Μάγκες από την Κύμη

Την νίκη και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενα φάση του κυπέλλου πήρε η Κύμη επικρατώντας του Ρεθύμνου με σκορ 87-77.
Πολύ καλό παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές στο σκορ παρακολούθησαν οι περίπου 500 φίλοι του μπάσκετ που βρέθηκαν στο κλειστό της Κανήθου.
Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 20-20.
Στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου το Ρέθυμνο ξέφυγε με 10 πόντους με 25-35 όμως η Κύμη με μπροστάρη τον Τουτζιαράκη και τον Ελ Αμιν κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 46-44.
Στο 3ο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι βρήκε την Κύμη να προηγείται 64-63.
Στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ακατάλληλο για καρδιακούς αφού οι 2 ομάδες πηγαίναν πόντο πόντο.
Τρία λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 77-77 όμως εκεί μίλησε η καρδιά του Σιγγούνα ο οποίος με 2 επιθετικά ριμπάουντ και ισάριθμα καλάθια και το καυτό χέρι του Παμπλαντ ο οποίος με 2 τρίποντα έδωσαν την νίκη στους Κουμιώτες με 87-77.Επόμενος αντίπαλος για την Κύμη εκτός έδρας ο Ιστορικός Πανιώνιος.

Κύμη
Αμπντούλ Αλίμ 6 (1), Γκρίν8(2), Τουντζιαράκης 7,Σιγκούνας 10, Τσούπκοβιτς 8(2),Σταμάτης8 [(1),Πάμπλαντ 8(1), Μόργκαν 15, Ελ Αμίν 17
Ρέθυμνο
Κόττας 4, Χριστοδούλου 2, Αρνολντ 5(1), Φισπατρικ 15(2),Τάλτον 18(3),Ζάμπας14(2), Γιαννόπουλος 15(3), Σαφτεννάαρ 4.

Ο Ολυμπιακός Χαλκίδας έβγαλε έξω από το κύπελλο την Τριάδα.

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη πρόκριση για τον Ολυμπιακό Χαλκίδας που έβγαλε εκτός κυπέλλου τον Παντριαδικό επικρατώντας με 1-0, σε ένα αγώνα που στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να το διαχειριστεί σωστά μέχρι το τέλος.
Από την άλλη πλευρά ο Παντριαδικός που έπαιζε από το 39' με δέκα παίκτες δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα και παρά την υπεροχή του στην επανάληψη δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Ολυμπιακό που πήρε την νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 30' με γκολ που σημείωσε ο Αντωνάτος 1-0.
Στο 36' ο Παντριαδικός έμεινε με δέκα παίκτες λόγο αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γκρινιάρη.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς πίεσαν αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις στην εστία των γηπεδούχων που το σφύριγμα της λήξης τους βρήκε νικητές να πανηγυρίζουν την πρόκριση στους 16 του κυπέλλου Ευβοίας.

Στα πέναλτι προκρίθηκε το Αυλωνάρι ( VIDEO τα γκολ)

