Τ 18/3/15 16:00 Ολυμπιακός Χ. - ΑΟ Αυλωναρίου 0-1  T
Τ 18/3/15 16:00 Μακρυκάπα - Ταμυναϊκός 1-0  T
Τ 18/3/15 16:00 Δροσιά – Απόλλων Ερέτριας 2-1  T
Τ 18/3/15 16:00 Δόξα Προκοπίου – ΑΟ Λουκισίων 3-2  T
Τ 18/3/15 16:00 Παντριαδικός – ΑΟ Χαλκίς 0-3  T

Τ 18/3/1516:00Βυζάντιο  – Ευβοϊκός Γουβών  2-2  T

Ευχαριστήριο και κάλεσμα του ΑΟΝΑ

Δελτίο τύπου
Ευχαριστήριο και κάλεσμα
Η διοίκηση του ΑΟΝΑ νιώθει την ανάγκη να ευχαριστήσει  το πάντα φιλόξενο και με αθλητικές αρχές σωματείο του ΑΠΚΟ Δροσιάς για την άριστη υποδοχή αποστολής, φιλάθλων και  παραγόντων της Ν. Αρτάκης.
Επίσης απευθύνουμε κάλεσμα στους φιλάθλους της πόλης για να ενισχύσουν την ομάδα μας  στον μεθαυριανό τελικό του κυπέλλου Εύβοιας.

Με λάμψη ο 41ος τελικός «Ηλίας Κουτσουφλάκης»

Την ευκαιρία να γνωρίσουμε καλύτερα του δυο φιναλίστ του 41ου τελικού κυπέλλου Εύβοιας «Ηλίας Κουτσουφλάκης» είχαμε το βράδυ της Δευτέρας καθώς η ΕΠΣΕ πραγματοποίησε συνέντευξη τύπου-δεξίωση προς τιμή των ομάδων που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο. Το παρών έδωσαν όλοι οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού Χαλκίδας και του ΑΟΝΑ, οι διοικήσεις τους και η διαιτητική τετράδα (Λάμπρου, Σπανός, Κωνστάντιος και 4ος Κασομούλης) που θα διευθύνει την αναμέτρηση.

Παπακωνσταντίνου: «Συγχαρητήρια στις δυο ομάδες»
Τη βραδιά άνοιξε ο πρόεδρος της ΕΠΣΕ Γιάννης Παπακωνσταντίνου. «Από πέρυσι ο ο θεσμός του κυπέλλου παίρνει το όνομα κάποιου παράγοντα ο οποίος έχει προσφέρει στο ποδόσφαιρο του νομού μας. Φέτος ονομάζεται Ηλίας Κουτσουφλάκης, ένας παράγοντας που είχε όραμα, δούλεψε πάρα πολύ στο Ευβοϊκό ποδόσφαιρο, δυστυχώς έφυγε νωρίς από τη ζωή, αλλά έχει μείνει αυτό που πάντα έλεγε «Σε όποια κατηγορία και να παίζουμε, μπάλα παίζουμε».
Τη ποδοσφαιρική περίοδο 2008-2009 κάναμε μια αρχή να συναντιούνται οι δυο ομάδες τιμώντας με τον τρόπο αυτό το θεσμό. Θέλω να συγχαρώ και τις δυο αμάδες που έφτασαν τον τελικό».

Θανάσης Στρατής: «Γιορτή του ποδοσφαίρου»
Πρώτος ξεκίνησε την τοποθέτηση του ο πρόεδρος του Ολυμπιακού Χαλκίδας των 12 τελικών και 9 κατακτήσεων του κυπέλλου Θανάσης Στρατής: «Ελπίζω να γίνει ένας τελικός αντάξιος της ιστορίας των δυο ομάδων, πραγματικά μια γιορτή του ποδοσφαίρου και ελπίζω να είμαστε εμείς οι νικητές. Άλλωστε μαζί με τον Σπύρο τον Δαριβέρη και τον Αλέκο τον Πύθουλα ήμασταν η τελευταία διοίκηση που πήρε το κύπελλο πριν από 10 χρόνια».

Νίκος Ματζάνας : «Από Ολυμπιακό δεν θέλω να χάνω ούτε στο τάβλι».
Αίσθηση προκάλεσε η χιουμοριστική τοποθέτηση του Νίκου Ματζάνα ο οποίος είπε: «Θέλω να ευχαριστήσω τους ποδοσφαιριστές της Αρτάκης που έφεραν την ομάδα για 2η συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του κυπέλλου. Θέλω να ευχαριστήσω τους προπονητές της ομάδας, την ΕΠΣΕ και ελπίζω να γίνει ένας καλός τελικός να τον ευχαριστηθούν οι ποδοσφαιριστές που είναι οι πρωταγωνιστές του παιχνιδιού. Προσωπικά από Ολυμπιακό δεν θέλω να χάνω ούτε στο τάβλι. Είμαστε μια διοίκηση που πλην του κ. Σχίζα και του κ, Καραγιάννη όλοι οι άλλοι είμαστε ΑΕΚτζήδες. Σας ευχαριστώ όλους και ελπίζω να κερδίσει ο καλύτερος».

