Μία νίκη (ΕΦΗΒΟΙ) και μία ήττα (ΠΑΙΔΕΣ)  με τον … Λοκρό …. και μια αναβολή (?)

1.  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ  ΕΣΚΑΣΕ- Β΄ΦΑΣΗ

Παρασκευή  6-3-2015
ΚΛΕΙΣΤΟ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ - Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ  60 - 61
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τους έφηβους του Σ'υλλα μεσα στην Αταλάντη σε εξ αναβολής αγώνα για τη Β΄φάση του πρωταθλήματος εφήβων. Οι έφηβοι του Μάκη Φώτου  ήταν μπροστά σε όλο σχεδόν τον αγώνα και προηγήθηκαν ακόμα και με 8 πόντους. Τελικά επικράτησαν δίκαια με 60-61. Επόμενος αγώνας με τον Έσπερο Λαμίας στην Αιδηψό.
Δεκάλεπτα: 13-13, 11-9, 18-25, 18-14
Διαιτητής: Χριστοδούλου
Α.Σ.ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ  (Καρατράντος): Θεοφανόπουλος 8, Γεωργίου, Ράλλης 27, Πρεφάντης 29(2), Τραγογιαννης, Μπούτσικας 2, Παναγιωτόπουλος, Αγγελής, Παγώνης, Χόντος
Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ (Φώτου): Γεωργόπουλος 2, Μαυροζούμης 20(1), Φιλίππου, Μπούφης 2, Παπαγεωργίου 17 (1), Χράπαλος 1, Λυκάκης 2, Αθανασίου, Αγαπητός 8(2), Σούρας 6

2.  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ ΕΣΚΑΣΕ –Β΄ΦΑΣΗ
 Κυριακή 8-3-2015 – ΚΛΕΙΣΤΟ ΑΙΔΗΨΟΥ
Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ  - ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ  52 – 67

Κοντά στο σκορ ήταν οι δυο ομάδες  στο πρώτο ημίχρονο αλλά τα πολλά φάουλ που φορτώθηκαν οι βασικοί παίχτες του Σύλλα και οι τεχνικές ποινές ,έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του πολύ καλού Λοκρού στο Β΄ημίχρονο.

Διαιτητές: Χαϊνά
Δεκάλεπτα: 16-12, 11-16, 14-22, 11-17

Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ (Στάμου ) Μαυροζούμης Κ , Παπακοσμάς, Φώτου 14 (3), Φιλίππου 10, Παπαγεωργίου 7 (1), Παπασταμάτης 7 (2), Χράπαλος 10, Λυκάκης 4, Κατσαντώνης , Σούρας,  Παλιάς
ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος) : Κων/νου 2, Αγγελής 27, Μπούτσικας , Κολοβός 18, Λουίζος 2, Γεωργίου 20, Γεωργίτσης 9, Τραγογιάννης 5, Παναγιωτοπουλος 2, Γκραίκος 16

3. ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΤΡΩΝ ΕΣΚΑΣΕ Β

ΚΥΡΙΑΚΗ 8-3-2015 – ΚΛΕΙΣΤΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ
 ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ – Σ.Κ. ΣΥΛΛΑΣ (ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ)

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΔΣ ΤΟΥ Σ.Κ.ΣΥΛΛΑ ΑΙΔΗΨΟΥ
Σχετικά με την αναβολή του εκτός έδρας αγώνα των αντρών με τον Κένταυρο Λιβαδειάς την Κυριακή 8/3/2015 και προς αποκατάσταση της αλήθειας σας ενημερώνουμε για τα παρακάτω:
Ο Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ Αιδηψού δεν είναι υπεύθυνος , ούτε ζήτησε, καμιά αναβολή του αγώνα με τον Κένταυρο Λιβαδειάς. Τον αγώνα ανέβαλε η ΕΣΚΑΣΕ την Παρασκευή το μεσημέρι , γιατί επιθυμούσε να γίνει την ίδια ώρα με τον αγώνα Πρωτέας Λαμίας –Προοδευτική Λάρυμνας και αυτό δεν ήταν δυνατόν λόγω γηπέδου στη Λαμία.
Κι όλα αυτά γιατί ο Κένταυρος Λιβαδειάς και η Προοδευτική Λάρυμνας μάχονται για την παραμονή τους στην κατηγορία και ο Κένταυρος υπέβαλε αίτημα στην ΕΣΚΑΣΕ να παίξουμε όλοι την ίδια μέρα και ώρα.
Εμείς σαν Σύλλας όχι μόνο ήμασταν έτοιμοι για τον αγώνα αλλά είχαμε προγραμματίσει την μετακίνηση και είχαν έρθει και οι παίχτες μας από Αθήνα με ότι συνεπάγεται αυτό σε έξοδα.... .

