Ίκαρος Χαλκίδας: Αναλαμβάνει ο Λυκογιάννης

Ίκαρος Χαλκίδας: Αναλαμβάνει ο Λυκογιάννης | onsports.gr
Ο Άρης Λυκογιάννης φαίνεται ότι είναι ο εκλεκτός των διοικούντων τον Ίκαρο Χαλκίδας για να αντικαταστήσει τον Γιώργο Καλαφατάκη.

Μονάχα λίγες ώρες έμεινε «ακέφαλη» η ομάδα της Χαλκίδας, με τον έμπειρο τεχνικό να επιστρέφει στην ομάδα την οποία –ως Ίκαρο Καλλιθέας- την οδήγησε για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Α1.

Ο Λυκογιάννης προτιμήθηκε αντί του Στέργιου Κουφού ο οποίος ήταν επίσης ανάμεσα στους εκλεκτούς των ανθρώπων του Ίκαρου.                                                                                                                                                                       πηγη on sports

Δείτε στιγμιότυπα και το 3ο γκολ του Απκο Δροσιάς στο 1-3 μέσα στον Δύστο

Τέλος ο Καλαφατάκης, τρεις οι υποψήφιοι

Τέλος ο Καλαφατάκης, τρεις οι υποψήφιοι | onsports.grΠαρελθόν για τον Ίκαρο Χαλκίδας αποτελεί εδώ και λίγες ώρες ο Γιώργος Καλαφατάκης.

Ο έμπειρος τεχνικός μόλις πριν λίγες ημέρες είχε κάνει δύο αλλαγές στο ρόστερ και φαινόταν ότι θα ήταν αυτός ο οποίος θα προσπαθούσε να οδηγήσει την ομάδα σε θετικά αποτελέσματα και καλύτερη πορεία.

Εντούτοις η απόφαση της διοίκησης ήταν να απομακρυνθεί και ήδη υπάρχουν τρία ονόματα υποψήφιων για να τον αντικαταστήσουν. Άρης Λυκογιάννης, Νίκος Λινάρδος και Στέργιος Κουφός «παλεύουν» επί ίσοις όροις για τη θέση, ενώ το όνομα του Βαγγέλη Αλεξανδρή δεν θα πρέπει να αποκλειστεί.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι ιθύνοντες της ομάδας της Χαλκίδας ελπίζουν ότι το «σοκ αλλαγής προπονητή θα βοηθήσει την ομάδα να «ξυπνήσει» από τον αγωνιστικό λήθαργο                                                                                                             πηγη οn sports.

σκορερς

ο Σταματακος της Ερετριας εχει πετυχει 19 γκολ και οδηγει την κουρσα στους σκορερς στην α1 κατηγορια ακολουθει ο Βεζυρτζογλου του ΟλυμπιακουΧ και την τριτη θεση μοιραζονται οι Ανεστης της Ιστιαιας  και Αγραφιωτης του Ληλα Βασιλικου στην τεταρτη θεση με 7 γκολ βρισκονται οι Καραχαλιος της Αρτακης Ντουρμας του Ολυμπου και ο Μαστροκωστας του Δυστου.

Κάλιο αργά παρά ποτέ!

Δευτέρα, 2 Δεκεμβρίου 2013

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 9 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2013, ΞΑΝΑΝΟΙΓΕΙ Η ΠΙΣΙΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ, ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΔΙΕΥΘΕΤΗΘΗΚΕ.

ΑΕ.ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ - Α.Ε.Λ.   2-1

Το καλό  πρόσωπο που παρουσίασε  η ομάδα μας, στον αγώνα με την Προποντίδα δεν συνοδεύτηκε και με το ανάλογο αποτέλεσμα.
Σε έναν αγώνα που ήταν διαφήμιση για το ποδόσφαιρο με πολλές συγκινήσεις τρία γκολ δύο χαμένα πέναλτι μία αποβολή,ένα ακυρωθέν γκολ και χαμένες ευκαιρίες έδινε την εντύπωση σε όσους το  παρακολουθούσαν ότι ήταν  αγώνας μεγαλυτέρων κατηγοριών και όχι Α2 .
Από την αρχή του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα με την Προποντίδα να έχει μία ελαφρά υπεροχή που καρποφόρησε στο 7΄ λεπτό κατά περίεργο τρόπο όταν ο Οικονόμου από δεξιά προσπάθησε να βγάλει σέντρα αλλά η πορεία της μπάλας ήταν τέτοια που η μπάλα καρφώθηκε στο δεξί παράθυρο της εστίας του Αραβανή. Στη συνέχεια η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 20΄κεφαλιά του Αργύρη Ιω. Βγήκε λίγο άουτ.
Στο 35΄ ο Αργύρης Γ. σημείωσε γκολ με καρφωτή κεφαλιά, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ  φάση που προκάλεσε διαμαρτυρίες για την ομάδα μας και σαν να μην έφτανε αυτό στο 38΄ Οικονόμου με καρφωτή κεφαλιά σε αδράνεια της άμυνας μας έκανε το 2-0. Στο 40΄ η ομάδα μας μπορούσε να σημειώσει κάποιο γκολ όταν σε ωραία ενέργεια ο Μικράκης ανατράπηκε και το καταφανέστατο πέναλτι εκτέλεσε ο Μπαλόζι Κρ., αλλά ο Παπακωνσταντίνου απέκρουσε. Στο 44΄ η ομάδα μας κέρδισε  και άλλο πέναλτι σε ανατροπή του Μπούρικα αλλά η εκτέλεση από τον Ντουλαβέρη είχε την ίδια κατάληξη με τον Παπακωνσταντίνου  να το  αποκρούει .
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας και με αριθμητική υπεροχή ύστερα από τη αποβολή του παίχτη της Προποντίδας στη φάση του δεύτερου πέναλτι  είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και με έναν επιθετικό μονόλογο προσπάθησε να μπει πάλι στο παιχνίδι με τον Μπαλόζι Κρ 70΄ να χάνει σίγουρο γκολ μόνος απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και τον Ζαούρη στο 80΄να μην μπορεί να τελειώσει με επιτυχία ωραία ενέργειά του. Έτσι φτάσαμε στο 89΄που ο Βογιατζής με καρφωτή κεφαλιά μείωσε σε 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα παρ όλο που η ομάδα μας προσπάθησε μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης για κάποιο δεύτερο γκολ.
Καλή η η διαιτησία των κ.κ. Παπακωνσταντίνου, Γκάτσου και παράπονα για τον κ. Περούλια [ μόνο για την φάση του γκολ που ακυρώθηκε αφού ο Αργύρης ήταν σε κανονική θέση ] .
Α.Ε. Ληλαντίου
Αραβανής, Παύλου, Μικράκης ,  Βασιλείου [ 70΄Λάμπρου ], Μπούρικας, Αργύρης Ιω. [ 38΄Ντουλαβέρης ], Ζαούρης, Μπαλόζι Ηρ.   Αργύρης Γ.,[75΄Βογιατζής ] Χατζηαντωνάκης, Μπαλόζι Κρ.. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας θα παίξει με τον ΑΟ Αμαρυνθιακού την Κυριακή 8/12 και ώρα 15.00 στο γήπεδο Αγίου Νικολάου.
Μπορείτε να ενημερώνεστε για τα νέα της ομάδας και της σχολής και στην ιστοσελίδα μας  http://aelilantiou.gr.

Α.Ο. Χαλκίς - Αχιλλέας Δομοκού (1-1)

Η μεγάλη προσπάθεια των παιχτών του Α.Ο. Χαλκίς, δυστυχώς δεν απέφερε και τους 3 βαθμούς για την ομάδα μας, καθώς ο Αχιλλέας Δομοκού πέτυχε την ισοφάριση στην κυριολεκτικά τελευταία φάση του παιχνιδιού.
Παρά τον ταλαιπωρημένο και βρεγμένο αγωνιστικό χώρο, παρά τις απουσίες των 2 βασικών κεντρικών αμυντικών Νίκου Ευσταθίου (τιμωρημένος) και Κώστα Καραμπά (τραυματίας) η ομάδα μας, υπό τις οδηγίες του προπονητή μας Παναγιώτη Τοκπασίδη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πιέσει ψηλά την ομάδα του Αχιλλέα και να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο μόλις λεπτό.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την ομάδα μας να παίζει στο μισό γήπεδο τον Αχιλλέα Δομοκού. Νωρίς , νωρίς μετά από μία εκτέλεση κόρνερ, ο Γιώργος Ναουμίδης που έπαιζε ως κεντρικός αμυντικός σήμερα, δεν κατάφερε να σκοράρει όταν με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ από πολύ κοντινή απόσταση. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Απόστολος Τσαλμάς κέρδισε πέναλτι μετά από ατομική ενέργεια από τα αριστερά, το όποίο κλήθηκε ο ίδιος να εκτελέσει, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.
Στην συνέχεια, ο Παναγιώτης Ταυταρίδης που δέσπωζε στον χώρο του κέντρου, δεν κατάφερε 2 φορές να σκοράρει αφού τα πολύ καλά σουτ που έκανε κατέληξαν στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με πολλές φάσεις ακόμη για την ομάδα της Χαλκίδας χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του Α.Ο. Χαλκίς συνέχισαν να πιέζουν την ομάδα του Αχιλλέα Δομοκού, γεμίζοντας συνεχώς την περιοχή των αντιπάλων και κερδίζοντας πάρα πολλά φάουλ και κόρνερ. Οι πολλές στημένες φάσεις και η υπεροχή των παιχτών του Α.Ο Χαλκίς όμως δεν μπόρεσαν να μετουσιωθούν σε γκολ επιτρέποντας την ομάδα του Δομοκού να ελπίζει στο θετικό αποτέλεσμα όσο ο χρόνος κυλούσε προς το τέλος.
Το γκολ για την ομάδα μας, ήρθε στο 93' όταν σε μία στημένη φάση, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Γιώργου Κωνσταντάγκα κι εκείνος την έστειλε στα δίχτυα των αντιπάλων δίνοντας την ευκαιρία στους φιλάθλους του Α.Ο. Χαλκίς να προβούν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.
Η ομάδα του Αχιλλέα Δομοκού προσπάθησε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά που απέμεναν και στην τελευταία κυριολεκτικά φάση του παιχνιδιού, μετά από μία εκτέλεση φάουλ, ένας παίχτης του Αχιλλέα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην μεγάλη μας περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και κερδίζοντας τον 1 βαθμό για την ομάδα του.                                                                                                                                                                                      πηγη  ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ

Σπουδαία απόδοση και άνετη νίκη μέσα στην Καρδίτσα για τον ΑΟ Κύμης

Με το διπλό έφυγε ο ΑΟ Κύμης από το παγωμένο γήπεδο της Καρδίτσας, ένα διπλό που συνοδεύτηκε με σπουδαία απόδοση και άνετη νίκη με 2-0, ενώ μπορούσε να σημειώσει περισότερα γκολ απέναντι στον ΑΟ Καρδίτσας.
Από την έναρξη του αγώνα η ομάδα της Κύμης είχε τον έλεγχο δημιούργησε ευκαιρίες με πρώτη στο 11' σε κεφαλιά του Καρατζά που έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 21' ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Φαρούκ σαν οφ-σάιτ, ενώ στο 15' σε εκτέλεση φάουλ από τον Τσιάτσιο η μπάλα έφθασε στον Φαρούκ που πάσαρε στον Δήμου ο οποίος άνοιξε το σκορ 0-1.Στο 71' μπαλιά τρύπα του Μήτρου στον Δήμου που πρόλαβε την έξοδο του γκολκήπερ της Καρδίτσας και διπλασίασε τα τέρματα της Κύμης 0-2. Στο 83΄δυνατό σουτ του Μήτρου μπλόκαρε σωτήρια ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Από πλευράς των γηπεδούχων χάθηκε στο Α' μέρος μια ευκαιρία και άλη μια στο 90' όταν κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή από τον Πάπο σε επιθετικό της Καρδίτσας το οποίο εκτελέστηκε απελπιστικά άουτ. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Κύμη νικήτρια να παίρνει άνετα το τρίποντο, να συνεχίζει αήττητη και χωρίς να έχει δεχτεί γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Έδειξε χαρακτήρα

