε για το ποδόσφαιρο.
Είναι γεγονός  ότι το μεγάλο του ταλέντο δεν πέρασε απαρατήρητο ούτε από ομάδες της Α' Εθνικής και όταν αγωνιζόταν στον Ταμυναϊκό είχε πρότασεις από τον Άρη Θεσσαλονίκης και τον Πιερικό αλλά τελικά παρέμεινε στην περιοχή του όπου διέπρεψε ποδοσφαιρικά και στην συνέχεια δημιούργησε την οικογένεια του.
Με τον αείμνηστο ιδρυτή του ΑΟ Αυλωναρίου Νίκο Κούκη σε πολύ νεαρή ηλικία

Ο Μπάμπης Τσιργιώτης είχε διατελέσει και Διοικητικός Σύμβουλος στην ΕΠΣ Ευβοίας υπό την προεδρία του Χρήστου Φεφέκου.
Η μεγάλη οικογένεια του Ευβοϊκού ποδοσφαίρου και ιδιαίτερα οι οικογένειες του ΑΟ Αυλωναρίου και του Ταμυναϊκού θα τον θυμούνται για το μεγάλο του ταλέντο, την λεβεντιά, την τεράστια προσφορά και αγάπη του για το ποδόσφαιρο.

Καλό σου ταξίδι φίλε Μπάμπη ελαφρύ το χώμα που θα σε σκεπάσει.

ΥΣ. Ευχαριστούμε τον Γιάννη Κούκη για το σπάνιο φωτογραφικό υλικό.

Αναγέννηση Μαντουδίου: Συλλυπητήρια

Α.Σ.Ανναγέννηση Μαντουδίου

Το Δ.Σ. και οι αθλητές της ομάδας μας εκφράζουν τα θερμά τους

συλλυπητήρια στον Γενικό Γραμματέα του Συλλόγου Σπαθαριώτη Κων/νο  για το Θάνατο του Παππού του Βλάχου Αθανασίου σε ηλικία 78 ετών.

Μαθαίνει η Κύμη την Δευτέρα(10/12) τον αντίπαλο στα ημιτελικά του κυπέλου

Τη Δευτέρα (10/12) η ΕΟΚ θα πραγματοποιήσει στα γραφεία της την κλήρωση των ημιτελικών της διοργάνωσης, στους οποίους έχουν προκριθεί ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟΚ και η Κύμη.
  Όπως έχει γίνει γνωστό, οι ημιτελικοί - που θα είναι μονοί - θα διεξαχθούν στις 13 Φεβρουαρίου, ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 17 Φεβρουαρίου και θα διεξαχθεί, όπως και πέρυσι, στο γήπεδο «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου Κρήτης.
  Αναλυτικά η ανακοίνωση:
  ''Η κλήρωση των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου στις 13.00 στα γραφεία της ΕΟΚ (Κηφισίας 37, Μαρούσι, ΟΑΚΑ).
Στους ημιτελικούς, οι οποίοι θα διεξαχθούν στις 13 Φεβρουαρίου, έχουν προκριθεί η Κύμη, ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός, ο ΠΑΟΚ. Ο τελικός θα διεξαθχεί στις 17 Φεβρουαρίου στο Ηράκλειο Κρήτης, στο Νέο Κλειστό Ηρακλείου στα Δύο Αοράκια».

Γ Παπακωνσταντίνου: Ζητώ συγνώμη από όλο τον φίλαθλο κόσμο

Άκαρπες οι πρωτοβουλίες για την εξεύρεση λύσης στον ΑΟ Χαλκίς ανακοίνωσε πριν λίγο ο Γ Παπακωνσταντίνου.
Η ανακοίνωση:
''Μετά τις ολιγοήμερες προσπάθειες για εξεύρεση Διοικητικής λύσης στην ομάδα του Νομού μας ΑΟ Χαλκίς σας γνωστοποιώ ότι απέβησαν άκαρπες οι ενέργειες και η πρωτοβουλία που πήρα, διότι δεν συμφωνούν οι λίγοι από τους επιχειρηματίες να βοηθήσουν ή θα έλεγα (Φοβούνται την ανάμιξη τους στο εγχείρημα αυτό).
Ελπίζω μετά την κατάρρευση της προσπάθειες μου να βρεθεί κάποια άλλη αξιόλογη λύση για την συνέχεια της ομάδας μας.
Εγώ και η ΕΠΣ Ευβοίας θα είμαστε δίπλα σε κάθε αξιόλογη προσπάθεια.
Ζητώ συγνώμη από όλο τον φίλαθλο κόσμο για όποιες προσδοκίες έδωσα!!!''.
Με εκτίμηση
Γ Παπακωνσταντίνου

ΑΕΚ Νέου Πύργου - Ολυμπιακός Λίμνης 1 - 1

Για την 8η αγωνιστική της Γ΄ Κατηγορίας της Εύβοιας, την Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2018 η ΑΕΚ Νέου Πύργου φιλοξένησε στην έδρα της τον Ολυμπιακό Λίμνης.
Οι γηπεδούχοι αν και είχαν περισσότερες ευκαιρίες για σκοράρισμα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ αλλά τελικά κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια και να μοιραστούν τους βαθμούς του αγώνα.