Σφράγισε την άνοδο ο Αγ. Αθανάσιος.

Σφράγισε το εισιτήριο της ανόδου στην Β' κατηγορία ο Αγ. Αθανάσιος δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος και θέλει μια νίκη ακόμα για να στεφθεί και πρωταθλητής στον Β' όμιλο.
Σε ένα αγώνα που ο Αγ. Αθανάσιος πιστοποίησε την θέση που κατέχει επιβλήθηκε με 4-1 της ΑΕ Καμάρες.
Αιφνιδιάστηκαν οι γηπεδούχοι και στο 15' ο Ντελέκος έδωσε το προβάδσμα στις Καμάρες 0-1.

Στο 40' ο Αγ Αθανάσιος ισοφάρισε με γκολ του Φεϊζόλι 1-1.
Στην επανάληψη στο 60' και πάλι με γκολ του Φεϊζόλι οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και πήραν το προβάδισμα 2-1.
Στο 75' και πάλι με γκολ του Φεϊζόλι ο Αγ Αθανάσιος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του σημειώνοντας το 3-1.
Τον θρίαμβο ολοκλήρωσε στο 88' ο Ρουμπής που πέτυχε το τελικό 4-1.
Ακούστε τη δήλωσε στο Ράδιο Ένα το μέλλος του Δ/Σ Γιάννης Τζαφέρος για την φετινή προσπάθεια του Αγ. Αθανσίου, αλλά και για το Ευβοϊκό ποδόσφαιρο

Νίκη τίτλου και ανόδου ο Αγ. Λουκάς.

Θα κρατήσουν οι χοροί και οι πανηγυρισμοί στον Αγ. Λουκά μετά την νίκη ανόδου μέσα στον Έραπο με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή. Η ομάδα του Αγ. Λουκά από σήμερα φιγουράρει μόνη πρώτη στην βαθμολογία δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε και είναι πλέον στο χέρι της η κατάκτηση του πρωταθλήματος μιας και οι δυο αγώνες που απομένουν με Κάνηθο και Μύτικα είναι εντός έδρας.
Μία νίκη χρειάζεται πλέον για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδο, ενώ με δυο νίκες στέφεται πρωταθλητής του 3ου ομίλου της Γ' Κατηγορίας και όπως όλα δείχνουν και τα Κριεζά θα είναι η δεύτερη ομάδα για την άνοδο.
Στον αγώνα με τον Έραπο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Παζαρίδης 1-0 στο 26'
Στο 35' ήταν η σειρά του Αγ. Λουκά να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Παναγιάρη που εκτέλεσε εύστοχα ο Γιαννούλης σημειώνοντας την ισοφάριση 1-1.
Στο 37' οι παίκτες του Γ. Μπόκαρη έκαναν την ολική ανατροπή και με πλασέ του Αντωνίου πέτυχαν το 1-2 που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και το σφύριγμα της λήξης έγινε το έναυσμα έξαλλων πανηγυρισμών για την άνοδο που διαφαίνεται.
Οι δύο αγώνες που απομένουν θα είναι πανηγυρικού χαρακτήρα όπως όλα δείχνουν αν και ο αρχιτέκτονας της μεγάλης αυτής επιτυχίας Γιώργος Μπόκαρης θέλει να κρατήσει χαμηλούς τόνους τουλάχιστον μέχρι τον επόμενο αγώνα που η νίκη θα σημαίνει άνοδος.

>

Ιδανικός αυτόχειρας ο Παντριαδικός.

