Συγκλονιστικό το φινάλε στον Α' όμιλο των προημιτελικών στο Αυλωνάρι.Alpha Group & All Stars σους τέσσερις

Ολοκληρώθηκε η  3η αγωνιστική του πρώτου ομίλου των προημιτελικών του τουρνουά Μπάσκετ Αυλωνάρι 2014 με το Alpha Group να φέρνει τα πάνω κάτω και με την σημερινή νίκη του επί του Αυλωναρίου τερμάτισε στην πρώτη θέση και πήρε το ένα εισιτήριο των ημιτελικών ααφήνοντας το Αυλωνάρι εκτός συνέχειας. Την δεύτερη θέση στον όμιλο εξασφάλισε από νωρίς το απόγευμα η All Stars που νίκησαν το Αιγαίο το οποίο αποχαιρέτησε κι' αυτό την συνέχεια. Τριπλή ισοβαθμία στον Α' όμιλο αλλά λόγο διαφοράς πόντων στα μεταξύ τους παιχνίδια Alpha Group & All Stars πήραν τα δυο εισιτήρια για την τετράδα.

Αιγαίο     -     All Stars   57 - 67
Στον πρώτο αγώνα του προγράμματος η All Stars πήρε εύκολη νίκη από το Αιγαίο με 67-57 σε έναν αγώνα που είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον μόνο για την All Stars.

Αυλωνάρι   -     Alpha Group        66 - 84
Στον δεύτερο αγώνα του προγράμματος η Alpha Group έφερε τα πάνω κάτω αφού όχι μόνο κατάφερε να νικήσει αλλά να καλύψει και την διαφορά πόντων που το έφερε στην κορυφή του ομίλου.  Ηθελε νίκη με 6 πόντους διαφορά και κατάφερε να την πετύχει με  18 πόντους διαφορά.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το Αυλωνάρι προηγήθηκε στο σκορ με 22-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η  Alpha Group περιόρισε τα λάθη που έκανε στο πρώτο και προηγήθηκε με 12-18 για να κλείσει το ημίχρονο με 34-36 προηγούμενο στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Alpha Group εκμεταλλευόμενη την απουσία του πανύψηλου Ρήπη και το φόρτωμα του Γλυκού με φάουλ ( 4 )διεύρυνε ακόμη περισσότερο την διαφορά, είχε τον έλεγχο του αγών  και με 17-20 στο τρίτο δεκάλεπτο προηγείτο με 56- 51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Alpha Group απέδωσε εξαιρετικό Μπάσκετ και πήρε με 15-28 την διαφορά που της έδωσε την πρόκριση με τελικό σκορ 84-66 από το Αυλωνάρι που αγωνίστηκε σήμερα με απουσίες.
Δεκάλεπτα: 1ο  22-18/ 2ο  12-18 /  3ο 17-20/  4ο  15-28