Στα πέναλτι προκρίθηκε ο ΑΟ Αυλωναρίου μέσα στο Νεοχώρι σε ένα αγώνα που έληξε 2-2 στο ενενηντάλεπτο, δεν άλλαξε στην παράταση και χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι όπου το Αυλωνάρι ευστόχησε σε τέσσερα και το Νεοχώρι σε δύο.
Άτυχη στιγμή για τον Παντελή Κοτρόζο που μπήκε για πρώτη φορά φέτος στον αγώνα, μετά από εγχείρηση στον όμο και στο 62' τραυματίστηκε και μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Χαλκίδας.
Στο 30' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μαστροκώστας 1-0.
Με πέναλτι ισοφάρισε και το Αυλωνάρι όταν μετά από σουτ του Περιβολάρι την μπάλα απόκρουσε αμυντικός με το χέρι. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Ηλ. Δήμου 1-1.
Στο 61' το Αυλωνάρι έκανε την ανατροπή όταν μετά από λάθος μεταβίβαση του γκολκίπερ του Νεοχωρίου η μπάλα έφθασε στον Ηλ. Δήμου που με ψηλοκρεμαστό σουτ την έστειλε στα δίχτυα 1-2.
Στο 77' το  Νεοχώρι ισοφάρισε με εξαιρετκή κεφαλιά του Σαμαρά μετά από φάουλ του Γκούμα 2-2.
Από το 92' το Νεοχώρι έπαιζε με δέκα παίκτες λόγο αποβολής με 2η κίτρινης του Μαστοκώστα.
Δείτε τα τέσσερα γκολ του αγώνα
Στις καθυστερήσεις του αγώνα το Νεοχώρι έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει την νικη όταν ο Κατσινής τετ-α-τετ πλάσαρε τον Χροναίο αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι.
Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση όπου δεν άλλαξε κάτι με μοναδική ευκαιρία και πάλι για τους γηπεδούχους στο 119' όταν από την περιοχή μόνος του ο Μερτύρης σούταρε άουτ.
Μετά και την παράταση ο νικητής αναδειχθηκε στα πέναλτι και ήταν το Αυλωνάρι, με τον Χροναίο να αποκρούει δύο πεναλτι. 2-4 υπέρ του Αυλωναρίου και 4-6 συνολικό σκορ .
Νηλέας Νεοχωρίου:
Κότσαρης, Ντούνης, Σούτι, Γκούμας (103' Μερτύρης), Κότσαρης Γ, Τζέμης, Ζωντός,  Δήμου Γ, Σαμαράς, Μαστροκώστας, Κότσαρης Κ (87' Κατσινής).
ΑΟ Αυλωναρίου:
Χροναίος, Μαρούλης, Φραγγής, Κόκκος, Παπίλας, Βασιλείου, Δήμου Βαγγ, Περιβολάρης, Τσαλιαγκός Β (110' Μήτρου), Δήμου Ηλ, Τσαλιαγκός Γ (46' Κοτρόζος) (λτ 62' Αϊδίνης)

Πολυβόλο ο Ηρακλής Ψαχνών μέσα στην Παραλία

Την πρόκριση στην επόμενη φάση πήρε ο Ηρακλής Ψαχνών στο Βαθύ επικρατώντας με το ευρύ 5-1 επί του Απόλλωνα Παραλίας, σε ένα αγώνα που ο ΗΡΑ ήταν καλύτερος, έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και δεν λαφησε περιθώρεια στον Απόλλωνα να αντιδράσει.
Όμως αυτός που άνοιξε το σκορ ήταν ο Απόλλων στο 18' όταν ο Κατσίμπρας άνοιξε το σκορ 1-0.
Από εκεί και πέρα ο Ηρακλής ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και άρχισε να πιέζει με συνεχής επιθέσεις.
Στο 26' ήρθε η ισοφάριση με εξαιρετικό γκολ που σημείωσε ο Μαναρίτσας 1-1.
Τρία λεπτά αργότερα ο Σκριβάνος Π τ Δ έδωσε το προβάδισμα στον Ηρακλή 1-2 που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση και στο 66' τριπλασίασαν τα τέρματα τους με γκολ που σημείωσε ο Σκριβάνος ΠτΔ 1-3.
Στο 70' και πάλι ο Μαναρίτσας σκόραρε για τον Ηρακλή ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ 1-4.
Στο 83' και πάλι ο Μαναρίτσας που πέτυχε το τρίτο προσωπικό του γκολ στον αγώνα ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ γράφοντας το τελικό 1-5 υπέρ του Ηρακλή ψαχνών.

