Τη δική της απάντηση έδωσε η ΕΠΟ σε ρεπορτάζ που προβλήθηκε την Τετάρτη 20 Αυγούστου από τον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΪ.
Αναλυτικά:
Μετά από ρεπορτάζ που προβλήθηκε την Τετάρτη 20 Αυγούστου 2014 στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του τηλεοπτικού σταθμού ΣΚΑΪ και των σχολίων που ακολούθησαν την προβολή του ρεπορτάζ, η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:

«Καθημερινά γινόμαστε μάρτυρες μιας ενορχηστρωμένης προσπάθειας δυσφήμισης των παραγόντων της ΕΠΟ από τον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΪ. Ο  εν λόγω σταθμός με συνεχή ρεπορτάζ στα δελτία ειδήσεων και την εκπομπή "Δίκη της Δευτέρας" επιχειρεί συστηματικά να διασύρει μέλη της διοίκησης της ΕΠΟ αλλά και την ίδια την ομοσπονδία χωρίς να σέβεται  την προκαταρκτική εξέταση που βρίσκεται σε εξέλιξη!

Οι υπεύθυνοι του ΣΚΑΪ αυτοαναγορεύθηκαν ποδοσφαιρικοί δικαστές και εισαγγελείς. Παραβιάζουν την υποχρεωτική μυστικότητα της διαδικασίας και προσβάλλουν τα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα των κληθέντων για παροχή εξηγήσεων, επιχειρώντας κατά τρόπο απαράδεκτο να επηρεάσουν τη Δικαιοσύνη και να κατασκευάσουν εκ των προτέρων ενόχους, τους οποίους μειώνουν ηθικά και κατασυκοφαντούν  στο πανελλήνιο, τραυματίζοντας  βάναυσα την εικόνα του ελληνικού ποδοσφαίρου και των πρωταθλημάτων του πριν καν αυτά αρχίσουν!

Η ΕΠΟ (εννοείται ότι) δεν πρόκειται να παραμείνει απαθής. Σεβόμενη κι εμπιστευόμενη απολύτως την Ελληνική Δικαιοσύνη (σε πλήρη αντίθεση με τους υπευθύνους του ΣΚΑΪ), αλλά και την έρευνα που βρίσκεται σε εξέλιξη,  θα διευκολύνει το έργο των αρχών με όποιο τρόπο της ζητηθεί προκειμένου να χυθεί άπλετο φως στην υπόθεση και να διαπιστωθεί η αλήθεια. Ταυτόχρονα θα συνεχίσει με όλες τις δυνάμεις της να προασπίζει τα συμφέροντα του ελληνικού ποδοσφαίρου αλλά την ίδια στιγμή δε θα διστάσει να υπερασπιστεί με κάθε νόμιμο μέσο την τιμή και την υπόληψη των διοικούντων τη

Την Τετάρτη σις 18:00 στο Γυμνό Όλυμπος - ΑΟ Χαλκίς σε φιλικό αγώνα

Στο Δημ. Γήπεδο Γυμνό διεξάγεται ένας ενδιαφέρον φιλικός αγώνας. Ο Όλυμπος Γυμνού υποδέχεται τον ΑΟ Χαλκίς στα πλαίσια της προετοιμασίας και των δύο ομάδων εν όψη των πρωταθλημάτων που αρχίζουν στις 13/9 για την ομάδα της Χαλκίδας και 27/9 για τον Όλυμπο.
Ρεπορτάζ: Σταύρος Ιωακείμ

Στο Μαρτίνο ο ΑΟ Χαλκίς για φιλικό αγώνα.

