Το Αυλωνάρι στον τελικό του τουρνουά Μπάσκετ 73-52 τους Ditroit Histons

Το εισιτήριο για τον τελικό εξασφάλισε το Αυλωνάρι μετά την νίκη του με 73-52 επί των Ditroit Histons στον πρώτο ημιτελικό του τουρνουά μπάσκετ ''Αυλωνάρι 2017'' που οργανώνει ο Πολιτιστικός Σύλλογος Νέων Αυλωναρίου.
Στο κατάμεστο γήπεδο μπάσκετ του Γυμνασίου έγινε ένας δυνατός ημιτελικός και αρκετά σκληρός με την ομάδα του Αυλωναρίου να προηγείται σε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο 18-15.
Το ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να προσφέρουν θέαμα και να κλείνει το ημίχρονο με 37-28.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πήραν μια διαφορά 19 πόντων 55-36, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο συντήρησαν την διαφορά που είχαν και πήραν τον αγώνα με 73-52 και το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής.
Οι Ditroit Histons θα διεκδικήσουν στον μικρό τελικό επίσης της Κυριακής το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης από τον ηττημένο του αυριανού δεύτερου ημιτελικού.