Νίκη πρόκριση στην παράταση για την ΑΕΚ 4-1 τον ΑΟΝΑ

Νίκη πρόκριση πέτυχε η ΑΕΚ στο ενωσιακό γήπεδο με αντίπαλο την ομάδα της Αρτάκης με σκορ 4-1 στην παράταση (κανονικός αγώνας 1-1).
Με πολλές αλλαγές στην εντεκάδα παρατάχθηκε η ομάδα του Αντώνη Αυλωνίτη, απέναντι σε μια πολύ καλή Αρτάκη, που στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού ήταν καλύτερη παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο.
Δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι και μόλις στο 2΄ είχαν μια καλή ευκαιρία με το Μπασούκο να εκτελεί φάουλ και να αναγκάζει τον Αγριόδημο σε εκπληκτική απόκρουση.
Στο 16΄ ο Μαστροκώστας σούταρε από καλή θέση  άουτ.
Έξι λεπτά αργότερα και στο 22΄ Κολιόπουλος έπιασε γυριστή κεφαλιά η μπάλα  στο οριζόντιο δοκάρια και στα δίχτυα της ΑΕΚ 0-1.
Οι παίχτες του Παναγιώτη Τοκπασίδη φαίνονταν πιο ομάδα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την πρωτοβουλία τον κινήσεων σε όλο το πρώτο ημίχρονο απέναντι σε μια ΑΕΚ που ψαχνόταν αγωνιστικά .
Με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονο ο Αντώνης Αυλωνίτης βλέποντας ότι το παιχνίδι δεν του παει έκανε τρεις αλλαγές ταυτοχρόνως ρίχνοντας στο παιχνίδι  Βεζιρτζόγλου,Θωμά Λούκα.
Στο 46΄ ο Μπασούκος έκανε εξαιρετική ενέργεια μπήκε στην περιοχή σούταρε ο Αγριόδημος όμως κράτησε την ΑΕΚ στο παιχνίδι κάνοντας σωτήρια επέμβαση .
Μετά το 70΄ η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων πιέζοντας ψηλά.
Στο 80΄ κλασική ευκαιρία του Βεζιρτζόγλου τετ α τετ πλάσαρε άουτ.
Ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού η ΑΕΚ κέρδισε κόρνερ ο βεζιρτζόγλου έπιασε κεφαλιά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επιστροφή ο Λούκας  με βολέ από κοντά έκανε το 1-1.
Με την ψυχολογία με το μέρος της ΑΕΚ θα μπορούσε να πάρει το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού και στις καθυστερήσεις, όταν σε κεφαλιά του Κοκκάλα πάνω στην γραμμή έσωσε ο Μαστροκώστας .
Στην παράταση μίλησε η ποιότητα των παιχτών της ΑΕΚ  και με την ψυχολογία υπέρ τους έβαλαν άλλα τρία γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη πρόκριση για τον δικέφαλο.
Στο 98΄ο Αγγελάτος με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ κάνοντας το 2-1.
Στο 115΄ ο Λούκας έβγαλε ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι ο Ανέστης με μονοκόμματο σουτ διαμόρφωσε το 3-1.

Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε Βεζιρτζόγλου με ένα υπέροχο προσωπικό του γκολ κάνοντας το τελικό 4-1 σφραγίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

ΑΕΚ (Αυλωνίτης)
Αγριόδημος, Τζάβρας, Μπισμπικόπουλος, Μπακομήτρος, Μετοχιάτης,(46΄Θωμάς), Κοκκάλας, Βρεττός, Αγγελάτος, Παπαδάκης,(46'Λούκας), Ανέστης, Σεϊνταρας,(΄46'Βεζιρτζόγλου).

ΑΟΝΑ(Τοκπασίδης)
Τσάμαρης, Μαστροκώστας, Μπαλαμπάνης, Τάψης, Πουρνής, Σεχαϊ, Μπασούκος, Κονόμι, Μαντάς,(73'΄Γκέκας), Μιχαλάς,(61'Αποστόλου), Κολιόπουλος,(80'Κυρήκος).

