Τα γκολ του αγώνα ΣΚΕΠΑΣΤΗ - ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ 2-2 (Video)

Δείτε και τα τέσσερα γκολ του αγώνα ΣΚΕΠΑΣΤΗ - ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ 2-2  της πρεμιέρας της 27-9-2020

Η Σκεπαστή με καυτό δίλεπτο πήρε προβάδισμα νίκης, αλλά ο Ταμυναϊκός μίλησε τελευταίος και η μπίλια έκατσε στο (Χ) 2-2

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της αγωνιστικής Σκεπαστή και Ταμυναϊκός ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 και γενικά με την παρουσία τους έδειξαν ότι θα είναι από τις ομάδες που θα πρωταγωνιστήσουν στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο δίλεπτο 38' - 40' αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν μετά την ψυχρολουσία του εις βάρος τους σκορ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να διεκδικήσουν την νίκη έως το τέλος.

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να δείχνουν περισσότερη κινητικότητα, αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και μάλιστα είχαν και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 27' όταν δυνατό αριστερό σουτ του Λάμπρου χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αλατζά.

Στο 30' ο Ζουζουλής βρέθηκε τετ α τετ με τον Ζωντό αλλά ο τερματοφύλακας του Ταμυναϊκού απέκρουσε με τα πόδια.

Στο 38' οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα λίγα μέτρα έξω από την περιοχή τροφοδότησαν τον Ζουζουλή και αυτό με σουτ κεραυνό έστειλε την μπάλα στο δεξί παράθυρο του Ζωντού και έκανε το 1-0.

Στο 40' από το ίδιο περίπου σημείο με το 1ο γκολ και λίγο πιο μακριά ο Καψάλας με δυνατό ευθύβολο σουτ έστειλε την μπάλα πρώτα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Ζωντού κάνοντας το 2-0.

Ο Ταμυναϊκός απάντησε στην ψυχρολουσία (και με δόση τύχης) στο 41' όταν ο Πιλάτης σέντραρε από αριστερά και ο Μαυρούτσικος στην προσπάθεια να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας με αυτογκόλ το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 44' αλλά πάλι το δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Μαντράκα αυτή τη φορά.

Τελικά ο Ταμυναϊκός έφτασε στην ισοφάριση 2-2 με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου στο 63' σε μία φάση που έχει ευθύνη ο τερματοφύλακας Αλατζάς (η μπάλα πήγε στη γωνία που φύλαγε).

Στο 66' σουτ του Μεταξά από το ύψος της περιοχής απέκρουσε ο Αλατζάς στην αριστερή του γωνία.

Διαιτησία: Κασομούλης, Πριόνας - Ιωάννου

Σκεπαστή (Στάθης Κατσικογιάννης): Αλατζάς, Θαλασσινός Ι τ Αθ, Ανδρέου, Καλίτσης, Καψάλας Ν, Κωνσταντός, Μαυρούτσικος(46' Καρατζούδης, 90' Λαδογιάννης), Θαλασσινός Ι τ Β(65' Κανελλόπουλος), Γεωργίου(75' Αγιασοφίτης), Τηλιόπουλος, Ζουζουλής.

Ταμυναικός (Δημήτρης Αντωνόπουλος): Ζωντός, Κιάτος, Πιλάτης, Αναστασίου Ι, Αναστασίου Β, Μεταξάς, Ποδαράς(64' Μώρος), Κούτρας, Λάμπρου, Μαστροκώστας, Μανδράκας(81' Πομαρές).