Σ' ένα πολύ κακό αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο, με την ομάδα της Καστέλλας να είναι πιο ουσιαστική και να παίρνει το τρίποντο.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
3': Ο Γιαννούσος βρίσκει τον Τσαμίχα, ο οποίος θα βγάλει τη σέντρα για το Ζήση που προσπάθησε να σκοράρει με θεαματικό τρόπο (ψαλιδάκι), η μπάλα όμως έφυγε άουτ.
8': ΓΚΟΛ! Ο Ράζος δέχτηκε την μπάλα από λάθος διώξιμο των αμυντικών του Αυλωναρίου και με συρτό σουτ έκανε το 1-0.
10': Ωραίο σουτ του Ζήση, εξίσου όμορφή απόκρουση του Κεφαλά.
18': 2-0!! Εκτέλεση κόρνερ από το Σπανό, ο Γιώρος μόνος ανενόχλητος με κεφαλιά ευστοχεί.
27': Ο Μακρής με υπερένταση πρόλαβε τον Σεϊντόπουλο πριν πλασάρει τον Κηρόπουλο.
29': Ο Ταυρής αυτήν τη φορά προλαβαίνει το Μακρή (Αυλωνάρι).
34': Πάλι ο Μακρής προ του Κηρόπουλου δέχεται το τάκλιν του Ταυρή και δε σκοράρει (οι φιλοξενούμενοι εδώ ζήτησαν πέναλτι).
40': Ο Κηρύκος απέναντι από τον Κηρόπουλο πλασάρει πάνω από τον τερματοφύλακα χωρίς δύναμη για να απομακρύνουν οι αμυντικοί της Καστέλλας.
72': Ο Μήτρου θα μπει στην περιοχή του Αυλωναρίου και θα σουτάρει για να αποκρούσει σε κόρνερ ο Κεφαλάς.
75': ΓΚΟΛ!!! Ο Σπανός εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ταψής θα σκοράρει με προβολή μετά από κεφαλιά πάσα του Μήτρου. 3-0.
80': Ωραία προσπάθεια του Μαντά που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή από το Φρυγανό.
88': Σέντρα στην περιοχή του Αυλωναρίου από το Μαντά, δεν προλαβαίνει με το κεφάλι να την σπρώξει στα δίχτυα ο Λάζαρης.
ΑΠΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ: Κηρόπουλος, Γιαννούτσος (Ταψής), Σπανός, Ταυρής, Ράζος, Γιώρος, Μακρής, Μήτρου, Ζήσης (Λάζαρης), Μαντάς, Τσαμίχας (Γυφτόδημος).
ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ: Κεφαλάς, Γεωργακόπουλος (Κιούσης), Φράγκος, Καραμπίνης, Φρυγανάς, Βασιλείου, Σεϊντόπουλος, Μακρής (Γιαννακός), Κηρύκος, Τσαλιαγκός, Κοτρόζος (Αϊδινής).

Καθαρή νίκη της Δροσιάς μέσα στον Δύστο 1-3 το τελικό αποτέλεσμα

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον ΑΠΚΟ Δροσιάς που συνοδεύτηκε με καλή απόδοση. Η ομάδα της Δροσιάς ήξερε τι ζητούσε και το κατέκτησε με τον καλύτερο τρόπο, απέναντι σε ένα ασύνδετο Δύστο που υποτάχθηκε φυσιολογικά σε ένα ανώτερο αντίπαλο.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν ανούσια υπεροχή, είχαν δυο καλές στιγμές στο 2' σε πλασέ του Πηλιχού που έφυγε ελάχιστα άουτ και στο 20' πλασέ του Μαστροκώστα Γ που έδιωξε με τα πόδια ο Σολογιάννης. Η φιλοξενούμενοι με σωστή κυκλοφορία της μπάλας είχαν μια ευκαιρία στο 17' σε πλασέ του Ελευθερίου και κατάφεραν στο 29' με εύστοχο πλασέ του Βαρσαμά να ανοίξουν το σκορ 0-1.Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με ψιλοκρεμαστό πλασέ ευστόχησε και πάλι κάνοντας το 0-2 που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η Δροσιά τριπλασίασε τα τέρματα της με δυνατό σουτ του Ελευθερίου που ξέφυγε από δυο αντιπάλους και πλάσαρε τον Ντουρέκα 0-3 στο 60'.
Μετά το 65' οι γηπεδούχοι πίεσαν και κατάφεραν στο 68' να μειώσουν με πλασέ του Μαστροκώστα 1-3. Είχαν και μια καλή ευκαιρία στο 90' σε απ' ευθείας φάουλ του Ηλία που έδιωξε σε κόρνερ ο Σολογιάννης.
Στο 93' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Σαμπάνης του Δύστου. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητή τον ΑΠΚΟ Δροσιάς με 1-3.
Πατώντας (ΑΟ ΔΥΣΤΟΥ-ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ  1-3  1-12-2013 στο YouTube βλέπεται βίντεο με στιγμυότυπα του αγώνα