Την πρόκριση ο Αγ. Λουκάς μέσα στις Κονίστρες

Την πρόκριση πήρε ο Άγιος Λουκάς κερδίζοντας την ομάδα της  Κονίστρας με 3-1 παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες με τον Άγιο Λουκά να έχει την υπεροχή μέχρι το 25ο λεπτό της αναμέτρησης και τη  Κονίστρα στο υπόλοιπο να ανεβάζει ρυθμό πετυχαίνοντας την ισοφάριση. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Αγίου Λουκά όπου έπειτα από συνεχόμενη πίεση κατάφερε να πετύχει αλλά δύο γκόλ έχοντας και ενα χαμένο πέναλτι.
Αναλυτικά η φάσεις.
Στο 7' έπειτα από ωραία μπαλιά του Γιαννούλη ο Δριτσουλας έκανε με κοντινό πλασέ το 0-1.
Στο 26' ήρθε η ισοφάριση για την ομάδα της Κονίστρας έπειτα από κοντινό πλασέ του HAJRANI.
Στο 28' έπειτα από σέντρα, ο Πετρογιάννης  έπιασε δυνατό σουτ με την μπάλα να παιρνάει
πάνω από τα γκολποστ του Τζάνη.
Στο 30' τετ α τετ του HAJRANI η μπάλα λίγο άουτ.
Στο 41' ωραίο φάουλ του Καλαμιώτη λίγο έξω από τα δοκάρια του Φραγκίσκου.
Στο 76' ανατροπή του Παναγιαρη μέσα στην περιοχή.Το πέναλτι αναλαμβάνει να χτυπήσει ο ίδιος με την μπάλα να παιρνάει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.
Στο 87' το 1-2 για τον Αγιο Λουκά έπειτα από κεφαλιά του Πηλιχού μέσα από τη μικρή περιοχή.
Στο 89' το 1-3 για τον Άγιο Λουκά με κοντινό πλασέ του Παναγιάρη.
Χαρ. Γιαννακόπουλος

Αέρας ο Λήλας στον επόμενο γύρο 5-1 μέσα στην Δροσιά

Ένας Λήλας χάρμα ειδέσθαι προκρίθηκε με άνεση στον επόμενο γύρο του κυπέλου κάνοντας επίδειξη δύναμης μέσα στο γήπεδο της Δροσιάς με το επιβλητικό 5-1.
Το σκόρ άνοιξε στο 7' ο Νάνος με αριστερό σούτ έξω απο την περιοχή και αφού πρωτα η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι του Κατσιμήτρου.
Στο 33'ήρθε ο Μεταξάς με σέντρα σούτ να αιφνιδιάσει τον γκολκήπερ της Δροσιάς κάνοντας το 0-2.
Στο 50' ήταν η σειρά του Μαστροκώστα να βρεί δίχτυα . Μετά από φάουλ με διπλή προσπάθεια το αριστερό σούτ που εξαπέλυσε σημάδεψε την αριστερή γωνία 0-3
.Στο 65' οΚουτσαυλής πέρασε κατα μέτωπο όποιον βρήκε μπροστά του και έκανε το 0-4.
Οι γηπεδούχοι μείωσαν με προβολή του Δημητρίου στο 69' για να κλείσει το σκόρ πάλι ο Μαστροκώστας όταν οι συμπαίκτες του έσπασαν το τεχνητό οφσάιντ και του σέρβιραν έτοιμο γκόλ.
Η διαιτησία των Παπαποστόλου ,Κούκουρα,Μακρή δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.
Δροσιά
Κατσιμήτρος,Φρυγανάς Χρ,Φτούλης[89'Τζέμος],Δημητρίου,Μαντζούνης,Σίμος,Αντωνιάδης,Μπούρικας,Τσουπεής,Ζαούρης[89΄Παλαμίδης]
Πολυχρόνης[89'Τρίκας]
Λήλας
Ευαγγελινός,Κικίδης[62'Ντούνας][65'λ.τ Μπούρικας],Μεταξάς,Αυλωνίτης,Νάνος,Κουτσαυλής Αθ,Γίγας[80'CURRA MARIO]Mάλλιαρης,Λειβαδίτης,Μαστροκώστας,Ευαγγελινός Παν.
                                                                    ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΕΡΟΥΤΣΟΣ

Ο Λ. Σπίντζος προπονητής τερματοφυλάκων στην Εθνική ομάδα

Τελικά είναι γεγονός ότι ο βοριοευβοιωτης τεχνικός ανήκει και επίσημα πλέον στην Εθνική ομάδα.

