Κιτρινόμαυρο γράφτηκε το ματς της χρονιάς

Α.Ο.Άρης Αγίας Άννας-Αναγέννηση Μαντουδίου 1-0

Μετά και την σημερινή νίκη ο Θεός του πολέμου έχει αγκαλιάσει το πρωτάθλημα της Β ερασιτεχνικής κατηγορίας του βόρειου ομίλου.Ήταν ενα παιχνίδι βγαλμένο απο τα παλιά που τα είχε όλα πάθος ένταση δυνατά μαρκαρίσματα κόκκινες κάρτες και πολλές άλλες φάσεις που θα προσπαθήσω να σας αναλύσω και να σας μεταφέρω όλα όσα έγιναν στο απόλυτο ντέρμπι της βόρειοκεντρικής εύβοιας.Η σημερινή νίκη για τον Άρη δεν ήταν καθόλου εύκολη υπόθεση καθώς έπρεπε να σπάσει την διπλή ζώνη άμυνας που είχε παρατάξει μπροστά απο τα καρέ του Μπίλα ο προπονητής και παίχτης της ομάδας Ζυγογίαννης.Στο πρώτο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο και προσπαθούσαν να βρούν χώρους ώστε να ανοίξουν τα σκορ με μεγαλύτερη ευκαιρία το χαμένο πέναλτι στο 15 του Κωσταντού που απέκρουσε ο Μπίλας δείχνοντας για ακόμα μια φορά τα καλά αντανακλαστικά του,για την ιστορία το πέναλτι το κέρδισε ο Ρούσσος  απο τα αριστερά σε άγαρμπο μαρκάρισμα του Ζηγογίαννη.Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την λευκή ισοπαλία.Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ σε μια αντεπίθεση και με πολύ όμορφο τρίγωνο μεταξύ Αλοίζου Περήφανου και Τσακνάκη με τον τελευταίο να παίρνει την μπάλα στην μεγάλη περιοχή και άπιαστο πλασέ στέλνει για πρώτη φορά την μπάλα στο πλεχτό.Με την επίτευξη του τέρματος αυτού οι κιτρινόμαυροι επέβαλαν τον νόμο τους και οδηγήθηκαν εύκολα στους τρείς βαθμούς.Το παιχνίδι χάθηκε οριστικά απο πλευράς Μαντουδίου όταν στο 82 ο αρχηγός του Λιάκος δίκαια αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και απο εκεί και πέρα οι παίχτες της Αναγέννησης πέταξαν λευκή πετσέτα.Άξιο αναφοράς ήταν το βροντερό παρών που έδωσε ο κόσμος του Άρη και ειδικότερα ο σύνδεσμος φιλάθλων που έκανε την παρθενική του εμφάνιση στην αγωνιστική περίοδο που διανύουμε έδιναν παλμό με τα συνθήματα που τραγουδούσαν ήταν ο δωδέκατος παίχτης στο γήπεδο για τον Άρη.
Α.Ο.Άρης Αγίας Άννας:Τσαμασφύρας Γίαβασης Δροσούνης Κωσταντός Δημήτραινας Καρατζάς Περήφανος Τσακνάκης Ρούσσος(46 Καραμούζης)(82 Σταθαράς Σπ) Αλοίζος(75 Βασιλείου) Λίασκος
Αναγέννηση Μαντουδίου:Μπίλας Πεκτέσης Μαρίνος Ψύχας Ζυγογίαννης Λίακος Μπίλας Νικ Ματράκας Αντωνίου(52 Κουρκουλίωτης) Κουιμτζίδης Καραγκούνης