Τον έκανε σάκο του μποξ: ΑΟ Χαλκίς - Όλυμπος Γυμνού 8-1

Στο δημοτικό στάδιο Χαλκίδας η τοπική ομάδα φιλοξένησε τον Όλυμπο Γυμνού στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α Εύβοιας.
Στο 3ο μόλις λεπτό οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Κωνσταντάγκα ο όποιος πήρε το ριμπάουντ απο την απόκρουση του Γιαννουλη σε σουτ του Παλαιολογου και με κοντινή προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.
 Επτά λεπτά μετά ο σκόρερ λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα τόσο τα δικά του οσο και της ομάδας του, άλλα το σουτ του απο το ύψος του πέναλτι έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Γιαννουλης.
Στο δίλεπτο 19’ με 20’ του πρώτου μέρους η Χαλκίδα έφτασε μια ανάσα απο το 2-0 άλλα ο Γιαννουλης είπε οχι δυο φορές στις προσπάθειες του Λουκά στην αρχή και του Κωνστανταγκα στη συνεχεία. Ο κιπερ του Ολύμπου είπε νεο οχι σε νέο τετ-α-τετ με τον Παλαιολογο στο 24’.
Δυο λεπτά μετά ο Σταματουκος έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων εκανε το πλασέ προλαβαίνοντας τον Αγριοδημο αλλα η μπάλα πέρασε αργα και βασανιστικά άουτ γλείφοντας το δεξι δοκάρι της Χαλκιδας.
Ο Γιαννουλης με νέα επέμβαση στο 34’ σε σουτ του Καραχάλιου αποσόβησε το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του.

Τελικά η Χαλκίδα στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να πετυχει δυο ακόμα τέρματα . Πρώτα στο 41’ ο Λούκας με καρφωτή κεφάλια αξιοποίησε τη σέντρα του Καραχάλιου κάνοντας το 2-0 και μετά απο δυο λεπτά ο Κωνσταντάγκας εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία στο κέντρο της άμυνας του Ολύμπου και με πλασέ εκανε το 3-0. Με την συμπλήρωση των 45’ ο Καραχαλιος απέτυχε να σκοράρει απο κοντά καθώς το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ απο το αριστερό δοκάρι του Γιαννουλη.
Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Σταματουκος του Ολύμπου έδωσε τη θέση του στο Ρουμπή.
Στο 52’ ο Τσουμανης δέχτηκε ενα μαρκάρισμα στην περιοχή της Χαλκίδας ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Ντουντελαρι έκανε το 3-1.
 Στην αμέσως επόμενη φάση ο Καραχαλιος έγινε αποδέκτης της πασάς του Θωμά στη μεγάλη περιοχή ανατράπηκε απο το Ρουμπη και πηρε το πέναλτι για την ομάδα του, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος κάνοντας το 4-1.
Στη φάση του πέναλτι των γηπεδούχων ο Ρουμπής αντίκρισε τη κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίχτες.
Στο 55´ ο Κωνστανταγκας με κεφάλια ψαράκι έφτασε στο χατ-τρικ ανεβάζοντας το δείχτη του σκορ στο 5-1 αξιοποιώντας τη σέντρα απο δεξιά του Κολιοπουλου.
Δυο λεπτά μετά οι Μπαρωτας και Τσουμάνης παραχώρησαν τη θέση τους στους  Αργύρη και Παρασκευα για τον  Ολυμπο και οι Θωμάς και Πάλλης στους Τολη και Χαλιωτη για τη Χαλκιδα.
Στο 59’ ο Λούκας έχασε νεο τετ-α-τετ και δυο λεπτά μετά ο Καραχαλιος έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.
Με τη συμπλήρωση 66 λεπτών παιχνιδιού ο Κωνστανταγκας άφησε τη θέση του στο Μακρη και τρία λεπτά μετά οι Ντουντελαρι και Σακκης άφησαν τη θέση τους στους Ρογκα και Μιχελη.

Στο 70ο λεπτό ο Λουκας νικήθηκε εκ νεου απο το Γιαννουλη που απέκρουσε σε κόρνερ. Απο το κορνερ του Καραχάλιου ο Χαλιώτης με κοντινή προβολή στο πρώτο δοκάρι έκανε το 6-1.
Έξι λεπτά μετά οι Καραχαλιος και Λούκας εγκα