Την Κυριακή στις 18:00 ο ΑΟ Χαλκίς δίνει τον επόμενο φιλικό του αγώνα. Θα ταξιδέψει στο Μαρτίνο να αντιμετωπίσει τον Οπούντιο που φέτος αγωνίζεται στην Γ' Εθνική κατηγορία

Το Κύπελλο Ευβοίας ονομάστηκε ''Ηλίας Κουτσουφλάκης''

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ε.Π.Σ. Ευβοίας στη συνεδρίαση της 20.8.2014 (Νο 17), αποφάσισε το Κυπέλλο Ερασιτεχνών περιόδου 2014-2015 να ονομαστεί «ΗΛΙΑΣ ΚΟΥΤΣΟΥΦΛΑΚΗΣ».

ΑΟΝ Αρτάκης: Παρουσίαση ποδοσφαιρικής ομάδας

Παρουσίαση ποδοσφαιρικής ομάδας 2014-2015
Σας προσκαλούμε στην επίσημη παρουσίαση της ομάδας μας για την ποδοσφαιρική περίοδο 2014-2015, που θα γίνει την Δευτέρα 1 Σεπτεμβρίου στις 18:00 στα γραφεία του ΑΟΝΑ που εδρεύουν στο στάδιο “Ν. Κίλιμπας”.

Συναρπαστική η 2η μέρα της προημιτελικής φάσης Αυλωνάρι 2014.

Με συναρπαστικούς αγώνες συνεχίστηκε η προημιτελική φάση του Τουρνουά μπάσκετ Αυλωνάρι 2014. Η ομάδα Κλαρινογαμπροί είχε εύκολο απόγευμα στην πρεμιέρα του ΣΤ' ομίλου (2ου προημιτελικού)  απέναντι στον Οξύλιθο και πήρε εύκολα την νίκη με 81-35 και ταυτόχρονα τους δυο βαθμούς στην πρεμιέρα του ομίλου.
Η ομάδα του Οξυλίθου προσπάθησε αλλά ο αγώνας ήταν άνισος αφού οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική απόδοση κάτι που μαρτυρά και η διαφορά των 46 πόντων.

Ντέρμπι ο δεύτερος αγώνας του προγράμματος ανάμεσα σε δυο εξαιρετικές μπασκετικές ομάδες στο σύνολο τους. Η Κροκόδειλοι υποδέχτηκαν την Crazy Waters σε έναν αγώνα που στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε η ευστοχία από τα 6.25 της Crazy Waters στο πρώτο δεκάλεπτο που ξέφυγε στο σκορ και η επαναφορά από τους Κροκόδειλους στο δεύτερο. Το τέλος του πρώτου μέρος βρήκε την Crazy Waters να προηγείται με 37-35 σε ένα πρώτο μέρος που φάνηκε να εξελίσσεται σε συναρπαστικό ντέρμπι.
Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε σπουδαίο παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ με τελικό νικητή την Crazy Waters με 81-73. Έτσι την δεύτερη μέρα Κλαρινογαμπροί και Crazy Waters προηγούνται στην βαθμολογία έχοντας από μία νίκη.

