Μετάλλια ο ΓΣ Νεάπολης από τον Περιφερειακό ανώμαλο δρόμο

Ο Γ.Σ. Νεάπολης Χαλκίδας συμμετείχε του στον Περιφερειακό Αγώνα Ανωμάλου Δρόμου που διοργάνωσε η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ανατολικής Στερεάς-Εύβοιας, σε συνεργασία με τον ΑΚΟ Λιβαδειάς και τον (δήμο Αλιάρτου) την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου.

Σημειώθηκαν πολύ καλές επιδόσεις και όλοι οι αθλητές επέστρεψαν με μετάλλια!

4 x 500μ. ΠΠΒ
3η θέση Γ.Σ. ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ με επίδοση 7'01"
Αποστόλου Αθανάσιος, Μπαϊμπάκης Χρήστος, Τουλίτσης Αντώνης, Παπαθεοδώρου Ιωάννης

Ο Αρης Αγ. Ιωάννη έβαλε φωτιά στο Νότο 2-1 τον ΑΟ Ζάρητρα

Φωτιά στο Νότο έβαλε ο Αρης Αγ. Ιωάννη που πήρε την νίκη με 2-1 από τον ΑΟ Ζάρητρα στο Δημ. Γήπεδο Αγ. Ιωάννου, σε ένα αγώνα που κυρίαρχος ήταν ο πολύ δυνατός άνεμος που δυσχέραινε τις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων.΄
Έτσι μετά την ήττα της ομάδας των Ζαράκων ο Μιαούλης φύλλων και ο Αμαρυνθιακός περιμένουν το ρεπό του ΑΟ Ζάρητρα για να πλησιάσουν σε απόσταση ανάσας από τους πρωτοπόρους.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον αέρα υπέρ τους και στο 35' κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ που σημείωσε ο Ντόβολης 0-1.
Στην επανάληψη ο αέρας ήταν σύμμαχος του Αρη με τα Ζάρητρα όμως να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 σε κενή εστία. αλλά στο 70' με κεραυνό του Μήτρου Ε ο Αρης Αγ. Ιωάννη ισοφάρισε 1-1.
Στο 81' ο Δροσάτος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ταυτόχρονα έβαλε φωτιά στο νότιο όμιλο με το  2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.
Αρης Αγ. Ιωάννη:
Γρ. Γκογκορώσης.
Γκογκορώσης, Μήτρου Σ, Φέλερης Μ, Ποδαράς, Δροσάτος, Μάλλιος, Παναγιάρης (89' Καλαμιώτης), Φέλερης Π, Πολύχρονος (89' Δημολιάνης), Κοντραζίου, Στουραίτης (60' Μήτρου Ε).
ΑΟ Ζάρητρα:
Χαρ. Γεωργίου.
Καλιοτζής, Μπουραντάς (54' Παναγιώτου Γ), Λιώνης (66' Μεγαρίτης), Φωτόπουλος, Ντόβολης, Πέππας, Αποστόλου, Σπανός (83'Ντούνης), Γκίκας, Φαμπιόν, Μπράχα.

Μια ανάσα από την κορυφή ο Μιαούλης 2-1 τον Αγ. Λουκά

Ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας έγινε σήμερα στο γήπεδο του Μιαούλη Φύλλων, ανάμεσα στη τοπική ομάδα και τον Α.Ο.ΑΓ.ΛΟΥΚΑ. Παρόλα αυτά όμως και με την νίκη του αυτή ο Μιαούλης Φύλλων, βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή, καθώς τον χωρίζουν μόνο τρεις βαθμοί από τον πρωτοπόρο Α.Ο ΖΑΡΑΚΩΝ Έτσι οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο, παρακολούθησαν ένα παιχνίδι κέντρου, με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δυο  εστίες. Μοναδική χαμένη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Αγίου Λουκά, στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Δρίτσουλας βγήκε μόνος του απέναντι στον Τζαβαρή, αλλά το πλασέ που επιχείρησε απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.Για να φτάσουμε στο 45ο λεπτό σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ και μετά από λάθος διώξιμο των παικτών των φιλοξενουμένων, ο Καρβελάς βρέθηκε μόνος απέναντι στον Τζάνη όπου  κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με την πρώτη ουσιαστική επίσκεψη των γηπεδούχων στην αντίπαλη εστία, έπειτα από μια ολιγωρία και αδράνεια στην άμυνα, πετάχτηκε ο Καλαβρής και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-0 στο 55ο λεπτό. Κάπου εκεί η γηπεδούχοι και για ένα εικοσάλεπτο πίεσαν για ένα τρίτο γκολ, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.
Από το 75ο λεπτό της αναμέτρησης και έπειτα οι φιλοξενούμενοι πήραν τη πρωτοβουλία, χάνοντας μοναδική ευκαιρία, πρώτα με τον Γιαννούλη όπου βρέθηκε τετ α τετ με τον Τζαβάρα αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, αλλά και στην συνέχεια της φάσης με τον Νικολάου αφού προ κενής εστίας σούταρε άουτ.
Στο 80ο λεπτό ωραία εκτέλεση φάουλ του Κιούση για τον Α.Ο. ΑΓΙΟΥ ΛΟΥΚΑ, διώχνει με υπερένταση και με την άκρη των δαχτύλων  σε κόρνερ ο Τζαβάρας.  Για να φτάσουμε στο 89ο λεπτό, όταν ο Νικολάου ανατράπηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει το σημείο του πέναλτι.  Ένα πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Κιούσης διαμορφώνοντας το τελικό 2-1  υπερ του Μιαούλη Φύλλων

