Νίκος Μαυρούτσικος: Παλεύουμε άνισα... Οι ομάδες δεν είναι άρματα πολιτικών

Συνέντευξη - συνομιλία με τον Γενικό Γραμματέα του ΑΟ Ωρεών , ο οποίος όμως μιλά χωρίς την ομπρέλα της ομάδας του, αλλά σαν πρόσωπο...

Στο Ταχυδρομικό Πρακτορείο Ωρεών πηγαίναμε και τυχαία συναντήσαμε τον Νίκο Μαυρούστικο ο οποίος μόλις έφευγε από το Σχολείο που βρίσκεται ακριβώς απέναντι.
Τον χαιρετήσαμε και αμέσως διακρίναμε έναν εκνευρισμό, ένα προβληματισμό στο λόγο του. Πήραμε το θάρρος μιας και γνωριζόμαστε αρκετά χρόνια, να ρωτήσουμε τι συμβαίνει.
Το προηγούμενο βράδι, όπως μας είπε ο Γραμματέας της ομάδας του ΑΟ Ωρεών, παρέλαβε ένα έγγραφο από το Νομικό Πρόσωπο του Δήμου Ιστιαίας – Αιδηψού, με το οποίο απαγορεύει σε όλες τις ομάδες την προπόνηση στα γήπεδο με φυσικό χόρτο (ΣΣ: δείτε το έγγραφο μέσα στην ανάρτηση).
Μιλήσαμε για λίγο και τελικά αποφασίσαμε να πιούμε ένα καφέ και να μας πει περισσότερα για το θέμα και μάλιστα να τα μοιραστεί με τους αναγνώστες μας.

Τελικά Νίκο, τι έχει συμβεί; Θα μας πεις λίγα λόγια;

Με βρίσκεις σε απόγνωση γιατί έχοντας πάρει στα χέρια μου το έγγραφο – απόφαση του Νομικού Προσώπου του Δήμου, αντιλαμβάνομαι πως το Διοικητικό Συμβούλιο του ΑΟ Ωρεών πρέπει να συνεδριάσει άμεσα και να πάρει αποφάσεις κρίσιμες για την λειτουργία αλλά για την ύπαρξη τελικά της ομάδας μας.

Που προπονήστε αυτό το διάστημα;

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει αξιοπρεπής χώρος για να προπονηθεί η ομάδα. Πραγματικά σκέπτομαι πώς θα αντικρύσω και τί θα πω στα παιδιά που σε δύο ώρες από τώρα που μιλάμε, θα πρέπει να κάνουν προπόνηση. Πού θα πάμε για να δουλέψουν για τον επόμενο αγώνα μαζί με τον προπονητής τους;
Το πιο εύκολο είναι να τους πεις να πάνε στο ξερό γήπεδο, αλλά 4,5 μήνες τώρα τους λέμε να κάνουν υπομονή. Τώρα ντρέπομαι να τους κοιτάξω στα μάτια.
Πιστεύω ότι αυτή η απόφαση του Νομικού Προσώπου πάρθηκε από πρόσωπα που είναι γνώστες του ποδοσφαίρου. Όμως πάρθηκε νομίζω με ελαφριά την καρδιά, χωρίς να δίνουν λύσεις, παρά ουσιαστικά λέγοντας «κόφτε το λαιμό σας».

Συνεχίστε να διαβάζεται τη συνέχεια της συνέντευξης - συνομιλίας κάνοντας κλικ στη φωτογραφία της ομάδας του ΑΟ Ωρεών που ακολουθεί

4

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (11η) 16/12/2018 (3:00 μ.μ.)