Ποιοτικό το Τουρνουά ''Ν. Κούκης'' στο στο Αυλωνάρι VIDEO

Ποιοτικό ποδόσφαιρο στο 7ο Τουρνουά που οργάνωσε ο ΑΟ Αυλωναρίου στην μνήμη του ιδρυτή του Νίκου Κούκη. Ο Ταμυναίκός, ο Απόλλων Ερέτριας και ο ΑΟ Αυλωναρίου πρόσφεραν ωραίο και ποιοτικό ποδόσφαιρο στους τρεις αγώνες που διεξήχθησαν στο γήπεδο Αυλωναρίου.
Νικητής του Τουρνουά ο Ταμυναϊκός με δεύτερο τον Απόλλωνα Ερέτριας και τρίτο τον οικοδεσπότη ΑΟ Αυλωναρίου.
Συνοπτικά τα απότελέσματα:
Απόλλων Ερέτριας - Ταμυναϊκός         0 -0
ΑΟ Αυλωναρίου - Απόλλων Ερέτριας 0 - 1
Ταμυναϊκός - ΑΟ Αυλωναρίου             2 - 0
Αναλυτικά οι αγώνες:
Απόλλων Ερέτριας - Ταμυναϊκός 0 - 0
Στον πρώτο αγώνα του προγράμματος ο Απόλλων Ερέτριας και ο Ταμυναϊκός σε έναν πολύ καλό αγώνα αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα 0-0.
Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο ημίχρονο με σωστά στημένες τις δυο άμυνες δόθηκαν δυνατές μονομαχίες χωρίς να απειληθούν οι δυο τερματοφύλακες
Δείτε το πρώτο ημίχρονο
Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε με τον Απόλλωνα να είναι καλύτερος επιθετικά αλλά και ο Ταμυναϊκός ήταν πολύ καλά στημένος και δεν επέτρεπε κινδύνους για την εστία τους. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 0 -0
Δείτε το δεύτερο ημίχρονο
Στον δεύτερο αγώνα του προγράμματος ο ΑΟ Αυλωναρίου και ο Απόλλων Ερέτριας πρόσφεραν εξίσου ποιοτικό ποδόσφαιρο μα τον Απόλλων να είναι πιο επιθετικός και να δημιουργεί ευκαιρίες.
Στο 4' ο Τόρα σημάδεψε το δοκάρι του χροναίου ενώ την ίδια τύχη είχε και δεύτερο σουτ του ίδιου στο 32'.
Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Απόλλων πέτυχε το νικητήριο του γκολ με κεφαλιά του Παριανού ύστερα από εκτέλεση κόρνερ 0-1
Δείτε στιγμιότυπα από τον αγώνα
Ταμυναϊκός - ΑΟ Αυλωναρίου   2 - 0
Στον τελευταίο αγώνα του προγράμματος ο  Ταμυναϊκός κατάφερε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσαλιαγκού Γ στο 3' 1-0.
Ο Ταμυναϊκός που ήταν καλύτερος κατάφερε στο 8' να διπλασιάσει τα τέρματα του με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Αποστόλου 2-0.
Στην επανάληψη το Αυλωνάρι ανέβασε την απόδοση του και το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ και η λήξη βρήκε νικητή του αγώνα τον Ταμυναϊκό με 2-0 και νικητή του Τουρνουά..

Μετά την λήξη του αγώνα ακολούθησαν οι απονομές.
Στον  πρωταθλητή Ταμυναϊκό το κύπελλο απένειμε ο Αντιπρόεδρος και γιος του αείμνηστου Ν, Κούκη Γιάννης Κούκης.

Στον δεύτερο Απόλλων Ερέτριας το κύπελλο απένειμε από την ΕΠΣ Ευβοίας το μέλος της Γιάννης Ρέτσας.

Στο ΑΟ Αυλωναρίου το κύπελλο απένειμε το μέλος του Δ/Σ του Ταμυναϊκού Τάσος Κατσινόπουλος.

>

O Σωκράτης Πολίτης επέστρεψε στον Ατρόμητο Βασιλικών

Άλλη μια σημαντική μεταγραφή έκανε η ομάδα του «Ατρόμητου Βασιλικών».
Πρόκειται για τον Σωκράτη Πολίτη ο οποίος είχε φύγει από την ομάδα και είχε παίξει την προηγούμενη περίοδο με τα χρώματα της «ΑΕ Ιστιαίας».
Μετά την πετυχημένη του εμφάνιση λοιπόν στην ομάδα της Ιστιαίας, ο Σωκράτης επιστρέφει και πάλι  στα Βασιλικά, για να ενισχύσει την ομάδα του.
Σωκράτη καλή επιτυχία.

Μπεκιάρης Χρήστος

0-2 οι Παπάδες την Δόξα στο Προκόπι!