Παιχνίδι για γερά νεύρα στην Τριάδα με τις δυο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις. Η ομάδα της Τριάδας ήταν καλλίτερη στο 1ο ημίχρονο αλλά αυτό απ΄ότι φάνηκε δεν ήταν αρκετό.
 Από το 10ο λεπτό η ομάδα της Τριάδας πήρε τα ηνία του  παιχνιδιού, και άρχισε να επιβάλει το ρυθμό της σε ένα αγωνιστικό χώρο που έκρυβε πολλές παγίδες. Ο Γραμματικός απείλησε για 1η φορά την εστία του Χροναίου στο 10΄αλλά το σουτ του 1ου έφυγε ψηλά άουτ.
 Στο επόμενο λεπτό ο  Κατσίκης απέναντι από τον Χροναίο δεν μπόρεσε να πλασάρει.
18΄δυνατό σούτ του Γραμματικού αποκρούει ο Χροναίος.
Στο 21΄ο Καραντάκης μετά την κάθετη μπαλιά του Γκούμα θα τριπλάρει και τον τερματοφύλακα, αλλά το πλασέ του για λίγα εκατοστά θα καταλήξει κόρνερ μετά την παρέμβαση του Καραμπίνη.
 35΄. Γκολ για την Τριάδα με τον Σαρρή με σουτ έξω από την περιοχή και προβάδισμα για την γηπεδούχο ομάδα με 1 - 0.
Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου και ποιο συγκεκριμένα στο 49΄ο Χασάνδρας Γ, θα κερδίσει πέναλτι το οποίο θα εκτελέσει εύστοχα ο Καραντάκης για το 2 - 0.
Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Τριάδα θα είχε ένα εύκολο απόγευμα, στο 53΄ο Βογιατζής θα ξαναβάλει το Αυλωνάρι στο παιχνίδι σκοράροντας με ωραίο πλασέ μετά την σέντρα του Μαρουλη.
 Μετά το γκολ η αμάδα του Αυλωναρίου αφυπνίστηκε  και κυνήγησε την ισοφάριση η οποία και ήρθε στο 79΄μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ηλία και κεφαλιά του Φρυγανά.
Η γηπεδούχος ομά δα της Τριάδας φάνηκε σαστισμένη  μετά και την επίτευξη του 2ου τέρματος από πλευράς Αυλωναρίου, και ουσιαστικά παραδόθηκε και απώλεσε δυο βαθμούς στην μάχη που δίνει για να μην κινδυνεύσει μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος.

Παντριαδικός
 Ευαγγελινός, Κουνής, Γραμματικός, Κουρούπης, Σταύρου, Καλοχωρίδης, Χασάνδρας Γ, Σαρρής (Σιαράπης Γ.Α ), Κατσίκης, Γκούμας, Καραντάκης (Χασάνδρας Δ ).

Α.Ο  Αυλωναρίου
 Χροναίος, Κόκκος, Μαρούλης, Καραμπίνης, Φρυγανάς, Βασιλείου, Τζελίλι (Δήμας ), Μακρής ,Βογιατζής (Φραγγής ), Ηλίας, Κοτρόζος (Δαφνής ).

Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τον Ηρακλή Ψαχνών

Ο Ηρακλής Ψαχνών έπαιξε αποφασιστικά και ουσιαστικά  στο πρώτο ημίχρονο και καθάρισε τον "τελικό" με τον Φωστήρα με 4-2.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στη πρώτη επιθετική τους ενέργεια μόλις στο 3 με κεφαλιά του Γουόρντεν από σέντρα του Μπακομήτρου. Στο 26 ο Ράντι ξεχύθηκε στην αντεπίθεση και αφού πέρασε και τον Γκέκα έκανε το 2-0 και στο 41 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράντι και σύγχυση στη περιοχή του Φωστήρα ο Β. Πατσατζόγλου έκανε το 3-0.

Με την έναρξη της επανάληψης (46΄) ο Ράντι πέτυχε το 4-0, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι επαναπαύτηκαν και λίγο έλειψε να το πληρώσουν. Στο 66 ο Γκασέζα μείωσε σε 4-1 ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Σμυρλή βρήκε το δοκάρι και στο 76 πάλι ο Γκασέζα μείωσε σε 4-2. Ευτυχώς για τους Ευβοιώτες  το σκορ παρέμεινε έτσι , ενώ στο 94 η κεφαλιά του Ενρίκο βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

ΗρακλήςΨαχνών:
Μανιάτης, Παληγεώργος, Β. Πατσατζόγλου, Τσούπρος, Νικολίτσης, Τσιμότζι, Μπακομήτρος, Σικαλιάς (47 Ενρίκο), Ράντι (92΄Κόσουτιτς), Τσεβάς (94΄Γουόρντεν), Γουόρντεν

Φωστήρας:
Γκέκας, Αχείμαστος, Γκασέζα, Βλάχος, Γρομήτσαρης, Μήτκας, Μουστογιάννης, Μπελέρης, Σμυρλής (72΄Μπιλιμπάσι), Ιμεράι (46΄ Ράμα), Βλασόπουλος (76΄Μουκίδης).

Καθάρισε ο Δήμου για τον ΑΟ Χαλκίς

Ένα εύκολο παιχνίδι αποδείχτηκε για την Χαλκίδα το σημερινό με τα Λουκίσια.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με ελαφρά πρωτοβουλία των φιλοξενούμενων ενώ το κρύο καθ’ όλη τη διάρκειά του ήταν πολύ τσουχτερό.
Το πρώτο μέρος κύλισε περισσότερο σαν παιχνίδι κέντρου, με διερευνητικές κινήσεις και των δυο ομάδων με αυτή της Χαλκίδας να έχει ένα ελαφρό προβάδισμα και το οποίο ισχυροποίησε μετά το γκολ που πέτυχε στο 33΄ με τον Δήμου.
Από εκεί και μετά η ομάδα του κου Λάμπρου πίεσε αφόρητα την άμυνα των Λουκισίων και κατάφερε να τους επιβληθεί τελικά με 0-3, χωρίς να τους δώσει πολλά περιθώρια να αντιδράσουν.
Το παιχνίδι ουσιαστικά ήταν περίπατος για τον «ΑΟ Χαλκίς» που εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα της Α΄ Κατηγορίας.