Διαιτητής:Βελέτζας Βοηθοί:Γραμματικόγιαννης Μακρής

ρεπορταζ:Χατζηραφτακης Γιωργος

Δεν έ''Χ''ασε. ΑΟΚαρδίτσας - ΑΟΧαλκίς 1-1

Οταν δεν μπορείς να πάρεις ένα παιχνίδι τουλάχιστον να μην το χάσεις, αυτό υποστηρίζουν πολλοί και νομίζω πως έχουν δίκιο, αυτό έκανε και ο ΑΟΧ σήμερα  που πήγε στην Καρδίτσα αποφασισμένος να πουλήσει ακριβά το τομάρι του.                           Ο ΑΟΧ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και αν και έμεινε για πενήντα και πλέον λεπτά με παίχτη λιγότερο (αποβλήθηκε ο  Κωσταντάγκας με δεύτερη κίτρινη κόκκινη κάρτα) είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και μάλιστα απείλησε πρώτος στο παιχνίδι όταν μακρινό σουτ του Τσάλμα απόκρουσε ο Τάτσιος.Στη συνέχεια η ομάδα της Καρδίτσας απάντησε στο ωραίο σουτ του Τσάλμα με δύο καλές ευκαιρίες .Στο 22' κεφαλιά του Μίλκοβιτς έφυγε άουτ και στο 39' λεπτό σουτ του Μεσιακάρη απόκρουσε ο Ντουμάνης.Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ευκαιρία για την Χαλκίδα όταν σέντρα του Τσατσαρώνη και κεφαλιά του Βαλκάνου έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
 Στην επανάληψη αν και η Χαλκίδα έπαιζε με παίχτη λιγότερο ήταν η ομάδα που απειλούσε και έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Οι Ευβοιώτες πλησίασαν το 0-1 όταν στο 52' λεπτό ο Πετσής μέσα απο την περιοχή έπιασε ωραίο σουτ και ανάγκασε το Τάτσιο σε δύσκολη απόκρουση.Στο 64' λεπτό ο Ναουμίδης λίγο έλειψε να βάλει το γκολ της χρονιάς όταν επιχείρησε σουτ από το κέντρο του γηπέδου ο Τάτσιος με εκτίναξη  απόκρουσε και έσωσε την εστία του απο βέβαια παραβίαση.Στο 81'λεπτό άλλη μια καλή ευκαιρία για την ομάδα της Χαλκίδας όταν ο Βαλκάνος μέσα από την περιοχή ανάγκασε τον Τάτσιο σε άλλη μια καλή και σωτήρια απόκρουση.Δύο λεπτά αργότερα και στο 83'λεπτό η Καρδίτσα είχε δοκάρι με τον Μίλκοβιτς.Ετσι φθάσαμε στο 87'λεπτό όταν από κόρνερ της γηπεδούχου ομάδας ο Μεσιακάρης έπιασε κεφαλιά και έκανε το 1-0 . Οι παίχτες του Παναγιώτη Τοκπασίδη δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 93' λεπτό ο Ευσταθίου με κεφαλιά έκανε το 1-1                                                                                                                                                                                                                                                                             ΑΟΧαλκίς (Τοκπασίδης) Ντουμάνης,Πετσής,Τσατσαρώνης,Ευσταθίου,Καραμπάς,Κωσταντάγκας,Ναουμίδης,Γκαράνης(62' Ταυταρίδης),Βαλκάνος,Τσαλμάς,Γκιόκας.

Μπορούσαν και οι δύο. ΑΟ Κύμης-Φ.Α.Σ. Νάουσας 0-0

Σε έναν αγώνα που κυριάρχησε η δύναμη αλλά και η ποιότητα, Κύμη και Νάουσα μοιράστηκαν ευκαιρίες και βαθμούς. Πέντε ευκαιρίες για τους γηπεδούχους με την μεγαλύτερη το δοκάρι στο 84', ενώ και οι φιλοξενούμενοι είχαν τέσσερις με μεγαλύτερη στο 25΄ όπου ο γκολκίπερ της Κύμης 'εκανε την απόκρουση του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος ο αγώνας ήταν μοιρασμένος με δυνατά μαρκαρίσματα ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, πίεσαν την Νάουσα η οποία στάθηκε πολύ καλά αμυντικά και δεν επέτρεψε κινδύνους για την εστία της..Δυο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για την Κύμη να προηγηθεί στο σκορ ενώ μια και μοναδική για την Νάουσα στο 52' ήταν τα χαρακτηριστικά του Β' ημιχρόνου.
                                                                                     Οι φάσεις του αγώνα
11'  Μπαλιά στον Μπενίσκο που πλάσαρε                    ελάχιστα άουτ
12'  Σέντρα Φαρούκ στον Μήτρου που βρέθηκε            τετ-ατετ με τον Κύρου αλλά δεν κατάφερε             να τον πλασάρει
14'   Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Φαρούκ έδιωξε          εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κύρου
20'  Λάθος της άμυνας της Κύμης και σουτ                  Γασπαράκου έφυγε άουτ.

25'  Εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά   Περηφανόπουλου και εντυπωσιακή     επέμβαση Πάππου.
32' Δυνατό σουτ του Φαρούκ μπλόκαρε ο  Κύρου
      52' Μακρινό σουτ Συμπεθέρη έδιωξαν οι  αμυντικοί σε κόρνερ
     73' Πλασέ Αλμπάνη απέκρουσε εντυπωσιακά   ο Κύρου.
     84' Κεραυνός έξω από την περιοχή Γεωργουδάκη με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο                       δοκάρι να σκάει πάνω στην γραμμή  και να μπλοκάρει τελικά ο  Κύρου.