Μιαούλης Φύλλων:
Τζαβάρας, Καρβελάς (90' Αναγνώστου), Καραζζής, Ζαχαριάς, Σελεμαγ, Τουλούμης, Καρβελάς Κ, Μπούλιος (85' Ζαχαριάς Α), Μακρής (68' Ρίννης), Καλαβρής (71' Σεφερλής),Ττρίκκας.
Αγ. Λουκάς:
Τζανής, Τριανταφύλλου,(60' Γιαννούλης), Τριτσώνης,(78' Καλαμιώτης) Ξύγγης, Καρατζάς, Κιούσης, Πομάρες (68' Ζάνιος), Ρέτσας, Δρίτσουλας, Μεταξάς, Νικολάου.

Η Καστέλλα 2-0 φρέναρε τον Ελλήσποντο

Η Καστέλλα φρέναρε το σερί του Ελλήσποντου και επιβλήθηκε με 2-0 στο Δημ. Γήπεδο Καστέλλας, σε ένα αγώνα που δεν είχε ποιότητα ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο όπου οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες και για τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα η λήξη του ημιχρόνου να τις βρει ισόπαλες 0-0.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν το κέντρο και άρχισαν να πιέζουν τον Ελλήσποντο.
Στο 63' ο Ζήσης που είχε μπει πριν τρία λεπτά αλλαγή με εξαιρετική κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Καστέλλα 1-0.
Ο Ελλήσποντος για την συνέχεια δεν κατάφερε να απαντήσει και στο 85' μετά από λάθος των αμυντικών που έδωσαν πάσα στον Ζήση με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα της Καστέλλας..
Στο 87' αποβλήθηκε ο Μακρής για τους γηπεδούχους  ενώ στις καθυστερήσεις ο Κατσικαβάλης για τον Ελλήσποντο.
Καστέλλα:
 Κηρόπουλος, Κουρούπης, Κεχαγιάς (46' Τζαμίχας), Χαρ. Βότσης, Μακρής, Μπασινάς, Σπανός, Γκίκας, Τσούτσης (46' Νικούλης), Ξυνογαλάς (60' Ορφ. Ζήσης), Δεληγιώργης (89' Ξύγκης).
Ελλήσποντος:
 Αγριόδημος, Κατσικαβάλης, Κοντάκης, Κουσερής, Κουτσαυλής (89' Μούτσος), Σπυράκης, Νικολάου, Κούτρας,  Λάμπρου (84' Φτούλης), Νόνας (61' Λάζρι), Νάτσης.

Μεγάλη νίκη της Αιδηψού, 4-1 την ΑΕΚ Χαλκίδας

Άλλη μια μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα ο ΑΟ Αιδηψός, αυτή τη φορά απέναντι στην ΑΕΚ Χαλκίδας με 4-1. Μια νίκη που τελειώνει το 2017 με τους καλύτερους οιωνούς, μιας και η ομάδα του Δημητρίου απομακρύνεται πλέον από τη ζώνη του υποβιβασμού και της δίνει καλή ψυχολογία.
Στο αγωνιστικό κομμάτι  τώρα, η Αιδηψός ανέβηκε στου 16 βαθμούς αφού μπήκε δυνατά στον αγώνα με ευκαιρία από το πρώτο λεπτό, ενώ  άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματά του στο 13΄.  Σε όλο το πρώτο μέρος η Αιδηψός είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες και θα μπορούσε να έχει περισσότερα τέρματα.
Στο 25΄ οι φιλοξενούμενοι παραπονέθηκαν για ανατροπή του Κοτρότσιο μέσα στην περιοχή.
Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ Χαλκίδας μπήκε απειλητική και κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο 51΄ μειώνοντας σε 2-1. Στη συνέχεια  αν και η Αιδηψός ξαναπήρε κεφάλι, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν ευκαιρίες χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έτσι στο 94΄ η Αιδηψός διαμόρφωσε το τελικό 4-1.
Στο 93΄ ο Γιαμακίδης είδε δεύτερη κίτρινη και εγκατέλειψε τον αγωνιστικό χώρο.

