Με το δεξί ο Ηρακλής Χαλκίδας. 3-0 τον συνονόματο της Θεσσαλονίκης

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο Ηρακλής Χαλκίδας νικώντας στο ντέρμπι
των γηραιών τον συνονόματο της Θεσσαλονίκης στο κλειστό ΄΄Τάσος Καμπούρης  με 3-0 σέτ.
Στο πρώτο σετ η ομάδα του Σ.Γκολίτση κατάφερε να κάνει στο τέλος ένα σερί 4-0 και από το 21-22 να κλείσει το πρώτο σετ με 25-22.

Το νερό πλέον είχε μπει στ'αυλάκι και το ωραίο βόλει συνεχίστηκε και στο β'σετ με τον Ηρακλή Χαλκίδας να είναι μπροστά στο σκορ με 8-3,16-6,21-14 για να κλείσει και το δεύτερο σετ με 25-18.
Η παράσταση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο τρίτο σέτ και το μόνο που κατάφεραν οι Θεσσαλονικείς ήταν να πλησιάσουν στο 21-19 όμως πάλι μίλησε η καρδιά των παικτών του Σπ.Γκολίτση κλείνοντας τον αγώνα με το 25-20.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν το νέο απόκτημα ο βραζιλιάνος ακραίος Ντέιβιντ Μόταπου μαζί με τον συμπατριώτη του πασαδόρο Τιάγκο Γκελίνσκι φαίνεται πως θα αποτελέσουν τους καλύτερους αρωγούς του ''παλιου΄΄ Τάπια στο παρκέ.
Οι πόντοι των νικητών προήλθαν από 2 άσους,49 επιθέσεις ,6 μπλόκ και 17 λάθη των αντιπάλων .Τα σέτ συνολικά 25-22,25-18 και 25-20 μέσα σε 80'.
  Δηλώσεις προπονητών:
Γιάννης Ορφανός: Κάναμε ένα καλό ξεκίνημα στο πρώτο σετ, ήμασταν συνέχεια μπροστά στο σκορ. Χάσαμε τη διαφορά που είχαμε στο κρίσιμο σημείο μετά το 20 και χάσαμε το πρώτο σετ. Εκεί λίγο, επειδή χάσαμε τη συγκέντρωσή μας μετά στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, ανέβηκε αντίθετα η ψυχολογία νομίζω της Χαλκίδας, παίζοντας και μέσα στην έδρα της και οπότε ήρθε μοιραία το 3-0.
Σπύρος Γκολίτσης: Το παιχνίδι πήγε πόντο - πόντο καταφέραμε  κάποια στιγμή μετά το 20 να περάσουμε πάνω το πήραμε και βγήκαμε καλύτερα μετά. Ελέγξαμε το παιχνίδι, είχαμε καλό σέρβις ήμασταν πάρα πολύ καλοί στην υποδοχή και γενικότερα λειτουργήσαμε πάρα πολύ καλά σαν ομάδα.
Πραγματικά μας χαροποίησε ιδιαίτερα τον ευχαριστούμε τον κόσμο, που μας στηρίζει θα του χαρίσουμε φέτος πολλές νίκες και τον καλούμε και στα επόμενα παιχνίδια να ναι κοντά μας.

1ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 25-22
2ο σετ: 8-3, 16-6, 21-14, 25-18
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-19, 25-20
*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 2 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετ. προήλθαν από 1 άσσο, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.