Βασίλης Ιωαννίδης: «Συγχαρητήρια στις διοικήσεις των δυο ομάδων»
Ο Βασίλης Ιωαννίδης δεν θέλησε να ασχοληθεί με το αγωνιστικό κομμάτι : «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις διοικήσεις των δυο ομάδων για τις προσπάθειες που κάνουν σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς και γιατί προσπαθούν να αναδείξουν νέα παιδιά. Για το αγωνιστικό σκέλος δεν θέλω να πω τίποτα, αυτό που θέλω να πω είναι να γίνει ένα ωραίο ποδόσφαιρο. Καλή επιτυχία και στους διαιτητές, ελπίζω να περάσουν απαρατήρητοι ».

Δημήτρης Λύκος: «Ξεκινήσαμε από διαφορετική αφετηρία»
Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου γατί φέτος ξεκινήσαμε από διαφορετική αφετηρία, δεν μας περίμενε κανένας, είμαστε μια ομάδα που αποτελείται από αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές. Καταφέραμε και φτάσαμε στον τελικό με πολύ δυσκολία. Είμαστε μια ομάδα που της αρέσει να παίζει ποδόσφαιρο όπως και στον Ολυμπιακό και εύχομαι να γίνει ένα ωραίο παιχνίδι και να κερδίσει ο καλύτερος».

Κώστας Τζάβρας : «Είμαστε πολύ χαρούμενοι»
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Χαλκίδας Κώστας Τζάβρας τόνισε : «Εγώ και οι συμπαίκτες μου είμαστε πολύ χαρούμενοι που φτάσαμε στον τελικό, ελπίζουμε να γίνει ένα καλό παιχνίδι και να κατακτήσουμε το 10ο κύπελλο για τον Ολυμπιακό Χαλκίδας».

Αποστόλης Καραλής: Ας κερδίσει ο καλύτερος ή ο τυχερότερος»
Ο αρχηγός του ΑΟΝΑ Αποστόλης Καραλής είπε: «Να δώσω συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό Χαλκίδας, είναι ένα σωματείο που έχω παίξει και έχω κατακτήσει το κύπελλο την τελευταία φορά. Εύχομαι να γίνει ένα καλό παιχνίδι να το ευχαριστηθούμε και να κερδίσει ο καλύτερος, ο τυχερότερος όπως το πάρει ο καθένας».

>

Σκαρφάλωσε στην 2η θέση ο Ολυμπιακός Χαλκίδας

Σοβαρός και πειθαρχημένος ο Ολυμπιακός Χαλκίδας πήρε την νίκη από τον αξιόμαχο ΑΠΚΟ Δροσιάς στο Ενωσιακό με 3-0, μια νίκη που τον φέρνει στην 2η θέση της βαθμολογίας μαζί με την ΕΝ Ιστιαίας και πέντε βαθμούς πίσω από το πρωτοπόρο ΑΟ Χαλκίς.
Δυνατά ξεκίνησε ο αγώνας για τις δύο ομάδες με τον Ολυμπιακό να έχει καλή κυκλοφορία και να καταφέρνει  να ανοίξει το σκορ:
Στο 19 λεπτό ο Δασκος κάνει σουτ από το ύψος της περιοχής η μπάλα μετά από κόντρα πάνω στους αμυντικούς  φτάνει στον Τσολακο που με κεφαλιά κάνει το 1 - 0 για τον Ολυμπιακό.
Στο 35 λεπτό ο Σκριβανος με τον Ευσταθιου συνεργάζονται στο ύψος της περιοχής και ο τελευταίος με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ντουμανη και κάνει το 2  - 0 για τον Ολυμπιακό που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη πολύ νωρίς ο Ολυμπιακός κλείδωσε την νίκη σημειώνοντας το 3ο του γκολ.
Στο 55 λεπτό ο Μαστροκωστας μόνος του απέναντι στον Ντουμανη δεν χάνει την ευκαιρία και με ωραίο πλασέ στέλνει για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα και κάνει το 3 - 0 για τον Ολυμπιακό.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ  Βρακας - Πασχαλιδης - Δελχας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚ.
  Αγριοδημος - Αγγελατος - Μπασινας ( 80 Παλλης ) - Τσολακος ( 60 Μεταξας ) - Δασκος - Μουσαι - Τζαβρας - Μαστροκωστας - Ευσταθιου - Σκριβανος - Παπαδεδες ( 75 Δημου )