Φάσεις
10΄ Σέντρα του Δήμου βρίσκει το κεφάλι του Ανέστη και καταλήγει άουτ.
12΄ Μια ολιγωρία της άμυνας την Χαλκίδας δίνει χώρο στον Βαρσαμά που με διαγώνιο σουτ, στέλνει την μπάλα άουτ.
33΄ Παράλληλη σέντρα του Κοροβέση και ο Βαλκάνος με προβολή την στέλνει στο δοκάρι και από εκεί ο Δήμου με πλασέ σε σχεδόν άδειο τέρμα άνοιξε το σκορ για την Χαλκίδα, γράφοντας το 0 – 1.
58΄ Το δεύτερο προσωπικό του γκολ για σήμερα πέτυχε ο Δήμου με κεφαλιά που βρήκε τα δίχτυα του Ευσταθίου, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Θωμά και κλειδώνει το νίκη 0 – 2.
79΄ Συνεργασία των Ανέστη και Δήμου φέρνει την μπάλα στον Α. Βαλκάνο που με δυνατό σουτ βρίσκει τα δίχτυα του Ευσταθίου γράφοντας το 0 – 3.

Μοιρασιά με μποφόρ στην Αυλίδα

Σε ένα αγώνα που το κυρίαρχο χαρακτηριστικό ήταν ο δυνατός άνεμος, αλλά και η κούραση των παικτών από τους συνεχόμενους αγώνες Αυλίδα  και Ταμυναϊκός μοιράστηκαν τους βαθμούς σε ένα αγώνα με λίγες φάσεις,
Στον Ταμυναϊκό ανήκε το πρώτο μέρος που είχε μια ελαφρά υπεροχή αλλά η Αυλίδα με σωστή αμυντική τακτική δεν επέτρεψε κινδύνους για την εστία της.
Μια ουσιαστική φάση για το πρώτο μέρος όταν ο Καρατζάς έπιασε δυνατό σουτ για να αποκρούσει ο γκολκίπερ της Αυλίδας Αραβανής.
Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με τους γηπεδούχους να έχουν αυτοί την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά αυτή την φορά οι αμυντικοί του Ταμυναϊκού δεν επέτρεψε απειλές για την εστία του Ντουρέκα.
Μοναδική καλή στιγμή για την Αυλίδα στο 75' όπου  Ντουρέκας εντυπωσιακά απέκρουσε δυνατό σουτ.
Με αυτές τις δυο φάσεις έληξε ο αγώνα που βρήκε ισόπαλες τις δυο ομάδες 0-0.

ΑΟ Αυλίδας:
Αραβανής, Χιούσκα, Δουβέλας, Λεοντάρης, Καρβάλης, Κάκιος, Λεονάρντο, Προβής, Σπυρόπουλος, Σαμαρτζής, Τσομάσκα

Ταμυναϊκός:
Ντουρέκας, Μάλλιος, Κούρτης, Καρατζάς, Λύκος Μ, Πιλάτης, Σταμέλος, Τσάγκος, Β Τσαλιαγκός, Γ Τσαλιαγκός, Μανδράκας.

Μακρυκάπα – Λήλας Βασιλικού 0-1

Σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο με πολύ νερό, έγινε το παιχνίδι Μακρυκάπα – Λήλας Βασιλικού, ένα παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε υπό συνεχές ψιλόβροχο.
Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Λήλας Βασιλικού που πολύ γρήγορα άνοιξε το σκορ, στο 4ο κιόλας λεπτό .
Συγκεκριμένα ο Λήλας εκτελεί φάουλ  έξω από την περιοχή και πραγματοποιείται δύσκολη απόκρουση του τερματοφύλακά της Μακρυκάπας, η μπάλα στρώθηκε στον Πεπέ που εξ επαφής τη στέλνει στα δίχτυα γράφοντας το 0-1 και παίρνοντας και το παιχνίδι με αυτό το γκολ, αλλά και την ισοβαθμία των δυο ομάδων.
Στο 16΄ μετά από εκτέλεση απευθείας φάουλ του Καρλατήρα η μπάλα άγγιξε τα δάχτυλα του πορτιέρο και στη συνέχεια το δοκάρι του.
Μετά από ένα φάουλ στο 48΄ η μπάλα βρέθηκε στον Νάνο που την έστειλε δίπλα από το δοκάρι.
Στο 67΄  επίθεση της Μακρυκάπας καταλήγει προς τον Ντούμα που τελικά όμως δεν προλαβαίνει για λίγο την μπάλα μέσα στην περιοχή, μιας και αυτή διώχτηκε από αμυνόμενους.
Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν την άμυνα του Λήλα και να ισοφαρίσουν, χωρίς όμως αποτέλεσμα.
Μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση έχασαν οι γηπεδούχοι λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού, όταν κεφαλιά του Κατσαντώνη πέρασε ξυστά από το δοκάρι αφήνοντας άγαλμα τον πορτιέρο του Λήλα.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητή το Λήλα βασιλικού 0-1

