Ταμυναίκός -Παντριαδικός 3-0 ( Βίντεο τα γκολ)

Στους δύο βαθμούς πλησίασε στην κορυφή ο Ταμυναίκός μετά την νίκη του με 3-0 επί του Παντριαδικού, σε ένα αγώνα όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ενώ ο Ταμυναίκός δεν ήταν απειλητικός εκτός από δύο στημένες φάσεις, ενώ στην επανάληψη είχε τον έλεγχο ήταν καλύτερος μετά το 55' και κατάφερε να πάρει την νίκη με δύο εξαιρετικά γκολ.
Ο αγώνας ξεκίνησε με δυο μεγάλες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους.
Στο 12' μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσαλιαγκού ο Χασάνδρας Γ πλάσαρε από πλάγια ελάχιστα άουτ.
Στο 14' ο Παντριαδικός είχε δοκάρι σε κεφαλιά και πάλι του Χασάνδρα Γ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσαλιαγκού.
Ο Ταμυναίκός απάντησε με δυο στημένες φάσεις στην συνέχεια.
Στο 32' σε εκτέλεση φάουλ του Σίμωση η μπάλα έφυγε άουτ και στο 34' και πάλι σε εκτέλεση φάουλ του Σίμωση η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Οικονομίδη.
Στο 43' ο Ταμυναϊκός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σίμωση που εκτέλεσε ο ίδιος ανοίγοντας το σκορ 1-0. Οι του Παντριαδικού διαμαρτυρήθηκαν για την φάση του πέναλτι.
Στο 49' ο Παντριαδικός πλησίασε στην ισοφάριση αλλά ο Μπασινάς με εντυπωσιακή επέμβαση απέκρουσε πλασέ από κοντά του Χασάνδρα.
Στο 52' ήταν η σειρά του Οικονομίδη να σώσει την εστία του όταν ο Σίμωσης πάσαρε στον Τσάγκο με τον γκολκίπερ να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή διώχνοντας σε κόρνερ.
Στο 78' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αναστασίου ο Σίμωσης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά διπλασίασε διπλασίασε τα τέρματα του Ταμναϊκού 2-0.
Στο 90' ήρθε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων, όταν ο Ρέτσας απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του έφθασε στο τέρμα, πάσαρε δίπλα στον Σίμωση που πλάσαρε σε κενό τέρμα ολοκληρώνοντας την νίκη του Ταμυναϊκού.
Δείτε και τα τρία γκολ του αγώνα
Ταμυναϊκός: Βαγγ. Ντόβολης.
Μπασινάς, Κρόκος, Πιλάτης (Μαντασάς), Καρατζάς, Αναστασίου Μ, Αναστασίου Β, Φωτιάς, Τσάγκος (80' Λύκος), Σταμέλος(62' Ρέτσας), Σίμωσης, Κωνστάντιος.
Παντριαδικός: Αγγ. Βογιατζής.
Οικονομίδης, Γκρινιάρης, (78' Βαξεβάνης), Κέριζα, Σέχου, Μπελίτσος, Σιαράπης (67' Κεραμυδάς), Χασάνδρας Γ, Τσαλιαγκός, Τσούτσης, Καραντάκης, Χασάνδρας Δ (57' Ντένης).
Δηλώσεις προπονητών

Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο Γυμνό

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν ο Όλυμπος Γυμνού με το Αυλωνάρι σε ένα παιχνίδι που και οι δύο έψαξαν το γκολ άλλα τελικά δεν τα κατάφεραν.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο 14΄ έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν  όταν άλλαξαν ωραία την μπάλα έξω από την περιοχή αυτή κατέληξε στον Κηρύκο το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Κώτσαρης.
Μετά το 15΄ το Αυλωνάρι πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 19΄ το σουτ του Μπρεγκανάκου έδιωξε σε κόρνερ ο Μωραίτης.
Την μεγάλη ευκαιρία την είχε ο Ολυμπος στο 39΄ όταν ο Αργύρης Σ. σέντραρε από δεξιά παράλληλα με την εστία όμως ο Σακκής δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
 Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι είχε τον ίδιο γρήγορο ρυθμό και στο 53΄ προβολή του Σταματούκου μπλόκαρε ο Κώτσαρης.
 Στο 85΄ το Αυλωνάρι θα μπορουσε να προηγηθεί όμως στη σέντρα του Φραγγή από αριστερά ο Βογιατζής δεν πρόλαβε τον Μωραίτη που μάζεψε την μπάλα.
 Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους δύο αντιπάλους ευχαριστημένους από τον ένα βαθμό που πήραν σε ένα παιχνίδι που το ευχαριστήθηκαν οι περίπου 150 φίλοι του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Όλυμπος Γυμνού :
Μωραίτης Κιούσης Μπαρώτας Ρουμπής Α, Ξουρής Αργύρης Η. Σταματούκος Κηρύκος Αργύρης Σ. Ρουμπής Σακκής

Αυλωνάρι :
Κώτσαρης Δημάς Μπρεγκανάκου Καραμπίνης Παπίλας (23΄ Βασιλείου Δ.) Βασιλείου Β.(65΄ Φραγγής) Λαθουράς Περιβολάρης ( 88΄Κόκκος) Τσαλιαγκός Δήμου Γεραντώνης