Φάσεις και γκολ

1΄ Ο Γλύκος από κοντά στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο.
 4΄ Ο Τίτο Μπιμπάι μέσα απο την περιοχή βρίσκει στόχο και ανοίγει το σκορ, 1-0.
13΄ Φάουλ από τον Τίτο Μπιμπάι βρίσκει σε σώματα και καταλήγει στα πόδια του Χρήστου Φώτου που σχεδόν με προβολή διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων, 2-0.
15΄ Σουτ του Τίτο Μπιμπάι από κοντά τερματίζει πάνω από το οριζόντιο.
22΄ Σουτ του Αντριάνο Μπιμπάι από το ημικύκλιο της περιοχής βγαίνει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζαφειρόπουλου.
25΄ Οι φιλοξενούμενοι παραπονιούνται για ανατροπή του Κοτρότσιο μέσα στην περιοχή και για πέναλτι που δεν δόθηκε.
32΄ Ο Αργύρης Στεργίου βρίσκεται στην κυριολεξία σε άδεια εστία και ένα μέτρο σχεδόν από την τελική γραμμή, αλλά στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο.
33΄ Ο Χ. Φώτου εξ επαφής σχεδόν σουταρει πάνω στον Ζαφειρόπουλο που σε δεύτερο χρόνο μπλοκάρει σταθερά.
38΄ Φάουλ του Πεσχίρα διώχνει με γροθιές ο Ψαρράς σε κόρνερ.
43΄ Ο Τίτο Μπιμπάι σουτάρει από τη γωνία σχεδόν της μεγάλης περιοχής πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
51΄ Φάουλ μακρινό του Πεσχίρα, ο Γιαμακίδης πηδά πιο ψηλά από όλους και καρφώνει στα δίχτυα του Ψαρρά, 2-1.
64΄ Συνδιαστική επιθετική ενέργεια του Στεργίου με τον Αντριάνο Μπιμπάι, τελικά ο δεύτερος βρίσκει από κοντά τα δίχτυα του Ζαφειρόπουλου, 3-1.
69΄ Σουτ του Καρυστινού τερματίζει λίγο έξω από το κάθετο του Ψαρρά.
72΄ Λάθος της άμυνας της Αιδηψού και άστοχη έξοδος του Ψαρρά παρ’  ολίγον να στοιχίσει στην ομάδα, αλλά ο Καλέντζης στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.
74΄ Μακρινό σουτ από τον Λάμσε αποκρούει σε κόρνερ ο Ψαρράς.
93΄ Ο Γιαμακίδης βλέπει δεύτερη κίτρινη και αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο.
94΄ Απ ευθείας φάουλ του Τίτο Μπιμπάι βρίσκει τα δίχτυα του Ζαφειρόπουλου, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ, 4-1.

ΑΟ Αιδηψός (Δημητρίου):
Ψαρράς, Ζαχαράκης (66΄ Παπατζίκος), Βασιλείου Ι, Καππές, Γλύκος, Σαμπάι, Φώτου, Αθανασίου (57΄ Αναγνώστου Ν), Μπιμπάι Α (90΄ Καραγκούνης), Μπιμπάι Τ, Στεργίου (79΄ Καπλανάϊ).
ΑΕΚ Χαλκίδας:
Ζαφειρόπουλος, Σταμελάκης, Καρβούνης Ν, Τριανταφύλλου, Γιαμακίδης, Ηλιόπουλος, Χρόνης (66΄ Καλέντζης), Σταμέλος, Καρυστινός (73΄ Τζαφέρος), Πεσχίρας, Κοτρότσιος
Διαιτητής: Κουκούρα
Βοηθοί: Σιαπλαούρας - Δούκας

Δείτε το φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί και πιό κάτω και Video-δηλώσεις του προπονητή Γιώργου Δημητρίου.

Με καυτό Μπασινά ο Α.Ο.Ν.Α. 2-1 τη Σκεπαστή

Συνεχίζοντας τα θετικά αποτελέσματα με τον Β.Ζέρβα στο πάγκο ο Α.Ο.Ν.Α. επικράτησε με 2-1 της Σκεπαστής.
Με τους γηπεδούχους να έχουν τις φάσεις στο πρώτο μέρος να κλειδώσουν τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο καρδιοχτύπησαν φέρνοντας μνήμες προηγούμενων παιχνιδιών.
Αυτός που έκλεψε την παράσταση με τα δύο πανέμορφα γκολ ήταν ο Θ.Μπασινάς φθάνοντας τα εφτά τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα.
Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 17΄ με δυνατό σουτ του Μπισμπικόπουλου που πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Μπαρμπούνη.
Η Αρτάκη στο 24΄ πήρε κεφάλι στο σκορ με έξοχο πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Μπασινά με τον Μπαρμπούνη να μη μπορεί να αντιδράσει.
Ο πορτιέρο της Σκεπαστής στο 27΄ πήρε το αίμα του πίσω σταματώντας δύο φορές τον Λειβαδίτη σε ισάριθμα πλασέ του επιθετικού της Αρτάκης.
Από την πλευρά της η Σκεπαστή παρά τους ταχύτατους επιθετικούς δεν κατάφερε να απειλήσει την υποψιασμένη αμυντική γραμμή των γηπεδούχων.
Στο 50΄ ο Μπασινάς με ατομική ενέργεια λίγο κάτω από το κέντρο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του πλασάροντας τον Μπαρμπούνη για το 2-0 και αναγκάζοντας τους φίλους των γηπεδούχων να τον χειροκροτήσουν.
Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τα μαρκαρίσματα να γίνονται όλο και πιο δυνατά.
Η σκεπαστή στο 81΄ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι με πέναλτι του Γερογιάννη  το οποίο κέρδισε ο Θαλασσινός σε μαρκάρισμα αμυντικού.
Στα λεπτά που απέμειναν οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ισοφάριση με τον Γερογιάννη να σουτάρει στο 87΄ και τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τσάμαρη.

Α.Ο.Ν.Α.
Τσάμαρης Κολιόπουλος Μπαλαμπάνης Τσούτης Μπισμπικόπουλος Λούκας (44΄ λ.τ. Γκέκας)Κονόμι Λειβαδίτης Λούμπρος(73΄ Χιούσκα) Μπασινάς Μστροκώστας
Α.Ο.Σκεπαστής;
Μπαρμπούνης Γοργομάτης Γκαρατζούδης Τσούπρος Καψάλας Ντέντης Θαλασσινός Θ. Θαλασσινός Γεωργίου Γερογιάννης Παλάτζας

Του κεφαλιού της η Μακρυκάπα 4-1 τον Παντριαδικό

Συνεχίζοντας την εκπληκτική της πορεία η Μακρυκάπα επικράτησε με 4-1 του Παντριαδικού στο ντέρμπι των Μεσσαπίων.
Η ομάδα του Ν.Κιαπέκου με τρία τέρματα στο πρώτο μέρος καθάρισε ουσιαστικά το παιχνίδι με τον Παντριαδικό να μη μπορεί να αντιδράσει.
Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 7΄ με κεφαλιά του Κουτσαβλή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σίδερη.
Η Μακρυκάπα έχοντας την ψυχολογία υπέρ της ήταν καλύτερη και τον Παντριαδικό να μη βρίσκει λύσεις έχοντας πρόβλημα αμυντικά και κυρίως στα στημένα.
Οι λύκοι με δύο κεφαλιές στο 33΄ του Τσουμάνη και στο 37΄ του Σεχάι έπειτα από εκτελέσεις φάουλ κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη από το ημίχρονο.
Στην επανάληψη ο Παντριαδικός προσπάθησε να ισορροπήσει χωρίς να καταφέρει να φανεί απειλητικός.
Η Μακρυκάπα στο 75΄ πέτυχε και τέταρτο τέρμα με τον Μπαιμπάκη με την μπάλα πριν να έχει βρεί στο δοκάρι από το δυνατό σουτ του Σηφάκη.
Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 4-1 με πλασέ του Καραντάκη στις καθυστερήσεις.
ΑΟ Μακρυκάπας (Νίκος Κιαπέκος):
Αναστασίου, Λέκκας (82' Κολιόπουλος),  Χασάνδρας,  Καρκαλής, Τσουμάνης, Σηφάκης, Γκίκας (79' Σιλιβάκος), Σεχάι, Μπαϊμπάκης (75' Πολυχρόνης), Σίδερης, Κουτσαυλής (70' Σμπρίνης).

Παντριαδικός (Θανάσης Λαφαζάνης):
 Οικονομίδης, Πασάι, Κερίζα, Χαζαρίδης, Σκευοφύλαξ (54'  Αναστασίου), Τσαλιαγκός, Χασάνδρας (58' Βαξεβάνης), Μάλλιαρης, Τσούτσης (70' Παπακωνσταντίνου), Καραντάκης,  Χασάνδρας (74' Καραμπέτσος).

Σπουδαίο διπλό ο Βατώτας μέσα στα Κριεζά 4-2 τα Κόσκινα

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Αστέρας Βατώντα μέσα στα Κριεζά επικρατώντας με 4-2 επί των Κοσκίνων που μετά από 1,5 χρόνο, γνωρίζουν ήττα στην έδρα τους και μάλιστα με αυτό το ευρύ σκορ στην πρώτη μετά Σάκη Νικολάου εμφάνιση.
Ο αγώνας ξεκίνησε μοιρασμένος αλλά με λιγοστές φάσεις με την πρώτη καλή στιγμή να είναι για τους γηπεδούχους στο 17' όταν γυριστό σουτ του Βλάχου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια πέρασε την γραμμή με το γκολ να ακυρώνεται σαν οφ΄σάιτ.
Στο 30' απάντησε ο Αστέρας σε σουτ του Μιχαηλίδη που μπλόκαρε ο Τριανταφύλλου.
Στο 34' εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μπασινά που σούταρε δυνατά από πλάγια με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Σταθαρά.
Στο 41' οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Μιχαηλίδης εκμεταλλεύτηκε αδράνεια των αμυντικών και πλάσαρε εύστοχα 0-1.
Στο 56' ο Αστέρας διπλασίασε τα τέρματα του με εξαιρετικό πλασέ του Κούκα 0-2.
Στο 63' μετά από σέντρα του Λαθουρά ο Κουιμτσίδης με κεφαλιά μείωσε το σκορ 1-2.
Στο 65' τετ-α-τετ του Κούκα που πλάσαρε άουτ.
Στο 71' νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα σε τετ-α-τετ του Μαμτζαδέρια που έδιωξε με τα πόδια ο Τριανταφύλλου.
Στο 75' οι γηπεδούχοι έφεραν τον αγώνα στα ίσια και πάλι με κεφαλιά του Κουιμτσίδη μετά από σέντρα του Λαθουρά.
Στο επόμενο λεπτό 76' ο Αστέρας πήρε εκ νέου το προβάδισμα με πλασέ του Μιχαηλίδη 2-3.
Στην φάση του γκολ διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι με τον σκόρερ να δέχεται την μπάλα σε θέση οφ σάιτ και αποβλήθηκε ο αρχηγός των Κοσκίνων Ξιφαράς που διαμαρτυρήθηκε έντονα.
Στο 85' ανατροπή του Μαμτζαδέρια καταλογισμός πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Μιχαηλίδης διαμορφώνοντας το τελικό 2-4.
ΑΟ Κοσκίνων:
Τριανταφύλλου, Βλάχος, Δήμου Γ,(55' Λαθουράς), Πεππές, Κόλλιας (58' Δήμου Δ), Παριανός, Μπασινάς, Ξιφαράς, Κουιμτσίδης, Μήτρου, Ευγενίου

Αστ. Βατώντα:
Σταθαράς, Γούσιας (65' Μαμτζαδέριας), Νεσίμι (46' Ματράκας), Τσώκος, Ντούκα, Γούναρης,
Χασανλάρι, Κηρύκος, (77'Κατσαούνης), Μιχαηλίδης, Γιαννουκάκος, Κούκα .

Παραίτηση Σπυρόπουλου από τον Ηρακλή Ψαχνών. Ανακοίνωση του Δ/Σ

Την παραίτηση του υπέβαλε μετά την λήξη του αγώνα με το Αυλωνάρι ο προπονητής του Ηρακλή Ψαχνών Ανέστης Σπυρόπουλος.
Η Διοίκηση της ομάδας εξέδωσε για το θέμα αυτό την πάρα κάτω ανακοίνωση:

''Ανακοινώνεται ότι την 16η Δεκεμβρίου 2017, ο Προπονητής της ομάδος του ΑΟ ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΝΩΝ Ανέστης Σπυρόπουλος αμέσως μετά την λήξη του αγώνα ΑΟ ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ - ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ, προσήλθε στα γραφεία του Σωματείου και υπέβαλλε εγγράφως την παραίτηση του απο τα καθήκοντά του.
 Το θέμα θα εξετασθεί σε έκτακτη Συνέλευση του ΔΣ που θα λάβει χώρα  την Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017 και ώρα 20.00 στα Γραφεία της Ομάδος στο Δημοτικό Στάδιο''.

Μία Κύμη από άλλο πλανήτη σκόρπισε τον Άρη 94-69

Με 17 στα 30 τρίποντα ο Γ.Σ.Κύμης δεν θα μπορούσε παρά να δώσει χαρακτήρα θριάμβου στο κατ΄
ευφημισμό ντέρμπι με τον Άρη στο κλειστό Τ.Καμπούρης.
Η ομάδα του Γ.Καστρίτη με σολίστ τον Μακ Φάντεν που ήταν για άλλη μια φορά εκπληκτικός παρέδωσε μπάσκετ υψηλών προδιαγραφών δείχνοντας ότι η παρουσία του και φέτος στα μεγάλα σαλόνια θα είναι αξιοθαύμαστη.
Από την πλευρά της η ομάδα του Π.Γιαννάκη εμφάνισε σημάδια αποσύνθεσης και παραδόθηκε στις ορέξεις των παικτών της Κύμης. Εκτός του διαστημικού Μακ Φάντεν τρομερή δουλειά έκαναν και ο Μανωλόπουλος με τον Σμίθ με 16(4) και 18(2) πόντους αντίστοιχα διαλύοντας όλα τα αμυντικά συστήματα του Γιαννάκη .
Το 21-11 υπέρ του Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε με ένα σερί του Γυμναστικού 14-0 ,25-21 στο 13'. Από κεί και ύστερα η διαφορά όλο και μεγάλωνε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν εύκολα καλάθια τρέχοντας και πιέζοντας .
Να σημειωθεί πως στο τέταρτο λεπτό ένοιωσε ενοχλήσεις και αποχώρησε το βαρύ πυροβολικό του Άρη ο σέντερ Μπένσον κάνοντας το έργο του Γυμναστικού ακόμη πιό εύκολο.
Με την τρίτη σερί νίκη της η ομάδα της Κύμης ξέφυγε από τα χαμηλά στρώματα κάνοντας όνειρα για μια πολύ καλή θέση στο πρωτάθλημα αποδεικνύοντας πως στο κλειστό της Κανήθου θα ταλαιπωρηθούν όλες οι ομάδες.
Φέρτε μας τον Ολυμπιακό φώναζαν εκστασιασμένοι οι φίλοι της ομάδας που γέμισαν το κλειστό δημιουργώντας μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα.
Τα δεκάλεπτα 14-21,39-35,70-51 και 94-69.
Ιδιαίτερη στιγμή ήταν η βράβευση του Παν Γιαννάκη από τον Γ.Σ.Κύμης.
Πρώτος σκόρερ ο εξωγήινος Μακ Φάντεν με 29 πόντους εκ των οποίων 6 τρίποντα ενώ από τον Άρη ο Αθηναίου με 19 έσωσε τα προσχήματα με τον Τσαιρέλη με 15 και τον Βασιλόπουλο με 13 να τον ακολουθούν.

6η νίκη σε 7 αγώνες το Αυλωνάρι. 1-0 μέσα στα Ψαχνά

Την 6η νίκη σημείωσε το Αυλωνάρι στους 7 τελευταίους αγώνες πιστοποιώντας την θέση ου κατέχει στον βαθμολογικό πίνακα με 1-0 μέσα στα Ψαχνά.
Μοιρασμένος ξεκίνησε ο αγώνας με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πιέσουν και την ομάδα του Αυλωναρίου με σωστή αμυντική τακτική να κρατά τους γηπεδούχους μακριά από την εστία τους.
Μετά το ημίωρο το Αυλωνάρι ισορρόπησε και άρχισε να βγαίνει μπροστά απειλώντας την εστία του Ηρακλή.
Στο 30' ο Ανδρούτσος με εξαιρετική επέμβαση έσωσε την εστία του σε απ' ευθείας φάουλ του Φραγγή.
Και στο 34' και πάλι ο γκολκίπερ ου Ηρακλή απέκρουσε δυνατό σουτ του Τσαλιαγκού.
Στο 43' μετά από σέντρα του Μπασουκου ο Τσαλιαγκός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους 0-1 που πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι μέσα στα Ψαχνά.
Στην επανάληψη το Αυλωνάρι είχε τον έλεγχο και α ήταν πιο προσεχτικοί οι παίκτες του θα είχε ανεβάσει κι' άλλο τον δείκτη του σκορ.
Μία μόνο καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή με τον Τσαλιαγκό, ενώ ο Ανδρούτσος εντυπωσιακά απέκρουσε φάουλ του Περιβολάρη.
Η λήξη βρήκε το Αυλωνάρι να πανηγυρίζει την 6η του νίκη σε 7 αγώνεςκαι αήττητο.
Ηρλής Ψαχνών:
 Ανδρούτσος, Κοροβέσης, Δούλος, Μπελίτσος, Γκάβαλης, Χασαπίδης (58' Κηρύκος), Τόλης (72' Στούπας), Σμυρναίος, Τουρκοχωρίτης, Παν. Λ. Σκριβάνος.
ΑΟ Αυλωναρίου:
 Τζαβάρας, Μπρεγκανάκου (80' Παππάς), Φραγγής, Κάραλης, Κόκκος, Παπίλας (65' Ιωαννίδης), Μπασούκος, Ζαχαριάς, Τσαλιαγκός (92' Γ. Καρλής), Καράπας (87' Περιβολάρης), Μπρολίν.

Ναυάγησε στο λιμάνι του ο Ταμυναϊκός 0-1 από τον Παναργειακό

Χωρίς να καταφέρει να παίξει ουσιαστικό ποδόσφαιρο ο Ταμυναϊκός ηττήθηκε από τον ψυχωμένο Παναργειακό μέσα στο Αλιβέρι με 0-1 που ήρθε στο Αλιβέρι με 13 παίκτες,, σε ένα αγώνα όπου οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να πελαγοδρομούν στο πρώτο εικοσάλεπτο όπου δέχθηκαν το μοναδικό γκολ του αγώνα, ενώ τα πολλά λάθη στην άμυνα του, έδωσαν καλές στιγμές στον Παναργειακό που δεν τις εκμεταλλεύτηκε.
Μετά το ημίωρο οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν αμυντικά αλλά επιθετικά ήταν ακίνδυνοι.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, είχαν δοκάρι στο ξεκίνημα αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με πολύ σωστή τακτική να φύγουν με την νίκη από το Αλιβέρι. Ο Ταμυναϊκός είχε όμως τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει.

Στις λιγοστές φάσεις του αγώνα στο 7' στην πρώτη επίθεση του Παναργειακού ο Πούτσης εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στα καρέ του Μητακίδη και άνοιξε το σκορ 0-1.
Στο 14' η απάντηση με απ' ευθείας φάουλ του Πιλάτη που μπλόκαρε ο Τσέλιος.
Στο 18' ο Ταμυναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν κεραυνός του Κούρτη μπλόκαρε προσωρινά ο Τσέλιος, δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα που στρώθηκε στον Ραμπαβήλα που από ένα μέτρο πλάσαρε άουτ.
Στο 48' νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ταμυναϊκό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μήτρου ο Αναστασίου με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Τσέλιου.
Στο 68' πλασέ από πλάγια του Μήτρου μπλόκαρε ο Τσέλιος.
Στο 78' νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ταμυναϊκό με Ραμπαβήλα και Κώτση να αδυνατούν να πλασάρουν από κοντά.
Στην αμέσως επόμενη φάση ο Παναργειακός βγήκε στην κόντρα επίθεση και ο Φασουλής βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μητακίδη που έσωσε την εστία του.