Με το τρίποντο έφυγε από την Σκύρο ο Απόλλων

Δυνατά ξεκίνησε ο αγώνας και για τις δύο ομάδες με τον ισχυρό άνεμο να μην επιτρέπει να γίνει καλό παιχνίδι στο πρώτο μέρος
Στο 38' ο Απόλλωνας έμεινε με 10 παίκτες λόγο αποβολής του Κούτρα ο οποίος ανέτρεψε τον Μανωλάκη που έμπαινε στην περιοχή και ο Διαιτητής του έδειξε την κόκκινη κάρτα.
Ο Απόλλων Ερέτριας παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα κατάφερε με την λήξη του πρώτου μέρους στο 45' να ανοίξει το σκορ όταν ο Αγραφιώτης δέχθηκε μπαλιά και πλάσαρε τον γκολκίπερ της Σκύρου σημειώνοντας το 0-1.
Μετά την φάση του γκολ ο διαιτητής σφύριξε ο τέλος του πρώτου μέρους ένα πρώτο μέρος χωρίς φάσεις και πολύ δυνατό άνεμο.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεζαν για να πετύχουν την ισοφάριση αλλά η σωστή αμυντική λειτουργία των αμυντικών κρατούσαν μακριά τους επιθετικούς της Σκύρου από τα καρέ του Μυτακίδη.
Σε αυτό το ρυθμό κινήθηκε όλο το Β' ημίχρονο ενώ να σημειωθεί ότι από το 77' και η Σκύρος έμεινε με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Αλ. Μανωλάκη με δεύτερη κίτρινη.
Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητή τον Απόλλωνα Ερέτριας με το γκολ από το 45' του Αγραφιώτη 0-1.

Ακάθεκτος ο Αρτεμησιακός 6-0 στις Ροβιές (και ΦΩΤΟ)

Πολύ δυνατά μπήκε η ομάδα του Αρτεμησιακού στο παιχνίδι και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίστασης στον αξιόμαχο και φιλότιμο Ερμή, τον οποίο και κέρδισε με 6-0.

Με σκόρερ τους, Σταματάκη (1), Μιχαήλ (1), Γίτσα (1), Συμεωνίδη (1) και Νίκο Καρακάξη (Μπαμ Μπαμ) (2), καθάρισε το παιχνίδι και συνεχίζει την πορεία του για την άνοδο στην Β΄ κατηγορία.

Να σημειώσουμε πως το παιχνίδι του συγκάτοικου στην βαθμολογία «Ευβοϊκού Γουβών» με το «Βυζάντιο» αναβλήθηκε.

Η ομάδα του Αρτεμησιακού, αγωνίστηκε με τους,
Θεοδώρου, Παπαδόπουλος (Ευσταθίου), Διαμαντής, Μπρίκος, Σαντής Κων/νος, Λάμπρου (Σταματάκης), Καράκαξης Γιάννης, Καράκαξης Νίκος, Μιχαήλ, Συμεωνίδης, Γίτσας (Βασιλικιώτης).
Δείτε φωτογραφίες απο τον Θρασύβουλο Κοντζιά

Αιδηψός - ΑΕΚ Ν. Πύργου 0-1 με το φακό του Χ. Μπεκιάρη

Δείτε το 2ο μέρος του πλούσιου φωτορεπορτάζ απο το παιχνίδι ΑΟ Αιδηψός - ΑΕΚ Νέου Πύργου 0-1. Μεγάλη και σπουδαία νίκη των φιλοξενούμενων, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι που είχε όλα τα στοιχεία ενός βαθμολογικού και τοπικού ντέρμπι.
(βρίσκεται ακριβώς κάτω απο τις κινούμενες φωτογραφιες)