Φιλική νίκη με 2-0 πέτυχε η ομάδα των Παπάδων σήμερα το απόγευμα  στο Προκοπι.Οι κυανέρυθροι που έπαιξαν με την βαριά φανέλα της Ξάνθης (δωρεά του παλιού παίχτη της Ξάνθης Παπαδημητρίου όπου κατάγεται από το χωριό της βόρειας Εύβοιας) εντυπωσίασαν ιδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου και προηγήθηκαν στο σκορ χάρη στα γκολ του Ψήλου και του Παλάσκα. Από την άλλη ο Διαμαντής Κουτσουφλακης είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πολλούς μικρούς παίχτες για να δει σε τι κατάσταση βρίσκονται.Να σημειωθεί πως και δυο προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους παίχτες που είχαν στην διάθεση τους.Αύριο οι μαυραετοί δίνουν ακόμη ένα φιλικό προετοιμασίας στο ίδιο γήπεδο με αντίπαλο την Αναγέννηση  Μαντουδίου.

Ξεκινάει σήμερα το Κύπελλο Ελλάδος. Το πρόγραμμα

Το πλήρες πρόγραμμα της πρώτης αγωνιστικής της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας ανακοίνωσε η ΕΠΟ, με τα παιχνίδια να γίνονται το τριήμερο από τις 28, 29 και 30 Αυγούστου.

Ηρακλής Ψαχνών – Επισκοπή (20.00)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Εθνικός Γαζώρου (20.00)

Προθεσμία πήραν οι 11 που κλήθηκαν από τον Εισαγγελέα

Προθεσμία για τις 15 Σεπτεμβρίου ζήτησαν και πήραν τα 11 πρόσωπα που κλήθηκαν στις 20 Αυγούστου να καταθέσουν ανωμοτί στο πλαίσιο της προκαταρκτικής εξέτασης που διενεργεί ο Αντεισαγγελέας Πρωτοδικών, Αριστείδης Κορέας, ο οποίος διερευνά την ύπαρξη εγκληματικής οργάνωσης στο ποδόσφαιρο.

Οι κληθέντες εκπροσωπήθηκαν από τους δικηγόρους τους πλην του ενός εκ των δύο προέδρων ΠΑΕ ο οποίος είχε και αυτοπρόσωπη παρουσία.
Ο δικηγόροι ζήτησαν νέα προθεσμία επικαλούμενοι κυρίως το εύρος της δικογραφίας και τη θερινή περίοδο κατά την οποία απουσίαζαν.
Ήδη για την υπόθεση που αφορά τους «στημένους πίνακες» διαιτησίας της περιόδου 2012 – 2013 έχουν κληθεί και έχουν καταθέσει ανωμοτί παράγοντες της ΕΠΟ, μέλος του ΔΣ της ομοσπονδίας , νομικός σύμβουλος, μέλος της ΚΕΔ  κα μέχρι πρότινος μέλος της ΚΕΔ
Τα υπόλοιπα έξι πρόσωπα που κλήθηκαν να καταθέσουν για πρώτη φορά είναι τρεις διαιτητές της Σούπερ Λιγκ, ένα ακόμα μέλος του ΔΣ της ΕΠΟ και δύο πρόεδροι ΠΑΕ.
Οι νέες κλήσεις σε απολογία οφείλονται στα νέα στοιχεία που προκύπτουν από το βούλευμα του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών Αθηνών.
Μέσα από το βούλευμα προκύπτει το αίτημα του αντεισαγγελέα να συσχετιστεί η υπόθεση που αφορά την έκρηξη στο αρτοποιείο του πρώην διαιτητή Πέτρου Κωνσταντινέα τον Φεβρουάριο του 2012 και προκάλεσε την άρση του τηλεφωνικού απορρήτου με την προκαταρκτική έρευνα για την υπόθεση των «στημένων πινάκων» διαιτησίας για την οποία υπάρχουν τουλάχιστον 15 καταθέσεις ανθρώπων του ποδοσφαίρου.
Οπως αναφέρεται στο βούλευμα, προκύπτουν ενδείξεις για τις αξιόποινες πράξεις της κακουργηματικής απάτης, της δωροδοκίας και δωροληψίας για αλλοίωση αποτελέσματος, καθώς και για κακουργηματικές πράξεις εκβίασης, απόπειρας ανθρωποκτονίας και εκρηκτικών υλών.
Πηγή: soccerplus.gr

Πρώτη και αυστηρή ομιλία Ντάλας στους Διαιτητές.

