Δύσκολη πρόκριση για τον ΑΠΚΟ Δροσιάς

Δύσκολα πήρε την πρόκριση ο ΑΠΚΟ Δροσιάς στο γήπεδο Φύλλων που νίκησε με 1-0 τον Μιαούλη που στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε για την ισοφάριση αλλά δεν κατάφερε να την σημειώσει.
Το μοναδικό γκολ που έκρινε τον αγώνα σημείωσε ο Μπαϊμπάκης στο 42' όταν δέχθηκε μπαλιά πάσσα από το Λίφο.
Στην επανάληψη ο Μιαούλης ήταν καλύτερος πίεσε, έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Βαταμίδη στο στο 51' και στο 72' εν΄είχε και στο 76' άλλη μια ευκαιρία με τον Καραβά, ενώ σε μια αντεπίθεση της Δροσιάς στο 88'ο Λίφο βρέθηκε τετ-ατε αλλά έπεσε στα πόδια του ο Ζαχαριάς κι έσωσε.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητή τον ΑΠΚΟ Δροσιάς που πήρε την πρόκριση στους 8 του κυπέλλου

Νίκη πρόκριση του Ολυμπιακού Χαλκίδας

Με τον Ολυμπιακό να έχει μια ελαφρά υπεροχή κύλησε το πρώτο μέρος χωρίς καμιά ομάδα να απειλήσει τις δυο εστίες. Και οι δυο ομάδες είχαν από μια ευκαιρία με πρώτη αυτή του Ολυμπιακού όταν ο Σκριβάνος στο 2' βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά πριν προλάβει να πλασάρει έδιωξαν οι αμυντικοί τού του Λήλα.
Η απάντηση από πλευράς Λήλα ήρθε στο 11' όταν ο Χαλιώτης από κοντά δεν κατάφερε να πλασάρει κι έδιωξαν οι αμυντικού.
Η συνέχεια δεν είχε κάτι αξιόλογο και το σφύριγμα της λήξης του Α' μέρους βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 0-0.
Στην επανάληψη και μέχρι το 65' ο αγώνας ήταν χωρίς φάσεις αλλά η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό που κατάφερε στο 79' με σκόρερ τον Μαστροκώστα που πλάσαρε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.
Στο 71 ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση όταν ο Μαστροκώστας σούταρε ελάχιστα άουτ.
Στο 81' ο Λήλας είχε δοκάρι σε σουτ του Νάνου, ενώ δοκάρι είχε και ο Ολυμπιακός  στο 88' σε πλασέ του Τσολάκου.

Η ΑΕΚ Χαλκίδας στους 8 του Κυπέλλου

Με δυνατές μονομαχίες αλλά παιχνίδι κέντρου ξεκίνησε ο αγώνας με τις δυο ομάδες να προσέχουν τα νώτα τους και να μην δημιουργούνται ευκαιρίες μπροστά στις δυο εστίες.
Στο 22' όμως ένα μακρινό σουτ από 35 μέτρα του Μπασούκου αιφνιδίασε τον Γκολκίπερ του ΠΑΟ Κανήθου στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και η ΑΕΚ Χαλκίδας προηγήθηκε με 1-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όταν ο Παπαϊωάνου απέφυγε δυο αντιπάλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 2-0.
Στο 69 ο ΠΑΟ Κανήθου μείωσε το σκορ με αυτογκόλ του Συνοδάκη στην προσπάθεια του να αποκρούσει 2-1
84' Πέναλτι για τον ΠΑΟ Κανήθου που εκτέλεσε ο Ισαλάρη απέκρουσε ο γκολκίπερ της ΑΕΚ αλλά η μπάλα κατέληξε στον ίδιο παίκτη που την έστειλε στα δίχτυα 2-2.
Στο 89' η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ η μπάλα στον Παπαϊωάνου που την έστειλε στα δίχτυα δίνοντας την νίκη και την πρόκριση στην ΑΕΚ με 3-2.
Στους οχτώ του κυπέλλου η ΑΕΚ Χαλκίδος

Συνεχίζει ο Όλυμπος Γυμνού.

