3ο Καράβου & 2ο Αλιβερίου στον τελικό του σχολικού πρωταθλήματος

Το 3ο Δημοτικό Καράβου και το 2ο Δημοτικό Αλιβερίου είναι τα σχολεία που πέρασαν στον τελικό του σχολικού πρωταθλήματος που διεξάγεται στις εγκαταστάσεις της Ακαδημίας ''ΑΙΟΛΟΣ''
Στους δυο εντυπωσιακούς ημιτελικούς το 3ο Καράβου σε ένα αγώνα ποιοτικό που εξελίχθηκε σε ντέρμπι πήρε την νίκη με 2-1 από το Δημ. Σχολείο Κονιστρών,ενώ στον άλλο ημιτελικό το 2ο Αλιβερίου πήρε την νίκη πρόκριση επί του Δημ Αγ.Αποστόλων με 4-1.
3ο Καράβου - Δημ.Κονιστρών 2-1

Ντέρμπι ήταν ο πρώτος ημιτελικός με τον Κάραβο να έχει τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και να καταφέρνει στο 6'  με μακρινό σουτ του Δεμερούτη να ανοίγει το σκορ 1-0 και να χάνει ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη το Δημ Κονιστρών μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει με σκόρερ τον Πόγκα στο 23' κάνοντας το 1-1.
Στο 27' ο Φωτιάς έδωσε την νίκη στο Δημ Καράβου 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
2ο Δημ.Αλβερίου -Δημ Αγ.Αποστόλων 4-1
Και στον  άλλο ημιτελικό παρά το ευρύ σκορ το σκορ δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του παιχνιδιού με το 2ο Δημοτικό να αιφνιδιάζει τους Αγ.Αποστόλους και να προηγείται στο  πρώτο μέρος με 3-0.
Στο 4' ο Κρόμπας άνοιξε το σκορ για το Αλιβέρι 1-0
Στο 11' ο Ρέτσας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του 2-0
Στο 16' και πάλι ο Ρέτσας σημείωσε το 3-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου ενώ το Δημ Αλιβερίου είχε και δύο δοκάρια.
Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με τους Αγ.Αποστόλους να έχουν τον έλεγχο και να χάνουν την μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 22' κατάφεραν να μειώσουν το σκορ με γκολ που πέτυχε ο Γκόρος 3-1.
Παρά τις πολλές ευκαιρίες που έχασαν δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι καλύτερο,αντίθετα σε μια από τις λιγοστές επιθέσεις του  Αλιβερίου στο Β' μέρος στο 27' και πάλι ο Ρέτσας (χατ-τρικ) σημείωσε το 4-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Την Παρασκευή 17 Ιουνίου ολοκληρώνεται η γιορτή ποδοσφαίρου των Δημ Σχολείων Κύμης Αλιβερίου με τους δύο τελικούς
Στις 18:00 Δημ. Κονιστρών - Δημ.Αγ.Αποστόλων ( μικρός τελικός) με τον νικητή να παίρνει το χάλκινο μετάλλιο.
Στις 19:00 3ο Καράβου - 2ο Αλιβερίου (τελικός) που θα αναδείξει τον φετινό πρωταθλητή του σχολικού πρωταθλήματος.