τέλειψαν τον αγωνιστικό χωρο δίνοντας τη θέση τους στους Βουρδάνο και Θανάση.
Ο νεοεισελθών Βουρδάνος απο πλεονεκτική θέση απέτυχε να σκοράρει στο 79.
Ενα λεπτό μετά όμως ο Χαλιώτης με ενα άπιαστο σουτ έξω από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Γιαννουλη κάνοντας το 7-1.
 Τον επίλογο στο χορό των γκολ για τη Χαλκιδα εγραψε ο Μάκρης με ωραίο πλασέ στο 86ο λεπτό του παιχνιδιού.
Το τελικό 8-1 δεν αφήνει περιθώρια για κριτική στο ματς. Μια ομάδα αυτής της Χαλκίδας εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο και το πιστοποίησε σε όλη τη διάρκεια του ματς καθηλώνοντας τον Όλυμπο σε παθητικό ρόλο φιλοδωρώντας τον μάλιστα με 8 τέρματα.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:  Γιώργος Διακομόπουλος

ΑΟ Χαλκίς (Παναγιώτης Τοκπασίδης):

Αγριόδημος, Κολιόπουλος, Καρβελάς, Τζάβρας, Θωμάς (61′ Τόλης), Τσούτης, Πάλλης (61′ Χαλιώτης), Καραχάλιος (76′ Βουρδάνος), Κωνσταντάγκας (67′ Μακρής), Λούκας (76′ Θανάσης), Παλαιολόγος.

Όλυμπος Γυμνού (Παναγιώτης Κοντογιάννης):

Γιαννούλης, Μπαρώτας (66′ Αργύρης), Κοντογιάννης, Σακκής (69′ Μιχελής), Θ. Μωραΐτης, Τσουμάνης (60′ Παρασκευάς), Ζουρμπουλής, Φτούλης, Ντουλελλάρι (69′ Ρόγκας), Κοτρογιάννης, Σταματούκος (46′ Ρουμπής).

Η επόμενη αγωνιστική της 3 και 4 Σεπτεμβρίου 2020

Δείτε την αγωνιστική του επόμενου Σαββατοκύριακου...

Με το δεξί το Καλοχώρι/Παντείχι, πρεμιέρα 4-1 μέσα στις Γούβες

Πρεμιέρα σήμερα στη Βόρεια Εύβοια για την Α΄ Κατηγορία και ο Ευβοϊκός Γουβών «λύγισε» κάτω από την πίεση του Καλοχωρίου / Παντειχίου με τελικό αποτέλεσμα 1-4.
Και για τις δύο ομάδες ήταν και πρεμιέρα στην μεγάλη κατηγορία του νομού, αφού και οι δύο ανέβηκαν σε αυτή από την Β΄ και έδειξαν και οι δύο ότι ήθελαν το αποτέλεσμα από αρχής. Οι Γούβες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, κατάφεραν να προηγηθούν με εκπληκτικό γκολ του Δ. Σελίμη, αλλά στο δεύτερο μέρος έδειξαν σημεία κούρασης και προβλήματα στο κέντρο, με αποτέλεσμα να μην αντέξουν στις συνεχείς επιθέσεις των φιλοξενούμενων και δεχτούν τέσσερα γκολ.
Με το δεξί λοιπόν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων που έπαιξαν καλύτερα και είχαν στην κατοχή τους την μπάλα για μεγαλύτερο χρόνο από τις Γούβες, ειδικά στο δεύτερο μέρος.
Πρωταγωνιστής της ημέρα ήταν ο Αποστόλου, ο οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα και «έστρωσε» το τρίτο, ενώ ήταν πανταχού παρών και πάντα επικίνδυνος.

Φάσεις και γκολ

4΄ Στην πρώτη επίθεση των φιλοξενούμενων, ο Ζαχαριάδης βρέθηκε τετ α τετ με τον Αλεξίου, ο οποίος τον νίκησε.
14΄ Δυνατό σουτ του Θεοδώση Καραμπά βγήκε λίγο έξω από το κάθετο του Αλεξίου.
32΄ Ο Βασιλείου με απευθείας φάλουλ στέλνει την μπάλα στο πλεχτό πάνω από το οριζόντιο.
35΄ και πάλι φάουλ του Βασιλείου διώχνει με εκπληκτική εκτίναξη ο Μίχος  πάνω από το οριζόντιο.
41΄ Φάουλ του Αποστόλου βρίσκει σε σώματα αμυνομένων και βγαίνει πάνω από το οριζόντιο.
50΄ Δυνατό σουτ του Αποστόλου διώχνει σε κόρνερ ο Αλεξίου.
53΄ Ο Γαβριήλ βρίσκεται τετ α τετ με τον Μίχο που αποκρούει σε κόρνερ.
54΄ Με ένα εκπληκτικό δυνατό σουτ ο Δημήτρης Σελίμης ανοίγει το σκορ για τις Γούβες, 1-0.