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ
Ντουμανης - Τσουτης Ρ. - Ματζουνης - Κηπιωτης - Τσουτης Α. - Ριτσα ( 65 Καροκης ) - Ζαχαριας ( 71 Βοιλακης ) - Φρυγανας - Αντωνοπουλος - Λιφο - Κατσικαρος ( 82 λ.τ. Λαμπρου )

>

Επίθεση φωτιά και νέα νίκη για τον ΑΟΝΑ

Η Ν. Αρτάκη παρουσιάστηκε σοβαρή και πειθαρχημένη και δεν δυσκολεύθηκε να επιβληθεί του Παντριαδικού με 3-1. Οι «ερυθροκίτρινοι» εκτός από τα τρία γκολ είχαν και δυο δοκάρια και απέδειξαν ότι έχουν τη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος.
Μόλις στο 10΄η κεφαλιά του Καραλή μετά από κόρνερ του Ρούσσου σταμάτησε στο δοκάρι και δυο λεπτά αργότερα ο Μαστροκώστας νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Ευαγγελινό. Στο 27΄ο Α. Χρυσός με σουτ μέσα από τη περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, όμως στο 32΄ο Μακαντάσης με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ.
Οι γηπεδούχοι καθάρισαν το παιχνίδι μέσα σε 4 λεπτά με το Καραχάλιο στο 73΄ να φτάνει τα 20 τέρματα στο πρωτάθλημα μετά από ασίστ του Μαστροκώστα και στο 77΄μετά από πολύ ωραία πάσα του Γίγα, ο Μαστροκώστας να κάνει το 3-0.
Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 90΄με κοντινό πλασέ του Καλοχωρίδη. Πριν την έναρξη του αγώνα ο Νίκος Μαντζάνας παρέδωσε τιμητική πλακέτα στον Κώστα Ρουμπή που φόρεσε τη φανέλα του ΑΟΝΑ για 11 χρόνια και ήταν μέλος της ομάδας που έφτασε μια ανάσα από την άνοδο στη Β΄εθνική.
Καλή η διαιτησία του Φώτη με λάθος υποδείξεις οι βοηθοί Περιβολάρης και Τσιφλάκος.
ΑΟΝΑ (Δ. Λύκος): Ευαγγελινός, Μπελίτσος, Ρούσσος, Χρυσός, Φωτιάδης, Καραλής (78΄Κονόμι), Χασανλάρι (53΄Γίγας), Καραχάλιος, Μαστροκώστας, Μακαντάσης (80΄Ζήσης), Μπαλαμπάνης

ΑΠΣ Παντριαδικός (Γ. Παπαθεοδώρου): Ευαγγελινός, Κουνής, Γραμματικός (72΄Καραμπέτσος), Κούρούπης, Γκρινιάρης, Καλοχωρίδης, Χασάνδρας Γ., Σαρρής, Κατσίκης (46΄Σιαράπης Ι. Ν.), Καραντάκης (79΄Παπακωνσταντίνου), Χασάνδρας Δ.

Προσπαθησε αλλα δεν μπόρεσε!!! Απόλλων Ερέτριας - ΑΟ Λουκισίων 5-0

Ο Φιλοξενούμενος ΑΟ ΛΟΥΚΙΣΙΩΝ προσπάθησε να παρη ότι μπορούσε απο το παιχνίδι αυτό αλλά ο ανώτερος ΑΠΟΛΛΩΝ επεκράτησε κατά κράτος των Λουκισαιων και τους φιλοδωρησε με 5 γκολ αφού οι φιλοξενούμενοι σε κεραια σημεία δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και η ήττα ήρθε φυσιολογικά.  Συγκεκριμένα  από τα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με ενα ΑΠΟΛΛΩΝΑ να προσπαθεί να βρη τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία  συγκεκριμένα στο 9΄ ο Βαρσαμας προ του Μυτακιδη σουτάρει χλιαρά ο έμπειρος πορτιέρο λέει όχι και σώζει από βέβαιη παραβίαση, από το σημείο εκείνο ο γηπεδούχος αρχίζει να ανεβαίνει και στο 14΄ με τον πολύ καλό σήμερα ΜΕΜΑΪ ανοίγει το σκορ 1-0   οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και η δεύτερη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε την κλότσησαν και αυτή αφού ο Αρχηγός Φρουσης από πλάγια μεν θέση αλλά πολύ κοντά αστοχει!!!
Από εκεί και έπειτα νομίζω ότι όλα χάθηκαν για την ομάδα των ΛΟΥΚΙΣΙΩΝ αφού η γηπεδούχοι έβαλαν εμπρός τις μηχανές και αφού έχασαν κάποιες ευκαιρίες ηρθε ο Αρχηγός Βελαετης στο 30΄και έγραψε το 2-0! Σκορ με το οποίο έληξε και το α΄ημιχρονο.