Διαβάζοντας ιστοσελίδες που κάνουν αναφορά στις Εθνικές ομάδες, με μεγάλη μας χαρά
διαπιστώσαμε την έντονη παρουσία του Λάμπρου Σπίντζου τόσο στην Εθνική ομάδα των Νέων, αλλά και στην Εθνική Νεανίδων.

Μάλιστα εντοπίσαμε φωτογραφίες του βορειοευβοιώτη προπονητή στο .football academies.

Επίσης σε χτεσινή καταχώρησή του, είναι σε φωτογραφία που παραθέτουμε, μαζί με την Εθνική Νεανίδων U19 και η οποία ομάδα νίκησε την αντίστοιχη του Ισραήλ 1-0.

Νομίζουμε πως αυτή η θέση του Λάμπρου Σπίντζου είναι άλλη μια μεγάλη επιτυχία για το Ευβοϊκό ποδόσφαιρο και για την περιοχή της Βόρειας Εύβοιας.

ΑΕ Ιστιαίας: Δελτίο τύπου

Η Διοίκηση της ΑΕ Ιστιαίας ενημερώνει ότι, προπώληση εισιτηρίων για τον αγώνα της Κυριακής 2/9.2016 ώρα 16:00 με αντίπαλο τον Καραϊσκάκη Άρτας, θα γίνεται στα πάρα κάτω σημεία:

Κάρτες διαρκείας του ΣΥΛΛΑ Αιδηψού.

Προς διάθεση, έτοιμες οι νέες κάρτες διαρκείας του ΣΥΛΛΑ Αιδηψού.

Στηρίξτε την ιστορική ομάδα μπάσκετ της Λουτρόπολης της Βόρειας Εύβοιας, αγοράζοντάς τα.

Για πληροφορίες απευθυνθείτε στα  μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου.

Εναρξη της σεζον για την Αθλητική Ακαδημία Ιστιαίας, με Αγιασμό

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ....

Η ώρα έφτασε !!!
Το Τμήμα Καλαθοσφαίρισης της Αθλητικής Ακαδημίας Ιστιαίας ανακοινώνει και επίσημα την έναρξη της φετινής σεζόν 2016 - 2017 για το πρωτάθλημα Ανδρών της Γ ' κατηγορίας που διοργανώνει η Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Ανατολικής Στερεάς Ελλάδας (ΕΣΚΑΣΕ). Πρώτη επίσημη για την ομάδα μας την 1η Οκτωβρίου ημέρα Σάββατο και ώρα 19:00 ' .
Η ανδρική ομάδα της πόλης μας θα συγκεντρωθεί στο Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο Ιστιαίας για να τελέσει τον καθιερωμένο Αγιασμό και να πραγματοποιήσει την πρώτη προπόνηση της χρονιάς.
Η Διοίκηση, η τεχνική ηγεσία, οι αθλητές και γονείς, όλοι μαζί βγάζουμε την βία από τα γήπεδα και ευχόμαστε μια χορταστική μπασκετική χρονιά γεμάτη καλάθια !!!

Ο Ολυμπιακός Χαλκίδας νικητής του ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός Χαλκίδας ήταν ο νικητής του ντέρμπι της πρωτεύουσας με 2-1 επί της Προποντίδας, σε ένα εξαιρετικό αγώνα όπου παίχθηκε καλό ποδόσφαιρο και από τις δύο νεανικές ομάδες.
Το σκορ άνοιξε η ομάδα της Προποντίδας στο 8' όταν ο Σουρμπουλής έδωσε ωραία μπαλιά στον Τσιαμπαλή που πλάσαρε τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού ανοίγοντας το σκορ 0-1.
Δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός απάντησε με ισοφάριση όταν ο Τσιβίκας έβγαλε σε θέση βολής τον Αντωνάτο που με την σειρά του έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας 1-1.
Το νικητήριο γκολ του Ολυμπιακού που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 77'  Ότσκα που μπήκε στην περιοχή της Προποντίδας, εξαπέλυσε δυνατό σουτ, το οποίο κόντραρε σε σώματα αμυντικών, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Ακράτητος Κεχριών - ΑΟ Ωρεών 3 - 3