Σε ένα αγώνα με λιγοστές φάσεις ο Όλυμπος Γυμνού πήρε την νίκη και την πρόκριση από την ΑΕ Ληλαντίου με 1-0.
Ανιαρό το πρώτο ημίχρονο χωρίς αξιόλογες φάσεις στις δύο εστίες έστειλε ισόπαλες τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με 0-0

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 63' να προηγηθούν με σκόρερ τον Ζαχαριά όταν του έδωσε πάσα ο Δίπλας και σημείωσε το 1-0 που ήταν το τελικό σκορ του αγώνα, αρκετό όμως να στείλει τον Όλυμπο στους 8 του κυπέλλου Ευβοίας.

ΟΠΑ Αιδηψού: Δελτίο τύπου

Aναδημοσιεύουμε απο τη σελίδα της O.Π.Α (ΑΙΔΗΨΟΥ)

Μεγάλη Νίκη με ΑΝΑΤΡΟΠΗ: Μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή από την ομάδα μας μέσα στις Γούβες. Ο Ο.Π.Αιδηψού καταθέτοντας στον αγωνιστικό χώρο πάθος, δύναμη και πολλά τρεξίματα κατάφεραν να ανατρέψουν το 1-0 σε 1-2 με σκόρερ τον Χασανάϊ και Κουρούνη (χρυσή αλλαγή). Πολύ σημαντικοί οι τρεις βαθμοί για την ομάδα μας μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα.
Σε ένα ξερό γήπεδο όλα τα παιδιά απόλαυσαν τη νίκη αλλά ως εκεί.
Στο επόμενο παιχνίδι η ομάδα θα αντιμετωπίσει την ομάδα των Ροβιών εντός έδρας.

Παραίτηση Λ. Σπίντζου: αποκλειστική Δήλωση στο EviaGoal

Πολύ έγκυρες πληροφορίες είχαμε πριν λίγο σχετικά με τη σχέση της «Αθλητικής Ένωσης Ιστιαίας» με τον προπονητή Λάμπρο Σπίντζο.
Όπως λοιπόν μάθαμε από έγκυρες πηγές, ο κ. Σπίντζος θα υποβάλει την παραίτησή του  στο ΔΣ της ΑΕ Ιστιαίας
Πρίν λίγο επικοινωνήσαμε με τον κ. Σπίντζο ο οποίος μας επιβεβαίωσε το γεγονός και μας είπε πως σε λίγη ώρα θα ανακοινώσει και τους λόγους αυτής του της απόφασης.

Μπεκιάρης Χρήστος

Η απόφαση της ΕΠΟ ισχύει και για την Εύβοια

Στον αέρα η αγωνιστική του Σαββατοκύριακου και στον Νομό αφού η απόφαση της ΕΠΟ έχει υοθετηθεί και εφαρμόζεται και από την ΕΠΣ Ευβοίας.
Αύριο Τετάρτη σε νέο Δ/Σ της ΕΠΟ θα αποφασιστεί αν το Σαββατοκύριακο θα γίνουν αγώνες, εφόσον περιμένουν τις εγγυήσεις που είχαν ζητήσει για να συνεχιστούν τα πρωταθλήματα.
Η απόφαση που ισχύει μέχρι σήμερα είναι η εξής:
''1.Να μην ορίζει από τη Δευτέρα 17/11/2014 διαιτητές για όλους τους αγώνες όλων των Πρωταθλημάτων μέχρι η Πολιτεία και οι ΠΑΕ να διασφαλίσουν τη λήψη άμεσων μέτρων με στόχο την προστασία των εμπλεκομένων, με οποιαδήποτε ιδιότητα, στο ελληνικό ποδόσφαιρο''.
Αναμονή μέχρι το βράδυ που θα γίνει γνωστό εάν το Σαββατοκύριακο θα έχει αγωνιστική κίνηση στην Εύβοια.