Με το καλημέρα του β' μέρους ήρθε το γκολ από τον ΜΕΜΑΪ αποκλειστικά δικό του αφού ταλαιπώρησε τους αμυντικούς πλάσαρε έξοχα τον ΝΤΕΛΗ και 3-0 ! όπου και με το γκολ αυτό έπεσε και ουσιαστικά η αυλαία του παιχνιδιού ο προπονητής των ΛΟΥΚΙΣΙΩΝ προσπάθησε με αλλαγές να αλλάξει η να συνεφέρει τη ροή του παιχνιδιού αλλά μάταια αφού ο γηπεδούχος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0  με (δράστες) τους Αγραφιωτη 70΄ και την χρυσή αλλαγή του Μιχ. Βλαχου Ξυλά Νικ. στο 81΄.

Στο 75΄ ο Διαιτητης της αναμετρησης Κος ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟς αισθανθηκε ενοχλησεις και αλλαξε με τον εποπτη Κον Χουλιαρά τους ρολους τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ Κος Παπακυριάκος

ΒΟΗΘΟΙ  κκ Χουλιάρας- Χατζηκαμαγιάννης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Βλαχος Μιχ.) Μητακιδης Αλμπαν Λιατιφης (76΄Ξυλας Α.) Βελαετης(αρχ) Κουτρας Παριανος Μωρος Ρωμανος Αγραφιωτης(75΄Ξυλας Ν.) Κοκκαλας(80΄Ωραιοπουλος) Μεμαϊ.

ΑΟ ΛΟΥΚΙΣΙΩΝ (Ταυταριδης Α.) Ντελης Κολλιας Ντοβινος Κωνσταντοπουλος Ντελης Δ. Φρουσης(αρχ)(58΄Αποστολου)   Μπαϊμπακης  Κουτσαυλης(46΄Σεϊνταρας) Τριανταφυλλου Βαρσαμας(72΄Λουκαντζικος) Μπουλουκος.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ   Λαϊνιωτης Αγης.

Τα μοιράστηκαν όλα στην Καστέλλα

Του Σπύρου Βαβουλιώτη.
Μοιράστηκαν τους βαθμούς, αλλά και τις ευκαιρίες ο ΑΠΟ Καστέλλας που υποδέχθηκε τον ΑΟ Μακρυκάπας, ο οποίος έχασε περισσότερες ευκαιρίες και μπορούσε να φύγει ακόμα και με το διπλό από την Καστέλλα.
Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν δυο ευκαιρίες που δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν.
Στο 17' Μετά από σέντρα του Ταυρή, κεφαλιά του Λαφαζάνη στον Τσούτση που πλάσαρε αλλά ο Κηρόπουλος απέκρουσε.
Στο 38' νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μπισμπικόπουλος γύρισε την μπάλα προς το τέρμα, ο Κηρόπουλος απέκρουσε και ο Λαλανίτης εξ επαφής πλάσαρε άουτ.
Με αυτές τις δυο φάσεις πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια και φυσικά χωρίς σκορ.
 Στην επανάληψη στο 52' η πρώτη καλή στιγμή για την Καστέλλα όταν μετά από σέντρα του Σέγκου, ο Μήτρου από κοντά δεν πρόλαβε την μπάλα να την σπρώξει στα δίχτυα.
Στο 55' η απάντηση της Μακρυκάπας σε τετ-ατε του Λαφαζάνη που πλάσαρε για να σώσουν οι αμυντικοί πάνω στην γραμμή.
Στο 58' διπλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν μετά από αλλεπάλληλα σουτ οι αμυντικοί απέκρουαν με τελικό αποδέκτη τον Μπασινά που δυο φορές επιχείρησε σουτ και οι αμυντικοί απέκρουσαν σώζοντας την εστία τους.
Στο 80' καταγράφεται η τελευταία φάση από τους γηπεδούχους όταν ο Σέγκος σέντραρε ο Μπαλαμπάνης με προβολή έδωσε στην μπάλα πορεία για τα δίχτυα αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 0-0

ΑΠΟ Καστέλλας: Κιαπεκος
Κηρόπουλος, Γιούλης, Κεχαγιάς, Ταυρής, Σπανός, Μπασινάς, Μήτρου, Σέγκος, Λαφαζάνης, Μαντάς ( 84' Ταψής), Τσούτσης ( 72' Μπαλαμπάνης)

ΑΟ Μακρυκάπας: Βογιατζής
Κυριακόπουλος, Λέκκας, Καρκαλής Αλ, Μπισμπικόπουλος, Κατσαούνης, Σηφάκης, Χασάνδρας, Κηρύκος ( 72' Τσόκος), Λαλανίτης,( 62' Βαρτζής), Σίδερης (90' Σιλυβάκος).

Νίκησε, δεν το χάρηκε

Υψίστης σημασίας αποτέλεσμα πήρε το απόγευμα της Τετάρτης (04/03) στην έδρα του ο Λήλας Βασιλικού. Οι Βασιλικαριώτες επιβλήθηκαν της Δόξας Προκοπίου με 4-0, στο πλαίσιο της 21ης (εμβόλιμης) αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας της Εύβοιας.

