Ευβοϊκός Γουβών - ΑΟ Ωρεών 0-1

Άλλη μια νίκη για τους Ωρεούς, αυτή τη φορά μέσα στις Γούβες σε ένα ντέρμπι κορυφής που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο προς το τέλος του πρώτου μέρους ενώ ο Ευβοϊκός Γουβών πίεσε περισσότερο στο δεύτερο μέρος.
Η ομάδα των Ωρεών ευτύχησε να πάει για ημίχρονο με πλεονέκτημα, μιας και στο 44΄ έπληξε  τα δίχτυα του Πλατιά σε μια φάση που η ομάδα του Χρήστου Ανέστη παραπονιέται για φάουλ στην έναρξη της φάσης που είχε σαν τερματισμό το γκολ από τον Λαμπρόπουλο.
Στο δεύτερο μέρος οι Γούβες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά υπήρχε εμφανής εκνευρισμός.
Στο 75΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες αφού ο Χρήστος Ανέστης που είχε μπει σαν αλλαγή, είδε δεύτερη κίτρινη και έτσι εγκατέλειψε τον αγωνιστικό χώρο.
Στο 80΄ ο ρέφερι διέκοψε τον αγώνα μιας και φίλαθλος φέρεται να πέταξε αντικείμενο στον αγωνιστικό χώρο. Μετά από διαβουλεύσεις και πάροδο επτά ολοκλήρων λεπτών, ο αγώνας συνεχίστηκε με τις Γούβες να πιέζουν με πείσμα, ενώ η τελευταία φάση ήταν των φιλοξενούμενων με τον Αναγνωστάκη.
Να σημειώσουμε πως τα παράπονα των Γουβών σε σχέση με τις υποδείξεις του κου Βρακά είναι πολλά.
Ο Ευβοϊκός μετά το τέλος του αγώνα, γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Φάσεις και γκολ

6΄ Πλάγιο σουτ του Μπερμπεράι περνά σχεδόν παράλληλα με την τελική γραμμή και τερματίζει άουτ.
13΄ Ο Μούστος μπαίνει από αριστερά και πλασάρει στον Αναγνωστάκη που τετ α τετ με τον Πλατιά σουτάρει αλλά η μπάλα κοντράρει σε σώμα αμυνόμενου και βγαίνει κόρνερ.
29΄ Ο  Μπερμπεράι πλασάρει στον Ιωσήφ που σουτάρει πάνω από το οριζόντιο.
37΄ Ο Αναγνωστάκης κλέβει την μπάλα και από το όριο της μεγάλης περιοχής σουτάρει πάνω από το οριζόντιο.
44΄ Ο Καπλανάι από τα δεξιά πλασάρει στον Λαμπρόπουλο στην περιοχή και αυτός τετ α τετ με τον Πλατιά πλασάρει κάτω από το σώμα του βρίσκοντας τα δίχτυα του, 0-1.  Σε αυτή τη φάση οι γηπεδούχοι παραπονιόνται για φάουλ στην αρχή της.
57΄ Σε φάση που και πάλι οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στον τερματοφύλακα των Γουβών, ο Αναγνωστάκης σούταρε από κοντά  πάνω στο σώμα του Πλατιά.
70΄ Σουτ του Αναγνωστάκη βγαίνει λίγο έξω από το κάθετο του Πλατιά.
72΄ Ο Τσούτσικας πλασάρει για τον Μπερμπεράι που βρίσκεται μόνος με τον Μαυρούτσικο Δ και ο οποίος πέφτει στα πόδια του και του κλέβει την μπάλα.
75΄ Ο Χρήστος Ανέστης χρεώνεται με φάουλ και βλέπει δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας τις Γούβες με 10 παίκτες.
79΄ Απευθείας φάουλ του Μπερμπεράι βρίσκει στη συμβολή των δοκών του Μαυρούτσικου.
85΄ Ο διαιτητής διακόπτει τον αγώνα και πηγαίνει στα αποδυτήρια. Δημιουργείται ένταση και τελικά μετά από επτά λεπτά επιστρέφει με τους βοηθούς στον αγωνιστικό χώρο και ο αγώνας συνεχίζεται.
90+ Ο Αναγνωστάκης από κοντά σουτάρει για γκολ αλλά ο Πλατιάς του λέει «όχι»

Ευβοϊκός Γουβών: (Ανέστης Χ)
Πλατιάς, Νικολέρης (46΄ Τσούτσικας), Σελίμης Ν, Σελίμης Δ, Μαργέτης, Γιάγκος, Μπουλουγούρης, Τουρέ, Σελίμης Ν (53΄ Ανέστης Χ), Μπερμπεράι, Ιωσήφ.

Α.Ο. Ωρεών: (Γουρνάς)
Μαυρούτσικος Δ, Τζαφεράι, Σταματονικολός, Τριανταφύλλου, Βασιλείου, Καραπάνος, Μούστος,
Μαυρούτσικος Ι Φ, Αναγνωστάκης, Λαμπρόπουλος (90+΄ Πατσαρούχας), Καπλανάι.

Διαιτητής: Βρακάς
Βοηθοί: Κοτταρά – Ιωάννου