ΑΕ Ληλαντίου: Δελτίο τύπου

Α.Ε.ΛΗΛΑΝΤΙΟΥ ΑΟ ΚΑΡΥΣΤΟΥ   1 - 2
 Σε ακόμα ένα παιχνίδι η ομάδα μας παρόλο που είχε καλή απόδοση κατά διαστήματα δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην ομάδα της Καρύστου.
Η απειρία  φάνηκε για την ομάδα μας που μπήκε καλά στο παιχνίδι και στα πρώτα 12΄έφτασε κοντά στο γκολ τρεις φορές  ( Αργύρης Γ. 8΄, Μικράκης  10΄και 12΄).
Στο 15΄όμως ο Αναγνώστου με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα για την ομάδα μας.
Στη συνέχεια του αγώνα η ομάδα μας προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματα της χωρίς αποτέλεσμα, και στο 31΄σε εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια της άμυνας ο Σφυρίδης με καρφωτή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα, και της δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ένα γκολ η κάθε μία  στο ενεργητικό τους.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα αλλά δεν δημιούργησε τη μεγάλη φάση αντιθέτως στο 71΄ο Μπιθικούκης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας και με δυνατό σουτ έκανε το 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα παρότι η ομάδα μας προσπάθησε και έφτασε κοντά στο γκολ άλλες δύο φορές χωρίς να τα καταφέρνει.
Καλή    η διαιτησία των κ.κ.  Στρουμπούλη, Τσότσου και Μιχελή.
Α.Ε.Λ.
Χιώτης, Κορκόβελος, Παπαγεωργίου( 87΄Μπεινόγλου ), Μικράκης, Μπαλόζι , Χατζηαντωνάκης, Παύλου,  Αναγνώστου( 57 Ndoci΄), Αργύρης Ιωα. , Βογιατζής,Αργύρης Γεωργ. ( 74΄ Παπαχρήστος )

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας θα παίξει με την Άρτεμης Αγίου Γεωργίου   την Κυριακή 9/11 και ώρα 15.15  στο γήπεδο του Αυλωναρίου.

Σύλλογος δρομέων & Περιπατητών Ψαχνών

Σύλλογος Δρομέων & Περιπατητων Ψαχνών
                                          Σ.Δ.&Π.Ψ.
     Μετά  από  την  περσινή  πολύ  πετυχημένη  συμμετοχή  που είχαν  όλοι  οι  αθλητές  του  συλλόγου  μας,  στον  κλασικό μαραθώνιο της  Αθήνας   καθώς  και  στις  αποστάσεις  των  5 και 10 χλμ. βρίσκονται  αυτό  το  διάστημα  στο  μαχιμum  της προετοιμασίας  τους  και  για  τη  φετινή  συμμετοχή  που  θα  είναι  εξίσου  μεγάλη  σε  αριθμό  αλλά  και  σε  επιδόσεις  ευελπιστούμε  από  τους  συμμετέχοντες  αθλητές  του  συλλόγου   μας.
       Εκτός  από  τις  συχνές  προπονήσεις  οι  αθλητές   του  συλλόγου  έλαβαν   μέρος  και  σε  πολλούς  αγώνες  προετοιμασίας   που  γίνονται  σε  διάφορες   πόλεις  της  Ελλάδος , είτε  μεμονωμένα , είτε  σαν  σύλλογος,  όπως:
ο 2ος  Τροφώνιος  ημιμαραθωνιος  Λιβαδειάς, o 4ος πτωιος ημιμαραθωνιος  Ακραιφνιου,  ο  3ος  διεθνής  νυχτερινός  ημιμαραθωνιος  Θεσσαλονίκης, ο ημιμαραθωνιος Μεγάρων  κ.α.

Αφουγκραζόμενοι  τους  κόπους  και  την  προσπάθεια  όλων  των αθλητών  και  όχι  μόνο  του  συλλόγου   μας  ευχόμαστε  σε  όλους  τους  συμμετέχοντες   καλή  επιτυχία  και  καλό  και  υγιή  τερματισμό.

Δελτίο Τύπου
Αρχικά θέλουμε να ευχηθούμε στο φίλο και πάντα αξιόμαχο  σωματείο του ΑΠΚΟ Δροσιάς καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα και είμαστε σίγουροι πως θα την έχει.

Όσον αφορά την γνώμη μας για την διαιτησία του συγκεκριμένου αγώνα (εξαιρούμενων των δύο βοηθών) παραπέμπουμε τον κάθε ενδιαφερόμενο στο σύνδεσμο http://aona-fc.gr/index.php/2013-10-01-12-05-50/homdfgdf/146-deltio-typou   και τη σελίδα μας στο facebook προκειμένου να βγάλει ανεπηρέαστος  τα συμπεράσματά  του.
Τέλος καλούμε το φίλαθλο κόσμο της πόλης αύριο στο Ν. Κίλιμπας (14.45 μ.μ.) να συμπαρασταθεί θερμά στην ομάδα μας  αγώνα κυπέλλου με τον ΑΟ Χαλκίδας