STOP στον Όλυμπο από τον Νηλέα

Απομακρύνθηκε κι άλλο από την κορυφή ο Όλυμπος Γυμνού μετά την ισοπαλία που παραχώρησε στον Νηλέα Νεοχωρίου 1-1 μέσα στο Γυμνό και μάλιστα στις καθυστερήσεις ο Όλυμπος έσωσε τον βαθμό που πήρε,αφού οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν μέχρι το 94' το διπλό.
Αιφνιδίασε ο Νηλέας τον Όλυμπο ανοίγοντας το σκορ στο 13' ΄ταν ο Πηλιχός έπιασε δυνατό σουτ, απέκρουσε ο γκολκίπερ του Όλυμπου και από κοντά ο Γ. Καρλής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ 0-1.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην συνέχεια αλλά η καλή αμυντική λειτουργία του Νηλέα δεν τους επέτρεψε να δημιουργήσουν προβλήματα στην εστία τους.
Έτσι κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο και φθάσαμε στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν ο Όλυμπος κέρδισε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Δίπλας που το εκτέλεσε για να σημειώσει το τελικό 1-1 και τον Όλυμπο να απομακρύνεται κατά 6 βαθμούς από την κορυφή.

Μεγάλη νίκη: Αταλάντη - Σύλλας Αιδηψού 60 - 61

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ ΕΣΚΑΣΕ -Β΄ ΦΑΣΗ

Παρασκευή 6-3-2015 -ΚΛΕΙΣΤΟ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ - Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ 60 - 61
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τους έφηβους του Σ'υλλα μεσα στην Αταλάντη σε εξ αναβολής αγώνα για τη Β΄φάση του πρωταθλήματος εφήβων. Οι έφηβοι του Μάκη Φώτου ήταν μπροστά σε όλο σχεδόν τον αγώνα και προηγήθηκαν ακόμα και με 8 πόντους. Τελικά επικράτησαν δίκαια με 60-61. Επόμενος αγώνας με τον Έσπερο Λαμίας στην Αιδηψό.
Α.Σ.ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Καρατράντος)
Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ (Φώτου):

Τα πρωταθλήματα με τα μάτια του Δ. Ακριτίδη

Για τα φετινά πρωταθλήματα και την εξέλιξη τους μίλησε ο Δημ. Ακριτίδης στην εκπομπή Πάμε Γήπεδο του Ράδιο Ένα 98.1 και στον Γιώργο Νικολάου. Ο Δάσκαλος είπε σημαντικά πράγματα για την εξέλιξη τω φετινών πρωταθλημάτων και βέβαια και για την ομάδα του την Προποντίδα.

Ακούστε την συνέντευξη που μας παραχώρησε

Ο Ολυμπιακός την μπάλα η Καστέλλα το γκολ

Φρένο στην πορεία του Ολυμπιακού έβαλε η Καστέλλα με την νίκη της στο Ενωσιακό με 1-0 σε ένα αγώνα που ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, την κυκλοφορία της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο γκολ που θα του έδινε έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού η Καστέλλα μπήκε μπροστά στο σκορ από το 20 και κατάφερε να κρατήσει την πολύτιμη νίκη.
Από το ξεκίνημα ο Ολυμπιακός πήρε το έλεγχο του αγώνα και στο 10' είχε την πρώτη καλή στιγμή σε δυνατό σουτ του Σκριβάνου έξω από την περιοχή.
Στην πρώτη επίθεση της Καστέλλας στο 20' μια κάθετη μπαλιά του Μήτρου στον Λαφαζάνη που πλάσαρε για να ανοίξει το σκορ 0-1.
Στο 35' ο Σκριβάνος βρέθηκε τετ-τε πλάσαρε τον Κηρόπουλο που έσωσε την εστία του διώχνοντας την μπάλα κόρνερ.
Η πίεση του Ολυμπιακού ήταν συνεχή αλλά οι παίκτες της Καστέλλας κράτησαν μακριά τους επιθετικούς των γηπεδούχων.
Στο 66' Σε εκτέλεση φάουλ του Τζάβρα από πλάγια αριστερά ο Μεταξάς με κεφαλιά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Κηρόπουλου χάνοντας την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα.
Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Καστέλλα να πανηγυρίζει την νίκη.
Δηλώσεις προπονητών

Ολυμπιακός Χαλκίδας:
Αγριόδημος, Μεταξάς, Μπασινάς, Τσολάκος, Μουσάϊ, Σκριβάνος π του Ι, (46' Δάσκος), Τζάβρας, (70' Αγγελάτος), Μαστροκώστας, Ευσταθίου, Σκριβάνος Π του Δ, Παπαδέδες

ΑΠΟ Καστέλλας:
Κηρόπουλος, Ταψής, Κεχαγιάς, Ταβρής, Σπανός, Μπασινάς, Μήτρου, Γιούλης ( 84' Μαδρακας), Λαφαζάνης, Σέγκος, Χασάνδρας ( Τσούτσης).

