Θεια δίκη και λύτρωση στο 92!! ΑΟ Χαλκίς - Μαχητής Τερψιθέας 1-0. VIDEO το γκολ της Χαλκίδας

Ουτε ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος δε περίμενε οτι το σημερινο παιχνιδι στο δημοτικό στάδιο Χαλκίδας θα είχε νικητή με το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή. Και όμως η Χαλκίδα έφυγε με το τρίποντο του νικητή απο τον αγωνιστικό χώρο. Ενα τρίποντο απο χρυσάφι στη δυσκολη αλλα συναμα εφικτη προσπαθεια που έχει η ομάδα του κ.Τοκπασιδη για την παραμονή στη Γ' εθνική. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και απείλησαν μόλις στο 6ο λεπτο αλλά το σουτ του Τσαλμα πέρασε λίγο άουτ. Στη συνέχεια η Χαλκίδα πίεσε τον Μαχητή, έφτανε μέχρι τη περιοχή του Μπρελια αλλά η τελικη πάσα προς τους επιθετικούς δεν ηταν η κατάλληλη και οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων απομάκρυναν εύκολα τους κινδύνους διατηρώντας ευκολα το μηδέν. Μάλιστα απείλησαν δυο φορες στο 30 και στο 44 αλλά τα σουτ των Σαββίδη και Φλώρου δεν ανησύχησαν το Ντουμανη. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη λευκή ισοπαλία παρα την υπεροχή και την κατοχή της Χαλκίδας. Με την έναρξη της επανάληψης οι Ευβοιωτες μπήκαν πόλυ δυνατά και θα μπορούσαν να προηγηθούν αλλά η κεφάλια του Γκιοκα μέσα απο τη μικρή περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπρελια. Ηταν το 48ο λεπτο οτάν ο Τσαλμας έκανε τη σέντρα απο αριστερά η μπάλα πήγαινε άουτ ο Πετσης πρόλαβε και γύρισε στη μικρή περιοχή ο Μπρελιας απομάκρυνε ατσαλα με το ποδι η μπάλα πήρε υψος αλλά ο Γκιοκας που μπήκε στη φαση αστόχησε. Τεσσερα λεπτά μετα το σουτ του Ταυταριδη πέρασε λίγο άουτ και στο 56' ο Γκιοκας δε βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε μετα απο τη σέντρα απο δεξια του Πετση στέλνοντας τη μπαλα εξω. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Μαχητής έκανε τη πιο μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.Ο Νικουλης βρήκε εξω απο τη περιοχή τον Πατσιαβουρα αυτός τροφοδότησε με ωραία κάθετη τον προωθημένο Κριτσα αλλά ο τελευταίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ απο τον Ντουμανη. Το παιχνιδι για το επόμενο μισαωρο κύλησε με τους γηπεδούχους να γεμίζουν τη μπαλα στη περιοχή του Μπρελια άλλα χωρίς να απειλουν ιδιαιτέρα τον κιπερ των φιλοξενουμένων,οι οποίοι είχαν κλειστεί στη περιοχή τους με σκόπο να παρούν το βαθμο της ισοπαλίας. Και θα το κατάφερναν αλλά ο Κωνστανταγκας,που είχε μπει στο 61',είχε διαφορετική άποψη. Ηταν το 92ο λεπτο του παιχνιδιού οτάν η Χαλκίδα κέρδισε ενα κόρνερ απο αριστερά.Τη στημένη φαση εκτέλεσε ο Τσαλμας, ο Ναουμιδης δεν έπιασε τη κεφαλια στο πρωτο δοκαρι αλλά η κινηση του αιφνιδίασε τους αμυνόμενους και η μπαλα έφτασε στο Κωνστανταγκα,ο όποιος αφού κοντρολαρε, έκανε το πλάσε γράφοντας έτσι το 1-0. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταιο σφύριγμα του κ.Διαμαντόπουλου. Οι γηπεδούχοι πανηγυρισαν δεοντως μαζι με τους φιλαθλους τους μια πολύ μεγάλη νικη,η όποια ήρθε ακριβως την πιο κατάλληλη στιγμη με την έναρξη του δευτέρου γύρου του πρωταθληματος.