Καλή Χρονιά Χαρούμενη Πρωτοχρονιά

Μεταγραφικό ''Μπαμ'' με Κορνελάτο ο Ταμυναϊκός

Μπαμ με την απόκτηση του Ανδρέα Κορνελάτου έκανε ο Ταμυναϊκός λίγες ώρες πριν τη λήξη της μεταγραφικής περιόδου.
Ο Κορνελάτος αγωνίζεται στη θέση του αμυντικού χαφ και έχει παραστάσεις από μεγαλύτερες κατηγορίες καθώς έχει αγωνιστεί και στη Footboll League.
Ο 25 χρόνος μέσος(23-3-1991)  μέχρι πρότινος ήταν ποδοσφαιριστής του Α Ο Χαλκίς και έχει περάσει και από Αστέρα Μαγούλας,Ολυμπιακό Βόλου,Εθνικό Γαζώρου,Πανελευσινιακό,και Ιαλυσο Ρόδου.
Ο Κορνελάτος αναμένεται να είναι αύριο στο Τσαρπάλειο στάδιο Αλιβερίου να παρακολουθήσει την αναμέτρηση της νέας του ομάδας με τον Παντριαδικό.

Νίκη κορυφής η ΑΕΚ Χαλκίδας

Μεγάλη νίκη σημείωσε η ΑΕΚ Χαλκίδας μέσα στην Ν Λάμψακο επικρατώντας με το καθαρό 3-0 επί του Ελλήσποντου που ήταν αξιόμαχος, αλλά βρέθηκε απέναντι σε μια ΑΕΚ σοβαρή που ήξερε τι ήθελε μέσα στο γήπεδο και το πήρε με τον καλύτερο τρόπο φθάνοντας τον ΑΟΝΑ στην κορυφή.
Ο αγώνας ξεκίνησε μοιρασμένος με τον Αγγελάκη στο 6' να χάνει τετ-α-τετ ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους. Η ΑΕΚ  μετά το 20' πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κ
ατάφερε  πριν την εκπνοή του ημιχρόνου να ανοίξει το σκορ στο 42' με κεφαλιά του Σμυρναίου μετά από εκτέλεση φάουλ του Σεϊνταράση 0-1.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση με στόχο να ισοφαρίσουν και είχαν την ευκαιρία στο 50' με τον Κωβό αλλά το πλασέ του έφυγε ελάχιστα άουτ.
.
Στο 57' η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της όταν ο Βρέττος μπήκε από πλάγια στην περιοχή του Ελλήσποντου πλάσαρε, απέκρουσε ο Χιώτης και ο επερχόμενος Παπαδάκης την έστειλε στα δίχτυα 0-2.
Ο Ελλήσποντος προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το εις βάρος του σκορ δεν επέτρεπε στους παίκτες του να έχουν καθαρό μυαλό και σαν να μην έφτανε αυτό ένα λάθος της άμυνας των γηπεδούχων έδωσε την ευκαιρία στον Σμυρναίο να κλέψει την μπάλα και να τριπλασιάσει τα τέρματα για την ΑΕΚ 0-3 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Ελλήσποντος:
Χιώτης, Κατσικαβάλης, (64' Κουρκουβέλας), Νάτσης, Τριανταφάλλου, Κούτρας, Αγγελάκης, Νικολάου, Λάζρι, (46' Μπαίμπάκης), Σιγανός, Κωβός, Νάνος.

ΑΕΚ Χαλκίδας
Αγριόδημος, Τζάβρας, Μπισμπικόπουλος, Τσολάκος, Κοκκάλας, Αγγελάτος Γ, (89' Τσιμιχόδημος), Βρέττος, Σείνταράση, Σμυρναίος, (89' Μετοχιάτης) Παπαδάκης, (84' Κουρτίδης) Αγγελάτος Δ.

Γιώργος Νικολάου

Η Καστέλλα έσπασε το αήττητο της Μακρυκάπας

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Καστέλλα μετά το διπλό στο Αυλωνάρι, που έσπασε το αήττητο της Μακρυκάπας (που δεν είχε δεχθεί και γκολ στο φετινό πρωτάθλημα) με 2-0 που πανηγυρίστηκε έξαλα από τους γηπεδούχους μετά το τέλος του αγώνα. Οι παίκτες του Ν Κιαπέκου είχαν πάθος, προηγήθηκαν και όταν η Μακρυκάπα απείλησε στο δεύτερο μέρος διαχειρίστηκαν το υπέρ τους σκορ και μάλιστα σε μια αντεπίθεση διπλασίασαν τα τέρματα τους παίρνοντας την νίκη και τους τρεις βαθμούς.
Με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά ξεκίνησε ο αγώνας και στο 18' κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, όταν μετά από σέντρα ο Κυριακόπουλος  απέκρουσε προσωρινά και από κοντά ο Μπασινάς πλάσαρε την πάλα στα δίχτυα 1-0, που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η Μακρυκάπα μπήκε πιο δυνατά σε μια προσπάθεια να ισοφαρίσει αλλά η άμυνα της Καστέλλας και ο Κηρόπουλος που έκανε δυο εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησαν το μηδέν και στο 66' ήρθε μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων όταν η μπάλα έφθασε στον Τσούτση που με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Κυριακόπουλου γράφοντας το τελικό 2-0 υπέρ της Καστέλλας.

Σε ρυθμούς σάμπα χόρευε ο Λήλας 3-2 τον Α.Ο.Ν.Α.