>

Πέρασε και από τη Δροσιά ο ΑΟΝΑ

Η Ν. Αρτάκη συνεχίζει ακάθεκτη το δρόμο προς τη κορυφή μετά τη νίκη που πέτυχε στη Δροσιά με 2-1. Οι «νταμπλούχοι» πέρασαν στη 2η θέση, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι δείχνουν χαρακτήρα πρωταγωνιστή λίγες ημέρες πριν τον τελικό του κυπέλλου.
Οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Λύκου μπήκαν πολύ δυνατά και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4΄όταν ο Λούκας πλάρασε απευθείας μετά την ωραία σέντρα του Καραχάλιου, αλλά δεν σταμάτησαν στο 1-0 θέλοντας να κλειδώσουν νωρίς το παιχνίδι. Στο 8΄και 16 τα σουτ των Φωτιάδη και Καραχάλιου πέρασαν λίγο άουτ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία όμως χάθηκε στο 15΄όταν ο κεραυνός του Μακαντάση από κοντά σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών του Ντουμάνη.
Από το 20 ΄ και μετά ο ΑΠΚΟ άρχισε να ισορροπεί  και  στο 37΄ο Λίφο με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Είχε προηγηθεί  σέντρα ακριβείας του Ρένου Τσούτη. Ίδια φάση και στο 1΄λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αλβανό επιθετικό  να αστοχεί από πολύ κοντά στο πλασέ που επιχείρησε.
Η Ν. Αρτάκη από το 70΄και μετά άρχισε να πιέζει ξανά και στο 76΄ο Μπαλαμπάνης με υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ από πλάγια  θέση έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, καθώς στο τελευταίο 10λεπτο η πίεση των γηπεδούχων δεν είχε αποτέλεσμα.

Καλή η διαιτησία του Σέγκου και των βοηθών του Χουλιάρα και Κοντογιαννίδη.
                                                           δηλώσεις προπονητών

ΑΠΚΟ Δροσιάς:(Δ. Αντωνόπουλος)
Ντουμάνης, Ρ. Τσούτης, Ματζούνης, Κηπιώτης, Σ. Τσούτης, Ρίτσα (61΄Σφυρόπουλος), Φρυγανάς, Καρόκης, Παναγιωτάκος, Αντωνόπουλος, Λίφο

ΑΟΝΑ (Δ. Λύκος):
Ευαγγελινός, Ρούσσος, μπελίτσος, Χρυσός, Φωτιάδης, Καραλής, Λούκας (91΄Κονόμι), Καραχάλιος, Μαστροκώστας (58΄Ζήσης), Μακαντάσης (94΄Χασανλάρι), Μπαλαμπάνης.

>

Νίκη ανόδου της «ΑΕΚ Ν. Πύργου» επι του «ΑΟ Αιδηψός» (και φωτορεπορταζ)

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε σήμερα η «ΑΕΚ Νέου Πύργου» στο ντέρμπι επι του προπορευόμενου «ΑΟ Αιδηψός», καταφέρνοντας να κρατήσει το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.
Το παιχνίδι έγινε στο γήπεδο Λουτρών Αιδηψού για την 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α΄ Κατηγορίας Εύβοιας με αρκετό κρύο και με συνεχές ψιλόβροχο.
Οι δυο ομάδες πλέον ισοβαθμούν στην πρώτη θέση της Κατηγορίας, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο και το οποίο είναι προγραμματισμένο να γίνει την ερχόμενη Τετάρτη.
Από την αρχή του σημερινού παιχνιδιού η «ΑΕΚ Νέου Πύργου» μπήκε στο χόρτο αποφασισμένη να πάρει το σκορ και είχε την κατοχή, την προτωβουλία και τις ευκαιρίες σε όλη σχεδόν τη διάρκειά του. Από την άλλη οι γηπεδούχοι αν και έδειξαν να αιφνιδιάζονται από το γκολ που δέχτηκαν, στο τελευταίο μισάωρο πίεσαν αρκετά και είχαν ένα δοκάρι στο 86΄.
Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τους κιτρινόμαυρους να πανηγυρίζουν έξαλα, να κατευθύνονται στην εξέδρα και να χαρίζουν τη νίκη τους στους φιλάθλους και να συνεχίζουν στα αποδυτήρια με τραγούδια και συνθήματα.
Ο Ηλίας Ντέντης, μέλος του ΔΣ των φιλοξενούμενων, με το τέλος του αγώνα μας δήλωσε πως στέλνει τα συγχαρητήριά του και στις δυό ομάδες που σήμερα χάρισαν ένα καλό θέμα σε όσους το παρακολούθησαν και ευχήθηκε καλή συνέχεια και στους δυο αντιπάλους.