Ο Γ. Φοιρός ο νέος Τεχνικός του ΗΡΑ

Η συάντηση του Γιώργου Στούπα και του Γιώργου Φοιρού τελείωσε πριν από λίγα λεπτά με τις δυο πλευρές να συμφωνούν στις τελευταίες λεπτομέρειες και να επισφραγίζεται η επιστροφή του έμπειρου τεχνικού στα Ψαχνά. Στη πόλη της Εύβοιας έχουν άριστες αναμνήσεις από τη δουλειά του Φοιρού στη νεοφώτιστη τότε ομάδα του Ηρακλή στη Β΄εθνική και θεωρούν ότι θα ξεκινήσει η ανάκαμψη της ομάδας αρχής γενομένης από το Κυριακάτικο αγώνα κόντρα στο Παναιγιάλειο.

Οι συζητήσεις των δυο πλευρών είχαν ξεκινήσει νωρίτερα, το βράδυ της Δευτέρας ο νέος προπονητής του Ηρακλή ήρθε στα Ψαχνά και η συμφωνία έκλεισε και τυπικά.
Πηγή: Star Sport

Λ. Σπίντζος: Είναι θέμα χρόνου.......

Η πίεση μπροστά στον κόσμο μας και οι κλειστές άμυνες δεν μας έχουν επιτρέψει να σημειώσουμε νίκες στο γήπεδο μας. Είναι θέμα χρόνου να βελτιωθούμε και να δώσουμε χαρά στον κόσμο μας.
 Γι' αυτό κι' άλλα πολλά  μίλησε στο Ράδιο Ιστιαία 100.4 ο προπονητής της ΑΕ Ιστιαίας Λάμπρος Σπίντζος που ήταν καλεσμένος στην εκπομπή ''Μετά το 90' του Χρήστου Μπεκιάρη.
Ο κ Σπίντζος σχολίασε τα γεγονότα στον Ηρακλή Ψαχνών, μίλησε για το πρωτάθλημα τη μεγάλης κατηγορίας Ευβοίας, για τον όμιλο της Ακαδημίας Ιστιαίας στην Β' κατηγορία, για το πρωτάθλημα της Γ' κατηγορίας ενώ απάντησε σε όποια ερωτήματα του τέθηκαν.
Ακούστε ΄όλη την συνέντευξη του

ΠΑΕ Ηρακλή Ψαχνών: Ανακοίνωση

Η ΠΑΕ ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ ανακοινώνει την λύση συνεργασίας κοινή συναινέσει, με τον προπονητή Γιώργο Κούτση και τους συνεργάτες του Κους Χριστόπουλο και Σορώκο, τους οποίους ευχαριστεί για την προσφορά τους στον σύλλογο και τους εύχεται κάθε οικογενειακή, επαγγελματική και προσωπική επιτυχία.

Φουλ για τίτλο ο Γυμναστικός Κύμης

Το «τέσσερα στα τέσσερα» στο φετινό πρωτάθλημα του Νότιου Ομίλου της Β’ Εθνικής έκανε η Κύμη, που νίκησε και τον Ιωνικό Νικαίας με 69-66.

Το συγκρότημα του Βασίλη Μπρατσιάκου συνεχίζει αήττητο φέτος, καθώς κατάφερε να ξεπεράσει με επιτυχία και το εμπόδιο των Νικαιωτών. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα, χωρίς να μπορέσουν όμως να αποσπαστούν από τον αντίπαλό τους, που έκανε την αντεπίθεσή του στο φινάλε αλλά δεν πρόλαβε την ανατροπή. Παπαντωνίου και Κολώκας ξεχώρισαν από τους νικητές, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Ντακούλιας αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ, με 25π.

Διαιτητές: Δημόπουλος, Κωνσταντινόπουλος.

Δεκάλεπτα: (24-23), (45-37), (55-50), (69-66).
Γυμναστικός Κύμης:(Μπρατσιάκος):
Σέττος 10 (3), Παπαντωνίου 18 (1), Κατράνας 2, Σιαμανδούρας 3, Μιλόσεβιτς 7, Ερεβμπενάζιε, Γκιζογιάννης 7 (2), Κωνσταντακόπουλος 2, Σκουλούδης 1, Λόλας , Κολώκας 13, Κακιούζης 6.

