Μοιράστηκαν οι βαθμοί στο τοπικό ντέρμπι Ταξιάρχη - ΑΕΚ Νέου Πύργου

Με ισόπαλο 1-1 αποτέλεσμα έληξε ο αγώνας ανάμεσα σε Tαξιάρχη και ΑΕΚ Nέου Πύργου, σε ένα γήπεδο χωράφι και πολύ επικίνδυνο για τραυματισμούς ποδοσφαιριστών.
Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη, είχε την κατοχή της μπάλας και προηγήθηκε με εξαιρετικό σουτ από τα πλάγια του Μαρίνοφ!
φωτο αρχειου

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι πιεστικοί, χωρίς όμως να καταφέρουν "τελειώσουν" το παιχνίδι και έτσι, στο 45΄, από μια στημένη μπάλα του Ταξιάρχη ο Μαριέτης δε κατάφερε να διώξει σωστά και σημείωσε αυτογκόλ.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε ξανά την κατοχή, χωρίς όμως να τη μετουσιώσει σε ευκαιρίες!

Το πάθος των παιχτών του Ταξιάρχη έκανε τη διαφορά και με αυτό έφτιαξε δυο πολύ μεγάλες ευκαιρίες που εξουδετέρωσε ο Μπαρμπουνης, με πολύ χαρακτηριστική την σωτήρια επέμβαση  που βρέθηκε τετ – α – τετ με τον Δέσπου και το σουτ που έστειλε στην απέναντι γωνία.
Με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε ο Γιουκάι για την ΑΕΚ!

Να σημειώσουμε τον τραυματισμό και την αποχώρηση του Νίκου Μπαλτατζή, που χτύπησε στο κεφάλι μετά από σύγκρουση και να του ευχηθούμε καλή ανάρρωση!