Την Γενική της Συνέλευση πραγματοποίησε χες η «ΑΕ Ιστιαίας» αφού την προηγούμενη Δευτέρα δεν συμπληρώθηκε η απαιτούμενη βάσει καταστατικού απαρτία.
Ο Πρόεδρος της ομάδας Λευτέρης Κατσαντώνης ξεκινώντας την διαδικασία, ευχαρίστησε προσωπικά όλα τα μέλη του Συμβουλίου, τους προπονητές Λάμπρο Σπίντζο και Δήμο Τσελίκα, τον Νίκο Ζαλάβρα, τον Κώστα Ντάλα, τους παίκτες της ομάδας αλλά και όσους στηρίζουν την ομάδα που φέτος είχε μια πολύ καλή πορεία. Τελειώνοντας, ευχήθηκε το νέο Δ.Σ να συνεχίσει στην ίδια λογική και να κάνει ακόμα περισσότερα.
Ο Αντρέας Αράπογλου στη συνέχεια έκανε τον Οικονομικό απολογισμό της θητείας του απερχόμενου ΔΣ που ψηφίστηκε από το Σώμα. Συγκεκριμένα είπε πως τα έσοδα της ομάδας ήταν περίπου 49700 ευρώ και τα έξοδα περίπου 62000 ευρώ, ενώ υπάρχει ένα άνοιγμα 10000 ευρώ που θα πρέπει να κλείσει.    Ο Πρόεδρος δεσμεύτηκε προσωπικά άλλα και όλο το ΔΣ, πως μέχρι να γίνουν οι εκλογές του Σωματείου, θα έχει κλείσει το θέμα αυτό.
Οι εκλογές ορίστηκαν για την 1η   και την   8η Ιουνίου, ενώ κατάθεση ψηφοδελτίων θα πρέπει να έχει γίνει μέχρι τις 28 Μαΐου.
Ο περισσότερος χρόνος στη συνέχεια καταναλώθηκε για να συζητηθεί το θέμα της συνεργασίας της «ΑΕ Ιστιαίας» και της «Ακαδημίας Ιστιαίας» όπου δόθηκαν εξηγήσεις για το πως θα οργανωθεί αυτή η διαδικασία και εκφράστηκαν απο πολλούς φόβοι και αντιρρήσεις για την σκοπιμότητα  μιας τέτοιας κίνησης, με τον Αντρέα Αράπογλου να εκφράζει την άποψη για τη δημιουργία μιας και μόνο ομάδας.

Μπεκιάρης Χρήστος

Η Φιέστα του πρωταθλητή Ηρακλή Πρασίνου.

Ποδοσφαιρική γιορτή σήμερα στο Πράσινο. Ο Ηρακλής σε ειδική τελετή στέφθηκε πρωταθλητής του Β' ομίλου και πανηγύρισε την άνοδο στην νέα Β' Ερασιτεχνική όπως θα ονομάζεται από την νέα περίοδο. Παρά τον άσχημο καιρό και την βροχή που έπεφτε σχεδόν σε όλη την εκδήλωση ο κόσμος του Πρασίνου έδωσε το παρόν και χειροκρότησε τους πρωταθλητές. Η εκδήλωση περιλάμβανε πριν την απονομή φιλικό αγώνα ανάμεσα στον Ηρακλή Πρασίνου και την ομάδα Νέων της Αθλητικής Ακαδημίας Ερέτριας, σε δυο ημίχρονα των 30'. ΄Φιλικός βέβαια ο αγώνας αλλά πολύ ενδιαφέρον όπου ο κόσμος απόλαυσε την σοβαρή δουλειά που γίνεται στην Ακαδημία Ερέτριας, και στο τέλος όλοι χειροκρότησαν και τιςδυο αμάδες για το θέαμα που πρόσφεραν.
Μετά το τέλος του αγώνα άρχισε η γιορτή των πρωταθλητών με την απονομή των μεταλλίων σε όλη την ομάδα του Ηρακλή και οι πανηγυρισμοί κορυφώθηκαν, όταν ο Πρόεδρος της ΕΠΣ Ευβοίας κ Γιάννης Παπακωσταντίνου έδωσε το κύπελλο του πρωταθλητή στον αρχηγό της ομάδας. Παρόν στην εκδήλωση το Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης, Ο Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Πρασίνου Γ. Στρουμπούλης επικεφαλής του Συμβουλίου και πλήθος κόσμου παρά τον άσχημο καιρό. Και μετά το γήπεδο οι πρωταθλητές συνέχισαν τους πανηγυρισμούς σε κέντρο διασκεδάσεως του χωριού και το ευχαριστήθηκαν με την ψυχή τους. Το Eviagoal συγχαίρει τους πρωταθλητές και τους εύχεται καλή πορεία στην νέα περίοδο.

>

ΑΕ Ταξιάρχη – ΑΣ Αναγέννηση Μαντουδίου: 3 – 0 – Έτσι γλεντάει ο Ταξιάρχης !

Την άνοδό της στην νέα Β΄ Κατηγορία γιόρτασε χθες η ομάδα του Ταξιάρχη κερδίζοντας πρώτα από όλα την Αναγέννηση Μαντουδίου με τρία γκολ και στη συνέχεια με γλέντι που έγινε στην ταβέρνα του Αφίλου στον Ταξιάρχη.
Σε όλο τον αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τις κλασικές υπολογισμένες σέντρες του Κώστα Μισιρλή και με το παιχνίδι να διεξάγεται στο μισό γήπεδο εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις. Το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο μιας και χάθηκαν σίγουρα γκολ, κυρίως από κακό τερματισμό φάσεων.

Στις εξέδρες του γηπέδου του Νέου Πύργου η Διοίκηση των γηπεδούχων  είχε στήσει σούβλες και έψηνε αρνί και κοντοσούβλι, ενώ μοιράζονταν μπύρες σε όσους ήθελαν να γλεντήσουν την άνοδο της ομάδας που ήδη έχει κλειδώσει, έστω και αν υπάρχει ακόμα ένα παιχνίδι.
Με το τέλος του αγώνα, τα ψητά μεταφέρθηκαν στου Αφίλου όπου μαζεύτηκαν όλοι εκεί και συνέχισαν τους πανηγυρισμούς με πλούσιο φαγητό και ποτό αλλά και πειράγματα, αστεία και πολύ γέλιο. Στην ταβέρνα φιλοξενήθηκαν και παίκτες της «Αναγέννησης» που τίμησαν τη χαρά της ομάδας του Ταξιάρχη και γλέντησαν μαζί τους μέχρι αργά.
Ο Πρόεδρος της ομάδας Βαγγέλης Λυσσέας ( Μπούτας ) ευχαρίστησε όλους τους παίκτες και τον προπονητή για την πολύ καλή δουλειά που έκαναν και έφεραν την άνοδο, ευχήθηκε καλή πορεία στη νέα χρονιά και βέβαια έκλεισε με την κλασική του φράση για την ποδοσφαιρική ομάδα του χωριού: «η ομάδα είναι όαση!!», ξεσηκώνοντας σε ιαχές χαράς όλους τους παρευρισκόμενους.
Στην εκδήλωση παρευρέθηκε και ο Γιάννης Μισιρλής που φωτογραφήθηκε με τη φανέλα του Ταξιάρχη, μιας και επιθυμία του είναι από του χρόνου να αγωνίζεται στην ομάδα του χωριού

Φάσεις και γκολ

1΄ Κεφαλιά του Δέσπους μπροστά από το τέρμα του Τζαχρήστου στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.
6΄ Ο Χρήστος Γκαμίλης μπαίνει την περιοχή και πλασάρει για τον Κόχυλα, που για πολύ λίγο δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα.
8΄ Ο Κόχυλας γεμίζει το Σταματονικολό που βρίσκεται μόνος του μπροστά στο άδειο τέρμα της «Αναγέννησης», βρίσκει την μπάλα  στην κίνηση και την στέλνει πάνω από το οριζόντιο.
11΄ Ο Μισιρλής εκτελεί με τον κλασικό του τρόπο ένα κόρνερ βρίσκοντας το κεφάλι του Καραδημήτρη και τρυπάει τα δίχτυα του Τζαχρήστου, γράφοντας το 1 – 0.
13΄ Ο Μισιρλής βρίσκει την μπάλα στην κίνησή της και την στέλνει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
27΄ Ο Μαργιέτης εκτελεί κεφαλιά σε απόσταση ενός μέτρου από τη γραμμή του τέρματος του Τζαχρήστου και στέλνει την μπάλα άουτ.
48΄ Ο Κουρκουλιότης σε μια από τις λίγες επιθέσεις των φιλοξενούμενων, εκτελεί δυνατό σουτ που βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Κάντια.
52΄ Ο Νίκος Γκαμίλης διεκδικεί και κερδίζει την μπάλα και από πλάγια επιχειρεί σουτ που βγαίνει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Μπίλα.
56΄ Ο Χρήστος Γκαμίλης παίρνει την μπάλα από την σέντρα και βρίσκεται έξω από τη μεγάλη περιοχή, εκεί εκτελεί σουτ  βίσκοντας τα δίχτυα του Μπίλα και έτσι γράφει το 2 – 0.
67΄ Ο Χ. Γκαμίλης γεμίζει τον Ψύλλο που μπήκε σαν αλλαγή και εκείνος πραγματοποιεί σουτ μέσα στη μεγάλη περιοχή, βρίσκοντας τα δίχτυα του Μπίλα για τρίτη φορά και γράφει το τελικό 3 – 0.