Ιωνικός Νικαίας ( (Καραγιάννης):
 Βασιλόπουλος 3 (1), Κούτουλας 2, Σκάνδαλος 1, Ντακούλιας 25 (2), Θεοδωσίου 3 (1), Μπολάτογλου, Τασόπουλος 7, Παλαιοχωρίτης 12 (2), Αναγνωστόπουλος 11, Μπεζεντάκος, Αποστολίδης 2, Καρτζόγλου.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Σας ενημερώνουμε ότι την 8 Νοεμβρίου 2014 ημέρα Σάββατο και ώρα 19:00' στην αίθουσα εκδηλώσεων του ξενοδοχείου Παλίρροια(Παραλία Χαλκίδας) θα πραγματοποιηθεί παρουσίαση της νέας αγωνιστικής εμφάνισης της ομάδας μας, τέλεση αγιασμού και παρουσίαση του στρατηγικού πλάνου και στόχων της ομάδας μας.
Επίσης θα δοθεί και συνέντευξη τύπου από τον προπονητή της ομάδας μας κ. ΠΥΘΟΥΛΑ Αθανάσιο για τον επικείμενο αγώνα της ομάδας μας, που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014 και ώρα 15:00' στο Ενωσιακό γήπεδο Χαλκίδας (ΠΕΙ ΔΟΚΟΥ) στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 1ουομίλου του Γυναικείου Πρωταθλήματος Β' Εθνικής.

Με τιμή
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΠΥΘΟΥΛΑΣ Μιχαήλ

Νίκη ανάσα του Ταμυναϊκού επί της Αυλίδας

Καλύτερος ο Ταμυναϊκός πήρε την νίκη και τους τρεις βαθμούς από την Αυλίδα με το φτωχό 1-0,  έχασε πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, ενώ έχασε και πέναλτι.
Από τα πρώτα λεπτά ο Ταμυναϊκός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων κι άρχισε να χάνει ευκαιρίες για να σκοράρει. Παρά την υπεροχή του δεν κατάφερε να σημειώσει γκολ είχε δοκάρι στο 30' σε σουτ του Σταμέλου και στο 40' έχασε πέναλτι που κέρδισε ο Σταμέλος εκτέλεσε ο Γ Τσαλιαγκός αλλά απέκρουσε ο Γκολκίπερ της Αυλίδας. Το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου βρήκε ισόπαλες τις δυο ομάδες 0-0.
Στην επανάληψη η Αυλίδα ισορρόπησε και ο αγώνας ήταν μοιρασμένος με πολύ λίγες φάσεις ενώ το μοναδικό γκολ που έκρινε τον αγώνα και έδωσε την νίκη και το τρίποντο στον Ταμυναϊκό σημείωσε ο Β. Τσαλιγκός στο 73'με εξαιρετικό πλασέ όταν δέχθηκε μπαλιά πάσα ακριβείας από το Σταμέλο, Τελικό σκορ 1-0 υπέρ του Ταμυναϊκού.

Φωτο : Μαρία Τριανταφύλλου

Τετράσφαιρος ο Λήλας Βασιλικού

Νίκη με ευρύ σκορ 4-0 σημείωσε ο Λήλας στην έδρα του επί του ΑΟ Μακρυκάπας σε έναν αγώνα που επισκίασε ο τραυματισμός του Μπισμπικόπουλου που μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο, κάτι που επηρέασε όπως φάνηκε και αποσυντόνισε την ομάδα της Μακρυκάπας για την συνέχεια του αγώνα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Λήλας δεν ήταν καλύτερος.
Από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο με εύστοχο χτύπημα του Χαλιώτη στο 8' γράφοντας το 1-0.
Με αυτό το σκορ πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη ο Μαραγκός διπλασίασε τα τέρματα του Λήλα διαμορφώνοντας το 2-0, στο 73' ο Μπράχο έκανε το σκορ 3-0 και ο Τράκκας στο 80' σφράγισε την νίκη του Λήλα 4-0

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ
Τσαμαρης - Κικιδης - Αλεξιου ( 46 Παυλου ) - Καρατζας - Γουναρης ( 86 Κουσερης - Κατσικαβαλης - Μπραχο - Τρικκας - Χαλιωτης - Μαραγκος ( 78 Νανος )