Ένα πραγματικό ντέρμπι παρακολούθησαν οι φίλοι του ποδοσφαίρου που γέμισαν το γήπεδο του Βασιλικού ανάμεσα στον Λήλα και την Αρτάκη βρίσκοντας νικητές τους γηπεδούχους με 3-2. Ένα παιχνίδι που θύμισε τα ντέρμπι της δεκαετίας του ΄90 με δυνατές μονομαχίες πολλά νεύρα και καλό θέαμα από τις 2 ομάδες.
 Ο Λήλας  παρότι βρέθηκε  πίσω στο σκορ με 0-2 στο 39΄  στο 2ο ημίχρονο ανέβασε την αποδοσή του και με 2 γκολ στα τελευταία λεπτά με πρωταγωνιστή τον Βραζιλιάνο Ροντρίγκο πήρε την νίκη.
 Οι παίχτες του Π.Τοκπασίδη μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι με τον αέρα του πρωτοπόρου και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 23΄ όταν ο Μπαλαμπάνης εκτέλεσε το φάουλ και ο Σεχάι με κεφαλιά έκανε το 0-1.
 Ενώ όλοι περίμεναν ο Λήλας να αντιδράσει η Αρτάκη πέτυχε και 2ο γκολ με δυνατό σουτ του Μιχαλά στο 39΄.
 Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε ένα καίριο σημείο του παιχνιδιού όταν ο Κουτσαβλής με γυριστό σούτ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έκανε το 1-2.
 Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με τις 2 ομάδες να ψάχνουν το γκολ. Ο Α.Ο.Ν.Α. έχασε την μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει το μάτς αφού στο 56΄ ο Κολιόπουλος δεν κατάφερε μόνος απέναντι στον Ευαγγελινό να τον νικήσει.
Μετά το 60΄ ο Λήλας άρχισε να πίεζει τους φιλοξενούμενους και στο 65΄ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Μαστροκώστα.
Στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά με τους γηπεδούχους να πιέζουν για την ισοφάριση και τους φιλοξενούμενους να είναι επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.
 Ώσπου φτάσαμε στο 88΄ που ο Ροντρίγκο με μία κάθετη μπαλιά βρήκε τον Μαστροκώστα και αυτός με πλασέ έκανε το 2-2.
 Πρίν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων για την ισοφάριση ο Ροντρίγκο έβαλε φωτιά στις εξέδρες αφού με μία ατομική προσπάθεια από τα αριστερά και με έξοχο πλασέ έγραψε το τελικό 3-2 Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού ότι το 2ο ημίχρονο διέρκησε 55΄ λόγω των πολλών διακοπών που υπήρξαν στο παιχνίδι.

Ο M.V.P
Ο Βραζιλιάνος Ροντρίγκο σίγουρα δικαιούται τον τίτλο του καλύτερου αφού με μία ασίστ και ένα εκπληκτικό γκολ έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Μας άρεσε
Οι γεμάτες εξέδρες και ο παλμός που έδωσαν οι φίλοι των γηπεδούχων

Λήλας:
 Ευαγγελινός Ποδαράς Νάνος Αυλωνίτης Ροντρίγκο Κουτσαβλής Λειβαδίτης(88΄Λαφαζάνης) Μάλλιαρης Ευαγγελινός (54΄Μεταξάς) Μαστροκώστας Χρηστίδης( 61΄Κικίδης)
Α.Ο.Ν.Α.
Τσάμαρης Μαστροκώστας Μπαλαμπάνης Πουρνής Ταψής Σεχάι Μπασούκος (76΄ Αποστόλου)Κονόμι Μαντάς Μιχαλάς  κολιόπουλος

Διπλό η Ερέτρια μέσα στον Βατώντα

Σημαντική νίκη πήρε ο Απόλλων Ερέτριας μέσα στον Βατώντα χάρις την εξαιρετική της απόδοση στο πρώτο μέρος, όπου σημείωσε και το γκολ που της έδωσε την νίκη, απέναντι στον Αστέρα Βατώντα που στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερος και έχασε ευκαιρίες που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί με αποτέλεσμα η ομάδα της Ερέτριας να φύγει με το σημαντικό διπλό από τον Βατώντα.
Με την ομάδα της Ερέτριας να έχει ελαφρά πρωτοβουλία ξεκίνησε ο αγώνας και στο πρώτο πεντάλεπτο χάθηκαν δυο ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα, στο 4' με τον Κούκα για τον Βατώντα και στο 5' με τον Μώρο για την Ερέτρια.
Στο 15' και πάλι η Ερέτρια πλησίασε το γκολ με τον Αγραφιώτη που μπλόκαρε ο γκολκίπερ του Βατώντα, ενώ η υπεροχή του Απόλλωνα καρποφόρησε στο 36' όταν μετά από συνδυασμό Τόρα Κρεμασμένου, ο τελευταίος πάσαρε στον Μώρο που με μονοκόμματο σουτ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ 0-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στο 45' ο Βατώντ;ας είχε μια καλή στιγμή όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μιχαηλίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.
Στη επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, ήταν καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έπαιξαν με σωστή αμυντική τακτική κρατώντας τους παίκτες του Αστέρα μακριά από την εστία του Τόρα.
Μάλιστα στο 62' σε μια αντεπίθεση σε μια εκτέλεση φάουλ του Τόρα η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Βατώντα.
Οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη στιγμή να ισοφαρίσουν στο 84' όταν οι αμυντικοί της Ερέτριας σχεδόν πάνω στην γραμμή έσωσαν την εστία τους από βέβαια παραβίαση.
Παρά της προσπάθειες των γηπεδούχων μέχρι το τελευταίο λεπτό δεν άλλαξε κάτι και το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Απόλλων Ερέτριας νικητή με 1-0 να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ηττήθηκε ο Ηρακλής Χαλκίδας

