Μέτρια εμφάνιση και ήττα του Ηρακλή Χαλκίδας στην Θεσσαλονίκη

Δεν τα κατάφερε ο Ηρακλής Χαλκίδας και γνώρισε την ήττα στο κλειστό της Μίκρας από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 3-0, σε ένα αγώνα που τα πολλά λάθη και τα άσχημα σερβίς του Ηρακλή Χαλκίδας έδωσαν την ευκαιρία στους Θεσσαλονικείς να πάρουν τη ρεβάνς της ήττας τους στον πρώτο γύρο.
25-20 το πρώτο σετ με τους παίκτες του Σπ. Γκολίτση να δέχονται σε κρίσιμο σημείο ένα 4-0.
Πιστή αντιγραφή του πρώτου σετ ήταν και το δεύτερο που ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης πήρε με 25-20 και έκανε εύκολα το 2-0.
Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η ψυχολογία ήταν με τους γηπεδούχους που πήραν το σετ με 25-19 και την νίκη με 3-0 σετ πιάνοντας τον Ηρακλή Χαλκίδας στην βαθμολογία.
1ο σετ   8-7 - 16-13 -  25-20
2ο σετ   7-8 - 16-14 -  25-20
3ο σετ   8-4 - 16-11 -  25-19
Ηρακλής Θεσσαλονίκης.Ορφανός:
 Προύσαλης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 8 (8/20 επ., 67% υπ. - 29% άριστες), Εφραιμίδης 15 (13/22 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. - 31% άριστες), Φέργκιουσον 9 (2/5 επ., 7 μπλοκ), Αρμενάκης 13 (11/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φωτιάδης 5 (3/4 επ., 2 άσσοι) / Μπαμπαλιούτας (λ, 100% υπ. - 50% άριστες), Μπουράκης (λ), Ευγενίδης, Ελευθερίου.

Ηρακλής Χαλκίδας. Σπ.Γκολίτσης: Χαραλαμπίδης 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 5 (5/14 επ., 61% υπ. - 43% άριστες), Κολτσιάκης 8 (8/22 επ., 67% υπ. - 25% άριστες), Γκόμεζ 9 (9/17 επ.), Τσολάκος 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Φραγκιαδάκης, Αμαριανάκης.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε μετά τον αγώνα:
Είχαμε την απώλεια του βασικού μας ακραίου, του Μότα, ο οποίος είναι ένας αθλητής που παίρνει πολλές μπάλες και σήμερα μας έλειψε. Ο Γκόζεμ δεν είναι ακόμα έτοιμος, ήρθε στην ομάδα πριν τρεις μέρες και θέλει λίγο χρόνο. Σήμερα δεν είχαμε επιθετικές λύσεις και σε συνδυασμό με το κακό σερβις, δεν ήμασταν ανταγωνιστικοί. Δίκαια επικράτησε ο αντίπαλος. Συνεχίζουμε... Στόχος είναι τα πλέι οφ και να ανέβουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε.