"Ερχόμαστε" φώναξε η Κύμη... 4-0 το Ληλάντιο

Σε έναν αγώνα με μοναδικό πρωταγωνιστή την Κύμη, εξελίχθηκε το ματς μεταξύ της γηπεδούχου και του Ληλαντίου. Η ομάδα της Κύμης με ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο νίκησε άνετα με 4-0 και αν ήταν λίγο τυχερότερη το σκορ θα είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.
Από την αρχή του ματς οι γηπεδούχοι έδειξαν πάθος για την νίκη, η άμυνα με καλές τοποθετήσεις δεν κινδύνεψε σε καμία στιγμή εκτός από μια φάση λίγο πριν το 70΄. Το κέντρο της Κύμης με τον Πούρη τον Αποστολίδη και τον Δαφνή κέρδισε όλες τις μονομαχίες και δημιούργησε πάρα πολλές φάσεις για γκολ.
Μέχρι το 12΄λεπτό η Κύμη είχε κλασικές ευκαιρίες με τον Πόγκα, τον Δαφνή, τον Πούρη και τον Τζελίλι. Στο 24΄ ο Πόγκας με προσωπική ενέργεια έκανε το 1-0. Στο 30΄ο Χρήστου μετά από εντυπωσιακό πλασέ, είδε την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Πετράκη. Η Κύμη συνέχισε να πιέζει ψηλά και να δημιουργεί φάσεις με τον Δαφνή τον Πόγκα και τον Τσακλάνο. Έτσι στο 38΄ο Δαφνής με κάθετη κίνηση μπήκε στην περιοχή δεχόμενος ασίστ από τον Απόστολίδη και με πλασέ έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σχεδόν όπως και το πρώτο, ο Τσακλάνος στο 47΄με πλασέ κάνει το 3-0 και στο 75΄ο ίδιος παίκτης δίνει την ασίστ στον Δαφνή που με κεφαλιά έβαλε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το τέταρτο για την ομάδα του.
Με αυτήν την νίκη η Κύμη έφτασε τους 6 βαθμούς και έχει μπει για τα καλά στο παιχνίδι της παραμονής ξεκινώντας την φετινή κούρσα από το -11
ΚΥΜΗ: (Παππάς)
 Τριανταφύλλου, Κουτσαυλής, Τσιλικόχρυσος, Τρίκκας, Πούρης (60΄Καράπας), Χρήστου (52΄ Γέραλης), Δαφνής (76΄ Ρέτσας), Τζελίλι, Τσακλάνος, Αποστολίδης, Πόγκας
ΛΗΛΑΝΤΙΟ: (Ρογκας)
Πετράκης, Κορκοβέλος, Μαρίνος, Πέππας (40΄Νάνος), Χατζηαντωνάκης, Comasca (40΄Ποδαρας), Αναγνώστου, Μπουραντας (40΄Μικράκης), Αργύρης, Παπαγεωργίου, Φλώρος