Ταμυναϊκός Αλιβερίου: Βαγγ. Λαθουράς.
Μητακίδης, Ζαρίφης, (75' Ζάχι), Κρόκος, Καρράςμ Αναστασίου Β, Αναστασίου Ιδ, Κώτση (86' Καρατζάς, Ναλισσόβας, Ραμπαβήλας (89' Σταμέλος), Κουρτης, Πιλάτης (46' Μήτρου).

Παναργειακός: Γ Κετικίδης.

Τσέλιος, Παναγιώτου, Καλλάρας, Μεζίνι, λιακόπουλος (69' Φασουλής), Πούτσης, Καλογεράκης, Καλύβας, Καλογερίδης, Παιδάκης, Ντούκιτς.

Όλυμπος από ατσάλι 0-2 τον Ολυμπιακό Χ.

Ο Όλυμπος Γ. πήρε πολύτιμο τρίποντο επικρατώντας με 0-2 του Ολυμπιακού Χ. στο πάρκο του λαού.Οι φιλοξενούμενοι παρότι με παίχτη λιγότερο για μισή ώρα λόγω αποβολής του Ζαχαριά παίζοντας με το γνωστό πάθος που τους διακρίνει πρόσθεσαν τρεις πολύτιμους βαθμούς.Από την άλλη πλευρά οι ερυθρόλευκοι δεν εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και με αυτή την ήττα τους παραμένουν σε δύσκολη βαθμολογική θέση.Στο πρώτο μέρος είχαμε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με τον Όλυμπο να έχει την κατοχή και να απειλεί στο 43΄ με δυνατό σουτ του Σταματούκου.
Οι κόκκινοι με τη σειρά τους απείλησαν στο 44΄ με σουτ του Τσιούνη το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Μωραίτη.
Με την έναρξη της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 50΄ με κεφαλιά του Μακρή έπειτα από καλοζυγισμένη σέντρα του Σταματούκου.
Ο Ολυμπιακός στο καλύτερο του διάστημα 60΄-70΄ βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση με τον Μυτάκη να σουτάρει στο 63΄ και τον Μωραίτη να διώχνει με τα πόδια.Η καλύτερη φάση για τους γηπεδούχους ήταν στο 65΄ με τον Κυτίνο να σουτάρει προ κενής εστίας και τον Θωμόπουλο να διώχνει τη μπάλα πριν περάσει τη τελική γραμμή.Ο Όλυμπος στο 85΄ κλείδωσε τη νίκη με πλασέ του Κοτρογιάνη έπειτα από μπαλιά του Ντούρμα.Τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού στις καθυστερήσεις με το πλασέ του Σταματούκου να σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Τζουβάρα.

Ολυμπιακός Χ.Τζουβάρας Ραβανός(62΄ Βρέττος) Κικίδης Βελλής Σταύρου Φρυγανάς Κυτίνος Τζαφέρος(75΄ Ράνα) Μυτάκης Μπασινάς Τσιούνης

Όλυμπος Γ. Μωραίτης Αργύρης Σακκής Ρουμπής Α. Θωμόπουλος Ζαχαριάς Ντούρμας Σταματούκος Μακρής (85΄ Τσίγκας) Ρουμπής Κ.(75΄ Κηρύκος) Κοτρογιάνης
ΠΑΤΗΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Μεγάλη νίκη του Λήλα μέσα στην Ερέτρια

Πραγματοποιώντας μια μεστή και μυαλωμένη εμφάνιση ο Λήλας απέδρασε με το διπλό απο το γήπεδο της Ερέτριας νικώντας τον Απόλλωνα με 1-0 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Ήταν φυσικά η πρώτη ήττα της Ερέτριας μετά το 11 στα 11 στις πρώτες αγωνιστικές από έναν Λήλα που παρέδωσε μαθήματα ουσιαστικού και καλού κατά διαστήματα παιχνιδιού.
Το ματς κρίθηκε στο 53'τότε που ο κορυφαίος του αγώνα Τοουρφέ έβγαλε την σέντρα στην καρδιά της άμυνας ,ο Μαστροκώστας με ωραίο τακουνάκι έδωσε στον Καραχάλιο και ο τελευταίος με θαυμάσιο πλασέ νίκησε τον Τόρα δίνοντας την νίκη στην ομάδα του Βασιλικού.
Γενικά η ομάδα του Γ.Λάμπρου στάθηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας τον Τοουρφέ σε ρόλο αμυντικού μέσου και σε πολύ καλή μέρα το κεντρικό αμυντικό δίδυμο που μπλόκαρε το μεγάλο επιθετικό ατού των γηπεδούχων τον Τόρα.
Οι γηπεδούχοι φάνηκαν περισσότερο μετά το γκολ που δέχτηκαν αλλά ήταν ανούσιοι και χωρίς αποτελεσματικότητα .

Δίκαιη η νίκη του Λήλα που βάζει φωτιά στο πρωτάθλημα καθώς οι 11 πόντοι της διαφοράς μειώθηκαν στους 8 με τους Ερετριανούς να έχουν πάντα το πρώτο λόγο στην υπόθεση -τίτλος.
Πολύ καλή η διαιτησία των Σέγκου,Πριόνα,Κοντογιαννίδη.
Απόλλων Ερέτριας
Τόρα Ερμίρ, Μεκανάι (60'Τρεγκάι), Μπαλόζι, Βελαέτης, Σμπιλίρης, Καλοχωρίδης, Ντουλαβέρης,
Ρούσσος (83'Κοντός), Αφραφιώτης,Τόρα Γκέρς , Μώρος
Λήλας
Μπιμπάι, Τζάβρας, Μπούρικας, Καρλατήρας, Παλαιολόγος, Τσολάκος, Τοουρφέ, Καραχάλιος (90'Ρωμανός) Βρέττος (69'Σεινταράς), Μαστροκώστας (90'Μπαλόζι), Αγγελάτος Δ (77'Κατσίμπρας).

Πρώτη ήττα των Ωρεών στην έδρα τους από τον Αρτεμησιακό (Video)

Την πρώτη του ήττα γνώρισε σήμερα η ομάδα του ΑΟ Ωρεών που επι 11 αγωνιστικές είχε κρατήσει αήττητος την πρώτη θέση. Έτσι η ομάδα του Γουρνά μετά τη σημερινή της πρώτη ήττα τερματίζει στην κορυφή σαν πρωταθλητής χειμώνα, έχοντας δεχθεί μόνο 7 γκολ διατηρώντας την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία.
Ο σημερινός αγώνας αν και θα μείνει στην ιστορία για το λόγο που ήδη αναφέραμε, δεν θα δρέψει παρ΄ όλα αυτά  δάφνες για το αγωνιστικό του κομμάτι, με τους γηπεδούχους να έχουν σε γενικές γραμμές τον πρώτο λόγο.
Ειδικά το πρώτο μέρος ήταν αδιάφορο, με μόνες φάσεις αυτές του 4ου λεπτού με τον Αναγνωστάκη να σουτάρει από κοντά και τον Παναγιωτόπουλο να του λέει «όχι», στο 13΄ η άμυνα των Ωρεών γύρισε στον Μαυρούτσικο ο οποίος  με ιδιαίτερη ένταση έσωσε την εστία του από αυτογκόλ και στο 21΄ ο Τζαφεράι σούταρε δυνατά έξω από το κάθετο του Παναγιωτόπουλου.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πίεσαν τον Παναγιωτόπουλο, στο 51΄ με το Μούστο να σουτάρει ελάχιστα άουτ, στο 53΄ με τον Τζαφεράι να σουτάρει και ο Παναγιωτόπουλος με εκπληκτική ενέργεια να σώζει την εστία του.
Η μόνη αξιόλογη φάση για τον Αρτεμησιακό ήλθε στο 82΄με τον σκόρερ Αγγελόπουλο να σουτάρει από κοντά άουτ.
Και εκεί που το παιχνίδι συμπλήρωσε 90 λεπτά, σε μια συνδυαστική επιθετική ανάπτυξη της ομάδας του Κυρπισλίδη, η μπάλα έφτασε στον Κώστα Αγγελόπουλο  που από κοντά έπληξε τα δίχτυα του Μαυρούτσικου για πρώτη φορά φέτος και διαμόρφωσε το τελικό 0-1.
Να σημειώσουμε πως υπήρξε από ένας σοβαρός τραυματισμός στις αντίπαλες ομάδες. Για τους Ωρεούς ο Τριανταφύλλου τραυμάτισε το γόνατό του και για τον Αρτεμησιακό ο Β. Ανέστης έβγαλε τον ώμο του.

Δείτε το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα

ΑΟ Ωρεών (Γουρνάς):

Μαυρούστικος Δ, Τριανταφύλλου (αα 46΄ Γαλούπης), Σταματονικολός, Γιουκάι, Βασιλείου, Καραπάνος, Μούστος, Μαυρούτσικος Ι, Αναγνωστάκης (75΄ Φούσκας), Τζαφεράι, Φαράντος (83΄ Παριανός)

Αρτεμησιακός (Κυρπισλίδης):

Παναγιωτόπουλος, Τσελίκας, Μεταξιώτης, Σαντής, Ψύλλος (73΄ Διαμαντής), Φατσης, Στραφιώτης Ν (89΄ Παπαδόπουλος), Αφένδρας, Αγγελόπουλος, Ανέστης (αα 75΄ Ευσταθίου), Σαντής (51΄ Στραφιώτης Χ)

Διαιτητής: Παπακυριάκος

Δείτε το φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί

Λήλας: Αφιερωμένη στον Γ Ροκκκάκη η νίκη του

Οι παίκτες και οι προπονητές του Α.Ο.Φ. Βασιλικού ΛΗΛΑΣ, δήλωσαν πριν από λίγο, ότι αφιερώνουν την νίκη της ομάδας μας εκτός έδρας επί του Απόλλωνα Ερέτριας στην οικογένεια του Γιάννη Ροκάκη.