Την πρώτη του ομιλία και μάλιστα με αυστηρές συστάσεις και μηνύματα πραγματοποίησε ο Χιου Ντάλας προς τους διαιτητές της Super League, στη διάρκεια του σεμιναρίου που έλαβε χώρα τις τελευταίες ημέρες.

Ο Σκωτσέζος αρχιδιαιτητής των επαγγελματικών κατηγοριών στην Ελλάδα, εμφανίστηκε ανυποχώρητος απέναντι σε αυτούς που θα θεωρήσει ότι τα λάθη τους στους αγώνες δεν θα είναι ανθρώπινα και τους μετέφερε κατά την ομιλία του ότι ειδικά σε αυτές τις περιπτώσεις, δεν πρόκειται να δώσει δεύτερη ευκαιρία και οι διαιτητές θα αποπεμφθούν.

Τους είπε δε, πως όλοι μπορούν να κάνουν λάθη, ωστόσο αυτά θα πρέπει να είναι διαπιστωμένα στο πλαίσιο του ανθρώπινου.

Κατά τ’ άλλα, ο Χιου Ντάλας μετέφερε προς τους διαιτητές της Super League ότι είναι αρνητικός στο να διατηρούν λογαριασμούς στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, όμως δεν τους το απαγόρευσε ρητά και είπε πως όποιος έχει τέτοιο λογαριασμό θα χρειαστεί να είναι πολύ προσεκτικός.

Παράλληλα, τους είπε σε αυστηρό τόνο πως δεν επιθυμεί να υπάρχουν σχέσεις οποιασδήποτε φύσεως μεταξύ των διαιτητών και των παραγόντων ομάδων.

Ο νέος αρχιδιαιτητής σε Super League και Football League, είχε παράλληλα και μια ολιγόλεπτη συνομιλία με κάθε έναν διαιτητή της μεγάλης κατηγορίας, με τους οποίους έθετε επί τάπητος και συζητούσε την έκθεση που είχαν από ένα παιχνίδι του περσινού πρωταθλήματος στο οποίο είχαν λάβει κακή βαθμολογία. Βάσει της έκθεσης, ο Σκωτσέζος ρωτούσε τους διαιτητές σχετικά με τα λάθη που έκαναν στον συγκεκριμένο αγώνα και συζητούσε μαζί τους για το τι πρέπει να διορθώσουν.

«Κόπηκαν» Κάμπαξης, Τοπούζης και τρεις βοηθοί
Δύο διαιτητές της Super League δεν κατάφεραν να περάσουν τα τεστ φυσικής κατάστασης που έγιναν στο ΟΑΚΑ, παρουσία του νέου αρχιδιαιτητή Χιου Ντάλας. Πρόκειται για τον Γιάννη Κάμπαξη (Ευβοίας) και τον Γιάννη Τοπούζη (Θράκης).

Οι υπόλοιποι διαιτητές της κατηγορίας που συμμετείχαν στα τεστ πέρασαν χωρίς πρόβλημα. Από τους βοηθούς διαιτητές δεν κατάφεραν να περάσουν οι Θανάσης Θανασακούδης (Μακεδονίας), Νίκος Φαντόπουλος (Πειραιά) και Νίκος Καραϊσαρίδης (Πιερίας).

Αξίζει πάντως να σημειωθεί, πως ο Χιου Ντάλας άφησε άριστες εντυπώσεις στους διαιτητές, τόσο με τον τρόπο δουλειάς του, όσο και με την ικανότητα του να εξηγεί αναλυτικά το τι ακριβώς θέλει.