Ένας πολύ καλός και δυνατός  αγώνας  πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στο γήπεδο των Κεχριών,  στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.
Το ματς είχε συνολικά 6 γκολ, με τα δύο να μπορούν  άνετα να χαρακτηριστούν  «τρομερά»,  από τους  Αλεξίου και  Μούστο.

Επίσης είχε και από μία κόκκινη κάρτα για κάθε ομάδα, με τους Ματζώρο και Παρίση να φεύγουν για τα αποδυτήρια.

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι  φίλαθλοι παρακολουθούσαν με την… «καρδιά στο στόμα», μιας και υπήρξαν διακυμάνσεις στο σκορ, πάθος και πολλές ευκαιρίες, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 3 – 3.

Για τους γηπεδούχους, τα γκολ πέτυχαν δύο ο Αλεξίου και ένα ο Παρίσης, ενώ από τους Ωρεούς,  δύο  γκολ πέτυχε ο Μούστος και ένα  ο Γαλούπης.

Σκεπαστή – Αναγέννηση Μαντουδίου 1 - 0

Ένα πολύ δυνατό ματς έγινε για τη πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος στο γήπεδο της Σκεπαστής.
Οι  δυο ομάδες κατέβασαν πολύ νεανικές ενδεκάδες, με πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.
Η Σκεπαστή ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές, κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες και δυο δοκάρια με τον Θανάση Θαλασσινό και  τον Δημήτρη Ζουζουλή.
Τελικά το γκολ της νίκης μπήκε στο 75΄  από τον Ζουζουλή,  μετά από πολύ όμορφη κάθετη πάσα του Γερογιάννη. Ο ίδιος παίκτης έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 40΄ περίπου, όταν σε εκτέλεση φάουλ ο πορτιέρο του Μαντουδίου, είπε «όχι»!
Το πολύ μαχητικό Μαντούδι που  δείχνει αναγεννημένο φέτος, είχε την ευκαιρία να αρπάξει το βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος του ματς. Συγκεκριμένα, σε  ασθενή απόκρουση του Μπαρμπούνη, προσπάθησε ο Κουϊμτζίδης να τον κρεμάσει από το ύψος της περιοχής, αλλά το πλασέ πήγε πάνω από τα δοκάρια. Αξίζει να αναφέρουμε την προσπάθεια του ίδιου παίκτη, περίπου στο 35΄, να ξεγελάσει τον Μπαρμπούνη με τον ίδιο τρόπο.

Ο Α.Γ.Σ. Διαγόρας Ιστιαίας, στην Ολλανδία

Στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας από 30/9 έως και 2/10, θα πραγματοποιηθεί το 19ο WIKF Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ΚΑΡΑΤΕ, με 894 συμμετοχές από 18 χώρες.

Μαζί με την υπόλοιπη Ελληνική αποστολή θα είναι και Αθλητές του Α.Γ.Σ. Διαγόρα Ευβοίας, όπου θα εκπροσωπήσουν και θα διαφημίσουν την ιδιαίτερη πατρίδα τους.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλη την Ελληνική ομάδα και ειδικά στους Ευβοιώτες αθλητές να γυρίσουν με βαλίτσες γεμάτες μετάλλια.

