ΑΡΤΕΜΗΣΙΑΚΟΣ - ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ 3-1

Μετά απο ένα πολύ καλό μάτς, ο Αρτεμησιακός κέρδισε τους αξιόμαχους Μυρμιδόνες με 3-1.

Ενδεκάδα:
KEΡΜΑΝΙΔΗΣ Νίκος, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΕΡΜΑΝΙΔΗΣ Τάσος, ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ, ΚΑΡΑΚΑΞΗΣ Γιάννης, ΣΤΑΜΑΤΑΚΗΣ, ΛΑΜΠΡΟΥ, ΓΙΤΣΑΣ, ΒΑΣΙΛΙΚΙΩΤΗΣ, ΜΙΧΑΗΛ, ΚΑΡΑΚΑΞΗΣ Νίκος.
Αλλαγές:
ΣΑΝΤΗΣ Κώστας, ΣΑΝΤΗΣ Αλέξανδρος, ΔΙΑΒΑΤΗΣ.
Τα γκόλ:
MIXAΗΛ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΑΚΑΞΗΣ ΝΙΚΟΣ (ΜΠΑΜ-ΜΠΑΜ)
ΛΑΜΠΡΟΥ ΚΩΣΤΑΣ

Αποχώρησε από τον ΑΠΚΟ ο Βουλωμένος

Μια μεγάλη απώλεια μετράει ο ΑΠΚΟ Δροσιάς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος καθώς παρελθόν αποτελεί ο Χρήστος Βουλωμένος. Ο πρώτος σκόρερ της Δροσιάς με 8 τέρματα παραβρέθηκε στη τελευταία προπόνηση της (πρώην πλέον) ομάδας του και αποχαιρέτησε συμπαίκτες και προπονητικό τιμ. Ο λόγος της αποχώρησης του 25χρονου μεσοεπιθετικού είναι η λήξη της στρατιωτικής του θητείας από μονάδα της Χαλκίδας όπου υπηρετούσε και η μετακόμιση του στην Αθήνα όπου ζει μόνιμα.

Λογικά ο Βουλωμένος θα συνεχίσει τη ποδοσφαιρική του καριέρα σε ομάδα της πρωτεύουσας. Παράλληλα στις προπονήσεις του ΑΠΚΟ συμμετέχει ένας Ιταλός δεξιός οπισθοφύλακας αγνώστων λοιπών στοιχείων ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα θα αποκτηθεί.

Ιστιαία - Παντριαδικός 2-0: Φωτορεπορτάζ και Video με το 1ο γκολ

Δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ αλλά και Video με το πρώτο γκολ του Βασιλείου, από το παιχνίδι της 2ης στην Α Κατηγορία "ΑΕ Ιστιαίας", από το παιχνίδι με τον "Παντριαδικό" που έληξε 2-0.

Χωρίς να φορτσάρει 2-0 ο Ταμυναϊκός τον ΑΟ Σκύρου ( ΒΙΝΤΕΟ)

Χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση ο Ταμυναϊκός πήρε άνετη νίκη από τον ΑΟ Σκύρου με 2-0 με γκολ που πέτυχε από ένα σε κάθε ημίχρονο και μάλιστα το δεύτερο αυτογκόλ (Βίντεο), απέναντι σε μια Σκύρο που δεν απείλησε σε κανένα σημείο του αγώνα τους γηπεδούχους.
Δυνατά μπήκε στον αγώνα ο Ταμυναϊκός και στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο είχε δυο ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ στο 10' σε τέτ-ετε του Σταμέλου ελάχιστα άουτ και στο 12' σε δυνατό σουτ του Κούρτη. Για το υπόλοιπο δεκαπεντάλεπτο είδαμε παιχνίδι κέντρου χωρίς ευκαιρίες.
Στο 30' οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ όταν σουτ του Σταμέλου απέκρουσαν οι αμυντικοί, με την μπάλα να στρώνεται στον Ιωαννίδη που την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.
Αλλη μια ευκαιρία είχε ο Ταμυναϊκός στο 44' σε πλάγιο δυνατό σουτ του Λύκου που πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος μια μόνο φορά πλησίασαν τα καρέ του Ντουρέκα σε εκτέλεση φάουλ του Στεφάνου που έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη ανέβασαν ρυθμό και οι δύο ομάδες με τον Ταμυναϊκό να έχει τον έλεγχο αλλά να είναι ακίνδυνος και να μην δημιουργεί φάσεις παρά την υπεροχή του.
Ότι δεν κατάφεραν οι παίκτες του Ταμυναϊκού το κατάφεραν οι παίκτες της Σκύρου που έβαλαν μπροστά τον Ταμυναϊκο με 2-0. Ήταν το 56' ο Πιλάτης εκτέλεσε κόρνερ, ο Μανωλάκης μπήκε μπροστά στον Γιαλό και στην προσπάθεια του να αποκρούσει με τον ώμο τη έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του 2-0.
Μετά το 70' έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και μέχρι το τέλος δεν υπήρξε ευκαιρία παρά μόνο μία στο 90' σε δυνατό σουτ του Κούρτη έδιωξε σε κόρνερ ο Γιαλός ο οποίος είχε άλλες δυο καλές επεμβάσεις στο 73' και στο 81'.
Η λήξη του αγώνα βρήκε νικητή με 2-0 τον Ταμυναϊκό.
Δείτε στιγμιότυπα και το 2ο γκολ του Ταμυναϊκού

Ταμυναϊκός: Σπ. Σταματούκος.
Ντουρέκας, Μάλλιος, Κρόκος, Καρατζάς, Λύκος Δ, Πιλάτης, Σταμέλος, Κούρτης, Τσαλιαγκός Β ( 90' Κιούσης), Λύκος Μ (87' Μπάνος), Ιωαννίδης.

ΑΟ Σκύρου: Αθ. Δρόσος.
Γιαλός, Κυριακόπουλος, Χιώτης, Μαυρίκος, Ξανθούλης, Δαλακλίδης, Μανωλάκης Ι, Μανωλάκης Αλ, Τσελεπής, Στεφάνου ( 65' Τραχανάς), Θελελίδης( 80' Γιαλός Θ).

>

ΑΟ Σκυρου: Εκδήλωση και κοπή πίτας

Εκδήλωση διοργάνωσε ο ΑΟ Σκύρου και οι Ακαδημίες του το Σάββατο 24 Ιανουαρίου στην ταβέρνα ''Μανωλιά'' που περιλάμβανε την κοπή της πρωτοχρονιατικης πίτας και μια βραδυά διασκέδασης.
Παρόντες όλοι οι Αθλητές, μικροί και μεγάλοι.
Μετά τις καθιερωμένες ευχές κόπηκαν οι πίτες, μοιράστηκαν με τους ανάλογους τυχερούς που βρήκαν τα φλουριά.
Στην συνέχεια ακολούθησε γλέντι μέχρι αργά όπως οι Σκυριανοί ξέρουν και γλεντούν.

Πλησίασε την κορυφή η Εν Ιστιαίας.

Πλησίασε κι άλλο την κορυφή η Εν Ιστιαίας που πήρε την νίκη από τον Παντριαδικό με 2-0 σε έναν αγώνα που είχε δύναμη, ποιότητα και εξελίχθηκε σε ντέρμπι με την Έν Ιστιαίας να εκμεταλλεύεται την ελαφρά υπεροχή της, να σημειώνει από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και να παίρνει την νίκη και το τρίποντο.

Άτονο το παιχνίδι για το πρώτο εικοσάλεπτο με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρίες στο 2' με τον Στεργίου Αργ. και στο 29' με τον Τόουφρε. Κατάφεραν όμως στο 35' με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Βασιλείου να ανοίξουν το σκορ 1-0.
Από πλευράς Παντριαδικού στο 24' κερδήθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Γκούμα από τον Μπιμπάϊ που εκτέλεσε ο Σταύρου με την μπάλα να βρίσκει την συμβολή των δοκαριών και να χάνεται η μεγάλη ευκαιρία και στο 43' τετ-ατε του Γκούμα που πλάσαρε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Μπιμπάϊ.
Στην επανάληψη στο 65' μακρινό σουτ του Αργ Στεργίου απέκρουσε ο γκολκίπερ του Παντριαδικού, ενώ στο 67' οι φιλοξενούμενοι είχαν μια κεφαλιά του Γκούμα που έφυγε ελάχιστα άουτ.
Στο 73' οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν δυνατό σουτ του Τούσερτ έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Σταύρου και έσωσε την ομάδα του.
Στο 87' όμως η Ένωση Ιστιαίας κλείδωσε την νίκη, όταν ο Αντ Γοργομάτης μπήκε από πλάγια στην περιοχή και πλάσαρε στην κλειστή γωνιά του τον γκολκίπερ του Παντριαδικό γράφοντας το
τελικό 2-0.