Mε πρόωρο τελικό και τον ΠΑΟΚ απέναντι στην Κύμη οι ημιτελικοί κυπελου

Με την τύχη να χαμογελαει στην Κύμη έγινε η κλήρωση του κυπέλλου. Η ομάδα της Εύβοιας θα υποδεχθεί στο "Τάσος Καμπούρης" τον ΠΑΟΚ σε μόνο παιχνίδι με φόντο τον μεγάλο τελικό. Στο άλλο ματς  ΠΑΟ και Ολυμπιακος θα παίξουν στο ΟΑΚΑ.  Οι ημιτελικοί θα γίνουν στις 13 φεβρουαρίου και ο μεγάλος τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 17 του ίδιου μήνα στα δύο "Αοράκια "στο Ρέθυμνο.

Ταξιάρχης - Αρτεμησιακός 1 - 1

Για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας της Εύβοιας, ο Ταξιάρχης αν και ήταν πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό του αγώνα τον Αρτεμησιακό.

Η ομάδα των φιλοξενούμενων κατάφερε να ανοίξει  το σκορ στο 53΄ με τον Αγγελόπουλο (0-1), αλλά ελάχιστα πριν το τελικό σφύριγμα του αγώνα, στο 93΄ συγκεκριμένα,  ο Ταξιάρχης κατάφερε να μοιράσει τους βαθμούς, αφού ο  Τσαμούρογλου με σουτ μέσα από την περιοχή βρήκε τα δίχτυα του Παναγιωτόπουλου και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 1-1.

Δείτε το φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί

Ολυμπιακός Λίμνης - Ακαδημία Αρτάκης 3-0

Για την 8η αγωνιστική της Γ΄ Κατηγορίας της Εύβοιας, ο Ολυμπιακός Λίμνης επικράτησε της Ακαδημίας Αρτάκης με 3-0, στο γήπεδο Λίμνης.

Οι γηπεδούχοι είχαν σαφές προβάδισμα και από νωρίς πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μαναρίτσα στο 7π λεπτό, 1-0.

Πριν καν ολοκληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 20ο λεπτό, ο Αγέτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, 2-0.

Ο ίδιος παίκτης στην επανάληψη κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 3 – 0.

Ολυμπιακός Λίμνης:
Ανδρέου, Καψάλας, Χατζηλέρης (64΄ Ευσταθίου), Στέφος, Ευσταθίου, Αγέτι (71΄ Τεργαδλής), Λιάσκος (45΄ Ντάνης), Μαναρίτσας, Αγγελόπουλος, Στεφανίδης (64΄ Ξυδιάς), Παναγιώτου

Ακαδημία Αρτάκης:
Τσάλας, Μπίτζος Σ, Μπίτζος Ι, Κατόλης, Μεθενίτης (61;  Χατζηβασιλείου) , Ματιας (73΄ Τρίκας), Καρατζάς, Μεϊμέτης, Μαμτζαδεριάς (45΄ Μπενίζης), Σαρρής, Κρητικός (61΄ Βαρουτέλης)

Άτυχος ο Απόλλων Ερέτριας στην Κόρινθο

Ο Απόλλων Ερέτριας παρά την εξαιρετική του εμφάνιση ηττήθηκε στο 87' από την Κόρινθο, σε ένα αγώνα που είχε τις ευκαιρίες να πάρει την νίκη.
Στο 7' οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό, αλλά άστοχο σουτ με τον Μαναριώτη, ενώ στο 27ο λεπτό, έγινε το 1-0. Το γκολ σημείωσε ο  Γάλας, με δυνατό σουτ έξω απ’ την μεγάλη περιοχή και πλάγια και αφού η μπάλα, πριν καταλήξει στα δίχτυα, βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ναβροζίδη.

Στο 40'  οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Κέρδισαν  πέναλτι σε ανατροπή του Αμαραντίδη απ’ τον γκολκίπερ Λουτριώτη το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος ισοφαρίζοτας 1-1
Με τη λήξη του α μέρους, ο Απόλλωνας, είχε τριπλή ευκαιρία με τους Αμαραντίδη, Μώρο και Καλοχορίδη.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο, ενώ σ’ αυτό εισήλθαν και στοιχεία όπως το πάθος, η δύναμη, τα κοντραρίσματα, τα δυνατά μαρκαρίσματα και τα φάουλ.
Στο 60', ο Γάλας είχε κεφαλιά άουτ για τον ΠΑΣ, ενώ στο 61ο λεπτό, ο Ναβροζίδης της Ερέτριας, απέκρουσε δυνατό σουτ του Μαναριώτη.
Στο 65ο λεπτό η Ερέτρια είχε καλή φάση με σουτ του Βαλκάνου (απέκρουσε ο Λουτριώτης), ενώ στο 79ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι, είχαν και άλλη καλή στιγμή με τον Τρέγκάϊ.
Το γκολ που έκρινε τον νικητή σημειώθηκε στο 87'
Επέλαση από πλάγια του Καραγιάννη, άψογη σέντρα και εύστοχη-δύσκολη- κεφαλιά του Βασίλη Μαναριώτη (2-1) και γενική αποθέωση.
Με τη λήξη σχεδόν του αγώνα, ο Γάλας της Κορίνθου, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, διότι, όταν έβγαινε ως αλλαγή απ’ το παιχνίδι, έβγαλε εντός αγωνιστικού χώρου, τις επικαλαμίδες του.

ΠΑΣ Κόρινθος:
Λουτριώτης, Παπανικολάου, Καραγιάννης, Λαμπρόπουλος, Βελέτζας, Παικόπουλος (74ο Ροσιάν), Δόσης (59' Ιορδανίδης), Σιδέρης, Μαναριώτης, Τορεζάνι, Γάλας

Απόλλων Ερέτριας:
Ναβροζίδης, Μεγκανάι, Κορακιανίτης (78' Τσίγκας), Σμπιλήρης, Μπαλόζι, Καλοχορίδης, Σεόλ, Ντουλαβέρης, Βαλκάνος (80' Κοκαλας), Μώρος, Αμαραντίδης (67' Τρεγκάϊ)

Οδυνηρή ήττα για την Κύμη με 57-66 από τον Χολαργό

Ήττα που ισοδυναμεί με μια μικρή καταστροφή υπέστη η Κύμη με 57-66 από τον Χολαργό μέσα στο κλειστό ΄΄Τάσος Καμπούρης''.Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη με σκληρή άμυνα πήραν το πρώτο τους ''ρόζ φύλλο ''αγώνα για φέτος και δείχνοντας πως μόνο τυχαίες δεν ήταν οι μέχρι τώρα εμφανίσεις τους αν και νεοφώτιστοι.Λόβ και Τάλτον πήραν από το χέρι τους παίκτες των ''βορείων
προαστίων '' με 30 πόντους και 6 ασίστ συνολικά ενώ από την Κύμη πήγε στράφι το ''ντάμπλ-
ντάμπλ'' του Χόρτον με με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.Η Κύμη πέραν του 14-10 στο 8' από κει και πέρα με ένα μπλακ άουτ δέχτηκε ένα σερί 7-0 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 14-17 για τους φιλοξενούμενους.Το σερί για τους νικητές έγινε ακόμη μεγαλύτερο στην δεύτερη περίοδο(18-5),ο
Σάνγκς μείωσε δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ,όμως ένα νέο σερί για τον Χολαργό (5-0)
έφερε διψήφια διαφορά στο ημίχρονο(24-34).Στο 24' το σκορ είχε πάει στο 28-43 κυρίως δια χειρός
Τάλτον όμως η Κύμη με ένα εκπληκτικό σερί 16-3 πλησίασαν στο τέλος της τρίτης περιόδου
σε 44-46.Έξι λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στον πόντο 50-51 όμως στα τελευταία λεπτά οι
φιλοξενούμενοι με περισσότερο καθαρό μυαλό αύξησαν την διαφορά την οποία διατήρησαν ως το
τέλος του αγώνα.Τα δεκάλεπτα:14-17,24-34,46-51 και 57-66.