Φάσεις του αγώνα

4΄ Φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο της Αιδηψού.
7΄ Πλασέ του Μπιμπάι από κοντά, καταλήγει στα χέρια του Μπαρμπούνη
18΄ Φάουλ του Αθανασίου πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής του Μπαρμπούνη καταλήγει πάνω από το οριζόντιο.

25΄ Ο Καραβάς εκτελεί κόρνερ που φτάνει στην περιοχή του Ντρέκη. Εκεί πηδάει ψηλά ο Μαρίνοβ και με κεφαλιά τρυπάει τα δίχτυα της Αιδηψού, γράφει το 0 – 1, σκορ που ήταν και το τελικό.
29’  Ο Ντέντης πραγματοποιεί επίθεση και από πολύ πλάγια τροφοδοτεί τον Λυσσέα που το σουτ που πραγματοποιεί καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο.
34΄ Ωραίο σουτ πραγματοποιεί ο Αναγνώστου Μ Γ, αλλά ο Μπαρμπούνης του λέει «όχι» με πολύ ωραία ενέργεια.
41΄ Δύσκολα διώχνει ο Μπαρμπούνης το ψιλοκρεμαστό σουτ του Μπιμπάι.
44΄ Δυνατό σουτ του Καψάλα φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο.
56΄ Σε επίθεση της ομάδας του Βαγγέλη Μπεκάκου η μπάλα βρίσκεται στα πόδια του Καραβά που πλασάρει για τα δίχτυα του Ντρέκη που έχει κάνει έξοδο, στη γραμμή όμως του τέρματος βρίσκεται ο Φάτσης που διώχνει σωτήρια.
86΄ Σουτ του Φάτση χτυπάει στο δοκάρι του Μπαρμπούνη και στην επιστροφή της μπάλας ο Μπιμπάι την στέλνει πάνω από το οριζόντιο.

ΑΟ Αιδηψός ( Λ. Κιρπισλίδης)
Ντρέκης (57΄ Βέττας), Ζαχαράκης, Φάτσης, Φώτου Χ Γ, Αναγνώστου Μ Α (16΄ Φώτου Γ – 49΄ Αυγέρης), Αθανασίου, Αναγνώστου Μ Γ, Καπλανάι, Μπιμπάι, Αναγνώστου Ν, Φώτου Χ Ε

ΑΕΚ Νέου Πύργου (Β. Μπεκάκος)
Μπαρμπούνης, Ντέντης, Στεφανής, Γιουκάι, Μαργέτης, Μακαντάσης (90΄ Παπαδιώτης), Λυσσέας, Καμπάνταης (72΄ Ξυράφης), Μαρίνοβ (50΄ Νταής), Καραβάς

Διαιτητής: Λάμπρου

(Δείτε το  πλούσιο Φωτορεποτάζ)

Νίκη πρωταθλητισμού για τα Ζάρητρα.

Φωτό: Αγγελος Καλιοτζής.
Ξέφυγε κι άλλο προς την πορεία για τον τίτλο ο ΑΟ Ζάρητρα μετά την νίκη του στο γειτονικό ντέρμπι επί του ΑΟ Δύστου με 2-1 μεγαλώνοντας την διαφορά του από τον Αμαρυνθιακό και τον Όλυμπο Γυμνού στους έξι βαθμούς.

Από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν στο σκορ στο 7' με πλασέ του Βαγγ. Γκίκα 1-0.

Στο 32' τα Ζάρητρα διπλασίασαν τα τέρματα τους με κεφαλιά του Πέππα 2-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο αγώνας ήταν μοιρασμένος και ο Δύστος προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι.
Στο 73' καταλογίστηκε πέναλτι που αμφισβητούν έντονα οι γηπεδούχοι και μείωσαν το σκορ σε 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Δηλώσεις μετά τον αγώνα του προπονητή των Ζαράκων

Έτοιμα τα μικρά δελφίνια του ΝΟ Χαλκίδας

ΕΤΟΙΜΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ «ΔΕΛΦΙΝΙΑ» ΤΟΥ ΝΟΧ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Τα μικρά <<δελφίνια>> της προαγωνιστικής ομάδας του Ν.Ο. Χαλκίδος προετοιμάζονται για την συμμετοχή τους στο Χειμερινό Πρωτάθλημα Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδος 9-10-11-12 ετών που θα διεξαχθεί το Σάββατο, 14 Μαρτίου, 2015 (ώρα έναρξης 10:00 πμ) στο Κολυμβητήριο της Χαλκίδας, με την συμμετοχή όλων των ομάδων της Περιφέρειας.
Την ίδια μέρα θα γίνει και ημερίδα ορίων για την αγωνιστική κατηγορία.
Ευχόμαστε σε όλους τους αθλητές μας, μικρούς και μεγάλους, καλή επιτυχία στην προσπάθεια τους.