58΄ Δεν κράτησε πολύ η χαρά για τους γηπεδούχους και ο Αποστόλου με προσωπική προσπάθεια τριπλάρει δύο τρεις αντιπάλους και από μακριά με δυνατό ευθύβολο σουτ φέρνει τον αγώνα στα ίσια, 1-1.
65΄ Με απ ευθείας εκτέλεση φάουλ ο Αποστόλου διπλασιάζει τα τέρματά του αλλά βάζει μπροστά την ομάδα του κάνοντας την ανατροπή, 1-2.
73΄ Ο Αποστόλου κλέβει την μπάλα από την άμυνα των Γουβών  με το στήθος και πλασάρει στον Ζαχαριάδη που δεν δυσκολεύεται από κοντά να ισχυροποιήσει την ανατροπή, 1-3.
92΄ Ο Καραμπάς σφραγίζει την μεγάλη νίκη της ομάδας του κάνοντας εύκολα το 1-4.

ΣΣ: Θα υπάρξει μέσα στην εβδομάδα ΠΛΟΥΣΙΟ φωτορεπορτάζ

Ευβοϊκός Γουβών (Γιώργος Δημητρίου):
Αλεξίου, Στραφιώτης, Βασιλείου (83′ Γιάγκος), Παπανδρέου, Τριανταφύλλου, Δ. Σελίμης (78′ Α. Βαλμάς), Τσώνος, Β. Δημουλάκης, Γαλιατσάτος (73′ Χ. Βαλμάς), Ιωσήφ, Βούλγαρης.

Καλοχώρι/Παντείχι (Κώστας Σταματίου):
Μίχος, Χατζηαντωνάκης (86′ Γκιζάνης), Χασανλάρι, Σταματέρης (61′ Βλάχος), Κονόμι, Σαμαρτζής, Β. Ζαχαριάδης (86′ Χ. Ζιζόλι), Αποστόλου, Μήτρου, Θ. Καραμπάς, Σαμπάνης (67′ Σιγανός).

Διαιτητές: Παπακυριάκος (Δάλλας – Λιαγκάκης)

Θετικό ξεκίνημα της Αιδηψού: Αμαρυνθιακός - Αιδηψός 1-2

Αγωνιστική: 1η Α΄ Κατηγορίας
Γήπεδο: Γυμνού
Διαιτητές: Πόγκας (Δελχάς – Κοντογιαννίδης)

Τα γκολ

19΄ Μακρής, 0-1
70΄ Γάσπαρης, 0-2
80΄ Κοντραζίου, 1-2

Αμαρυνθιακός (Γιώργος Κρόκος):
Τόρα, Α. Σεφερλής, Στουραΐτης (75′ Γ. Σεφερλής), Πετράκης, Τριανταφύλλου, Ζάνιος, Β. Μυρτέζα, Κηρύκος (50′ Σ. Μυρτέζα), Νάτσης, Κοντραζίου, Τσούτσης.

ΑΟ Αιδηψός (Θανάσης Αναγνώστου):
Μ. Μπιμπάι, Β.A. Σαββόπουλος (61′ Μανδέλος), Ι. Βασιλείου, Χ. Βασιλείου (61′ Γιουκάι), Γιουκάι, Καπλανάι, Φώτου (86′ Α. Μπιμπάι), Γάσπαρης, Μακρής (37′ Μαργκεγκάι), Ι. Μπιμπάι, Ν. Αναγνώστου (86′ Αθανασίου).

Απόλλων Ερέτριας - Αρτεμησιακός : 3-1

Αγωνιστική: 1η Α΄Κατηγορίας
Γήπεδο: Ερέτριας
Διαιτητές: Δανιηλίδης (Αντωνίου Χ – Σέρρας).