Κύμη:Χόρτον 17(10 ρημπάουντ),Χόλμς,Σάνγκς 13(3),Λιούις 4,Τουντζιαράκης 2,Καμπόρ 9(1),
Ουάσινγκτον 9(1),Τσιάρας,Πουλιανίτης3(1),Στυλιανού,Μητσιμπόνας.

Χολαργός:Αγμπελέσε 5,Οκερεαφόρ 1,Καλαιτζάκης,Γιάνκοβιτς 4,Φιτζπάτρικ 12(2),Τάλτον 14(2)
Σπυριδονίδης,Καμπερίδης 2,Κώττας 4,Λόβ 16(1),Χόκινς8(2),Σκουλίδας.

Άλωσε και τη φωλιά των Λύκων ο Α.Ο.Ν.Α.

Την ένατη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Α.Ο.Ν.Α. μέσα στη δύσκολη έδρα της Μακρυκάπας επικρατώντας με 0-2 της τοπικής ομάδας.
Με το συγκρότημα του Β.Ζέρβα να πιάνει αρκετά καλή απόδοση στο πρώτο μέρος πετυχαίνοντας δύο γκολ πήρε το τρίποντο σε μία δύσκολη έδρα
Ο Α.Ο.Ν.Α. άνοιξε το σκορ σχετικά νωρίς όταν στο 14΄ ο Θωμάς με εκτέλεση φάουλ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τζουβάρα.
Οι γηπεδούχοι του Ν.Κιαπέκου παρά το γκολ που δέχτηκαν αντέδρασαν και έξι λεπτά αργότερα κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Βουρδάνου από τον Μπαλαμπάνη.
Ο Σίδερης που ανέλαβε την εκτέλεση σημάδεψε το κάθετο δοκάρι χάνοντας ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.
Αυτό λειτούργησε θετικά για τον Α.Ο.Ν.Α. που βρέθηκε κοντά στο δεύτερο γκολ με τον Τζουβάρα να λέει όχι σε δύο περιπτώσεις στις προσπάθειες των Κούκα και Γεωργίου.
Στο 35΄ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να κερδίσουν πέναλτι όταν έπειτα από σέντρα του Κολιόπουλου η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού με τον Μπαλαμπάνη να σημαδεύει σωστά δίνοντας αέρα δύο γκολ στην ομάδα του.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ.
Η Μακρυκάπα στο 65΄ βρέθηκε κοντά στο γκολ που θα την έβαζε πάλι στο παιχνίδι με τον Αγριόδημο να σταματάει την προσπάθεια του Βουρδάνου.
Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε με τον Α.Ο.Ν.Α. να φεύγει νικητής από την φωλιά των Λύκων.
Στα αξιοσημείωτα οι κατάμεστες εξέδρες του γηπέδου με τον κόσμο να δίνει βροντερό παρόν στο γήπεδο.

ΑΟ Μακρυκάπας:
Τζουβάρας, Λέκκας, Σεχάι, Τσουμάνης, Αθ. Γκίκας (76' Καρκαλής), Κουτσαυλής,Μπασινάς, Νίκ. Γκίκας,  Βουρδάνος, Σίδερης, Κούκουρας.

ΑΟΝ Αρτάκης:
Αγριόδημος, Μπελίτσος, Μπαλαμπάνης, Γεωργίου, Θωμάς (85' Λειβαδίτης), Πουρνής, Ζαχαρόπουλος (22' Μαστροκώστας), Τουρκοχωρίτης, Καραντάκης, Κούκα (88' Νάτσης), Κολιόπουλος (76' Νικολάου).

