Νίκη τίτλου! Απόλλων Ερέτριας Ολυμπιακός Χαλκίδος 2-1

Ντέρμπι με όλη την σημασία της λέξεως έγινε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Ερέτρια,όπου ο τοπικός Απόλλων πήρε σημαντική νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό Χαλκίδος. Το παιχνίδι ξεκίνησε με αμυντικούς προσανατολισμούς από τις δυο ομάδες.Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήταν για τους ερυθρόλευκους, όταν στο 22΄ο Σκριβάνος μέσα στην περιοχή και από καλή θέση απέναντι από τον Σακή άργησε χαρακτηριστικά και τον έκοψαν οι αμυντικοί.

Δεκαπέντε λεπτά αργότερα και στο 37΄ειχαμε το γκολ για τον Απόλλων της Ερέτρια,  ο Παριανός έδωσε πάσα στον Τόρα αυτός από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει και να κάνει το 1-0.Στο 40΄ειχαμε την φάση του αγώνα που θα μπορούσε ο Ολυμπιακός να απαντήσει στο γκολ του Τόρα, όταν ο Βεζυρτζόγλου ξέφυγε ωραία από τους αμυντικούς και βγήκε απέναντι από τον Σακή, προσπάθησε να τον αποφύγει όμως ο ταλαντούχος τερματοφύλακας της Ερέτρια έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε την μπάλα.Το ημίχρονο τελείωσε με ένα ωραίο σουτ του Σταματάκου στο 42΄να αποκρούει ο Ευαγγελινός σε κόρνερ.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τη ομάδα της Ερέτριας αφού στο 47΄ο Μπασινάς έδωσε πάσα στον ξεχασμένο από τους αμυντικούς Τόρα, αυτός δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει για δεύτερη φορά το Ευαγγελινό και να κάνει το 2-0.Ο κύριος Τσιμηχόδημος βλέποντας το  εις βάρος  σκορ για την ομάδα του προσπάθησε να απαντήσει με κάποιες αλλαγές, μια από αυτές ο Βάρκας στο 80΄μειωσε το σκορ σε 2-1 .Στα τελευταία λεπτά και ενώ ο Ολυμπιακός ειχε βγει μπροστά για να ισοφαρίσει, στο 90΄ο Σταματάκος βγήκε μόνος απέναντι από τον Ευαγγελινό όμως ο τερματοφύλακας των ερυθρολευκων ειπε ''οχι'' σώζοντας την ομάδα του.Με την νίκη αυτή η ομάδα της Ερέτριας είναι μόνη πρώτη στην βαθμολογικό πίνακα της Α1 κατηγορίας με 44 βαθμούς και οδηγεί την κούρσα.Καλή η διαιτησία Κασομούλη, Φίλου,Ρουμπή.