Τα γκολ
46΄ Κανάνι. 1-0 (μετά απο σέντρα του  Τόρα, ο Κανάνι σούταρε μέσα από την περιοχή)
67΄ Χατζηαθανασίου, 1-1 (το σουτ που εξαπέλυσε,  ο Καρλατήρας δεν τα κατάφερε να διώξει).
82΄ Κανάνι, 2-1 (με πλασέ μετά απο σέντρα του Τρεγκάι)
92΄ Ρούσσος, 3-1 (με πλασέ)

Απόλλων Ερέτριας (Δημήτρης Βαλκάνος):
Σακκής, Κικίδης (74′ Φ. Τρεγκάι), Μ. Καρλατήρας, Σμπιλήρης, Λ. Καρλατήρας, Χιούσκα, Κανάνι, Μέτσιο (74′ Παριανός), Κ. Τρεγκάι (85′ Συκάς), Τόρα (88′ Τσίγκας), Ρούσσος.

Αρτεμησιακός (Χρήστος Ανέστης):
Παναγιωτόπουλος, Φατσής, Μπαλάνος (60′ Μαχός), Παπανδρέου, Β. Ανέστης, Μεταξιώτης, Στραφιώτης, Γκογκομήτρος, Χατζηαθανασίου (84′ Λάμπρου), Ν. Καρακάξης, Μουτουσίδης.

Αναγέννηση Μαντουδίου - ΑΕ Ταξιάρχη: 2-0

Αγωνιστική: 1η B΄  Κατηγορίας
Γήπεδο: Μαντουδίου
Διαιτητές: Παπαδόπουλος (Αλεξίου - Αντωνίου Γ)

Τα γκολ

50΄ Μαναρίτσας
85΄ Μαναρίτσας

Αναγέννηση Μαντουδίου  (Κώστας Ζυγογιάννης):
Γ. Μπίλας, Βούλγαρης, Λιάσκος, Τσικτσίρης, Τσούπρος (89′ Α. Καντζούρας), Καμπούρης (46′ Γαβριήλ), Μπαλατσός (46′ Ν. Μπίλας), Δασκαλόπουλος, Μαναρίτσας, Τσούρτης (89′ Ι. Καντζούρας), Γκάβαλης (84′ Λιάσκος).

Ταξιάρχης (Κώστας Μισιρλής):
Μαυρούτσικος, Τσαμούρογλου, Κριάρης, Καπόλος, Τριανταφύλλου (89′ Μισιρλής), Βογιατζής, Δέσπους (80′ Μούστος), Δ. Δαρζέντας, Καραβάς (81′ Λυσσέας), Α. Δαρζέντας, Χουβαρδάς.

Διαιτητές
ΑΟ Δύστου - Άγ. Λουκάς        ΩΡΑ 17:00 Κηρύκος (Δανιηλίδης-Κοντογιαννίδης)

Διαιτητές
Ατρόμητος Βασιλικών - Καστέλλα Κηρύκος (Κελεπούρης-Ντόβολης Ε)
Αναγέννηση Μαντουδίου - Ταξιάρχης Παπαδόπουλος (Αλεξίου-Αντωνίου Γ)

Τον Αργύρη Στεργίου απέκτησε η Αναγέννηση Μαντουδίου

Σε μία σημαντική μεταγραφική κίνηση προχώρησε η Αναγέννηση Μαντουδίου που απέκτησε τον Αργύρη Στεργίου (που όπως είχαμε γραψει αποκλειστικά, είχε πάρει το δελτίου του προχθές από τον ΑΟ Αιδηψός).

Ο 26χρονος επιθετικός σε ηλικία 18 ετών αγωνίστηκε στην Α΄ Εύβοιας με τον ΑΟ Ωρεών επί Θανάση Γουρνά στον προπονητικό πάγκο και την περίοδο 2014-2016 αγωνίστηκε για άλλες δύο χρονιές στην Α΄ κατηγορία της Εύβοιας στην ομάδα της Ιστιαίας όπου και κατέκτησε την άνοδο στην Γ΄ Εθνική στην οποία και συμμετείχε σαν βασικός.