Πηγή: Kontra,gr

Aπό εξάρα σε εξάρα στα φιλικά η Ερέτρια

Με έξι γκολ φιλοδώρισε η ομάδα της Ερετριας την ομάδα της Καστελλας σήμερα το απόγευμα στο νέο γήπεδο της Καστελλας σε φιλική αναμέτρηση.

Η ομάδα του Παναγιώτη Τοκπασίδη σε ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι έδειξε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο, αντίθετα με την ομάδα του Νίκου Κιαπέκου που προβλημάτισε με την απόδοση της.
Στο αγώνα τώρα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και μόλις στο 5ο λεπτό προηγήθηκαν στο σκορ με γκολ του Μώρου και στο 10ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα της Ερέτριας με τον Τόρα ο όποιος πέτυχε άλλα δυο γκολ στο 62ο και στο 68ο λεπτό. Νωρίτερα ο Μπασινάς στο 52ο και ο Μωρος στο 54ο λεπτό είχαν ανεβάσει το δίκτη του σκορ στο 4-0.
Και οι δυο προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους παίχτες που είχαν στην διάθεση τους.
Ικανοποιημένος άλλα χωρίς να πέτα στα σύννεφα με τις νίκες στα φιλικά παιχνίδια, μας δήλωσε στο τέλος του παιχνιδιού ο Παναγιώτης Τοκπασίδης. Συγκεκριμένα  μας είπε "δεν μου λένε τίποτα τα φιλικά παιχνίδια,έχουμε πολλές απουσίες αυτόν το καιρό, θέλουμε να πάρουμε τουλάχιστον δυο μεταγραφές ακόμη". Σε ερώτηση αν η ομάδα της Ερέτριας είναι φαβορί για το πρωτάθλημα δήλωσε
" δεν είμαστε φαβορί,χρειαζόμαστε πολύ δουλεία ακόμη".
Από την άλλη μεριά  ο Νίκος Κιαπέκος μας είπε πως η ομάδα είναι πολύ κουρασμένη αυτόν τον καιρό και μας δήλωσε αισιόδοξος οτι η ομάδα του θα ειναι έτοιμη με την έναρξη του πρωταθλήματος. Έδειξε ικανοποιμένος με την προσπάθεια των παιχτών του και μας είπε πως θα ενισχηθεί η ομάδα με μια προσθήκη ακόμη.
Συνθέσεις:

ΑΠΟ Καστέλλας:
Κυρόπουλος,Ταψής,Κεχαγιάς,Παπακυριακού,Ράζος,Ταυρής,Μήτρου,Τσούτσης,Λαφαζάνης,Μαντάς,Ζήσης.
 Έπαιξαν ακομη: Κατσούλης,Λάζαρης,Γιούλης,Δροσούνης,Χασάνδρας,Γκάβαλης,Τσούτσης,Ματράκας, Μπαλαμπάνης.
Απόλλων Ερέτριας:
Μυτακίδης,Μπασινάς,Λιατίφης,Βελαέτης,Πεπές,Παριανός,Αλμπάν,Μώρος,Σταματάκος,Αγραφιώτης,Τόρα.
 Έπαιξαν ακόμη: Πανταζής,Σμπιλίρης,Μαυρίδης,Ψαριανός,Ωραιόπουλος,Μήτρου Αργυρ.,Ευγενίου,Μήτρου Λευτ.,Φορμόζης,Βασιλιάδης.

13 Σεπτεμβρίου η σέντρα στο πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας Ευβοίας

Το Σαββατοκύριακο 13&14 Σεπτεμβρίου ξεκινάει το πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας του Νομού μας .
Δύο εβδομάδες αργότερα στην σέντρα και η Β' κατηγορία 27 & 28 Σεπτεμβρίου ενώ δεν έχει καθοριστεί ακόμα η έναρξη της Γ' κατηγορίας.