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ
   Κυριακοπουλος - Λεκκας - Τσωκος ( 46 Ξυνογαλας ) - Μπισμπικοπουλος ( 56 Καροκης ) - Πουρνης - Σηφακης - Σιαραπης ( 65 Καρκαλης ) - Κατσαουνης - Κυρηκος - Λαλανιτης - Τσιβικας

Καθαρή νίκη ο ΑΟ Αυλωναριου( Βίντεο)

Οι στημένες φάσεις είχαν την τιμητική τους στο Δημ γήπεδο Αυλωναρίου αφού από τις συνολικά έξι φάσεις του αγώνα οι τρεις στημένες κατέληξαν στα δίχτυα οι δύο αποκρούστηκαν από τους γκολκίπερ και άλλη μια κατέληξε μετά από κεφαλιά στα δίχτυα σε έναν αγώνα που το Αυλωνάρι κατέκτησε καθαρή νίκη με 3-1.
Με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ξεκίνησε ο αγώνας και στο 17' κατάφερα να ανοίξουν το σκορ όταν ο Κοτρόζος έβγαλε σέντρα και ο Ηλίας στο πρώτο δοκάρι με εξαιρετική κεφαλιά άνοιξε το σκορ 1-0
Δείτε στιγμιότυπα και το πρώτο γκολ του Αυλωναρίου
Ο αγώνας συνεχίστηκε με το Αυλωνάρι να έχει τον έλεγχο του κέντρου αλλά να μην κάνει άλλη φάση για το πρώτο ημίχρονο, Η ομάδα του Παντριαδικού δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και ήταν ακίνδυνη στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Μια φορά απείλησε στο 35' όταν δυνατό σουτ του Γραμματικού μπλόκαρε ο Πετράκης.
Με τους γηπεδούχους να προηγούνται 1-0 ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.
Στην επανάληψη η ομάδα του Παντριαδικού μπήκε πιο δυνατά και στο 47' έχασε ευκαιρία με τον Καραντάκη  που βρέθηκε μόνος του απέναντι  από τον Πετράκη αλλά πλάσαρε αδύναμα και ο γκολκίπερ του Αυλωναρίου μπλόκαρε.
Στο 58' ο Παντριαδικός έφερε τον αγώνα στα ίσια όταν κέρδισε πέναλτι σε σπρώξιμο του Χασάνδρα από τον Καραμπίνη, το εκτέλεσε εύστοχα ο Σταύρου κι' έγραψε το 1-1.
Στο 67' το Αυμωνάρι σημείωσε το δεύτερο του γκολ με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ηλία 2-1
Δείτε το δεύτερο γκολ του Αυλωναρίου

Στο 83' το Αυλωνάρι ολοκλήρωσε την νίκη του με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μακρή  3-1
Άριστη η διαιτησία του Γ. Κασομούλη και των βοηθών του Μπακατσέλου -Πίκουλα

ΑΟ Αυλωναρίου. Β Τόγιας
Πετράκης, Μαρούλης, Μπρεγκανάκου, Καραμπίνης, Φρυγανάς, Βασιλείου, Κοτρόζος ( 88' Φραγγής), Μακρής, Βογιατζής,(81' Πόγκας),  Ηλίας,( 89' Τζελίλη)Δημάς.

Παντριαδικός: κ Παπαθεοδώρου
Ευαγγελινός, Κουνής ( 73' Χασάνδρας Δ), Γκρινιάρης (46' Βαρτζής), Κουρούπης, Σταύρου, Καλοχωρίδης, Χασάνδρας Γ, Καραντάκης, Κατσίκης, Γκούμας ( 56' Καραμπέτσος), Γραμματικός.

>

Από την Ιστιαία ο πρώτος βαθμός της Δόξας

Ενα καλό παιχνίδι, με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές αν και οι περισσότερες ήταν των γηπεδούχων, έγινε σήμερα στο Δημοτικό Γήπεδο Ιστιαίας για την 7η Αγωνιστική της Α1.
Η «ΑΕ Ιστιαίας» φιλοξένησε για δεύτερη φορά μέσα στην ίδια εβδομάδα την «Δόξα Προκοπίου» σε ένα παιχνίδι που τελικά είχε το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό της Τετάρτης, τουλάχιστον στον κανονικό χρόνο.
Αν και σήμερα οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και έπαιξαν σε μεγάλο βαθμό με μοίρασμα της μπάλας και αν και είχαν ευκαιρίες ειδικά στο δεύτερο μέρος, τελικά δεν μπόρεσαν το κάτι παραπάνω και έτσι η «Δόξα Προκοπίου» έφυγε από την Ιστιαία με τον πρώτο της βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα.
η δεύτερη κίτρινη στον Η. Στεργίου
Να σημειώσουμε πως η ομάδα της Ιστιαίας από το 27΄ έπαιζε με 10 παίκτες, μιας και ο Ηλίας Στεργίου είδε δυο κίτρινες κάρτες σε διάστημα σχεδόν ενάμισι λεπτού.