ΑΕ Ταξιάρχη
Κάντιας, Παραντές, Μπαλτατζής, Μαργιέτης (70΄ Σάμιος), Καραδημήτρης, Δέσπους, Κόχυλας (58΄ Ψύλλος), Μισιρλής, Γκαμίλης Χ, Σταματονικολός (53΄ Φαράντος), Γκαμίλης Ν

ΑΣ Αναγέννηση Μαντουδίου
Τζαχρήστος (Μπίλας), Φραγκογιαννάκης, Καλοδήμος, Τάρλας, Μαρίνος, Λιάκος (54΄ Σαρρής), Γαβριήλ, Τσιβίκας, Κουρκουλιότης, Αντωνίου, Πριόνας

Διαιτητής: Σπανός
Βοηθοί: Τσάλλα – Μούρτικας

(Κάντε ΚΛΙΚ στη φωτογραφία παρακάτω για να δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγώνα και από το γλέντι του Ταξιάρχη.

.

Ποδοσφαιρική Ακαδημία Ιστιαίας ΠΑΙΔΕΣ – ΑΟ Ολυμπιακός Λίμνης ΠΑΙΔΕΣ: 3 – 2

Οι Παίδες της «Ακαδημίας Ιστιαίας» επιβλήθηκαν της αντίστοιχης ομάδας του «Ολυμπιακού Λίμνης» με 3 – 2, στο τελευταίο παιχνίδι για το Πρωτάθλημα Παίδων. Ο αγώνας διεξήχθη στο γήπεδο της Αιδηψού χθες το απόγευμα με διαιτητή τον Διονύση Παυλάτο.
Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Τσώνος στο 22΄ και ο Πετής στο 50΄ και 68΄.Οι
φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Κούβαρη Ν. που πέτυχε δυο γκολ, στο 28΄και στο 65΄. Ο ίδιος παίκτης είδε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) στο 65’ γιατί έβγαλε την φανέλα του, αν και πιο πριν είχε παρατηρηθεί από τον κ. Παυλάτο για διαμαρτυρία.
Στο 69΄ είδε την κόκκινη και ο Φονιαδάκης (δεύτερη κίτρινη) γιατί διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα, αν και λίγο νωρίτερα είχε παρατηρηθεί από τον ρέφερι για τον ίδιο λόγο.

Ακαδημία Ιστιαίας Παίδες:
Ευλιάτης, Τσελίκας, Τσώνος, Πετής Ε, Στραφιώτης, Πετής Γ, Τριανταφύλλου, Χατζηαθανασίου, Σταθαράς, Περπατάρης, Βλαχομήτρος, Βούλγαρης, Λίακος

Ολυμπιακός Λίμνης Παίδες:
Φονιαδάκης, Κουκουρίος, Βλαχούτσικος, Καταραχιάς, Βαβούρας, Σταυριανάκος, Ζησίμου, Γεωργίου, Κούβαρης, Ντάνης, Ξυδιάς, Ευσταθίου, Μπλουκίδης, Νάνος, Κωνσταντόπουλος, Ξυνός, Χάρτσας, Στεργίου

Διαιτητής: Δ. Παυλάτος

Κάντε ΚΛΙΚ στη μεγάλη φωτογραφία πιο κάτω για να δείτε το φωτορεπορτάζ

Σπουδαίο θέαμα στο γήπεδο Ν Κούκης: ΑΟ Αυλωναρίου-ΑΟ Σκύρου 1-4. VIDEO

<< Σούζα τ' αλογάκι Σκύρος ολέ ολέ>> Αυτό το σύνθημα ακουγόταν επί 90' λεπτά στο γήπεδο Αυλωναρίου από τους πολλούς Σκυριανούς που βρέθηκαν στο γήπεδο και η ομάδα της Σκύρου φρόντισε να τους αποζημιώσει σημειώνοντας τέσσερα γκολ, είχε δύο δοκάρια και απέδωσε σπουδαίο ποδόσφαιρο δικαιολογώντας και την βαθμολογική θέση της Σκύρου και το πως νίκησε όλους τους πρωτοπόρους στο φετινό πρωτάθλημα.

Δυνατά και ποιοτικά ξεκίνησε ο αγώνας με τους γηπεδούχους να επισκέπτονται πρώτοι την εστία του Γιαλού. Στο 7' ο Βογιατζής είχε δυνατό σουτ που έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ η απάντηση των φιλοξενουμένων ήρθε στο 12' με κεραυνό του Στεφάνου που τράνταξε τα δοκάρια του Χροναίου.Στο 23' ο Στεφάνου βρέθηκε μέσα στην μικρή περιοχή αλλά άργησε να στοπάρει την μπάλα που έδιωξαν οι αμυντικοί. Στο 28' και πάλι η Σκύρος βρέθηκε κοντά στο γκολ όταν ο Δαλακλίδης σέντραρε και ο Μανωλάκης πλάσαρε ελάχιστα άουτ. Στο 32' το Αυλωνάρι εκτέλεσε φάουλ και ο Τσαλιαγκός έπιασε δυνατό σουτ που έδιωξε εντυπωσιακά ο Γιαλός.
Από το 36' και για ένα επτάλεπτο οι Σκυριανοί ήταν καταιγιστικοί και σημείωσαν τρία γκολ.
Στο 36' ο Μοκάνου με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ 0-1
Στο 39' Ανατροπή Στεφάνου καταλογισμός πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Καραμάνης 0-2
43' Με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ ο Στεφάνου έγραψε το 0-3 που ήταν σκορ ημιχρόνου.
                                       Δείτε στιγμιότυπα και τα
                                         τρία γκολ της Σκύρου

Στην επανάληψη το Αυλωνάρι μπήκε δυνατά και κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 54' με ωραίο πλασέ του Βογιατζή 1-3.
Στο 63' ο Χροναίος έδιωξε σε κόρνερ δυνατό σουτ του Στεφάνου.
Στην συνέχεια ο αγώνας ήταν μοιρασμένος με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν με δυνατό πλάγιο σουτ του Δαλακλίδη στο 74' το 1-4.

Η Σκύρος είχε άλλες δυο καλές στιγμές στο 75' με τον Μανωλάκη που είχε σουτ στο δοκάρι και στο 79' σε σουτ και πάλι του Μανωλάκη που έφυγε ελάχιστα άουτ.
Η τελευταία φάση ήταν γι το Αυλωνάρι σε πλασέ του Βογιατζή που έδιωξε σε κόρνερ ο Γιαλός.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη του Αιγινιακού: 3-2 την Νίκη Βόλου

Μετά την ξέφρενη πορεία στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, η ομάδα από το Αιγίνιο ξεκίνησε δυνατά τα μπαράζ ανόδου επικρατώντας στο Πανθεσσαλικό της Νίκης Βόλου με 3-2.
Οι Θεσσαλοί πάντως ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο χάρη στα τέρματα των Τζιώρα (13') και Ανιέτε (17'). Ο Αιγινιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Στο 20' ο Γιαζιτζόγλου έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Αποστολίδη.
 Στο 40' με σουτ του Ζούρκου έξω από τη μεγάλη περιοχή ο Αιγινιακός ισοφάρισε πριν λήξει το ημίχρονο 2-2. Την χαριστική βολή έδωσε ο Κωνσταντινίδης στο 70' με σουτ πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή για τους φιλοξενούμενους 2-3.