Την ήττα γνώρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας στην πρώτη  εμφάνιση μπροστά στο κοινό του με 1-3 σετ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Η ομάδα του Ηρακλή ξεκίνησε πολλή δυνατά και κατάφερε να πάρει το 1ο σετ σχετικά εύκολα με 25-19 χάρη στην επιθετική ικανότητα των Τάπια και Γκόρτσιανουκ.
Οι εβρίτες στη συνέχεια ανέβασαν την αποδοσή τους και με όπλο το καλό σερβίς το οποίο δυσκόλεψε την υποδοχή του Ηρακλή κατάφεραν να πάρουν τα 2 επόμενα σετ με αιχμή του δόρατος τον Στίγγα με 17-25 και 15-25. Στο 4ο σετ οι παίχτες του Σ. Γκολίτση παρόλο που βρέθηκαν πίσω με 17-21 κατάφεραν να μειώσουν σε 23-24 όμως ένα λάθος του καλύτερου παίχτη του Ηρακλή Ομάρ Τάπια έδωσε το σετ στους φιλοξενούμενους με 23-25 και μαζί την νίκη με 1-3 σετ. Ο Σ.Γκολίτσης στις δηλώσεις του τόνισε ότι :'' ο Ηρακλής δικαιούταν κάτι από το παιχνίδι όμως το άγχος δεν άφησε τους παίχτες να αποδώσουν τα αναμενόμενα και ότι ελπίζει σε καλύτερη συνέχεια για την ομάδα του''

Ηρακλής Χαλκίδας: Τάπια Κλότσκο Κασάμπαλης Γκόρτσιανουκ Φέρελ Κανέλλος -Παπαδημητρίου (λ)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης :Λεάλ Βανέγκας Χαριτωνίδης Στίγγας Παλέτζας Τσέλιος Κοντοστάθης (λ)

Παθιασμένο και αποφασιστικό το Τραχήλι 2-1 μέσα στο Νεοχώρι

Ενα πολύ δυνατό παιχνίδι έγινε το απόγευμα στο γήπεδο Νεοχωρίου όπου κυριάρχησε το πάθος και οι δυνατές μονομαχίες ανάμεσα στις δυο ομάδες, και έβγαλε κερδισμένο το Τραχήλι που ήταν πιο αποφασισμένο και με περισσότερες και καλύτερες τελικές προσπάθειες.
Απο την άλλη το Νεοχώρι προσπάθησε να πιέσει τους φιλοξενούμενους στο τελευταίο δεκάλεπτο των ημιχρόνων αλλά δεν βρήκε τον τρόπο να κάνει τις σωστές τελικές φάσεις.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα έγινε μόλις στο 2' λεπτό και ανήκει στο Τραχήλι, όταν ο Μακρής Ν κέρδισε πέναλτι από τον Κότσαρη Ι αλλά ο Λάμπρου που το εκτέλεσε έστειλε την μπάλα άουτ.
Στο 10' ο Κότσαρης Ι απομακρύνει σουτ του Καμάρογλου από το ύψος της περιοχής και λίγο πλάγια.
Η υπεροχή των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα του παιχνιδιού καρποφόρησε στο 12' όταν ο Μακρής Ν πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή του Κότσαρη πέρασε δυο αμυντικούς ,σούταρε και παρά την προσπάθεια του τερματοφύλακα έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας των γηπεδούχων κάνοντας το 0-1.
Στο 25' σουτ φάουλ του Μαστροκώστα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γεραντώνη.
Στο 26' ο Λάμπρου σουτάρει έξω απο την μεγάλη περιοχή ο Κότσαρης αποκρούει και η μπάλα καταλήγει στο αριστερό του δοκάρι.
Στο 30' το Νεοχώρι κερδίζει πέναλτι σε χέρι του Μιχελή το εκτελεί ο Μαστροκώστας και κάνει το 1-1.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς το πρώτο με το Τραχήλι να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 50' με τον Μακρή Ν όταν βρέθηκε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ ,πλάσαρε αλλά ο Κότσαρης Ι έκανε την απόκρουση του αγώνα διώχνοντας κόρνερ.
Και φτάσαμε στο 61' όπου οι φιλοξενούμενοι έκαναν ωραία συνεργασία που ξεκίνησε από τον χώρο του κέντρου και είχε τελικό αποδέκτη τον Μακρή Ν ο οποίος δέχθηκε το γύρισμα του Λάμπρου και με πλασέ από κοντά έκανε το 1-2.
Το Νεοχώρι αντέδρασε στο 69' όταν σουτ του Σαμαρά έφυγε λίγο άουτ.
Στο 83' ο Λάμπρου προσπαθεί να νικήσει τον Κότσαρη Ι με απευθείας κόρνερ αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων και πάλι απομάκρυνε.
Στο 91' είχαμε την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Λάμπρου γιατί μάρκαρε ριψοκίνδυνα αντίπαλο του .
Νεοχώρι.
Κότσαρης Ι,Κότσαρης Γ,Καρατζάς,Παντελής,Μακρής Κ(60' Γκούμας),Κόντος,Ντούνης,Μουρίκης (50' Κότσαρης Κ),Σαμαράς (75' Δήμου),Μαστροκώστας,Τούντας.
Τραχήλι.
Γεραντώνης,Μύρτο,Σέγκος Δ,Μιχελής,Μώρος,Βαλκάνος(85' Κουκουβάος),Σκολαρίκης(90'Καδδίτης Κ),Καμάρογλου,Μακρής Ν,Λάμπρου,Μακρής Δ(70' Καδδίτης Ν).