Έπιασε κορυφή ο Ηρακλής Πρασίνου 2-0 τον ΑΟ Κοσκίνων στο γειτονικό ντέρπι

Από σήμερα ο Ηρακλής Πρασίνου συγκατοικεί στην κορυφή της βαθμολογίας μετα την νίκη του στο γειτονικό ντέρπι με 2-0 επί του ΑΟ Κοσκίνων στο δημοτικό γήπεδο Πρασίνου.
Ελαφρά υπεροχή των γηπεδούχων στο Α' μέρος είχαν δυο καλές στιγμές στο 15' σε σουτ του Λαθουρά και στο 44' σε πλασέ τετ-ατέτ του Περήφανου ενώ κατάφεραν να προηγηθούν με ωραίο πλασέ του Λαθουρά ύστερα από μπαλιά πάσα του Περήφανου. Από την άλη πλευρά στο πρώτο μέρος δεν υπήρξε καμιά ευκαιρία.
Στην επανάληψη και με το ξεκίνημα ο Ηρακλής διπλασίασε τα τέρματα του με αυτογκόλ του Περήφανου που πλάσαρε τον τερματοφύλακα του 2-0 στο 46'.
Στην συνέχεια ο αγώνας ήταν μοιρασμένος και από το 60' και μετά οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, πίεσαν τους γηπεδούχους αλλά δεν είχαν τελική προσπάθεια. Μια μόνο ευκαιρία έχασαν τα Κόσκινα στο 59' με τον Δημολιάνη Β που πλάσαρε από κοντά και από πλάγια ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παναγιάρη.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε το Ηρακλή Πρασίνου νικητή με 2-0 κ;αι ταυτόχρονα συγκάτοικο στην κορυφή μαζί με τον ΑΟ Τραχηλίου. Πατώντας (ΠΡΑΣΙΝΟ-ΚΟΣΚΙΝΑ 1-12-2013 στο YouTube βλέπεται βίντεο με στιγμυότυπα του αγώνα

δόξα προκοπίου κήρηνθος 3-2 συνεχίζει αήτητη κα οδηγεί την κούρσα

Αλλη μια σπουδαία νίκη πέτυχε χθες στο γήπεδο ''Ηλιας Κουτσουφλάκης'' η Δόξα προκοπίου απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα της Κηρίνθου και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία στο πρωτάθλημα της α2 κατηγορίας της Ευβοιας. Οι μαυραετοί που δεν εχουν γνωρίσει την ήττα στο πρωτάθλημα έχοντας στο ενεργητικό τους 9 νίκες και 2 ισοπαλίες ειναι το ακλόνητο φαβορί μαζί με την ομάδα της Μακρυκάπας να στεφτούν φέτος πρωταθλητές και να επιστρέψουν στην μεγάλη κατηγορία της Ευβοιας.
Τα γκολ πέτυχαν απο την Δόξα δύο γκολ ο Κουτσουφλάκης και ένα ο Δασκαλόπουλος ,απο την ομάδα της Κηρίνθου σκόραραν οι Βρέττος π.και Κυπραioς

Ολυμπος Γυμνοϋ - ΑΟΝ Αρτάκης 0-4 Η Ανωτεροτητα φάνηκε!

Σε χειμωνιάτικο φόντο ο ΑΟΝ Αρτάκης πέρασε νικηφόρα από τον παγωμένο Γυμνό και με τέσσερα γκολ πάγωσε περισσότερο τους γηπεδούχους!

