Πιο έτοιμη η ΑΕ Ιστιαίας κέρδισε την Δόξα 3-0 στο Προκόπι.

Πολύ καλή και πιο έτοιμη σαν ομάδα,παρουσιάστηκε στο σημερινό φιλικό η ομάδα της Ιστιαίας απέναντι στην Δόξα Προκοπίου στο γήπεδο "Ηλίας Κουτσουφλάκης".Η ομάδα του Λάμπρου Σπίτζου κρατώντας τον περσινό "κορμό", και με δυο καλές προσθήκες,(Χρήστο Ανέστη,Τόουρφε ο οποίος πέρυσι δεν συμμετείχε εξαιτίας του νόμου περί αλλοδαπών), έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο και έδειξε πως και φέτος θα πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα της Α κατηγορίας της Εύβοιας.
Από την άλλη  οι γηπεδούχοι ( νεοφώτιστοι στην Α Κατηγορία) έδειξαν αρκετές αδυναμίες κυρίως στα ανασταλτικά καθήκοντα και σίγουρα ο Διαμαντής Κουτσουφλάκης έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα για την συνέχεια.
Στον αγώνα τώρα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον συνήθεις ύποπτο για την ομάδα της Ιστιαίας,Βασίλη Ανέστη με ωραίο σουτ στο 10ο λεπτό.Οι μαυραετοί έχασαν  την ευκαιρία να ισοφαρίσουν έχοντας δυο καλές στιγμές, στο 25ο λεπτό γυριστό σουτ του Γεωργίου, ανάγκασε τον Καρατσόλια σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ, και λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Γιάννης Κουτσουφλάκης αστόχησε από τα έντεκα μέτρα σε εκτέλεση πέναλτι, ( απόκρουσε και πάλι ο πολύ καλός τερματοφύλακας της Ιστιαίας.
Στην επανάληψη πάλι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πέτυχαν γκολ αυτήν την φόρα με τον Χρήστο Ανέστη στο 55ο λεπτό.
Στην συνέχεια και οι δυο προπονητές έδωσαν την ευκαιρία σε όλους του παίχτες  να αγωνιστούν και να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα.
Το σκορ έκλεισε για την ομάδα της ένωσης ο Γαβριήλ με ωραία ατομική προσπάθεια έκανε το τελικό 0-3.