ΝΊΚΗ ΒΌΛΟΥ:
Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Σοϊλέδης, Γκότοβος, Πινιέιρο, Μπακάλης (72' Σουλίδης), Ακασού, Ισαάκ (85' Τσίτας), Ρονκάτο (74' Μανουσάκης), Ανιέτε, Τζιώρας.
ΑΙΓΙΝΙΑΚΌΣ:
Τόλιος, Σαμαράς, Λιόλιος, Κωνσταντινίδης, Γιαζιτζόγλου, Χατζής, Ζούρκος (88' Γεωργίου), Μανθάνο, Μπελόν (80' Δήμου), Γκέσιος (67' Πέντα), Κουτσοσπύρος.

Νίκη στην πρεμιέρα για τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης:1-0 τον Φωστήρα

Δυνατά μπήκε στον αγώνα ο Ηρακλής και από τα πρώτα λεπτά άρχισε να πιέζει τον Φωστήρα και να χάνει ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.
 Στο 3' μόλις λεπτό ο Ζάχορα έπιασε δυνατό σουτ αλλά ο Γιανιώτης έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 12' ο Πουρτουλίδης πλάσαρε δυνατά αλλά ελάχιστα άουτ.
Στο 22' λάθος του Γιανιώτη δίνει την ευκαιρία στον Ουνουάτσι να πλασάρει αλλά μπλόκαρε ο γκολκίπερ του Φωστήρα.Η πίεση του Ηρακλή συνεχίστηκε αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει γκολ κι έτσι το σφύριγμα της λήξης έστειλε ισόπαλες τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής συνέχισε να πιέζει και να επιτίθεται κατα κύματα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ.
 Ήταν το 62' όταν ο Κοντοδήμος εκτέλεσε κόρνερ και ο Σαββίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ 1-0.
Από το 67' ο Φωστήρας έπαιζε με 10 παίκτες λόγο αποβολής του Αχείμαστου.
Ο Φωστήρας μετά το γκολ αντέδρασε βγήκε μπροστά αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Κολίτσι.
Το τελευταίο τέταρτο κύλησε χωρίς ευκαιρίες και το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητή τον Ηρακλή με 1-0.

Λαχειοφόρος αγορά ΑΟ Χαλκίς

Άρχισε η μάχη των play off. Μεγάλη νίκη μέσα στην Κέρκυρα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Βόλου με 2-1

Με ένα μεγάλο ντέρμπι ξεκίνησαν τα πλέι οφ της Football League από τα οποία δύο ομάδες θα πάρουν το εισιτήριο για τη Σούπερ Λίγκα και η τρίτη θα παίξει μπαράζ με τον τρίτο από το τέλος της πρώτης καητογρίας.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους. Μόλις στο 6' ο Κώστας Καπετάνος άνοιξε το σκορ με όμορφο πλασέ έξω από την περιοχή, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μάριο Γκούρμα με δεξί πλασέ μέσα από την περιοχή έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.
Η συνέχεια όμως ανήκε στους γηπεδούχους. Η Κέρκυρα από το 15' και μετά ήταν η μοναδική ομάδα στο γήπεδο και πίεζε ασταμάτητα. Ο Καραδέμητρος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Γεωργίου στο 12', αλλά ακολούθησε μπαράζ χαμένων ευκαιριών. Τελικά στο 39' ο Δημήτρης Σουάνης με κοντινή κεφαλιά έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι μειώνοντας σε 1-2.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ξανά πρωταγωνίστρια την Κέρκυρα, με τον Σουάνη να σημαδεύει το δοκάρι του Γεωργίου και τον Μπαλντοβαλίεφ να κάνει το ίδιο λίγα λεπτά αργότερα. Μάλιστα ο τελευταίος ήταν ο μοιραίος της ομάδας του καθώς έχασε τουλάχιστον τρεις κλασικές ευκαιρίες.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Στυλιάρα βρήκε τον Ολυμπιακό Βόλο μεγάλο νικητή και πλέον παίρνει από την αρχή προβάδισμα για την άνοδο.

