Συγκλονιστική πρόκριση της ΑΕΚ Χαλκίδας

Πρόκριση της ΑΕΚ Χαλκίδας στην 3η φάση του κυπέλλου σε ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στα πέναλτι με νικήτρια την ΑΕΚ 5-4. Ισόπαλος στην κανονική διάρκεια ο αγώνας 1-1, ακολούθησε ημίωρη παράταση όπου η ΑΕΚ αν και με δέκα παίκτες είχε μεγάλες ευκαιρίες να πάρει την πρόκριση, η οποία κρίθηκε στα πέναλτι με τον Μόνο να αποκρούει δύο και να δίνει την πρόκριση στην ΑΕΚ.
Δυνατά ξεκίνησε ο αγώνας μοιρασμένος με τις δυο ομάδες να αποδίδουν ωραίο ποδόσφαιρο. Λίγες οι φάσεις του πρώτου ημιχρόνου.
Στο 18' Εκτέλεση φάουλ του Πατσατζόγλου, κεφαλιά το Σεφέρη μπλόκαρε ο Σαλεμής.
Στο 31' η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπασούκου, το εκτέλεσε ο Παπαϊωάνου αλλά ο Σαλεμής απέκρουσε εντυπωσιακά.
Νέα ευκαιρία σε σουτ του Παπαϊωάνου στο 41' σουτ του οποίου κατέληξε ελάχιστα άουτ.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Αυλίδας άνοιξε το σκορ όταν μετά από απόκρουση του Μόνου ο Τζαφέρος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα 0-1.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 75' με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαδέδε 1-1.
Στο 81' η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Παλαιολόγου.
Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε το αποτέλεσμα και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση στην οποία η ΑΕΚ αν και έπαιζε με 10 παίκτες είχε τον έλεγχο και είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει.
Στο 111' Τσιβίκας και Πατσατζόγλου από κοντά δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 115' Γυριστό σουτ του Πατσατζόγλου πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στο 118' Εξαιρετική κεφαλιά του Μπασούκου αλλά και εξ ίσου εντυπωσιακή απόκρουση του Σαλεμή που κράτησε το 1-1. Η λήξη της παράτασης ΄εστειλε την διαδικασία από την άσπρη βούλα με την ΑΕΚ να επικρατεί μα 4-3 στα πέναλτι με τον Μόνο να αποκρούει δύο πέναλτι, ενώ ένα απέκρουσε ο Σαλεμής.
Στην επόμενη φάση η ΑΕΚ Χαλκίδας σε ένα συγκλονιστικό αγώνα ανάμεσα σε δυο σπουδαίες ομάδες.
                     πέναλτι
ΑΕΚ Χαλκ.                     ΑΟ  Αυλίδας
Πατσατζόγλου     1-0                          Κουτσαυλής            ΑΠ
Παπαδέδες          ΑΠ                          Αντωνόπουλος         1-1
Μπασουκος        2-1                           Βαρσαμάς                2-2
Μεταξάς             3-2                           Βισβίνης                   3-3
Ξυφαράς             4-3                           Στέργκου                 ΑΠ