AE Iστιαίας (Τσελίκας)
Μπιμπάι, Τριανταφύλλου Α (70΄ Περήφανος Γ), Βασιλείου, Τόουρφρε, Τριανταφύλλου Σ, Στεργίου Η, Τούσερτ (85΄ Δήμου), Γοργομάτης Ν, Στεργίου Α, Ανέστης Χ, Ανέστης Β

Παντριαδικός (Παπαθεοδώρου)
Ευαγγελινός, Κουνής, Γραμματικός, Κουρούπης, Σταύρου, Καλοχωρίδης, Χασάνδρας Γ, Σαρρής, Κάτσικας (82΄ Χασάνδρας Δ), Γκούμας,  Καραντάκης (72΄ Τσούτσης)

Διαιτητής: Κασομούλης
Βοηθοί: Χατζηκαμαγιάννης - Τσιφλάκος

Θα ακολουθήσει αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα και πλούσιο φωτορεπορτάζ

Πήρε το ντέρμπι και ξέφυγε ο Αγ. Αθανάσιος

Σε περίπατο μετέτρεψε ο Αγ. Αθανάσιος το ντέρμπι με τον Φοίνιακα Ψαχνών στο γήπεδο του Πάλιουρα και πήρε την νίκη με 3-0 ξεφεύγοντας από τον Φοίνικα τέσσερις βαθμούς που τον ακολουθεί στην δεύτερη θέση.
Μοιρασμένος ο αγώνας στο πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους να βγαίνουν πιο συχνά στα καρέ του Φοίνικα. Στο 25' κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με ωραίο πλασέ του Νπίρμπα 1-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη ο Αγ. Αθανάσιος ανέβασε την απόδοση του και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας στο 58' μεγάλη ευκαιρία για την αύξηση του σκορ.
Στο 67' καταλογίστηκε πέναλτι σε απόκρουση με το χέρι αμυντικού που εκτέλεσε εύστοχα ο Μπίρμπας για να γράψει το 2-0.
 Δέκα λεπτά αργότερα νέα απόκρουση με το χέρι μέσα στην περιοχή νέο πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Φεϊζόλι για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 που έδωσε στον Αγ. Αθανάσιο την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

ΑΓ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
 Κουκουρας - Καρκαλης - Σαρρης ( 71 Αργυριου ) - Τσοκανης ( 54 Πατεριτσας ) - Τσωκος - Παπακυριακου - Ρουμπης - Λυρας - Μπιρμπας - Φειζολι - Σιαραπης ( 46 Μουτσιακας )

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΨΑΧΝΩΝ
 Δημητριου - Σαλονιτης - Κιαπεκος - Μαναρης - Μπαρδακης - Γεωργουσοπουλος ( 60 Τσαντιλας ) - Μπαζωτης - Σιδερης ( 70 Κατσικας ) - Σουρτζης - Φαλαγκης - Ταυρης