Από την αρχή φάνηκε ποιος θα είναι το αφεντικό αφού μόλις στο 3΄ ο Ρούσσος με υποδειγματικό τρόπο μέσα στην περιοχή με όμορφο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης για τον Μωραϊτη και 0-1!

Συνεχής πίεση στα καρέ του ΜωραΪτη με δράστη αυτή τη φορά τον Καραλη που εξ επαφής σχεδόν στέλνει την μπάλα άουτ! 14΄.

Κόρνερ για τους φιλοξενουμένους περνά ανεκμετάλλευτο !

30΄ ατυχής φάση για τους γηπεδούχους αφού ο Μπαρωτας κοσκινίζεται από τον ρέφερι του αγώνα και παίρνει την άγουσα των αποδυτηρίων αφήνοντας την ομάδα του με 10 και με ένα αντίπαλο που δεν χαρίζετε σε κανένα αφού στόχος ήταν οι 3 βαθμοί! Με 10 λοιπόν το Γυμνό παλεύει έχει 2 συνεχόμενα κόρνερ αλλά την φάση για γκολ την έχει ο ΑΟΝΑ άλλα ο Μοραΐτης λέγει ΟΧΙ αφού πέφτει στην γωνία του και σώζει καρφωτή κεφαλιά του Μακαντάσης 33΄.
 39΄ σε καλή μέρα ο πορτιέρο του Γυμνού παίρνοντας την ρεβάνς θα έλεγε κάνεις της κακής εμφάνισης με την Ερέτρια αφού σώζει σουτ του Μαστροκωστα!
39΄διακοπη του παιχνιδιού από τον Κον Βράκα υποδείξει του εποπτη  Κωσταντιου !
60΄σουτ του Μαστροκωστα διωχνει με υπερενταση ο Μωραΐτης!
62΄ Μακαντάσης πολύ όμορφο σουτ και 0-2 !
από εκεί και έπειτα οι φιλοξενούμενοι με το σκορ να είναι υπέρ τους και έχοντας  την αριθμητική υπέροχη χαλάρωσαν πιέζοντας πιο ήρεμα πέτυχαν άλλα δυο γκολ φτάνοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-4!
συγκεκριμένα στο 83΄ ο Παπαδόπουλος με δυνατό σουτ από την περιοχή κάνει το 0-3

85΄το ματς τελειώνει με όταν ο Μακαντάσης με σουτ κάνει το 0-4 μεσα σε τραυματισμό που αντικαθίσταται από τον  χρυσό !

Τυπική διαδικασία τα εναπομείναντα ΄λεπτα με τον ρέφερι του αγώνα να στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια σφυρίζοντας την λήξη του παιχνιδιού και τους φιλοξενουμένους να παίρνουν μια άνετη νίκη με 4-0!

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (ΜΠΟΥΡΙΚΑΣ)  Μωραΐτης Δάφνης (Ζαχαριας64΄) Κιουσηεσ Βεσελι Ξουρης Δίπλας Μπαρωτας(30΄κοκ) Κοντός Αργύρης Μητρου(45΄Παττας) Κιουσης.

ΑΟΝ ΑΡΤΑΚΗΣ(Κνεζεβιτς) Γκογκος Τσουτης Τζαφερος Τσολακος Γκουρλας Καραλης Παπαδόπουλος Μακαντάσης (85΄΄ Χρυσός) Ευστάθιου Μαστροκωστας Ρουσσος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΒΡΑΚΑΣ ΧΡΥΣ.

