Η Κύμη πέρασε από την Νέα Σμύρνη 93-89 τον Πανιώνιο

Με μεγάλη νίκη άνοιξε τις υποχρεώσεις της η Κύμη στο πρωτάθλημα νικώντας στο κλειστό
της Αρτάκης τον Πανιώνιο με 93-89.Μετά την πρόκριση στο κύπελλο επί του Ρεθύμνου η ομάδα του Γ.Καστρίτη πήρε το ροζ φύλλο σ' ένα εντυπωσιακό παιχνίδι.Και η μοναδική παραφωνία έχει να κάνει με την μη τηλεοπτική μετάδοση του αγώνα ο οποίος ήταν ο μοναδικός από τα παιχνίδια της πρώτης αγωνιστικής που δεν είχαν τηλεοπτική κάλυψη.Ας μας πουν οι κύριοι της ΕΡΤ για ποιο λόγο δεν έδωσαν σε παράλληλη μετάδοση κάτι που κάνουν σε όλα τα ματς το μάτς στην Νέα Σμύρνη με εκείνο του Λαυρίου.Τέλος πάντων πέρα από τις γκρίνιες οι παίκτες της Κύμης άλωσαν το κλειστό της Αρτάκης παίρνοντας κυρίως την ψυχολογική ένεση εν όψη της δύσκολης συνέχειας.Το ματς ήταν κλειστό σε όλη την διάρκεια του με την Κύμη σαφώς με περισσότερο πλουραλισμό να βρίσκει τις σωστές λύσεις.Το ημίχρονο έληξε 44-43 υπέρ των φιλοξενούμενων με την τρίτη περίοδο να κρίνει τον νικητή καθώς οι παίκτες της Κύμης με ένα σερί  3-15 με τον Ουάσινγκτον να πετυχαίνει 12 πόντους και να γίνεται ο παίκτης κλειδί στην όλη εξέλιξη.Οι άστοχες βολές όμως στο τέλος τωνπαικτών της Κύμης έφεραν τον Πανιώνιο σε απόσταση αναπνοής 89-91 11'' πριν το τέλος.Όμως εκεί μίλησε ο Μπόλντς ο οποίος από την γραμμή των ελευθέρων βολών διαμόρφωσε το τελικό 89-93.
MVP του αγώνα σίγουρα ο Ουάσινγκτον ο οποίος με 23 πόντους (5/8 δίποντα και 4/4 τρίποντα )έδωσε την νίκη στην ομάδα του.Από κοντά ήταν οι Μπόλντς ,Καμπόρ και Ουμπίλα με 12,11 και 15 πόντους αντίστοιχα  έδωσαν κι αυτοί την δική μερίδα στο μενού της νίκης.Από τον Πανιώνιο Μπέρι
με 19 ,Τέλορ 12 και Σινγκλέρ με 16 διακρίθηκαν.Τα δεκάλεπτα:22-20,43-44,59-65,89-93.