Ελλήσποντος'' τριων αστέρων''(3-0) απέναντι στην Σκεπαστή

Οι τρεις μάγοι ήρθαν χθες στο γήπεδο του Ελλήσποντου και έφεραν τα δώρα (τρία γκολ) εναντίον
της Σκεπαστής επικρατώντας με το ευρύ 3-0. Στο 15 'την ''σμύρνα'' είχε στο δισάκι του ο Ντουλελάρι που με ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-0.
Στο 40' λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο ο Χιούσκα μετά από πάσα του Λάζρι έφερε το ''λιβάνι'' κάνοντας ς με πλασέ το 2-0 για να κλείσει το ΄΄χρυσό'' 3-0 ο Ρουμπής με σουτ μετά από περιπετειώδη φάση στο 83' με πρώτο πλασέ του Λάζρι απόκρουση του Σωτηρόπουλου ,δεύτερο σουτ του Ντουλελάρι στο δοκάρι .
Δίκαιη η νίκη των γηπεδούχων απέναντι σε μια ομάδα που δεν κλείστηκε και συνέβαλλε στο να γίνει ένα θεαματικό και με ωραίο ρυθμό παιχνίδι. Η μόνη παραφωνία η μέτρια διαιτησία του Βελέντζα που εξόργισε ουκ ολίγες φορές και τους νικητές αλλά και τους ηττημένους.
Οι δυο του πλέον ισοβαθμούν στους 14 πόντους βλέποντας το μέλλον με καλύτερο μάτι μακριά από κινδύνους υποβιβασμού.
Ελλήσποντος:
Σπάχο,Ρογαλίδης,Κουτσαυλής,Μπούρικας(64'Κουσερής),Αυλωνίτης,Χιούσκα,Ρου-
μπής,Ντουλελάρι (90'Τσάλας),Αντωνόπουλος(86'Φτούλης),Λάζρι,Μπατζέλης(89'Κολιόπουλος).
Σκεπαστή:
Σωτηρόπουλος,Θαλασσινός Ι του Αθ,Ανδρέου Σ,Κωνσταντός,Γερογιάννης Π,Ανδρέου
Αν(64'Αλεξίου),Γεωργίου(89'Θαλασσινός Π),Θαλασσινός Ι του Β,Καρατζούδης,Θαλασσινός Αθ,
Γερογιάννης Αθ.

Α.Ο.Χαλκίς-Χαραυγιακός: Όπου φτωχός και η μοίρα του

Την ήττα με 0-2 γνώρισε ο Α.Ο.Χ. από τον Χαραυγιακό παρουσία μόλις 100 θεατών αναμεσά τους και τριάντα των φιλοξενουμένων.
Με τους παίχτες να παραμένουν απλήρωτοι εδώ και τρεις μήνες και απροπόνητοι όλη την προηγούμενη εβδομάδα ήττα ήρθε ως φυσικό επακόλουθο.
Η Χαλκίδα απείλησε πρώτη στο 7΄ όταν ο Ντάμπος σέντραρε παράλληλα με την εστία με τον Χαραλαμπίδη να πλασάρει ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια.
Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Σταυριανού στο 15΄ άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Κονδή έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κασσιανού.
Τρία λεπτά αργότερα ο Σταυριανός  σταμάτησε το πλασέ του Γιαννόπουλου ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι στον πορτιέρο της Χαλκίδας.
Οι παίχτες του Δ.Λύκου παρά την ψυχρολουσία που δέχτηκαν προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 36΄ την κεφαλιά του Γιαλαμίδη έδιξε σε κόρνερ ο Βακερλής.
Ο Α.Ο.Χ. συνέχισε να πιέζει με την κεφαλιά του Σχίζα στο 38΄ να μη βρίσκει στόχο.
Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε με τους φιλοξενούμενους να φυλάνε τα νώτα τους και τη Χαλκίδα να δυσκολεύεται να δημιουργήσει φάσεις.
Σε αυτό βέβαια έπαιξε ρόλο και η απουσία του Ντελέκου που ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής.
Στο 70΄ ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε όταν ο Γιαννόπουλος με κεφαλιά έπειτα από γέμισμα του Κασσιανού έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στον Χαραυγιακό.
Τελευταία καλή φάση για την Χαλκίδα ήταν στο 77΄ όταν το δυνατό σουτ του Νυφαδόπουλου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βακερλής.
Μελανό σημείο του παιχνιδιού ο τραυματισμός του Μιχελή ο οποίος έφυγε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο.