ΒΟΗΘΟΙ  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΟΣ  ΤΣΙΦΛΑΚΟΣ

''νικη για τον κοσμο'' , ηττα για τον ικαρο

Ο κόσμος της Χαλκίδας ήταν για μια ακόμη φορά συγκλονιστικός και παρά το γεγονός ότι οι παίκτες του Ικάρου πάλεψαν ως το τελευταίο δευτερόλεπτο, δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στον Πανιώνιο. Ο Ίκαρος ηττήθηκε με 80-73 από την ομάδα της Νέας Σμύρνης, αλλά κέρδισε και πάλι το χειροκρότημα των Χαλκιδαίων, οι οποίοι έδωσαν συγκλονιστικό «παρών».
Ο Ίκαρος ξεκίνησε τον αγώνα με τους Γκαγκαλούδη, Στρναντ, Γκόβενς, Σάτον και Άσκα και με το αυτό το σχήμα μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό. Προηγήθηκε με 7-2 στο 4 και με 10-8 στο 7’, αλλά οι Νεοσμυρνιοί με δύο συνεχή τρίποντα των Μίλμπουρν-Κάρτερ έκλεισαν την περίοδο μπροστά με 17-15. Στην επόμενη, ο Πανιώνιος πήρα τα ηνία του ρυθμού του και ανέβασε το προβάδισμα του στο 40-30, καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 23-15 υπέρ του.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ανέβασε την απόδοση της και υπό την καθοδήγηση του Γιάννη Γκαγκαλούδη έφθασε να μειώσει σε 58-61 στο 29’. Ο Ιβάν Άσκα στο 34’ με εντυπωσιακό λέι-απ έφερε ακόμα πιο κοντά τον Ίκαρο (57-59), αλλά ο Πανιώνιος με δύο συνεχή τρίποντα των Μίλμπουρν-Κάρτερ, ένα λέι-απ του Λάνγκφορντ και μια βολή από τον ίδιο παίκτη  επανέφερε την διαφορά του σε διψήφιο νούμερο (57-68).
Στο 37’ ο Γκαγκαλούδης με «βόμβα» από τα οκτώ μέτρα μείωσε σε 60-68, αλλά ο Μακ Κόλουμ με πέντε συνεχείς πόντους, ανέβασε τη διαφορά στο +13. Ο Ίκαρος εξακολούθησε να παλεύει, μείωσε σε 66-73, αλλά εν τέλει δεν κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, παρά την συγλλονιστική παρουσία του κόσμου του.
Δεκάλεπτα: 15-17, 30-40, 58-63, 73-80
ΙΚΑΡΟΣ (Καλαφατάκης): Στρναντ 9 (3), Γκόβενς 8 (2), Παπανικολόπουλος 7 (1), Άσκα 10, Μανωλόπουλος, Σάτον 14, Γκαγκαλούδης 21 (1), Βουγιούκας, Μάσιτς 2, Μπέμπης, Τολιόπουλος, Ρίτσαρντς 2.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 17 (2), Ντούβνιακ 2, Κάρτερ 15 (3), Μίλμπουρν 16 (4), Αθανασούλας, Σκορδίλης 6, Λάνγκφορντ 8, Σί μτσακ, Κυρίτσης 8, Σαλούστρος 7.

Όλα μηδέν στη Μαγούλα

Στο ισόπαλο 0-0 έμειναν Αστέρας Μαγούλας και Ηρακλής Ψαχνών, αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες.
Στους δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και με ένα παιχνίδι παραπάνω βρίσκεται πλέον ο Αστέρας Μαγούλας, που για ακόμα μία φορά δεν κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας, μένοντας στο ισόπαλο 0-0 με τον Ηρακλή Ψαχνών που διατηρήθηκε στην πρώτη τετράδα.
Πάντως, το αποτέλεσμα αδικεί τους φιλοξενούμενους, που είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και έχασαν πολλές ευκαιρίες να σκοράρουν, ενώ απειλήθηκαν ελάχιστα. Οι Κρητικός, Κοιλιάρας και Ντελέκος δημιούργησαν πολλά προβλήματα στα καρέ του Κασμερίδη, ωστόσο δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, μένοντας στο μηδέν.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ: Κασμερίδης, Σαμαρόπουλος (62’ Πινέιρο), Πολίτης (56’ Κορνελάτος), Νόνης, Στρατομήτρος, Τριάντος, Κοτίτσας, Στρατάκης, Δημητριάδης, Γκόγκας (73’ Ντιέγκο), Ασλανίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ: Αθανασόπουλος, Παλαιολόγος, Νικολόπουλος, Μπακομήτρος, Τζανής (76’ Λάμπρου), Γκεμίσης, Κοιλιάρας (66’ Ντελέκος), Τσιμόντζι, Τσούτσης (84’ Επιτροπάκης), Κρητικός, Ντάνιελ.