Νίκησε αλλά δεν ικανοποίησε! Μαντούδι- Παπάδες 1-0

Δυνατό παιχνίδι έγινε στο Μαντουδι,όπου η τοπική Αναγέννηση νίκησε την  αξιόμαχη ομάδα των Παπάδων 1-0.
Πιο δυνατά μπήκαν στον αγώνα οι φιλοξενούμενοι και θα λέγαμε ότι το πρώτο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στην δυνατή ομάδα των Παπάδων .
Από την άλλη πλευρά η Αναγέννηση Μαντουδιου παρόλο που αγωνίστηκε και με τις τρεις μεταγραφές του Ιανουαρίου (Γεωργίου,Μουρκογιάννη, Γιανουκάκο),δεν ικανοποίησε με την απόδοση της,ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.
Στο 8'λεπτο του παιχνιδιού είχαμε την πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΟ Παπάδων με Σεφέρη να μπαίνει στην περιοχή του Μπίλα και να σουτάρει,όμως άουτ.
Άλλες δυο καλές στιγμές για τους φιλοξενούμενους που ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο καταγράψαμε στο 36' και στο 43' με τον Ραβανό και Σεφέρη να αστοχούν από καλή θέση μέσα από την περιοχή.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έτσι στο 48' ο Μουρκογιάννης μπήκε στην περιοχή τετ α τετ απέναντι από τον Μάρκου,πλάσαρε και έδιωξε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων σωτήρια σε κόρνερ.
Στο 58' είχαμε την φάση που έκρινε το παιχνίδι,όπου ο Μουρκογιάννης μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε από αμυντικούς και ο διαιτητής του αγώνα κύριος Ρωμανός έδειξε την εσχάτη των ποινών .
Εκεί στις διαμαρτυρίες των παιχτών των Παπάδων ο διαιτητής έβγαλε κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα Μάρκου και αμέσως του έβγαλε την κόκκινη  μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες(κατά την άποψη μας υπερβολική η κόκκινη κάρτα αφού του είχε δείξει ήδη κίτρινη για τον ίδιο λόγο στην ίδια φάση).
Την θέση κάτω από τα δοκάρια των Παπάδων πήρε ο αριστερός μπακ της ομάδας Φεργαδής.
Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Γεωργίου όπου άνοιξε το σκορ για την Αναγέννηση 1-0.
Παρότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με αριθμητικό μειονέκτημα θα μπορούσαν στο τέλος του αγώνα και στο 90' να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας,όταν σε κεφαλιά του Σεφέρη η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπίλα.
Στα περισσότερα ρεπορτάζ που γράφουμε δεν σχολιάζουμε τους διαιτητές σήμερα όμως πρέπει να πω πως ο διαιτητής κύριος Ρωμανός δεν τα πήγε καλά σε ένα εύκολο παιχνίδι και ιδιαίτερα στο πειθαρχικό κομμάτι.

Αναγέννηση Μαντουδίου:
Μπίλας, Κανταρές, Κουρκουλιώτης, Τσικτσίρης, Τριάντης(75'Γαβριήλ),Λιάκος,Μαρίνος, Πριόνας(72'Μπαλατσός),Γιανουκάκος, Γεωργίου, Μουρκογιάννης(85'Σπαθαριώτης)

ΑΟ Παπάδων:
Μάρκου,Γεωργίου,Φεργαδής,Αφένδρας, Γερογιάννης,Ραβανός,Ψύλλος,Σεφέρης, Ραβανός, Παπανδρέου, Καλύβος.

Ευχαριστήριο του Γ. Τσιβίκα

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον προπονητή μου Αγγελο Βογιατζή για την εμπιστοσύνη που μου έδειξε αυτούς τους επτά μήνες συνεργασίας μας.
Επίσης Θα ήθελα να ευχαριστήσω το Δ/Σ της ομάδας για την άψογη συμπεριφορά απέναντι μου και για όσα μου προσέφερε.
Είμαι χαρούμενος που μου δόθηκε η ευκαιρία παίζοντας για την ομάδα της Μακρυκάπας να γνωρίσω τόσο έντιμους και καλούς ανθρώπους. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συμπαίκτες μου στους οποίους εύχομαι καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.
Τέλος θέλω να ευχαριστήσω τον Γεν. Αρχηγό Κώστα Ντελέκο ο οποίος για μένα είναι ο στυλοβάτης της ομάδας.
με τιμή
Γ. Τσιβίκας

Εκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα του ο Ταμυναϊκός

Την πρωτοχρονιάτικη πίτα του έκοψε ο Ταμυναϊκός και οι Ακαδημίες του στο Μπαλούζ στον Κάραβο σε μια εκδήλωση ιδιαίτερα επιτυχημένη που είχαν φροντίσει η Γραμματέας Παναγιώτα  Πηλιχού και τα υπόλοιπα μέλη του Δ/Σ, παρευρέθηκε πλήθος κόσμου και όλοι οι Αθλητές των ομάδων, τα προπονητικά Τιμ, και σύσσωμο το Δ/Σ του Ταμυναϊκού. Παρόν και η Δημ Αρχή Κύμης Αλιβερίου εκπροσωπούμενη από τους Αντιδημάρχους κύριους Μπόκαρη, Μπαράκο, Κούκη (Αυλώννος) και Μαχαίρα.

