Έσβησε και τον Φάρο 8Χ8 και καλπάζει.

Μεγαλειώδη εμφάνιση πρωταθλητή στο κλειστό ''Ν. Μαρίνος'' της Κύμης πραγματοποίησε ο Γυμναστικός Κύμης που πλέον κάνει πρόβες για την μεγαλύτερη κατηγορία μετά και την νίκη τους επί του έτερου διεκδικητή Φάρου Κερατσινίου.
Ντέρμπι από το πρώτο λεπτό ο αγώνας με τον Γυμναστικό να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με μια διαφορά τριών πόντων 24-21.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φάρος κατάφερε να εγκλωβίσει τον Γυμναστικό και με ένα σερί 18-9 πέρασε μπροστά για να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με 6 πόντους με συνολικό σκορ 33-39.
Στο τρίτο δεκάλεπτο αποκαταστάθηκε η τάξη ο Γυμναστικός ανταπέδωσε και με ένα σερί 25-13 ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 58-52.
Με την διαφορά των έξι πόντων υπέρ του Γυμναστικού ξεκίνησε το τελευταίο μέρος που ο Φάρος πέρασε στην αντεπίθεση και εκεί μίλησε η καρδιά του Πρωταθλητή. Οι παίκτες του Βασ. Μπρατσιάκου έκαναν σωστή διαχείριση και κατάφεραν να κερδίσουν ένα σημαντικό αγώνα και ταυτόχρονα να στείλουν το μήνυμα πρωταθλητισμού. 20-18 έκλεισε το τέταρτο δεκάλεπτο και με τελικό σκορ 78-70 κατέκτησε την νίκη.

Δεκάλεπτα: (24-21),(9-18),(25-13),(20-18)