Α.Ο.Χαλκίς:
Σταυριανός Δούλος Σχίζας Χολέβας Μπουζούρας Βέργος (30΄Σταματούκος) Ντάμπος Παπαδάκης (55΄Πλούμης) Πατερίτσας Γιαλαμίδης Χαραλαμπίδης (75΄Νυφαδόπουλος)
Χαραυγιακός:
Βακερλής Μαραγκουδάκης Ράμμος Μιχελής (34΄Παπαγγελής)Κονδί Γιαννής Κασσιανός Βιέννας(68΄ Γουργιώτης) Φερεντίνος Παρασκευόπουλος(87΄Βάχλας) Γιαννόπουλος

Νίκη κορυφής η Αναγέννηση Μαντουδίου μέσα στο Προκόπι

Στην κορυφή του Β' ομίλου φιγουράρει από σήμερα η Αναγέννηση Μαντουδίου που πήρε σπουδαίο διπλό στο Δημ Γήπεδο ''Ηλ. Κουτσουφλάκης'' με 2-1 επί της αήττητης μέχρι σήμερα Δόξας.
Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και καλή αμυντική τακτικοί οι παίκτεςτου Θ. Τσικτσίρη  κράτησαν το υπέρ τους σκορ και δέχθηκαν το γκολ με την λήξη του αγώνα.
Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν, ενώ είχαν και δύο δοκάρια το ένα σε κεφαλιά του Κουτσουφλάκη και το άλλο σε σουτ του Μακρή, ενώ είχαν και δύο τέτ-α-τετ. Καλές αλλά λίγες στιγμές είχε και η Αναγέννηση
Το σκορ άνοιξε με δυνατό  σουτ στο 8' ο Τσιβίκας για την Αναγέννηση 0-1 αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους.
Στην συνέχεια η Δόξα πίεσε, είχε τις ευκαιρίες αλλά αυτή που σημείωσε γκολ ήταν η Αναγέννηση λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο 45' με πλασέ του Σακoβ 0-2.
Στην επανάληψη και πάλι οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την καλή αμυντική τακτική των φιλοξενούμενων που κρατούσαν το υπέρ τους σκορ.
Η Δόξα το μόνο που  κατάφερε ήταν  να μειώσει το σκορ  σε 1-2 με πλασέ του Σταμούλου που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.
Δόξα Προκοπίου: Γ Κουτσουφλάκης
Αλατζάς, Γ.-Δ. Μορφούλης, Κεχαγιάς (75′ Δανέλης), Τσιπτσής, Κανελλόπουλος (73′ Καλλαής), Μακρής, Αγγελόπουλος, Μαλλιάρης, Κουτσουφλάκης, Σταμούλος, Θαν. Μορφούλης.
Αναγέννηση Μαντουδίου: Θαν Τσικτσίρης
 Γ. Μπίλας, Τσιβίκας (70′Πριόνας Βαγγ), Πουλιπούλης, Τσικτσίρης, Τάρλας, Λιάκος, Μπαλατσός, Παπαδημητρίου, Βούλγαρης, Στεφανίδης (62′ Πριόνας Θαν), Σάκοβ.