Το φιλμ του αγώνα

12΄ Η πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού ανοίκει στην Δόξα όταν ο Γεωργίου εκτέλεσε φαουλ και με κεφαλιά ο Κουτσουφλάκης  έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το κάθετο του Καρατσόλια.
16΄ Δυνατό σουτ από πλάγια του Βασίλη Ανέστη καταλήγει ελάχιστα άουτ.
18΄ Σέντρα του Α. Γοργομάτη στο κεφάλι του Βασίλη Ανέστη και από εκεί στο οριζόντιο του Παμφίλη.
49΄ Πολύ καλή ευκαιρία χάνεται για την Ιστιαία όταν από πολύ πλαγια ο Αντώνης Γοργομάτης εκτελεί δυνατό σουτ, ο Παμφίλης πέφτει σωστά και με τα δάχτυλα στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και από εκεί κόρνερ. Με την εκτέλεσή του η μπάλα φτάνει στον Βασίλη Ανέστη που δεν καταφέρνει να βρει τα δίχτυα στέλνοντάς της ελάχιστα άουτ.

75΄ Ο Γαβριήλ εκτελεί φάουλ και η μπάλα από το κεφάλι του Δήμου καταλήγει στα χέρια του Παμφίλη.
90΄+ Ο Σταμούλος εκτελεί βαθειά σέντρα προς τον Δημάκο που βρίσκεται μέσα στην περιοχή του Καρατσόλια μπροστά στα δίχτυα του, αλλά δεν μπορεί να την πιάσει και να βρει το τέρμα.

ΑΕ Ιστιαίας (Σπίντζος)
Καρατσόλιας, Περήφανος Ν, Περήφανος Γ (64΄ Τούσερτ), Αντωνίου, Τόουρφρε, Στεργίου Η, Στεργίου Α (56΄ Δήμου), Γοργομάτης Ν (72΄ Γαβριήλ), Ανέστης Β, Ανέστης Χ, Γοργομάτης Α

Δόξα Προκοπίου (Λιαγκάκης)
Παμφίλης, Μορφούλης Γ, Πουλιπούλης, Πεππές, Ανδρέου Α, Κανελλόπουλος, Ανδρέου Σ, Μαρκογιάννης (61΄ Μορφούλης Θ), Κουτσουφλάκης,  Γεωργίου (61΄ Δημάκος), Μιχαήλ (74΄ Σταμούλος)

Διαιτητής: Κάμπαξης
Βοηθοί: Πριόνας – Παντελάκης

Κάντε κλικ στην μεγάλη φωτογραφία για να δείτε το πλούσιο φωτορεπορτάζ

Η Προποντίδα κατάφερε να χάσει τον αγώνα

Μόνο η Προποντίδα μπορούσε να καταφέρει να χάσει έναν αγώνα που ήταν μονόλογος υπέρ της, είχε τόση πολύ φλυαρία και στο τέλος οι φιλοξενούμενη ομάδα του Καλοχωρίου/Παντειχίου έφυγε δίκαια νικήτρια από το Πάρκο του Λαού.
Τρεις μόνο φορές έφθασαν στα καρέ του Κουσκούτη οι φιλοξενούμενοι, σημείωσαν ένα γκολ και είχαν ένα σουτ που έφυγε άουτ, αλλά κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ με το πάθος που αγωνίστηκαν, γι αυτό και η νίκη τους κρίνεται δίκαια.
Από την αρχή του αγώνα η Προποντίδα πήρε τον έλεγχο του αγώνα αλλά η φλυαρία δεν της επέτρεψε να δημιουργήσει απειλές στην εστία του Καραμπά.
Στην πρώτη επίθεση των φιλοξενουμένων ο Δουρδούβελας κατάφερε να σκοράρει 0-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου αλλά όπως εξελίχθηκε ο αγώνας ήταν και το τελικό σκορ υπέρ του Καλοχωρίου/Παντειχίου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ Δανιηλιδης - Κανταρης - Σοφιου

ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ ( Δ. Ακριτιδης )
 Κουσκουτης - Κυτινος - Τσαρβολας - Μωραιτης - Αθανασιου ( 60 Ντοιμας ) - Ροτα ( 70 Τσακογιας ) - Τσιαμπιρης - Μποζντα - Σταθοπουλος - Παπασχολης - Κοτσαλας ( 76 Σπεης )

ΚΑΛΟΧΩΡΙ / ΠΑΝΤΕΙΧΙ  (Γ.  Φουρλης
  Καραμπας - Καραμπας Χ. - Κωσταντουρας ( 70 Καραθανασης ) - Καραμπας Κ. - Θεοδωρακης ( 82 Ζαχαριαδης ) - Δουρδουβελας - Λουκας - Κατερος - Γεκος - Καραμπας Θ. ( 60 Τορχαμαι ) - Δημουλας

>

Κράτησαν το διπλό τα Κριεζά στην Κάνηθο

Σημαντική νίκη για τη συνέχεια της πορείας τους σημείωσε ο ΑΟ Κριεζών μέσα στην Κάνηθο με 2-1 σε ένα αγώνα που οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2, οι γηπεδούχοι μείωσαν και στις καθυστερήσεις ο γκολκίπερ των Κριεζών κράτησε την νίκη για τα Κριεζά κάνοντας την απόκρουση του αγώνα.
Η ομάδα των Κριεζών προηγήθηκε στο 38' με σκόρερ τον Σπ. Λαθουρά 0-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 73' ο Πετρογιάννης διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα των Κριεζών 0-2.
Στο 81' η Κάνηθος μείωσε σε 1-2 και στις καθυστερήσεις ο Μπαρόλας έσωσε τ Κριεζά από την ισοφάριση με σωτήρια επέμβαση.

Νίκη κορυφής της Ακαδημία Ιστιαίας.

Ένα πολύ δυνατό ντέρμπι αλλά μέσα σε αθλητικά πλαίσια έγινε στο γήπεδο των Βασιλικών, όπου η τοπική ομάδα υποδέχτηκε για δεύτερη φορά  μέσα σε λίγες ημέρες την «Ακαδημία Ιστιαίας».
Και ενώ στο παιχνίδι κυπέλλου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβληθούν, σήμερα η «Ακαδημία» κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς και μάλιστα με σκορ 1 – 3.
Έτσι τα Βασιλικά γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και  οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς, μαζί  με τον «ΑΟ Αιδηψού».
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο χόρτο δυνατά από την αρχή και έχασαν γενικά πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσαν να σκοράρουν πολύ γρήγορα. Σε μια άτυχη στιγμή όμως  στο 20’, μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Δ. Δαρζέντα και κατέληξε στα δίχτυα του Δαμάσκου, δίνοντας προβάδισμα 1 – 0 στους γηπεδούχους.
Γρήγορα όμως ήλθε η ισοφάριση από τον Σιάνο που έγραψε το 1 – 1, ενώ λίγο πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο, ο Έλτον Μπερμπεράι έχασε πολύ καλή ευκαιρία να σκοράρει.
Στο δεύτερο μέρος τα Βασιλικά πίεσαν πολύ και γρήγορα έχασαν ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα με τον Πολίτη, που βρέθηκε τετ – α – τετ με τον Δαμάσκο.
Και στο 50΄ ο Πολίτης, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι ενώ λίγο αργότερα ο Παπαδρέου έκανε το 1 – 2 για την «Ακαδημία».
Ακολούθησαν άλλες δυο άκαρπες ευκαιρίες για τα Βασιλικά, με κεφαλιές των Ρουσόδημου και Χαρβαλιά.
Ο επίλογος γράφτηκε στο 89΄ με τον Πολίτη να κάνει επίθεση και να εκτελεί χαλαρό σουτ που έπιασε ο Δαμάσκος και οι φιλοξενούμενη βγήκαν στην κόντρα και τελικά ο Μπερμπεράι κατάφερε να γράψει το τελικό 1 – 3.