Κοινωνική πρωτοβουλία στα Μεσσάπεια

Ο σκοπός μας ιερός…….
«ΔΙΝΩ ΑΙΜΑ – ΔΙΝΩ ΖΩΗ»
Στόχος μας η διοργάνωση μιας «ΓΙΟΡΤΗΣ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ » ως νέος θεσμός και νέας κουλτούρας του τόπου μας.
Βασικός πρωταγωνιστής ΕΣΥ……
Γιατί μόνο ΕΣΥ μπορείς να προσφέρεις αυτό το πολύτιμο αγαθό στο συνάνθρωπό σου αφιερώνοντας λίγο από το χρόνο σου!!!!!!!!
Με τη δική σας λοιπόν στήριξη φτάσαμε στη 3-η Εθελοντική Αιμοδοσία του Δήμου Διρφύων-Μεσσαπίων που θα γίνει τη Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2016 στο Γυμνάσιο Ψαχνών στις 09:00 – 14:00
Το ΑΙΜΑ είναι η ανεκτίμητη προσφορά στο συνάνθρωπό μας……
Αφορά όλους μας………
Σας περιμένουμε!!!!!!!!!!!!!

Επιτροπή Αιμοδοσίας                                    Τράπεζας αίματος Διρφύων-Μεσσαπίων

Η Διοίκηση της ΑΕ Ιστιαίας ενημερώνει τον φίλαθλο κόσμο ότι ο αγώνας κυπέλλου την Κυριακή 16/10/2016 στο Δημ Στάδιο Ιστιαίας με αντίπαλο τον Ρήγα Φεραίο θα ξεκινήσει στις 14:00 και όχι στις 15:00 που ήταν προγραμματισμένος
Ιστιαία 14/10/2016
ο πρόεδρος
Ιωάννης Αναγνώστου

Αρτεμησιακός: Το γλέντησαν μετά την νίκη, στου «Καπετάνιου»

Μετά τη χτεσινή νίκη τους, οι παίκτες και οι παράγοντες του Αρτεμησιακού το γλέντησαν στην ταβέρνα του Αντιπροέδρου, Βαγγέλη Παπαδόπουλου.
Παρόντες και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου όπως ο Πρόεδρος κ. Λετώνης και φυσικά ο Αντιπρόεδρος Β. Παπαδόπουλος αλλά και ο προπονητής Θ. Λάτζος.
Αν και ο Αντιπρόεδρος ήδη τους  είχε προσκαλέσει πριν την έναρξη του αγώνα να τους προσφέρει αυτό το γεύμα, το θετικό αποτέλεσμα λειτούργησε ακόμα πιο θετικά σε αυτή την μάζωξη. Μάλιστα αποτέλεσμα και  συνάντηση για φαγητό και ποτό, μας  θύμισε την εποχή του Αρτεμησιακού του 2014 – 2015.
Μάλιστα μιλώντας με τους Πρόεδρο και Αντιπρόεδρο, μας μετέφεραν πως σκοπός της ομάδας δεν είναι ο πρωταθλητισμός αλλά η ομάδα να λειτουργεί σαν μια οικογένεια και φυσικά την ανάγκη οι παίκτες της να έλθουν κοντά και να συσφίξουν τις σχέσεις τους.

Δείτε φωτορεπορτάζ από το… τραπέζι που πρόσφερε ο Βαγγέλης Παπαδόπουλος
κάνοντας κλικ στη φωτο που ακολουθεί

Οι σκόρερ του πρωταθλήματος 2η αγωνιστική

13 γκολ σημειώθηκαν κατά την διεξαγωγή της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της μεγάλης κατηγορίας του Νομού μας φθάνοντας σε σύνολο τα 29 στις δύο πρώτες αγωνιστικές.
Τα 9 απ' αυτά τα σημείωσαν οι γηπεδούχοι και τα 4 οι φιλοξενούμενοι στους συνολικά 7 αγώνες της αγωνιστικής.
Στον πίνακα των σκόρερ ο Αγραφιώτης του Απόλλων Ερέτριας και ο Βεζυρτζόγλου της ΑΕΚ Χαλκίδας μοιράζονται την κορυφή, ενώ στην 2η θέση ακολουθούν οι Μαντάς του ΑΟΝΑ, Σίμος της Δροσιάς και Σταμέλος του Ταμυναϊκού με 2 γκολ ο καθένας.