Ενα γκολ ήταν αρκετό για το διπλό Αγ.Λουκάς - Δύστος 0-1

Σε ένα μέτριο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο του Αγίου Λουκά ο Δύστος με ένα γκολ στο 40' κατάφερε να φύγει νικητής και να παραμείνει ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.
Οι νικητές στηρίχθηκαν στην εμπειρία, απειλούσαν κυρίως από στημένες φάσεις και κράτησαν με σχετική άνεση το υπέρ τους σκορ έχοντας συμπαγή αμυντική λειτουργία.
Οι γηπεδούχοι που είχαν απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών (Καρατζάς, Ξύγγης, Μεταξάς Τ, Δρίτσουλας) και έπαιξαν με αρκετά νέα παιδιά έδειξαν αδυναμία στην δημιουργία φάσεων και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τον αντίπαλο.
Στο 19' σουτ του Ηλία λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Παναγιάρη.
Στο 21' σέντρα φάουλ του Μεταξά Δ και κεφαλιά του Κιούση Ν λίγο άουτ από την εστία του Αντώνενα.
Στο 26' σέντρα φάουλ του Μαστροκώστα γυριστή κεφαλιά του Πηλιχού κοντράρει και βγαίνει κόρνερ.
Στο 40' έγινε το 0-1 όταν ο Κιούσης Β έκανε γυριστό σουτ μέσα στην περιοχή η μπάλα κόντραρε και στον Γκαρούτσο και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Παναγιάρη.
Στο 43' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ηλια η μπάλα λίγο έξω από το δεξί Γ του Παναγιάρη.
Στο 83' κεφαλιά του Πιλάτη Γ για τον Δύστο ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Παναγιάρη.

Διαιτησία: Σιμιτζής, Ποδαράς - Ντόβολης

Αγ.Λουκάς (Μπόκαρης Γ):
Παναγιάρης, Τσάλας(82' Αλμπιόν). Τριτσώνης, Πιλάτης, Γκαρούτσος(49' Δεμερούτης), Μπιμπίκας, Σταμέλος(67' Σταμέλος), Κιούσης, Καλαμιώτης(79' Καρκαλέτσης), Μεταξάς Δ, Γιαννούλης.

Δύστος (Σπίθας - Ηλίας):
Αντώνενας, Πέππας, Τριανταφύλλου(90+4' Σαπουνάκης), Πιλάτης Απ, Μαστροκώστας, Πιλάτης Γ, Μπόκαρης(84' Τσάλας), Ηλίας, Πηλιχός Αρ, Κιούσης, Πηλιχός Γ.

Νίκη τίτλου με ανατροπή ο Αμαρυνθιακός στην Σκύρο

Με γκολ ξεκίνησε ο αγώνας στο Νησί μας και το πέτυχε ο ΑΟ Σκύρου στο 2', όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χιώτη, η μπάλα έφθασε στον Στεφάνου που έστρωσε στο Τσελεπή κι αυτός με πλασέ άνοιξε το σκορ 1-0.
Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μια καλή στιγμή για να αυξήσουν το σκορ, ενώ στο 14' ο Αμαρυνθιακός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.
Το κατάφερε όμως στο 41' όταν μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού, καταλογίστηκε πέναλτι που εκτέλεσε ο Κοντραζίου Αλμ. με το οποίο ισοφάρισε σε 1-1. Για την φάση του πέναλτι διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι.
Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και  λήξη του ημιχρόνου βρήκε ισόπαλες τις ομάδες 1-1.

Στην επανάληψη ο Αμαρυνθιακός μπήκε πιο δυνατά και στο 53' πήρε κεφάλι στο σκορ 1-2 με γκολ που σημείωσε από πλάγια ο Μυρτέζα με εξαιρετικό πλασέ.
Στην συνέχεια ο αγώνας έγινε αμφίρροπος αλλά με λίγες καλές στιγμές μέχρι το 70' με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα στο σκορ.
Με τους φιλοξενούμενους να προσέχουν τα νώτα τους και να διαχειρίζονται το υπέρ τους σκορ και να μην επιτρέπουν απειλές για την εστία τους συνεχίστηκε ο αγώνας δέκα λεπτά πριν την λήξη 81'.
Στο 91' ο Αμαρυνθιακός κλείδωσε την νίκη σημειώνοντας το 1-3  με γκολ που πέτυχε ο Στουραίτης που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΜΑΚΑΡΟΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 66-72