Κέρκυρα:
Βρονταράς, Καραγιαννίδης, Βενέτης, Γκόμεζ, Κουτσόπουλος, Ανδρεόπουλος, Μαραγκός Σουάνης, Καραδέμητρος, Μπαλντοβαλίεφ, Κόντος

Ολυμπιακός Βόλου:
Γεωργίου, Μελίσσης, Αρβανίτης, Κατσιαρός, Καρράς, Ρόκκας, Κριστομπάλ, Μπρέσκα, Καπετάνος, Μόνχε, Γκούρμα

Ο Στέλιος Κρητικός ζωντανα στο Ράδιο Ένα 98.1 σήμερα στην εκπομπή Σκορ & Ρεκόρ

Συντονιστείται σήμερα στις 15:30 στους 98.1 στο Ράδιο Ένα και στην εκπομπή Σκορ & Ρεκόρ. Προσκεκλημένος στο στούντιο ο παίκτης του Ηρακλή Ψαχνών Στέλιος Κρητικός.
Συντονιστείται

Με νίκη έκλεισε την χρονιά η Σκύρος. 3-1 την Ένωση Ιστιαίας που ήταν καλύτερη στο Β' μέρος

Με αιφνιδιασμό ξεκίνησε ο αγώνας για τους γηπεδούχους οι οποίοι στο 2' άνοιξαν το σκορ με τον Μανωλάκη Ν 1-0 με δυνατό πλάγιο πλασέ. Η Σκύρος διπλασίασε τα τέρματα της στο 25' όταν ο Δαλακλίδης έβγαλε με κάθετη μπαλιά τετ- ατέ τον Μανωλάκη Ν που πλάσαρε εύστοχα σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα γράφοντας το 2-0. Η Ιστιαία μετά τα δύο γκολ που δέχθηκε αντέδρασε και κατάφερε στο 27' με φανταστικό σουτ του Στεργίου στην συμβολή των δοκαριών του Καραμπίνη να μειώσει το σκορ 2-1. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-1 σε ένα πρώτο μέρος όπου η Σκύρος μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 2-0. Μετά το γκολ η Ιστιαία ισορρόπησε το παιχνίδι, κατάφερε να μειώσει το σκορ και πλησίαζε τα καρέ του Καραμπίνη.

Στην επανάληψη η Ένωση Ιστιαίας μπήκε πιο δυνατά και πίεσε για την ισοφάριση. Μάλιστα είχε και δυο ευκαιρίες στο 49' & στο 54' αλλά ο Καραμπίνης με ισάριθμες επεμβάσεις κράτησε την εστία του και το σκορ 2-1. Στην συνέχεια και μετά το 60' η φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι' άλλο την απόδοση τους και πίεζαν ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους και είχαν μια καλή ευκαιρία στο 79' αλλά δεν κατάφεραν να σημειώσουν την ισοφάριση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν όλοι μπροστά αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν, το σκορ και μάλιστα στις καθυστερήσεις 92' και πάλι ο Μανωλάκης στην μοναδική επίσκεψη της Σκύρου στα καρέ της Ιστιαίας κατάφερε να σημειώσει το τρίτο προσωπικό του γκολ 3-1  που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στο τέλος του αγώνα οι Σκυριανοί χειροκρότησαν την ομάδα τους για την εξαιρετική φετινή πορεία στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς, αλλά και την ομάδα της Ιστιαίας που ήταν ειδικά στο Β' μέρος η καλύτερη που πέρασε από το Νησί. Τον αγώνα παρακολούθησαν πάνω από 500 φίλαθλοι.

Η μικτή Ευβοίας πήρε την νίκη και την πρόκριση στο Region's Cup. 3-1 την μικτή Κεφαλληνίας-Ιθάκης

Αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 η Μικτή Εύβοιας, κατάφερε τελικά να κερδίσει την Μικτή ΕΠΣ Κεφαλληνίας-Ιθάκης με 3-1 και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Region's Cup.
Ο αγώνας έγινε στο Ενωσιακό γήπεδο της Εύβοιας και οι φιλοξενούμενοι στο 12' προηγήθηκαν 0-1 με γκολ του Κουκλή. Η μικτή ισοφάρισε με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Βεζιρτζόγλου λίγα λεπτά αργότερα και στο Β' ημίχρονο η κυριαρχία της Εύβοιας επιβεβαιώθηκε με άλλα δυο γκολ. Στο 60' ο Τσιβίκας έκανε το 2-1 και στο 90' ο Παναγιωτάκος, με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ κι αυτός, ολοκλήρωσε τη νίκη των γηπεδούχων 3-1.