Ο Λήλας πήρε τους τρείς βαθμούς, όμως η επικράτηση της Αυλίδας επί της Ισταίας με 1-0 δεν τον άφησε να χαρεί για πολύ. Η απόδοση και των δυο ομάδων ήταν κάκιστη. Επί 30 λεπτά γινόταν ένας διαγωνισμός λαθών κυρίως στον χώρο του κέντρου.

Η πρώτη στην ουσία αξιόλογη φάση, έγινε στο 28' όταν ο Καλαμιώτης έπιασε σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά αουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 31' ο Γουναρης επίσης με σουτ έξω από την περιοχή απείλησε την εστία του Παμφίλη, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Τα δυο προηγούμενα σουτ ήταν ο προάγγελος του γκολ. Στο 36' ο Χαλιώτης πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο, προχώρησε λίγα μέτρα και εξαπέλυσε ένα καταπληκτικό σουτ το οποίο κατέληξε στην δεξια γωνία του Παμφίλη, κάνοντας το 1-0.

Το τέρμα που σημειώθηκε έδιωξε το άγχος αρχικά από τα πόδια των παικτών του Λήλα και έτσι στο 42' ο Βάθης με έναν πολύ ωραίο "χορό" μέσα στην μεγάλη περιοχή και ένα εξαιρετικό πλασέ, έκανε το 2-0. Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου η Δόξα προσπάθησε να μειώσει το σκορ, αλλά ο Πεππές έδιωξε την πάνω από την γραμμή.

Στο δεύτερο μέρος ανέβηκε λίγο η απόδοση των παικτών του Λήλα είχαν την υπεροχή αλλά ήταν αρκετά φλύαρη και χωρίς ουσία. Παρά την κακή απόδοση οι Βασιλικαριώτες κατάφεραν να σημειώσουν άλλα δυο τερματα.

Στο 59' ο Χαλιώτης με κοντινή κεφαλιά τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (υπάρχει σχετικό βίντεο παρακάτω) και στο 86' ο Ντρέκης με ένα εξαιρετικό πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή κλείδωσε την νίκη και τους τρεις βαθμούς οριστικά για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις:

Λήλας Βασιλικού (Τσαραντάνης): Τσάμαρης, Κικίδης, Γούναρης, Πεππές, Κουσερής, Μαυρομάτης (63' Παύλου), Καλαμιώτης (75' Σταματάκος), Βάθης, Νάνος, Χαλιώτης, Ζαχαριάς (71' Ντρέκης).

Δόξα Προκοπίου (Κουτσουφλάκης): Παμφίλης, Μορφούλης Γ., Μούντριζας (78' Ιωάννου), Ανδρέου Σ., Ανδρέου Α., Κανελόπουλος, Καλάι, Σταμούλος (84' Κανελόπουλος Α.), Κουτσουφλάκης, Γεωργίου, Μορφούλης.
Παρακολουθήστε το 3ο τέρμα του Λήλα Βασιλικού...

-2

Νίκη την κατάλληλη στιγμή ο ΑΟ Αλωναρίου.

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα  ο ΑΟ Αυλωναρίου. Μετά την εκτός έδρας ισοπαλία της Κυριακής πήρε πολύτιμη νίκη στην εμβόλιμη αγωνιστική επί του ΑΟ Σκύρου στο Δημ Γήπεδο ''Ν. Κούκης'' του Αυλωναρίου με 2-0.
Με το ξεκίνημα του αγώνα πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό η Σκύρος ήταν αυτή που λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ όταν ο  Αλ Μανωλάκης πλάσαρε τετ- ατε τον Πετράκη που έσωσε την εστία του.
Το Αυλωνάρι απάντησε στο 7' όταν ο Βασιλείου έστρωσε την μπάλα μέσα στην περιοχή έπιασε δυνατό πλασέ που πέρασε ελάχιστα άουτ.
Η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους που άρχισαν να πιέζουν και να χάνουν ευκαιρίες αλλά στο 24' ο Βογιατζής κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Γιαλού και να ανοίξει το σκορ 1-0.
Παρα την υπεροχή του και τις ευκαιρίες που  έχανε το Αυλωνάρι το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε να προηγούνται με 1-0.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και να χάνουν ευκαιρίες αλλά στο 64΄κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που εκτέλεσε ο Βογιατζής 2-0.

Αξιοσημείωτο στον σημερινό αγώνα είναι το γεγονός ότι ο Γιάννης Βογιατζής με τα δύο γκολ που πέτυχε έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στην Α΄κατηγορία της Εύβοιας

ΑΟ Αυλωναρίου Βαγγ. Τόγιας
Πετράκης, Κόκκος, Μαρούλης, Καραμπίνης, Φρυγανάς, Βασιλείου, Δημάς, Μακρής(65' Τζελίλι), Βογιατζής (80' Πόγκας), Ηλίας, Φραγγής ( 88' Κυριαζής).