Δείτε στιγμιότυπα από τον αγώνα

Καλή η διαιτησία του κ Γρατσάνη και των βοηθών του κυρίας Νώτη και κ Νταλούκα.

Ποδαρικό με μεγάλη νίκη στο γήπεδο Ιστιαίας.ΑΕ Ιστιαίας – ΑΟ Αυλωναρίου: 4 – 0

Με το δεξί ξεκίνησε το 2014 η «Αθλητική Ένωση Ιστιαίας», αφού στο πρώτο της παιχνίδι στο φυσικό της σπίτι, στο ανακαινισμένο γήπεδο Ιστιαίας δηλαδή, επεβλήθη επί του Αυλωναρίου με το ευρύ 4 – 0.
 Η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν εμφανής και η Ιστιαία έδειξε ένα πολύ διαφορετικό πρόσωπο από αυτό των τελευταίων της παιχνιδιών. Οι φιλοξενούμενοι δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα και εκτός από δυο φορές, δεν είχαν φάσεις ευκαιρίας.
Αντίθετα, η ομάδα του Λάμπρου Σπίντζου βγήκε στο χόρτο με πείσμα αλλά και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας. Το ντεμπούτο του έκανε σήμερα ο νεομεταγραφείς Σωκράτης Πολίτης που είχε μια πολύ καλή παρουσία και χάρισε στους φιλάθλους της Ένωσης το πρώτο γκολ της χρονιάς, αφού στο 23΄ έγραψε το 1 – 0.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 26’, ο Αντωνίου κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε πετυχημένα ο Βασίλης Ανέστης. Το τρίτο γκολ ήλθε στο 70’ από τον Ανέστη και πάλι που άφησε άγαλμα τον Κεφαλά, βρίσκοντας τα δίχτυα του με ένα έξυπνο ψηλοκρεμαστό σουτ. Το τελικό 4 – 0 γράφτηκε από τον πολύ καλό Αντώνη Γοργομάτη, ενώ δυο λεπτά πριν, χάθηκε η ευκαιρία για ένα γκολ ακόμα, όταν ο 16χρονος Κώστας Αναγνώστου κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε άστοχα ο Σάκης Βασιλείου. Να επισημάνουμε το γεγονός ότι ο αγώνας πραγματοποιήθηκε υπό τα βλέμματα πολύ ισχυρής κερκίδας, μιας και οι φίλαθλοι ξεπερνούσαν τους πεντακόσιους.
                                            Διαιτητής: Σέγκος – Βοηθοί: Πασχαλίδης και Περιβολάρης
ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ: Καρατσόλιας, Περήφανος, Βασιλείου, Τριανταφύλλου Σ, Αντωνίου, Στεργίου (65’ Δαρζέντας Α), Πολίτης (75’ Αγγελόπουλος), Δαρζέντας Δ, Ανέστης, Γαβριήλ (78’ Τούσερτ), Γοργομάτης
ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ: Κεφαλάς, Τσαλιαγκός Γ Σ, Τσατερός, Καραμπίνης, Φρυγανάς, Γεωργικόπουλος (46’ Σειντόπουλος), Κηρύκος, Μακρής, Τσαλιαγκός Β, Κοτρόζος Π, Τσαλιαγκός Γ Α

Ρεπορτάζ- Φωτό   Χρήστος Μπεκιάρης

Παντριαδικός - Ταμυναικός.Εμειναν στο μηδέν.

Σε ένα μέτριο παιχνίδι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.Η ομάδα της Τριάδας
με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα προσπάθησε να κλέψει το τρίποντο στα 10' τελευταία λεπτά του αγώνα απέναντι σε μια καλοστημένη άμυνα όπως αυτή του Ταμυναικού.

Το φίλμ του αγώνα.
6'Σούτ του Γιαννουκάκου απέκρουσε σε κόρνερ ο Μυτακίδης.
7'Σέντρα του Καρατζά από δεξιά το σούτ του Αργύρηκοντράρει σε σώματα αμυντικών.
28'Συρτή σέντρα του Σταμέλου ο Ευαγγελινός προ των Αργύρη,Σκοντόβολου, διώχνει για να απομακρύνουν σε δεύτερο χρόνο οι αμυντικοί.
44'Ο Καραμπέτσος από το ύψος της περιοχής επιχειρεί σούτ αλλά μπλοκάρει εύκολα ο
Μυτακίδης.
45'Συρτή σέντρα του Τσαγκού τελευταία στιγμή διώχνει με προβολή σε κόρνερ ο
Γκρινιάρης.
                                             2ο Ημίχρονο
55'Ο Σκριβάνος προσπαθεί να απειλήσει με σούτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κοντράρει
και καταλήγει κόρνερ.
85'Πλασέ του Χασάνδρα μετά από μεταβίβαση του Καραντάκη στα χέρια του Μυτακίδη.
86'Πάλι ο Χασάνδρας από πολύ κοντά δεν καταφέρνει να σκοράρει αφού το σούτ που
επιχείρησε βρήκε σε σώμα αμυντικού.
93'Σέντρα σούτ του Καρατζά πρό του Πιλάτη προλαβαίνει ο Ευαγγελινός και διώχνει με τα
πόδια.

ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ (Μπιρσίμης)Ευαγγελινός,Κουνής(Καραντάκης)Κεχαγιάς,Μπόκαρης,
Γκρινιάρης(Σταύρου) Σαρρής,Καραμπέτσος(Χασάνδρας Δ)ΧασάνδραςΓ,Κατσίκης,
Σκριβάνος,Γιαννουκάκος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ
Λάμπρου,Καμπούρης,Παντελάκης.

ΑΠΟ Καστέλλας- ΑΟ Δύστου 1-1 Δικαιη μοιρασια!

Σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο η γηπεδούχος Καστέλα μοιράστηκε βαθμούς και εντυπώσεις αφού το 1-1 τελικά ίσως δεν δυσαρέστησε κανένα από τους δυο! Ο λόγος ότι οι φιλοξενούμενοι αφ΄ενος  ήρθαν για να πάρουν κάτι από την γηπεδούχο (τυπικά) από την άλλη η Καστέλα ήθελε την νίκη για να έχει απόσταση ασφαλείας και μια καλή χρονιά δεν πήρε τους βαθμούς αλλά όπως εξελίχθηκε το  παιχνίδι μπορούσε και να τους χάσει έτσι ο ένας βαθμός δεν της έπεσε και βαρύς!
Το δίκαιη μοιρασιά πάει στο ότι και  οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο!
γκολ&φασεις
Δυνατα μπηκε η Καστελα χανει ευκαιρια με τον Μαντα 3΄
7΄ Πιεση στα καρε του Δυστου χωρις αποτέλεσμα σουτ του Πεσχειρα.
13΄ κορνερ για τον Δυστο προσπαθει με το κεφαλι ο Μαλιος χανεται καλη ευκαιρια για τον Δυστο.
28΄ Καλη φαση για την Καστελα χανεται.
32΄  φαουλ για τον Δυστο από αριστερα σε καλο σημειο σεντρα από τον Μαλλιο μεσα στην φαση ο εμπειρος Πηλίχος και με το κεφαλι απλα σπρωχνει τη μπαλα στα διχτυα του Κηροπουλου 0-1!
42΄ Κεφαλια του Τζεμη  από καλη θεση αουτ
β΄ημιχρονο
49΄ καλη φαση για τους γηπεδούχους χανεται που με την εναρξη του ημιχρονου μπηκαν δυνατα στο παιχνιδι!
55΄  Τσαμιχας μεσα στην περιοχη αστοχει να πασαρη σε συμπαικτη του.
65΄  η πιεση των γηπεδούχων καρποφορησε στο 65΄ όταν από κοντρα λιγο εξω από την περιοχη του Ντουρεκα η μπαλα ηρθε στα ποδια του Σπανου ο οποιος σαν προπονηση ζυγιση την μπαλα και με σουτ πλασε στελνει την μπαλα στο δεξι παραθυρακι του Ντουρεκα σαν να την πηρε με τα χερια και να σημαδεψε το γαμα!! Γκολ πραγματικα που βλέπουμε σπανια σε γήπεδα ερασιτεχνικων κατηγοριων!!! 1-1
Aπό το σημειο εκεινο η γηπεδούχος πιεσε ειχε ευκαιριες αλλα δεν μπορεσε να τις εκμεταλευτει,  απεναντίας ο Δυστος ειχε τις εξαρσεις του αλλα αρκεστηκε στον βαθμο της ισοπαλίας , ροκανίζοντας γιαυτον το σκοπο τα τελευταια  λεπτα των αγωνα!!!!

ΑΠΟ ΚΑΣΤΕΛΑ (Κιαπεκος) Κηροπουλος Καπετάνιος Ταψης Ταυρης Γιωρος Σπανος Πεσχειρας(40΄Λαφαζανης) Ζησης Μαντας Τσαμιχας.
ΑΟ ΔΥΣΤΟΥ (Ηλιας) Ντουρεκας Τσαλιαγκος Ευδοξιαδης Σαμπανης(76΄Μπανος)Μαλιος Πιλατης Αναστασιου( 37΄Μαστροκωστας χ) Ηλιας Πηλίχος(91΄Δεμερτζης) Τζεμης Γκαβος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ  ΠΑΝΟΣ
ΒΟΗΘΟΙ  Παπακωνσταντίνου  Μητρολιος

Λήλας Βασιλικού - Α.Π.Κ.Ο Δροσιάς 3 - 2 Σκόρ,Θέαμα,Αμφισβήτηση.

Στον κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Λήλαντα οι δύο ομάδες προσέφεραν γκόλ και
θέαμα αλλά και αμφισβήτηση στο πρόσωπο του διαιτητή από τους ανθρώπους της Δροσιάς.
Η ομάδα του Λήλα πήρε το προβάδισμα στο 30΄λεπτό με το πέναλτι γκόλ του
 Αγραφιώτη αφού πρώτα απέκρουσε ο Σολογιάννης και σε δεύτερο χρόνο ο ίδιος παίκτης έστειλε
τη μπάλα στα δίχτυα.Στο 41 έρχεται  η ισοφάριση για την ομάδα της Δροσιάς με το γκόλ ποίημα
του Μπαιμπάκη που σούταρε έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του ΜαντάΣτο 42' ο Σπυρόπουλος βρέθηκε απέναντι από τον Μαντά αλλά αστόχησε στέλνοντας τη
μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα του Λήλα.
53'. Ο Νάνος θα σουτάρει εξω από την περιοχή και η μπάλα αφού χτυπήσει σε πόδι αμυντικού θα
καταλήξει στο βάθος της εστίας του Σολογιάννη.Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 58'
ο Γκούμας μετά τη μπαλιά που δέχθηκε από τον Ζαχαριά με όμορφο πλασέ θα κάνει το 3 - 1.
Στο 79' ο Ματζούνης με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ και αδράνεια αμυντικών και τερματοφύλακα
θα κάνει το 3 - 2 και θα ξαναβάλει την ομάδα της Δροσιάς στο παιχνίδι.
Στο 95' λίγο έλειψε να έρθει η ισοφάριση για την ομάδα της Δροσιάς όταν μετά απο εκτέλεση κόρνερ
την κεφαλιά του Μπαιμπάκη έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Γκούμας.
Υ.Γ. Εντονη αμφισβήτηση του κ.Γιακόβλεβιτς στο πρόσωπο του κ.Βρακά για ακυρωθέν γκόλ στο
3 - 1 όταν ο Σπυρόπουλος βρήκε τον Τσούτη η κεφαλιά του οποίου οδήγησε τον Μαντά σε ασταθή
έξοδο και τη μπάλα στα δίχτυα του τελευταίου με παρέμβαση ποδοσφαιριστή της Δροσιάς αλλά το
γκόλ ακυρώθηκε ως φάουλ στον τερματοφύλακα.
 ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ(Καρβέλης)Μαντάς,Ντούνας(Ντρέκης),Γούναρης,Καρλατήρας,Κουτσαυλής,Χαλιώτης,Νάνος,Ρωμανός,Γκούμας,
Αγραφιώτης(Σιμιτζής),Ζαχαριάς.

Α.Π.Κ.Ο ΔΡΟΣΙΑΣ(Γιακόβλεβιτς)Σολογιάννης,Συμιανάκης,Φρυγανάς,Δεληγιάννης,
Τσούτης,Νόνας(Παναγιωτάκος)Αντωνόπουλος(Σουλιωτάκης)Ματζούνης,Μπαιμπάκης,
Βαρσαμάς(Φρυγανάς Γ) Σπυρόπουλος.

Στο ρελαντί!!! Δόξα Προκοπίου Φοίνικας Ψαχνών 5-0

Με πολλούς νεαρούς παίχτες στη σύνθεση της η ομάδα της Δόξας και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα,αφού ο Φοίνικας ούτε καν δεν συμπλήρωσε εντεκάδα (μόλις με δέκα παίχτες παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο),η Δόξα κέρδισε τον Φοίνικα με το ευρύ σκορ 5-0 .Ετσι η Δόξα συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα της α2 κατηγορίας,διατηρώντας το προβάδισμα των οχτώ πόντων από την δεύτερη Μακρυκάπα.Για την ιστορία του σημερινού παιχνιδιού για την Δόξα σκόραραν:10' ο Νίκος Δασκαλόπουλος,18' και 32' ο Γιάννης Κουτσουφλάκης,69' και 87' ο Ανέστης Ανδρέου! Δείτε τίς σημαντικότερες φάσεις του αγώνα στό φωτορεπορτάζ πού ακολουθεί.