Στις λεπτομέρειες έχασε η Κύμη στο Ρέθυμνο

Η Κύμη έφτασε κοντά στο διπλό αλλά δεν τα κατάφερε στις λεπτομέρειες χάνοντας από το Ρέθυμνο (που πέτυχε 16  τρίποντα) με 84-73
Μπορεί να μην έκανε το ιδανικό ξεκίνημα στον αγώνα καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-2 και 20-8 αλλά έδειξε χαρακτήρα, επέστρεψε στον αγώνα, διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη για να ηττηθεί στο τέλος από το Ρέθυμνο με 84-73, μια διαφορά που αν μη τι άλλο την αδικεί.

Η Κύμη προηγήθηκε με 30-32 για να κλείσει το ημίχρονο με 35-34 με τον Τουτζιαράκη και τον Σιγκούνα να κάνουν τη διαφορά.
Με δύο τρίποντα του Καντί η Κύμη ξέφυγε στις αρχές της γ” περιόδου με 35-40 όμως εκεί το Ρέθυμνο με επιθετικό ξέσπασμα και 5 τρίποντα ξέφυγε με 51-43 και 59-53 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Παρ” όλα αυτά η Κύμη επέστρεψε και με πολύ καλό τον Όρτον μείωσε σε 61-58 μην έχοντας όμως ανάλογη συνέχεια.
Το Ρέθυμνο και πάλι από την περιφέρεια πήρε διαφορά την οποία και διατήρησε αυτή τη φορά φτάνοντας στη νίκη με 84-73.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-8, 35-34, 59-53, 84-73.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κόττας 2, Ραζής, Άμπολντ 19 (4) , Φιτζπάτρικ 17 (5), Γιαννόπουλος 18 (4), Χριστοδούλου 1, Σάφτενααρ 5 (1), Τάλτον 18 (2), Καμπερίδης 2, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λέμον 2.
ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Καντέ 11 (2), Τσούπκοβιτς 2, Κοστόφ 2, Πάλμπλαντ 3 (1), Όρτον 16, Τουντζιαράκης 19, Σχίζας 5, Σιγκούνας 6. Κατράνας, Τζόλος, Σταμάτης 7 , Ντίξον 2.
Πηγή: evia basket