Πολύ ζεστό χειροκρότημα εισέπραξαν οι υπεύθυνοι των Ακαδημιών κ Πομαρές και ο Προπονητής Παν Καδίτης στην αναγγελία της παρουσίας τους και ο προπονητής της αντρικής ομάδας Σπύρος Σταματούκος. Ο Πρόεδρος του Ταμυναίκού στην σύντομη ομιλία του ευχήθηκε καλή χρονιά σε όλους, ευόδωση των στόχων της ομάδας και ευχαρίστησε τους αθλητές για την προσπάθεια τους.  Στην συνέχεια έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα που μοιράστηκε σε όλους τους παρευρισκόμενους με τα ανάλογα βέβαια δώρα στους τυχερούς της βραδιάς.

Απόδραση στα Βασιλικά από την Σκεπαστή 1-2

Σημαντική βαθμολογική νίκη πέτυχε η ομάδα της Σκεπαστής μέσα στα Βασιλικά με 1-2 .
 Με την νίκη αυτή οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν στον βαθμολογικό πίνακα της Β' Κατηγορίας του βορείου ομίλου την ομάδα των Βασιλικών φτάνοντας στους 22 πόντους.
Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν στο σκορ στο 26' με ωραίο σουτ έξω από την περιοχήν του Θαλασσινού Αθ.
Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55' ισοφάρισαν με τον Σταμούλο με σουτ μέσα από την περιοχή.
Το νικητήριο γκολ για την ομάδα της Σκεπαστής πέτυχε ο Γερογιάννης έξι λεπτά πριν το τέλος(84') με μακρινό σουτ.

Ατρόμητος Βασιλικών:
Αντωνίου Μ, Κομποθανάσης, Καρατζάς(54'Πολίτης), Μιχαλόπουλος(46'Κρυσταλόγιαννης), Πετσάλης, Σταματούλας, Χαρβαλιάς, Δήμου, Ηλιοδρομίτης(57'Δούκας), Λαδογιάννης, Σταμούλος.

ΑΟ Σκεπαστής:
Μυλωνάς, ΘαλασσινόςΙ, Αλεξίου, Λειβαδιάς(62'Σταθαράς), Λάμπρου, ΘαλασσινόςΑ, ΓεωργατζήςΝ, ΓεωργίουΠ, Δημητρόπουλος(74'Καπελάρης), ΓεωργίουΑ, Γερογιάννης(90'ΓεωργατζήςΠ).

Επέστρεψε στον ΑΟΝΑ ο Ορφέας Ζήσης

Ποδοσφαιριστής του ΑΟ Ν. Αρτάκης είναι ξανά ο Ορφέας Ζήσης. Ο 40χρονος επιθετικός ζήτησε να αποχωρήσει από τη Καστέλλα προκειμένου να κλείσει τη καριέρα του στους "ερυθροκίτρινους". Η απόκτηση του Ζήση μόνο τυπική δεν είναι καθώς Δημήτρης Λύκος και Θανάσης Μεθενίτης θεωρούν ότι ο ποδοσφαιριστής μπορεί να προσφέρει σημαντικές λύσεις στην επιθετική γραμμή της ομάδας. Ο Ζήσης ήδη έκανε τη πρώτη του προπόνηση στο "Ν. Κίλιμπας" και μάλλον θα βρίσκεται στην αποστολή της Αρτάκης για τον εξ αναβολής αγώνα τη Τετάρτη 28/1 στη Μακρυκάπα.