Ο Αργύρης πέρασε για λίγο και από τον Ηρακλή Ψαχνών ενώ έχει παίξει στην περιοχή μας και στις ομάδες  ΑΟ Ωρεών, ΑΟ Αγίου, ΑΟ Αιδηψός, Ευβοϊκός Γουβών.

Έμφραγμα στο 90΄: ΑΠΚΟ Δροσιάς ΑΟ Μακρυκάπα 1-2

Για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας της Εύβοιας ο ΑΠΚΟ Δροσιάς υποδέχτηκε τον ΑΟ Μακρυκάπας.
Ο δυνατός αέρας δεν επέτρεψε στις δυο ομάδες να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους. Με τον αέρα υπέρ της αγωνιζόταν η φιλοξενούμενη ομάδα γεγονός που την ευνόησε να έχει την υπέροχη στο πρώτο μέρος χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Σωτηρόπουλου.
Δυο καλές στιγμές με σχεδόν όμοιο τρόπο άλλα διαφορετική κατάληξη είχε η Μακρυκαπα στο δίλεπτο 26’ με 28’.
Και στις δυο περιπτώσεις ο Χίος απο αριστερά έκανε παράλληλο γύρισμα στη μικρή περιοχή της Δροσιάς.
Το πρώτο μπλοκαρε ο Σωτηρόπουλος ενω στο δεύτερο ο Καραντάκης ήταν ενα κλικ πιο  αργός ώστε να κάνει την επαφή με τη μπάλα.
Στο 35ο λεπτό ο κ.Ελευθέριου πέρασε στη θέση του Κορδωνη τον Ελευθέριου Σωκράτη και πέντε λεπτά μετά ο Αλαφακης πέρασε στη θέση του Λουκά για τον ΑΠΚΟ.
Οι δυο αλλαγές της Δροσιάς έδωσαν άλλη πνοή στους γηπεδούχους οι οποίοι πήραν τον έλεγχο του ματς και κατάφεραν μάλιστα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να ανοίξουν και το σκορ.
Ο Σωκρατης Ελευθέριου από αριστερά κέρδισε το φάουλ στη γωνία του ύψους της μεγάλης περιοχής.
Ο Βαρσαμάς εκτέλεσε το φάουλ και ο Προβης με πολύ ωραια κεφάλια στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Πουρνη γράφοντας το 1-0 σκορ με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.
Εννιά λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και αφου η Μακρυκαπα άντεξε στη πεντάλεπτη πολιορκία που προηγήθηκε απο τη Δροσιά ο κ. Ζέρβας προχώρησε στην πρώτη αλλαγή για την ομάδα του αποσύροντας στο 54´ τον Χασανδρα και βάζοντας στη θέση του τον Κουτσαυλή Παν.
Τέσσερα λεπτά μετα ο Σιδερης νικήθηκε απο το Σωτηρόπουλο στο σουτ που επιχείρησε έξω απο τη μεγάλη περιοχή.
Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 62ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαλαμπάνη απο δεξιά ο Γκρινιάρης έπιασε τη κεφάλια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1.
Πέντε λεπτά μετά ο Χίος απώλεσε τεράστια ευκαιρία να πετυχει την ανατροπή στο ματς άλλα νικήθηκε στο ανεπανάληπτο τετ-α-τετ απο το Σωτηρόπουλο.
Στο 85 ο Βουρδάνος πέρασε στη θέση του Χίου για τη Μακρυκάπα.
Δυο λεπτά μετά ο Λούρος με ψηλοκρεμαστό σουτ έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι του ΑΠΚΟ ενώ στο ίδιο λεπτό οι Ελευθέριου Χαρ. και Διομετίδης άφησαν τη θέση τους στους Μπρατσιώτη και Άλικο για τους γηπεδούχους.
Η υπέροχη της Μακρυκαπας στο δεύτερο μέρος καρποφόρησε με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών.
Ο Βουρδανος εκανε τη κούρσα απο δεξιά μπήκε στη μεγάλη περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Σίδερης με κοντινή προβολή νίκησε το Σωτηρόπουλο για δεύτερη φορά κάνοντας το 1-2.
Ενα λεπτό μετά ο χρυσός σκόρερ για την ομάδα του κ.Ζερβα άφησε τη θέση του στο Σμπρίνη ο οποίος δευτερόλεπτα πριν ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα του κ.Χουλιαρα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία αφού το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ.
Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τη Μακρυκαπα να πανηγυρίζει μια μεγάλη και δίκαιη αναμφισβήτητα νίκη έκτος έδρας και τη Δροσιά να απογοητεύει τους φιλάθλους της, οι οποίοι έδωσαν το παρόν περιμετρικά του γηπέδου  με την εμφάνιση της ειδικά από 55ο λεπτό και μετά.

Ρεπορτάζ: Γιώργος Διακομόπουλος

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Παναγιώτης Ελευθερίου):
Σωτηρόπουλος, Τζαφέρος, Διοκμετζίδης (87′ Μπρατσιώτης), Δουρδουβέλας, Προβής, Κάκιος, Λουκάς (42′ λ.τ Αλαφάκης), Κορδώνης (36′ λ.τ. Σ. Ελευθερίου), Χ. Ελευθερίου (87′ Άλλκο), Βαρσαμάς, Σεϊνταράσι.

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Βαγγέλης Ζέρβας):
Π. Πουρνής, Χρ. Χασάνδρας (55′ Κουτσαυλής), Μπαλαμπάνης, Γκρινιάρης, Αρ. Πουρνής, Πασάι, Γκίκας, Λούρος, Καραντάκης, Σίδερης (92′ Σμπρίνης), Χίος (85′ Βουρδάνος).

Διαιτητές: Χουλιαράς  (Αντ. Ιωάννου - Χαρ. Αντωνίου)

ΕΙΧΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ - ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ - ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ Ν. ΛΑΜΨΑΚΟΥ 3-3

Με την έναρξη του Πρωταθλήματος Α΄Κατηγορίας είχαμε και ενα τοπικό Ντερμπυ μεταξύ του Ληλα και του Ελλησποντου  οπου οπως αποδείχθηκε στην πράξη ήταν, διότι το 3-3 δείχνει την εικόνα του παιχνιδιού!!!!

Όπως και ο τίτλος έτσι και τα γεγονότα του 90 λεπτου,  καθώς το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην ομάδα του Βασιλικού , και η επανάληψη στην ομάδα της Λαμψακου !!!

φάσεις και γκολ!!!

Πρώτη επίθεση για τον Ελλησποντο δεν καρποφορεί αφού το σουτ Ανεστη φεύγει σύριζα άουτ!!

3'  Ρουμπης ανοίγει το σκορ 1-0!! Μετς απο όμορφη ενέργεια των επιθετικών του Ληλα!!

7'  Καλή ευκαιρία απόκρουση του Αγραφιωτη σώζει τον Ληλαντα!!

9΄Χαμένη ευκαιρία  για τον Ελλησποντο

18'  Κόρνερ για τον Ληλαντα κεφαλιά κάποιο χέρι και πέναλτι για τον Ληλαντα εκτελεί ο Ρουμπης και2-0!

23΄ Μεγάλη ευκαιρία δεν μπορεί να σκοράρει ο Ελλησποντος

Β΄ Ημίχρονο

Με το καλημέρα φοβερό σουτ του  Καραλη και 3-0!!

Μεγάλη πίεση απο τον Ελλήσποντο για κάτι καλο καρποφορεί όταν ο Κουζούλογλου με δυνατό σουτ μειώνει σε 3-1!!

58΄ Ντουμας και 3-2!!! ανοίγοντας την όρεξη!!!

88'  πέναλτι εκτελεί ο Ανεστης και το 3-3 είναι γεγονός!!!!

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣ.  (Ταυταριδης):  Αγραφιωτης, Ευαγγελινός, Καραλής, Κουτσαυλης, Παναγιωτου, Τζαφερος, Παπιλας (αρχ), Αλεξιου, Βαθης, Ρουμπης, Αναγνωστου.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ Ν. ΛΑΜΨΑΚΟΥ(ΚΑΛΙΜΑΝΗΣ): Βασιλείου, Γιαλος,  Μαρινος, Κουσερης, Duka, Aγγελατος, Νικολαου, Κατσιμπρας, Κουζούλογλου, Ανεστης, Ντουμας.