Επιστροφή στις νίκες για τον Τελεθριακό που επιμένει στην «δήλωση» ότι θα είναι μέσα στην τετράδα της κορυφής στην Α΄ ΕΚΣΑΣΕ, με το τέλος της 8ης αγωνιστικής.
Συγκεκριμένα μέσα στην Άμφισα η ομάδα της Ιστιαίας κέρδισε τον Μάκαρο με τελικό αποτέλεσμα 66-72, σε ένα παιχνίδι που σχεδόν σε όλη του τη διάρκεια είχε την  πρωτοβουλία.
Ξεκίνησε δηλαδή καλύτερα και αν και ο Μάκαρος ήταν κοντά στο σκορ, κατάφερε να κρατήσει την διαφορά (εκτός από το τέλος του ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-36 μετά από 5 πετυχημένα τρίποντα του Μάκαρου).
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με υπεροχή της ομάδας του Φώτου και με τελική επικράτηση έξι πόντων.
Για τον Τελεθριακό  υπήρχε η απώλεια του τραυματία Θ. Ρουμελιώτη, αλλά ο Γ. Ρουμελιώτης με αγαστή συνεργασία με τους Κιαπέκο και Παπαθανασίου κράτησαν την ομάδα.
Επόμενη αγωνιστική για την ομάδα της Ιστιαίας στ Σάββατο 15 Δεκεμβρίου στο Κλειστό Ιστιαίας, το οποίο ετοιμάζεται για να υποδεχθεί το Final 4 Γυναικών με ήδη τοποθέτηση παρκέ και με παρεμβάσεις που θα βελτιώσουν τις υποδομές του.

Διαιτητές: Ζάχος-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 36-36, 51-56, 66-72.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Γίδας-Ψιμούλης):
Δρίβας 3 (1), Μαμαρέλης Α. 7 (1), Οικονόμου 6, Κυριακίδης 16 (3), Φουσέκης, Φωτητζόγλου 6, Ξηρός 4, Παπαδήμας 7 (1), Νασάκης 17 (1).

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου):
Μέτα 4, Μπόλματης 2, Παπαθανασίου 19 (3), Ρουμελιώτης Γ. 20 (1), Τσιτούμης, Κιαπέκος 19 (1), Χοτζαλάρι 8.

Ο Γιαννουκάκος δήμ(ι)ος του Παντριαδικού

Στις νίκες επανήλθε Αστέρας Βατώντα επικρατώντας με 1-0 του Παντριαδικού.
Σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετά νεύρα άλλα και δυνατά μαρκαρίσματα με αποτέλεσμα τις πολλές κίτρινες κάρτες οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη.
Ο Παντριαδικός από την πλευρά του αγνοεί τη νίκη εδώ και πέντε αγωνιστικές με αποτέλεσμα να παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία.
Σε ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 28΄ με τον Γιαννουκάκο να εκμεταλλεύεται την κεφαλιά πάσα του Ντούκα πλασάροντας για το 1-0.
ο Παντριαδικός προσπάθησε να αντιδράσει απειλώντας κυρίως με τα στημένα.
Στο δεύτερο μέρος η μορφή του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους του Γ.Λεζγή να προσπαθούν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα.
Μετά το 70΄ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πιεσή τους με τον Σταθαρά να δηλώνει παρόν όποτε χρειάστηκε.
Ο Αστέρας θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη στο 82΄ με τον Γιαννουκάκο να πλασάρει δίπλα από τα δοκάρια από πλεονεκτική θέση.

Αστέρας Βατώντα: Σταθαράς, Κοτρώτσιος, Νεσίμι, Τσώκος, Ντούκα, Χασανλάρι, Χρόνης (90′ Μπασινάς), Γούναρης (90′ Γούσιας), Τζαφέρος (46′ Βλάχος), Γιαννουκάκος (80′ Κατόλης), Κικίδης.

Παντριαδικός: Οικονομίδης, Καραμπέτσος (55′ Πασάι), Ταψής, Γκρινιάρης, Τζάβρας, Νόνας (75′ Πατερίτσας), Τσιμιχόδημος, Κατσίμπρας, Παπακωνσταντίνου (46′ Γ. Χασάνδρας), Μουτουσίδης, Δ. Χασάνδρας