Τεσσάρων αστέρων η Δόξα Προκοπίου

Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο η Δόξα Προκοπίου φιλοδώρησε με 4-0 τον Ακράτητο Κεχριών σε ένα αγώνα όπου οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους σε κανένα σημείο του αγώνα, είχαν την πλήρη υπεροχή και σημείωσαν από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.
Από την αρχή του αγώνα η Δόξα επέβαλε τον ρυθμό της και άρχισε να χάνει ευκαιρίες για να πετύχει γκολ.
Στο 20' άνοιξε το σκορ με γκολ που σημείωσε ο Ασαμόα 1-0
Στο 36' ο Σοφρώνης με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της Δόξας 2-0.
Η μοναδική ευκαιρία για το Ακράτητο στο 41' σε δυνατό σουτ του Δροσούνη που πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στην επανάληψη ο Καλάης στο 70' τριπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων 3-0.
Στο 90' Και πάλι ο Σοφρώνης ανέβασε τον δείκτη του σκορ 4-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Οδηγός ο ΑΟ Αιδηψού 3-1 τον Ταξιάρχη

Οδηγός και αήττητος ο ΑΟ Αιδηψού στον βορά σημείωσε την 5η του νίκη αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο με 4-1 επί του Ταξιάρχη σε ένα αγώνα όπου οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο, έχασαν ευκαιρίες, και παρά την ισοφάριση που δέχθηκαν ανέβασαν στροφές και σημείωσαν άλλα τρία γκολ στην επανάληψη και πήραν άνετα την νίκη και το τρίποντο που τους φέρνει μόνους πρώτους στην κορυφή του πρωταθλήματος.
Με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή ξεκίνησε ο αγώνας αν και την πρώτη καλή στιγμή την είχε στο 1' ο Ταξιάρχης όταν σουτ του Δημητράκη πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στο 14' η Αιδηψός άνοιξε το σκορ όταν ο Ψύλος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα 1-0.
Στο 45' οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Αναγνώστου.
Στο 48' η ομάδα του Ταξιάρχη ισοφάρισε με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Καπώλου 1-1
Στο 61' η Αιδηψός πήρε εκ νέου το προβάδισμα όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Βασιλείου με κεφαλιά πέτυχε το 2-1.
Δύο λεπτά αργότερα η Αιδηψός κλείδωσε την νίκη με γκολ που σημείωσε ο Μπιμπάϊ όταν πήρε την μπάλα μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο πλασέ σημείωσε το 3-1.
Στο 76' νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους σε σουτ του Βασιλείου που έφυγε ελάχιστα άουτ.
Στο 81' ο Αναγνώστου βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Γκολκίπερ του Ταξιάρχη.
Στο 82' ο γκολκίπερ της Αιδηψού με εντυπωσιακή επέμβαση έσωσε την εστία του κρατώντας το τελικό 3-1 υπέρ του ΑΟ Αιδηψού.

Πρώτη νίκη για τους Ωρεούς - Καταγγελία για το γήπεδο απο την Διοίκηση (Φωτορεπορτάζ)

Πρώτη νίκη και με ευρύ αποτέλεσμα σήμερα για την ομάδα των Ωρεών, που έφυγε με το πολύτιμο τρίποντο απέναντι στην ΟΠ Αιδηψού η οποία δεν φάνηκε σήμερα  ιδιαίτερα αγωνιστική.
Οι γηπεδούχοι από αρχής μπήκαν δυναμικά και επέβαλαν τον ρυθμό τους, καταφέρνοντας να προηγηθούν σχετικά νωρίς, από το 27΄ συγκριμένα και να τερματίσουν με το ευρύ 5-0.
Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Μούστος ( 2 γκολ), Αναγνωστάκης, Γαλούπης και Καπλανάι.

Παράπονα της Διοίκησης για την κατάσταση του γηπέδου
Μετά το τέλος του αγώνα, ο Πρόεδρος της ομάδας των Ωρεών μας παρακάλεσε να μεταφέρουμε την διαμαρτυρία τηε Διοίκησης της ομάδας του για την κατάσταση του γηπέδου Νέου Πύργου, το οποίο είναι έδρα τους.
Συγκεκριμένα ο κ. Νίκος Θεοδώρου, μας κατήγγειλε το θέμα των τρύπιων διχτυών (έχουμε φωτογραφίσει σήμερα τους παράγοντες να ράβουν τα δίχτυα) το οποίο είναι επαναλαμβανόμενο.
Επίσης μας κατήγγειλε ότι το γήπεδο δεν είχε νερό και ψάχνοντας βρήκαν τρόπο να το «ανοίξουν» έξω από το χώρο του γηπέδου για να κάνουν μπάνιο οι παίχτες με κρύο νερό, ενώ δεν υπήρχε και ρεύμα.
Χαρακτηριστικά μας είπε «θα συμπληρώσουμε το φύλλο αγώνος στην ύπαιθρο, μιας και δεν μπορεί να δει κανείς μέσα στα αποδυτήρια».
ΑΟ Ωρεών (Ζυγογιάννης)
Μαυρούτσικος, Καρατσόλιας, Ματζώρος, Γλύκος, Τριανταφύλλου, Καπλανάι, Μούστος, Ρεσούλι, Μπλέτσας, Γαλούπης, Καραπάνος
ΟΠ Αιδηψού (Φαράντος)
Κυριακου, Βασιλείου, Κουρμπής, Φώτου Μ, Υδραίος, Σούμπασης, Καραγκούνης, Μάρκου, Χασανδρινός, Αναγνώστου Μ, Αναγνώστου Π

Δείτε φωτορεπορτάζ κανοντας κλικ στη φωτο που ακολουθεί

Μεγάλη νίκη για τον Αρτεμησιακό, 1-0 την Σκεπαστή (Φωτορεπορταζ)

Μεγάλη νίκη σήμερα για τον Αρτεμησιακό, ο οποίος μέσα στο γήπεδό του νίκησε την Σκεπαστή με 1-0.
Μια Σκεπαστή που σήμερα δεν έδειξε το πρόσωπο που έχει μέχρι σήμερα δείξει, έχοντας μεν την κατοχή της μπάλας σε γενικές γραμμές, δεν είχε όμως καλή διαχείριση και επιτυχία στον τερματισμό των φάσεων.
Σε αντίθεση,  οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο πρώτο μέρος και κατάφεραν με χαμηλό παιχνίδι και καλύτερη συνεννόηση να πάνε στα αποδυτήρια με λευκή ισοπαλία και τελικά  να σκοράρουν με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και να κρατήσουν το αποτέλεσμα μέχρι τέλους.
Η ομάδα του Μπεκάκου έχασε καλές ευκαιρίες με τον Ντέντη στο 43΄ και στο 80΄, αλλά και με τον Ζουζουλή να του λέει «όχι» ο Παναγιωτόπουλος στο 46΄.

Από πλευράς Αρτεμησικού τώρα, θα μπορούσε να είχε διαμορφώσει πιο ευρύ αποτέλεσμα μιας και στο 53΄ο Στραφιώτης  σε λάθος της άμυνας βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπαρμπούνη ο οποίος απόκρουσε θεαματικά, σώζοντας την εστία του.  Στο 66΄επίσης και πάλι ο Στραφιώτης σουτάρει από την κάθετη γραμμή της περιοχής  χάνοντας ευκαιρία για γκολ, αλλά και λίγο μετά ο Αφένδρας εκτελεί φάουλ και το τελικό σουτ του Σταματάκη πέφτει και διώχνει σε κόρνερ με γροθιές ο Μπαρμπούνης.
Το νικητήριο γκολ το πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 48΄ όταν ο Καρακάξης με προσωπική προσπάθεια καταφέρνει να νικήσει την πίεση δύο αμυντικών και να βρεθεί τετ α τετ με τον Μπαρμπούνη και να βρίσκει τα δίχτυα του, κάνοντας το τελικό 1-0.
Τη  σημερινή νίκη  η ομάδα την αφιερώενει στον Αντιπρόεδρο Βαγγέλη Παπαδόπουλο, που χτές είχε τα γενέθλειά του.

(ΠΙΟ ΚΑΤΩ   υπάρχει και ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ)

Αρτεμησιακός (Λάντζος)
Παναγιωτόπουλος, Σαντής Κ (84΄ Λωρίδας), Μαχός, Διαμαντής, Παπαδόπουλος, Κοντζιάς (75΄ Μιχαήλ), Σταματάκης, Αφένδρας, Στραφιώτης, Μεταξιώτης  (90+ Βούλγαρης), Καρακάξης

Σκεπαστή (Μπεκάκος)
Μπαρμπούνης, Θαλασσινός Ι τΑ, Γεωργίου, Γερογιάννης Π ( 53΄ Αγιασοφίτης), Τσούπρος, Καψάλας,  Ντέντης, Θαλασσινός Ι τΒ, Θαλασσινός Α (59΄ Ξυράφης), Γερογιάννης Δ, Ζουζουλής (77΄ Κατσικόγιαννης)

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΣΤΗ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ

''Φρέναρε'' η Σκύρος τον Αγ. Λουκά στην έδρα του

Χωρίς γκολ έληξε ο αγώνας Αγ. Λουκά - ΑΟ Σκύρου, σε ένα αγώνα όπου η Σκύρος ήταν καλύτερη, έχασε ευκαιρίες να πάρει ακόμα και την νίκη, απέναντι σε ένα Αγ. Λουκά που δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στο ύψος των περιστάσεων. Η ομάδα της Σκύρου απέδωσε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και στα δύο ημίχρονα.
Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα της Σκύρου να έχει τον έλεγχο του κέντρου και να δημιουργεί επιθέσεις στην εστία του Γούναρη.
Είχε δύο καλές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο 18' ο γκολκίπερ του Αγ. Λουκά έσωσε την εστία του σε απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Δαλακλίδη.
Με την Σκύρο να είναι καλύτερη συνεχίστηκε ο αγώνας και στο 30' νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους σε απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ από την εστία του Γούναρη.
Στο 33' απάντησαν οι γηπεδούχοι σε σουτ του Παναγιάρη  από το ύψος του πέναλτι έδιωξε με εξαιρετική επέμβαση ο γκολκίπερ Ορφανός της Σκύρου σε κόρνερ.
Στο 43' νέα καλή στιγμή για την Σκύρο σε σέντρα μέσα στα καρέ  πρόλαβε και μπλόκαρε  ο Γούναρης.
Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε ισόπαλες 0-0 τις δύο ομάδες.
Στην επανάληψη έπεσε ο ρυθμός του αγώνα χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο.
Στο 61' η Σκύρος πλησίασε το γκολ όταν ο Γούναρης έσωσε την εστία του σε πλασέ μέσα στην μικρή περιοχή του Ν Μανωλάκη κρατώντας το μηδέν.
Στο 75' ευκαιρία για τους γηπεδούχους μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μεταξά πλασέ από κοντά το ελάχιστα άουτ.
Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η λήξη βρήκε ισόπαλες 0-0 τις δύο ομάδες.
Στις καθυστερήσεις ο Διαιτητής του αγώνα έδειξε κόκκινη κάρτα στον Ν Μανωλάκη που είχε γίνει αλλαγή και διαμαρτυρήθηκε από τον πάγκο.

Σύνδεσμος Διαιτητών: Ανακοίνωση προς τους παράγοντες

Το ΔΣ του Συνδέσμου Διαιτητών Ποδοσφαίρου Εύβοιας επιθυμεί να ενημερώσει ότι όποιος παράγοντας ομάδας θέλει να επισκεφθεί τα γραφεία του και να συνομιλήσει μαζί του είναι ευπρόσδεκτος, αρκεί να έχει επικοινωνήσει πρώτα είτε με την Επιτροπή Διαιτησίας, είτε με το Προεδρείο του Συνδέσμου.

Σε κάθε περίπτωση και με σεβασμό στην πορεία και στις γνώσεις όλων των εμπλεκομένων στο άθλημα του ποδοσφαίρου, μάθημα στους διαιτητές για τους κανονισμούς και τις αποφάσεις στο γήπεδο νομιμοποιούνται να κάνουν μόνο οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές διαιτησίας.

Αποτέλεσμα Λαχειοφόρου του Αρτεμησιακού

Ανακοίνωση ...

Μετά απο συνεχείς κληρώσεις του λαϊκού λαχείου, τελικά βρέθηκε ο τυχερός λαχνός που κέρδισε το σκούτερ Pegueot Tweet 150cc στην κλήρωση της 25 Οκτωβρίου.
Ο αριθμός του λαχνού είναι ο 8068 και ανήκει στον κύριο Μπάμπη Χατζηαθανασίου.
Η παραλαβή του δώρου θα γίνει την Κυριακή στο καφέ Κερασιώτης.
Ευχαριστούμε όλους τους φίλους που στήριξαν αυτή μας τη προσπάθεια.

Προπόνηση της ΑΕ Ταξιάρχη

Ο φωτογραφικός μας φακός «συνέλαβε» την ομάδα του Ταξιάρχη να προπονείται στο γήπεδο του χωριού, πάντα κάτω από το άγρυπνο βλέμμα του Κώστα Μισιρλή.
Η προπόνηση πραγματοποιήθηκε πριν από το παιχνίδι της ομάδας με την πρωτοπόρο ΑΟ Αιδηψού και το οποίο θα γίνει στο γίνει το Σάββατο στο γήπεδο Λουτρών Αιδψού.
Είναι χαρακτηριστικό και των δυο αντιπάλων πως είναι αήττητοι  στους πέντε αγώνες που έχουν πραγματοποιήσει μέχρι σήμερα.
Η Αιδηψός βέβαια είναι στην κορυφή με 13 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ταξιάρχη βρίσκεται στην πέμπτη θέση με 7.

κάντε ΚΛΙΚ στη φωτογραφία που ακολουθεί για να δείτε φωτορεπορτάζ

Δ.Τσατσαρής: '' Φεύγω στεναχωρημένος από την Χαλκίδα''

Όταν πέρσι το καλοκαίρι ο Γ. Λάμπρου τον έφερε στην Χαλκίδα οι περισσότεροι φίλοι του Α.Ο.Χ. δεν τον γνώριζαν. Αυτός όμως με την αποδοσή του και τον χαρακτήρα του κατάφερε να τους κερδίσει και το ονομά του να γίνει σύνθημα στα χείλη των Nerazzuri φιλάθλων.

Το καλοκαίρι που η ομάδα στήθηκε από την αρχή ήταν από τους λίγους που παρέμειναν από την περσινή χρονιά θέλοντας να είναι μέλος μίας ομάδας που θα πρωταγωνιστήσει και θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Τα πράγματα στράβωσαν αρκετά νωρίς και αυτός μη έχοντας άλλη υπομονή ζήτησε από την διοίκηση να αποχωρήσει παρά το ότι ο Γ.Ελευθεριάδης και οι συνεργάτες του υπερέβαλαν ευατούς ώστε να τον κρατήσουν στην ομάδα.

Το eviagoal επικοινώνησε με τον Δ.Τσατσαρή ο οποίος μας δήλωσε; ''Φεύγω στεναχωρημένος από την Χαλκίδα γιατί το ονειρό μου ήταν να παίξω με τον Α.Ο.Χ. στην footballeague. Ακόμη με στεναχώρησε το γεγονός ότι τόσο πέρσι όσο και φέτος παρόλο που είχαμε καλή ομάδα δεν είχαμε την ανάλογη πορεία.'' Ο Δ.Τσατσαρής στη συνέχεια ευχαρίστησε τους συμπαίχτες που είχε στην Χαλκίδα για την άψογη συνεργασία και μόνο καλά λόγια είχε να πει για τους φιλάθλους του Α.Ο.Χ. Ακόμη τόνισε ότι αποτέλεσε τιμή γι αυτόν το ότι φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού της Χαλκίδας. Κλείνοντας θα ήθελε να ευχαριστήσει τους κ. Αυλωνίτη και Ελευθεριάδη για το ενδιαφέρον που έδειξαν ώστε να μείνει στην ομάδα.
Επόμενος σταθμός στην καριέρα του θα είναι μία από τις Πύδνα Κίτρους ή Προοδευτική με επικρατέστερη την 2η .

Με τις ευλογίες του Πάτερ Γεώργιου ξεκίνησε η Προποντίδα

Στη φυσική της έδρα το γήπεδο του βούρκου η Προποντίδα ξεκίνησε επίσημα και φέτος τις υποχρεώσεις της στα τμήματα υποδομής.
 Ο αγιασμός τελέστηκε από τον Πατήρ Γεώργιο ο οποίος εκτός από τις ευχές του προς τα παιδιά παρέδωσε και μαθήματα ποδοσφαίρου.
 Η Μπάρτσα ένα από τα πιο ιστορικά σωματεία της Χαλκίδας στηρίζει τα νέα παιδιά, δίνει βάση στις ακαδημίες και αποτελεί πηγή παιχτών για το ποδόσφαιρο της Έυβοιας. Στυλοβάτες της προσπάθειας αυτής είναι τα αδέρφια Σπύρος και Σταμάτης Γεραντώνης οι οποίοι δίνουν καθημερινό αγώνα κάτω από αντίξοες συνθήκες λόγω της έλλειψης αγωνιστικών χώρων.
 Στη φετινή περίοδο στο τεχνικό team προστέθηκε ο Δ.Καραγιάνης ο οποίος με τις εμπειρίες και τις γνώσεις του θα μυήσει στους μπόμπιρες τα μυστικά του ποδοσφαίρου.
 Στην εκδήλωση το παρόν έδωσαν και αρκετοί γονείς οι οποίοι μας δήλωσαν το πόσο ευχαριστημένοι είναι από την δουλειά που γίνεται στην Προποντίδα και το σημαντικότερο χωρίς να επιβαρύνονται οικονομικά οι ίδιοι.
 Μετά το τέλος του αγιασμού τα παιδιά υποβλήθηκαν σε ιατρικές εξετάσεις αφού η διοίκηση είχε μεριμνήσει να βρίσκεται στο γήπεδο γιατρός.
Το παρόν έδωσε και ο πρόεδρος της Προποντίδας Χ.Κουσκούτης ο οποίος ευχήθηκε υγεία και πάντα επιτυχίες στους νεαρούς, ευχαρίστησε τους Αδερφούς Γεραντώνη για το έργο που επιτελούν και τέλος τόνισε ότι η διοίκηση καταβάλει μεγάλες προσπάθειες ώστε η ομάδα να γυρίσει στη φυσική της έδρα το συντομότερο δυνατόν.

Στήν Ερμιονίδα ταξιδεύει ο Α.Ο.Χ.

Την Κυριακή κόντρα στην Ερμιονίδα για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος θα προσπαθήσει ο Α.Ο.Χ. να πάρει την πρώτη του νίκη. Η Χαλκίδα έχοντας μείνει αρκετά πίσω στον βαθμολογικό πίνακα θα προσπαθήσει αρχής γενομένης από τον αγώνα της Κυριακής να ανακάμψει βαθμολογικά και κυρίως ψυχολογικά. Ο Α.Αυλωνίτης μετά την αποχώρηση του Δ.Τσατσαρή προβληματίζεται τόσο για τον παρτενέρ του Κ.Καραμπά στο κέντρο της άμυνας όσο και για τον παίχτη που θα πλαισιώσει τον Α.Εμέκα στα χαφ. Ο έμπειρος προπονητής θα πρέπει να βρει άμεσα λύσεις  παρά τις αποχωρήσεις αρκετών παιχτών γιατί όπως είδαμε στον αγώνα με τον Τσικλητήρα μετά το 60΄ οι Nerazzuri αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα παρά το ότι ο αντίπαλος έπαιζε με παίχτη λιγότερο. Η αποστολή θα αναχωρήσει τι Σάββατο το μεσημέρι και θα καταλύσει σε ξενοδοχείο στο Πόρτο Χέλι. Η διοίκηση παρά τις οικονομικές δυσκολίες της εποχής προσπαθεί με κάθε τρόπο η ομάδα να λειτουργεί όπως αρμόζει σε ένα σύλλογο με την ιστορία της Χαλκίδας.

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο κ.Καλύβας με βοηθούς τους κ.Ζούλη και Νούλα του συνδέσμου Αχαϊας