Στις λεπτομέρειες ήττα για την Μικτή Νέων από την Θεσσλία

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι η Μικτή ομάδα Νέων της ΕΠΣ Θεσσαλίας επικράτησε της αντίστοιχης ομάδας της ΕΠΣ Εύβοιας με σκορ 3-2, στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου, διατήρησε το απόλυτο νικών και είναι πλέον μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στην ολοκλήρωση του α' γύρου, για τον 7ο όμιλο...

Η αντίστοιχη ομάδα της Ένωσης Εύβοιας, που ως σήμερα είχε επίσης δύο δυο νικηφόρα παιχνίδια, έκανε εξαιρετική εμφάνιση και προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, ωστόσο, οι Νέοι του Αντώνη Μάνδαλου ήταν εκείνη που είπαν την τελευταία λέξη στην αναμέτρηση, κάνοντας την πλήρη ανατροπή.
Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν εξαιρετική, με τη μπάλα συνεχώς πάνω- κάτω και με εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες για τους δύο αντιπάλους, που θα μπορούσαν να έχουν πετύχει περισσότερα γκολ. Ενδεικτικό της υπερπροσπάθειας που έκαναν οι νεαροί ποδοσφαιριστές των Μικτών ομάδων Νέων των δύο Ενώσεων, ήταν ότι μετά τη λήξη του παιχνιδιού αρκετοί από αυτούς κάθισαν κάτω στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να πάρω κάποιες ανάσες...
Σε ότι έχει να κάνει με την εξέλιξη του σκορ το 0-1 έγινε στο 10ο λεπτό από τον Παλαιολόγο κι έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Η ισοφάριση ήρθε για τους Νέους της ΕΠΣΘ στο 52' από τον Κανούτα με ψηλοκρεμαστό σουτ από πλάγια θέση, για να κάνουν την ανατροπή (2-1) οι Νέοι της Μαγνησίας με τον Μεγαγιάννη στο 64' με σουτ από την περιοχή.
Το αμέσως επόμενο λεπτό (65') και πάλι με τον Παλαιολόγο οι Νέοι της Εύβοιας ισοφάρισαν σε 2-2 για να έρθει γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους στο 72', με πλασέ από κοντά του Χατζηιωάννου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και πλάσαρε ψηλά στην αντίπαλη εστία (φωτό). Έκτοτε χάθηκαν κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ μπροστά και στις δύο εστίες, ωστόσο κυρίως λόγω της καλής απόδοσης των τερματοφυλάκων δεν υπήρξε αλλαγή στο σκορ που παρέμεινε στο 3-2, ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΝΕΟΙ): Διαμαντόπουλος, Μπόλης, Λεϊμονής, Δοδοντζίδης (75' Φραγκούλης), Τσίλογλου (60' Χατζηιωάννου), Μεγαγιάννης, Δήμος (70' Χριστογιαννούλας), Κανούτας, Μυλωνάς (40' Μπέκος), Τιμπλαλέξης, Τάρε

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ (ΝΕΟΙ): Μίχος, Χατζηβασιλείου, Κορδοβέσης ((60' Μήτρου), Καπές (71' Ποδαράς), Μητάκης, Σίμος, Ιζάνιος, Γκίκας (80' Φουρλής), Παλαιολόγος, Μάλλιαρης, Τσίγκας.