Στο 11΄ μετα από φάουλ του Μακαντάση, η κεφαλιά του Κερασιώτη βγήκε λίγο έξω από το κάθετο του Ανδρέου.
Στο 16΄ σουτ του Ντέντη αποκρούει με σωστό μπλοζόν ο Ανδρέου.
Στο 18΄ ο Ντέντης δίνει στον Αλεξίου που πλασάρει ελάχιστα άουτ.
Στο 32΄ ο Γεωργατζής μπαίνει με την πίεση δύο αμυντικών στην περιοχή του Γιούλιαν.
Στο 35΄ ο Ντέντης τροφοδοτεί τον Κερασιώτη που πλασάρει και πάλι λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.
39΄ Πάνω από το οριζόντιο του Ανδρέου τερματίζει το σουτ του Κερασιώτη.
71΄ Από κοντά ο Αγγελόπουλος αιφνιδιάζει τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ και ανοίγει το σκορ, 0 – 1.
86΄ Ο Ντέντης μπαίνει με ταχύτητα στην μεγάλη περιοχή και δίνει όμορφη ασίστ στο Καμπάνταη  που από κοντά φέρνει το παιχνίδι στα ίσια, 1-1.

ΑΕΚ Νέου Πύργου:
Γιούλιαν, Αθανασιάδης (80΄ Γοργομάτης Ε), Βαλμάς, Αξενος, Μακαντάσης, Καραβάς (92΄ Κωνσταντάγκας), Ντέντης, Σταμούλος, Μπασμπάνος, Κερασιώτης (65΄ Μπαρμπούνης Χ), Αλεξίου Κ

Ολυμπιακός Λίμνης:
Ανδρέου Α, Καψάλας, Χατζηλέρης, Στεφος, Ευσταθίου Γ, Αγέτι (56΄ Αγγελόπουλος), Λιάσκος, Μαναρίτσας, Γεωργαντζής (90΄ Παύλου), Στεφανίδης (82΄ Ιωάννου), Παναγιώτου (75΄ Ευσταθίου Μ).

Διαιτητής: Μουρτίκας
Βοηθοί:  Παπακυριάκος - Δούκας

Δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί

Ένωση και Δόξα στην κορυφή -Παραμονεύει η Αναγέννηση

Αχώριστες συνεχίζουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα Ένωση Ιστιαίας και Δόξα Προκοπίου νιώθοντας την καυτή ανάσα της Αναγέννησης Μαντουδίου που ακολουθεί ένα βαθμό πίσω.
Το συγκρότημα του Σ.Κατσικογιάννη παρότι έπαιζε για περίπου εβδομήντα λεπτά με παίχτη λιγότερο απέναντι στον Ευβοικό Γουβών απέδρασε με το τρίποντο δείχνοντας μέταλλο πρωταγωνιστή.
Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίχτες πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο με τον Τριανταφύλλου να βλέπει την άγουσα για τα αποδυτήρια.
Η αποβολή δεν πτόησε την Ένωση που πήρε κεφάλι στο σκορ στο 30΄ με τον Μπερμπεράι.
Η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ καθώς ο Ευβοικός πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε από τα έντεκα βήματα με τον Στραφιώτη.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι με αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσαν για το δεύτερο γκολ πότε όμως ο πορτιέρο Μουρίδης και πότε η αστοχία τους δεν τους το επέτρεψαν.
Ότι δεν πέτυχε ο Ευβοικός το κατάφερε η Ένωση με τον Παπανδρέου με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε τη νίκη με νύχια και με δόντια μέχρι τέλους.

Η Δόξα Προκοπίου με γκολ του Γ.Κουτσουφλάκη από το σημείο του πέναλτι και κεφαλιά του Δανέλη πήρε τη νίκη απέναντι στην Ο.Π.Α. στο γήπεδο της Αιδηψού.

Η Αναγέννηση δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον Άγιο παίρνοντας τη νίκη με 3-1.
Οι γηπεδούχοι καθάρισαν τη νίκη από το πρώτο μέρος με δύο γκολ του Στεφανίδη που συνεχίζει να σκοράρει κατά ριπάς και ένα του Μουρκογιάννη.
Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 3-1 με γκολ του Αλεξίου.
Την επόμενη αγωνιστική ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ της Δόξας Προκοπίου και της Αναγέννησης Μαντουδίου στο ''Η.Κουτσουφλάκης'' ένα παιχνίδι που αναμένεται να συγκεντρώσει όλα τα φίλαθλα βλέμματα της Β.Εύβοιας.

Οδηγός της κούρσας ο Αμαρυνθιακός -Ακολουθεί κατά πόδας η Κάρυστος

Στον τρίτο όμιλο της β΄ κατηγορίας ο Αμαρυνθιακός έχει πάρει κεφάλι στην βαθμολογία με την Κάρυστο να τον ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής.
Οι πρωτοπόροι τα βρήκαν σκούρα για ένα ημίχρονο απέναντι στον Άρη Αγίου. Ιωάννη στην επανάληψη όμως το γρήγορο γκολ του Κόλλια ξεκλείδωσε την άμυνα των φιλοξενουμένων με αποτέλεσμα να έρθει η νίκη με 4-0.
Ο Α.Μυρτέζα πέτυχε δύο γκολ για τον Αμαρυνθιακό με τον Κοντρατζίου να βάζει και αυτός το ονομά του στους σκόρερ του παιχνιδιού.

Η Κάρυστος πέρασε από τη δύσκολη έδρα του Δύστου επικρατώντας με 0-2 της τοπικής ομάδας στο ντέρμπι της αγωνιστικής.
Το συγκρότημα του Γ.Τσόκα που φέτος δείχνει ικανό για μεγάλα πράγματα άνοιξε το σκορ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με αυτογκόλ του Πιλάτη.
Οι γηπεδούχοι του Π.Ηλία προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο να αντιδράσουν με το παιχνίδι να παίρνει άγρια ομορφιά.
Τελικά η Κάρυστος με γκολ του Μπούσουλα δέκα λεπτά πριν το τέλος κλείδωσε τη νίκη παίρνοντας το τρίποντο σε μία έδρα που λίγοι θα περάσουν.