ΑΟ Σκύρου Δ. Δρόσος
Γιαλός, Ζορμπάς, Χιώτης, Μανωλάκης Ι ( 90' Μοκανο), Μανωλάκης Αλ. Δαλακλίδης, Θελελίδης ( Καραμπίνης), Τσελεπής, Μανωλάκης Ν, Στεφάνου, Τσακανής (80' Τράκος) .

>

Αναβολή και στο παιχνίδι Βυζάντιο - Γούβες

Άλλο ένα παιχνίδι αναβλήθηκε και μάλιστα για το ίδιο γληπεδο που χτές αναβλήθηκε αυτό των Ωρεών με τη Σκεπαστή.
Πρόκειται για το παιχνίδι  «Βυζάντιο Νέου Πύργου – Ευβοϊκός Γουβών» που ήταν προγραμματισμένο να γίνει στο γήπεδο του Νέου Πύργου και ο λόγος αναβολής είναι ο συνήθης…  ύποπτος: ακαταλληλότητα του αγωνιστικού χώρου.
φωτο του Π. Χουβαρδά πριν το παιχνίδι
 Οι πολύωρες βροχές και μεγάλες ποσότητες νερού που έπεσαν τα δυο τελευταία εικοσιτετράωρα έκαναν το διαιτητή να κρίνει ακατάλληλο τον αγωνιστικό χώρο και  να πάρει την απόφαση της αναβολής.

Τελικά το πρόβλημα διαιωνίζεται και ουσιαστική λύση δεν δίνετε.
Κατά πάσα πιθανότητα θα αναβληθεί και το παιχνίδι «Ταξιάρχης – Παπάδες» που σε λίγη ώρα είναι προγραμματισμένο να γίνει στον ίδιο αγωνιστικό χώρο.
Ο καιρός γαρ εγγύς !!!!
Δείτε φωτογραφίες απο το γήπεδο του Νέου Πύργου.
(ΣΣ  ολες οι φωτογραφιες ειναι του παικτη του Βυζαντίου, Γιάννη Νικολέρη)

Πρόσκληση της ΑΕ Ιστιαίας προς τους φιλάθλους της περιοχής

Για το παιχνίδι του ερχόμενου Σαββάτου με τον ΑΟ Μακρυκάπας το οποίο είναι σημαντικό για την πορεία της ομάδας, η ΑΕ Ιστιαίας καλεί όλους τους φιλάθλους της περιοχής να ενισχύσουν με την παρουσία τους την προσπάθεια της ομάδας της πόλης.
Έστω και αν ο καιρός δεν βοηθήσει πιθανά, κρίνεται σημαντική η παρουσία όλων στο Δημοτικό Γήπεδο της Ιστιαίας, στις 16:00

ΑΟ Αυλωναρίου: Πρόσκληση

Ένας πολύ ενδιαφέρον αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο 14 Μαρτίου στο Δημ. Γήπεδο ''Ν ΚΟΥΚΗΣ'' του Αυλωναρίου όπου ο ΑΟΑ υποδέχεται τον ΑΠΚΟ Δροσιάς.
Η διοίκηση και  οι ποδοσφαιριστές καλούν τον κόσμο να συμπαρασταθεί στην προσπάθεια  του ΑΟ Αυλωναρίου.
Η σχετική αφίσα του αγώνα

Την ομάδα του μεγάλου φίλου Ηλία Κουτσουφλάκη Δόξα Προκοπίου θα υποδεχθεί στο Τσαρπάλειο γήπεδο Αλιβερίου ο Ταμυναϊκός το Σάββατο 14 Μαρτίου στις 4.μ.μ και καλεί τον κόσμο της περιοχή να ενισχύσει την ομάδα να συνεχίσει το αήττητο σερί της

Aναβλήθηκε το σημερινό παιχνίδι Ωρεοί - Σκεπαστή

Η ιστορία επαναλαμβάνεται για μια φορά ακόμα και έτσι ο σημερινός αγώνας των Ωρεών με τη Σκεπαστή αναβάλλεται.
Το παιχνίδι ήταν προγραμματισμένο να γίνει στο γήπεδο του Νέου Πύργου και ο λόγος αναβολής είναι ο συνήθης: ακαταλληλότητα του αγωνιστικού χώρου.
Οι πολύωρες βροχές και οι μεγάλες ποσότητες νερού που έπεσαν τα δυο τελευταία εικοσιτετράωρα έκαναν τους αρμόδιους να πάρουν για μια ακόμα φορά την απόφαση της αναβολής.
Το θέμα είναι πως και αύριο υπάρχει παιχνίδι στο ίδιο γήπεδο, αλλά και την Τετάρτη (το οποίο είναι και εξ αναβολής).
Οι καιρικές συνθήκες από ότι λένε οι προβλέψεις θα είναι οι ίδιες.
 Άραγε τα παιχνίδια αυτά θα γίνουν;
 Ίδωμεν!!!

Κινούμενες εικόνες απο τον αγωνα παλαιμάχων Αιδηψού - Αρτεμησιακού

Δείτε μερικά "κινούμενα" στιγμιότυπα απο το χθεσινό παιχνίδι των Παλαιμάχων Αιδηψού - Αρτεμησιακού, όπως τα κατέγραψε ο φωτογραφικός μας φακός

Μονόδρομος η νίκη Τελεθριακού και με σημαντική διαφορά.

Μετα το ματς ζωής ή θανάτου στην Ιτεα το περασμένο Σαββατο, ο Τελεθριακος καταφερε να μείνει ζωντανός στο κυνήγι της 1ης θέσης του ομίλου για την απευθείας ανοδο στην Α' ΕΣΚΑΣΕ και την αποφυγη των αγωνων μπαράζ.
Στην προσπαθεια του να παραμείνει πρώτος ο Τελεθριακος, θα αντιμετωπίσει τον Απολλωνα Λειβαδιας αυτο το Σαββατο 7 Μαρτιου στο κλειστο Ιστιαιας στις 15:30.
Στόχος ειναι η νικη με σημαντική διαφορά, ώστε να επιτευχθεί η πολυπόθητη ανοδος χωρίς αγωνες μπαράζ.
Υπενθυμίζεται οτι αυτη τη στιγμή υπάρχει ισοβαθμία μεταξυ Τελεθριακου και Ιτέας με 22 βαθμους, ωστοσο η ομαδα βρίσκεται στο +3 και ευελπιστεί να αυξήσει περαιτέρω την διαφορά ποντων ώστε να πετύχει την απευθείας ανοδο.
Καλούμε ολους τους βορειοευβοιωτες/ισες να βρεθούν στο γηπεδο για να ενισχύσουν την προσπαθεια της ομαδας του Τελεθριακού.
Καλη επιτυχια.

Δροσιά-Αρτάκη 1-2 (Video)

Παρακολουθήστε τη νίκη της Ν. αρτάκης μέσα στη Δροσιά με το νικητήριο γκολ του Μπαλαμπάνη να είναι ένα από τα καλύτερα του πρωταθλήματος. Το ρεπορτάζ είναι από το Star κεντρικής Ελλάδας.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Όλοι όσοι ασχολούνται με τα ποδοσφαιρικά δρώμενα της Εύβοιας γνωρίζουν σαφώς ότι ο ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΣΚΥΡΟΥ ποτέ δεν έχει εκφραστεί αρνητικά για τις διαιτησίες της ομάδας μας, όχι γιατί δεν έχουν υπάρξει περιπτώσεις – ουκ ολίγες μάλιστα – κακής εφαρμογής κανονισμών, αλλά επειδή στη φιλοσοφία του συλλόγου μας η ποιότητα της διαιτησίας δεν αποτελεί προτεραιότητα. Άλλωστε, είναι κάτι που δεν εξαρτάται από μας. Προτεραιότητές μας ήταν, είναι και θα είναι η αύξηση των αθλούμενων νέων του νησιού μας.
    Όμως, συμμετέχοντες σε ένα πρωτάθλημα θα πρέπει οι αθλητές μας να νοιώθουν ότι έχουν την ίδια μεταχείριση με τους συναθλητές τους που ανήκουν σε άλλες ομάδες. Αυτό είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να συνεχίσουν να υπηρετούν αυτό που αγαπούν, δηλαδή το ποδόσφαιρο. Για έναν επιπλέον λόγο. Το λόγο ότι είναι οι μόνοι ποδοσφαιριστές στην κατηγορία τους πού δεν αμείβονται για τις υπηρεσίες τους στην ομάδα που ανήκουν.
   Κύριοι του ευβοϊκού ποδοσφαίρου, για μας όπως ακριβώς συνέβη με την άνοδό μας στην Α΄κατηγορία, έτσι και η παραμονή μας σε αυτήν δεν αποτελούν αυτοσκοπό. Το ουσιαστικό για μας είναι η όσο το δυνατό ποιοτικότερη παρέμβαση στα αθλητικά δρώμενα του νησιού μας. Γιαυτό άλλωστε και οι αθλητικές μας ακαδημίες αριθμούν πάνω από 150 παιδιά σε τέσσερα αθλήματα. Μετά όμως από μια σειρά επιβαρυντικών για την ομάδα μας διαιτησιών, είχαμε εκφράσει προφορικά τους προβληματισμούς μας στα αρμόδια όργανα της διοίκησης της ΕΠΣΕ.

Παρ΄όλα αυτά ήρθε την περασμένη Κυριακή η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Και αυτή η σταγόνα έχει ονοματεπώνυμο: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΣ. Ένας ανερμάτιστος διαιτητής που φέτος μας έχει σφυρίξει σε τρείς εντός έδρας αγώνες (απουσία φυσικά παρατηρητή). Ένας τραγικός διαιτητής που συνηθίζει να θεωρεί τον εαυτό του πρωταγωνιστή μιάς αναμέτρησης. Ένας ανεπαρκής διαιτητής που με τα – δυστυχώς – εσκεμμένα λάθη και παραλείψεις του οδήγησε τον συγκεκριμένο αγώνα σε ένα απόλυτα πλασματικό αποτέλεσμα. Δυστυχώς για άλλη μια φορά αρνητικό για την ομάδα μας.
   Δεν ξέρουμε τι άλλο θα πρέπει να κάνουμε ώστε να εφαρμόζονται οι κανονισμοί όταν:1) Ενώ το σκορ είναι 2-2 ο επιθετικός σου ανατρέπεται μέσα στην περιοχή και αντί για πέναλτυ και κίτρινη στον αμυντικό (2η κίτρινη) εισπράττουμε κάρτα για θέατρο 2) Με το σκόρ στο 3-2 υπέρ μας ο αντίπαλος τερματοφύλακας βγαίνει από την περιοχή του και ανατρέπει τον επιθετικό μας – με κενή την εστία και τον κοντινότερο αντίπαλο παίκτη στο κέντρο και αντί κόκκινης κάρτας στον τερματοφύλακα να δίνεται κίτρινη (νέος κανονισμός) 3) Από κεί και πέρα με συνεχή σε βάρος μας ανάποδα σφυρίγματα μας «απαγόρευσε» την είσοδό μας στην αντίπαλη περιοχή. Και μείς να προσπαθούμε να συγκρατήσουμε τους παίκτες μας και κυρίως τους φίλαθλους που παρακολουθούσαν τον αγώνα. Μάθαμε  λοιπόν από πρώτο χέρι πώς ένας «διαιτητής» μπορεί να διαμορφώσει ένα αποτέλεσμα, άσχετα από το σκόρ.
   Απευθυνόμενοι λοιπόν σε εκείνους που καθοδηγούν τα ποδοσφαιρικά πράγματα στην Εύβοια και που – όπως πιστεύουμε - υπηρετούν τα ίδια με μας ιδανικά, τους λέμε αυτό που με τις πράξεις ή παραλείψεις τους μας έχουν κάνει να πιστεύουμε: Είναι πιο τίμιο και πιο αντρίκιο να μας δηλώσουν ξεκάθαρα αυτό που μας έλεγαν κάποιες διοικήσεις πρόπερσι πριν το ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Ότι δεν τους βολεύει και τόσο η παρουσία των ομάδων μας στις ευβοϊκές διοργανώσεις (πρωτάθλημα – κύπελλο – υποδομές – διαδικασίες επιλογών μικτών). Γιατί το μόνο που δεν εισπράττουμε σε όλες τις συμμετοχές μας είναι η ίση μεταχείριση με τις υπόλοιπες ομάδες του νομού μας.
   Εμείς αυτά είχαμε να πούμε. Λυπούμαστε αν πικράναμε κάποιους αλλά, όπως λέμε και στη Σκύρο «η αλήθεια είναι μαλώτρια».

Φυντάνης:"Θα νικήσουμε τον Φωστήρα"

Για μας δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα πέρα από την νίκη.
Γνωρίζουμε ότι το ματς είναι δύσκολο αλλά αν δεν μπορέσουμε να νικήσουμε και τον Φωστήρα στην κατάσταση που βρίσκεται τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για Play out.
Σεβόμαστε τον Φωστήρα αλλά για μένα δεν έχει ελπίδες.
Δεν γίνεται να είναι τέσσερις πόντους κάτω από την ζώνη εμείς στον έναν και να μην μπούμε στα μπαράζ.
Το ματς θα το κερδίσουμε 100%.
Τα παιδιά το έχουν πιστέψει και έχουν συνειδητοποιήσει ότι θα παιχτεί κατά μεγάλη πιθανότητα ο στόχος της εισόδου στην 10άδα.
Αν πιάσουμε την απόδοση της εισόδου τότε θα βγούμε νικητές."
Εκτός του Δημήτρη Ραπτάκη που θα απουσιάσει λόγω τιμωρίας ο Ηρακλής Ψαχνών θα στερηθεί έναν ακόμα κεντρικό αμυντικό από το εντός έδρας ματς με τον Φωστήρα. Συγκεκριμένα, ο Θανάσης Παλαιολόγος είχε συμπληρώσει τέσσερις κίτρινες κάρτες απέναντι στην Ερμιονίδα και δηλώθηκε να απουσιάσει από το παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής.