Κροατία-Ελλάδα 67-73 : Στην ελίτ του Ευρωπαϊκού μπάσκετ η εθνική νέων

Μια εθνική νέων από άλλο πλανήτη στο 3ο δεκάλεπτο γύρισε το παιχνίδι και έφτασε στη νίκη και την άνοδο στην Α΄κατηγορία. Τα παιδιά του Ηλία Παπαθεοδώρου βρέθηκαν πίσω στο ημίχρονο με 15 πόντους, αλλά με σκορ 32-8 στο τρίτο 10λεπτο έφτασαν στον τελικό στόχο

Η εθνική ομάδα με πολλά κενά στο επιθετικό της κομμάτι, εύκολα λάθη και πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ βρέθηκε να κυνηγάει από την αρχή το παιχνίδι. Χρειάστηκε να περάσουν 3 λεπτά από την έναρξη για να πετύχει το πρώτο της καλάθι. 4:40 πριν τη λήξη της 1ης περιόδου το σκορ ήταν 4-4, στο 8΄ 10-6 και η λήξη του 10λεπτου βρήκε του Κροάτες μπροστά με 15-11.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα καθώς αστοχία (5/24 προσπάθειες) και λάθη (6) κράτησαν τους Έλληνες περίπου 5΄λεπτά χωρίς να πετύχουν καλάθι με τους Κροάτες να δημιουργούν διαφορά 14 πόντων (26-12) με τον Μάζαλιν να είναι σε μεγάλη μέρα και να φορτώνει με 20 πόντους το ελληνικό καλάθι στο πρώτο μέρος . Ένα 3ποντο από τον Κόνιαρη και 2 πόντοι από τον Τσαλμπούρη μείωσαν τη διαφορά σε 30-19 αρχικά και με 3ποντο του Χαραλαμπόπουλου σε 35-26, όμως 'ενα 6-0 από τους τυπικά γηπεδούχους στα τελευταία 40'' διαμόρφωσε το σκορ στο ημίχρονο σε 41-26.

Τα παιδιά του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκαν δυνατά στη 3η περίοδο και με σερί 10-0 μείωσαν σε 41-36 (δυο τρίποντα του Τολιόπουλου). Ακολούθησαν άλλα δυο τρίποντα από Κόνιαρη και Σταμάτη με τη διαφορά να πέφτει στους 3  στο 25. Έξι συνεχόμενοι πόντοι του Χαραλαμπόπουλου (3ποντο και γκολ φάουλ) έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα  στη γαλανόλευκη με 48-47, με το 3ο μέρος να τελειώνει με +9  58-49 για την Ελλάδα που έκανε φοβερή 3η περίοδο πετυχαίνοντας 32 πόντους ενώ δέχθηκε μόλις 8.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο κόουτς της εθνικής γνωρίζοντας ότι οι Κροάτες θα πιέσουν έριξε τριά γκαρντ στο παρκέ. Με 4 πόντους από Σταμάτη και Μουράτο το σκορ έγινε 55-65 στο 33:20. Αν και οι αντίπαλοι μας μείσαν στους 5 (60-65) 4 λεπτά πριν τη λήξη, οι παίκτες μας είχαν την ψυχραιμία και την προσωπικότητα να φτάσουν τελικά στη νίκη  παρότι ένα λεπτό πριν τη λήξη το γκολ-φάουλ του Μάζαλιν έριξε τη διαφορά στους 4 (63-67), και 43'' στους 3 πόντους 65-68.

Κροατία (Σέσαρ): Καπούστα2, Φιλίποβιτς 4 , Μάιτσουνιτς 3, Μπάτζιμ 12 , Κάρατσιτς  7, Βουίτσεβιτς6 , Μίκσιτς 3 , Μάζαλιν 30

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 17, Κώττας 5 , Κόνιαρης 8, Τσαλμπούρης 5 , Σκουλίδας, Σταμάτης 12 , Χαραλαμπόπουλος 16 , Δίπλαρος 2 , Μουράτος 6 , Λούντζης 2