Κεραυνός εν αιθρία στον Απόλλων Ερέτριας

Κεραυνός εν αιθρία έπεσε στα αθλητικά δρώμενα αφού πριν λίγο απομακρύνθηκε ο προπονητής του Απόλλωνα Γιώργος Κρόκος, ο οποίος προέβη στην εξής ανακοίνωση:
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους παίκτες του ΑΟ Απόλλων Ερέτριας για την  θαυμαστή συνερασία που είχα μαζί τους και που απέδωσε καρπούς.
Θερμά θα ήθελα να ευχαριστήσω και τον κόσμο της Ερέτριας που με είχε στηρίξει παλαιότερα ως παίκτη της ομάδας και τώρα ως προπονητή!.
Θα ήθελα όμως να εκφράσω την λύπη μου για όλους όσους παραβλέπουν το καλό της ομάδας για την προσωπική τους προβολή και ικανοποίηση ιδίων συμφερόντων φιμώνοντας όποιον δεν συμφωνεί μαζί τους και δεν χρησιμοποιεί ανορθόδοξες μεθόδους!

Μετά τιμής

Γιώργος Κρόκος

Κυβερνήτης & με διαφορά ο Γυμναστικός Κύμης.

Εντυπωσιακός ο Γυμναστικός δεν άφησε τον Παπάγου να πάρει ανάσα και τον φιλοδώρησε με 43 πόντους διαφορά δείχνοντας άξιος Κυβερνήτης της Β' Εθνικής.
Οι παίκτες του Βασ. Μπρατσιάκου βρήκαν αντίσταση στο πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας μια διαφορά 6 πόντων έκλεισαν το δεκάλεπτο με 26-20.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός ήταν εξίσου καλός και έκλεισε την δεύτερη περίοδο με 21-15 και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 47-41.

Μέχρι εκεί ήταν η αντίσταση των φιλοξενουμένων αφού στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Βασ. Μπρατσιάκου ήταν εντυπωσιακοί και υποχρέωσαν τους αντιπάλους τους να πετύχουν μόνο 9 πόντους στην τρίτη περίοδο. 33-9 το επί μέρους σκορ και του αγώνα άρχισε να εκτοξεύεται στο 80- 50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γυμναστικού έκανα επίδειξη δύναμης έκλεισαν την τέταρτη περίοδο με 24-17 περνώντας την κατοστάρα γεμίζοντας ενθουσιασμό τους πολυάριθμους φίλαθλους που είχαν κατακλύσει το ''Ν. Μαρίνος'' της Κύμης με την μεγάλη σε έκταση νίκη τους 104-61.

Δεκάλεπτα:(26-200, (21-150, (33-90, (24-17)

ΓΣ Κύμης(Μπρατσιάκος)
: Σέττος 3(1), Παπαντωνίου 2, Κατράνας 22(5), Κωνσταντακόπουλος 1, Γκιζογιάννης 13(1), Κολώκας 13(2), Κακιούζης 14, Λόλας 14, Πανταζής, Ερεβμπεναζιε,Σκουλούδης 4, Μιλόσεβιτς 18(1)

Παπάγου(Πουλίδης):
 Οικονομάκης 3(1), Τσιάκας 14, Σιμόπουλος 4, Γραμματικός 4, Εμμανουηλίδης 2, Θεολογίτης, Καραμπάς 7(1), Χριστόδουλος 6, Υφαντής 13(1), Κουκουράβας 6(1), Δόξας 2

Διαιτητές:Κωνσταντινόπουλος, Λιότσιος

Επανέρχετε ο Γ. Κρόκος με σκληρή ανακοίνωση

Ζητώ ''συγνώμη'' από την Διοίκηση του Απόλλων Ερέτριας που ξέχασα να την ''ευχαριστήσω για την στήριξη στο πρόσωπο μου ως ανταπόδοση για τις σερί νίκες!!
Θα συμβούλευα όμως αν και νέος στον χώρο της προπονητικής να μην μιλάνε για εχέγγυα και προβαίνουν σε μεγαλοστομίες, γιατί υποτιμούν την νοημοσύνη του κόσμου που γνωρίζει την φετινή πορεία τους!
Και καλό θα ήταν να μην μιλάνε για τον αθλητισμό άτομα που είναι αδαείς και δεν έχουν γνώση του Ευ Αγωνίζεσθαι και του φίλαθλου πνεύματος!