Με 4 γκολ αποχαιρέτησε η Εν. Ιστιαίας μέσα στην Σκύρο το 2014

Με 25λεπτη καθυστέρηση ξεκίνησε ο αγώνας στο Νησί και ο λόγος ήταν ότι ο ένας βοηθός δεν εξασφάλισε άδεια αφού υπηρετεί στην Σκύρο και οι δυο ομάδες συμφώνησαν να διεξαχθεί ο αγώνας με έναν βοηθό.
Μοιρασμένος ξεκίνησε ο αγώνας με παιχνίδι κέντρου και στο 27'  Ένωση Ιστιαίας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με σκόρερ τον β. Ανέστη ο οποίος δέχθηκε μπαλιά και από κοντά πλάσαρε τον Γιαλό ανοίγοντας το σκορ 0-1.
Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο για την συνέχεια και με δύο γκολ στο τέλος του πρώτου μέρους εκμεταλλευόμενοι λάθη των αμυντικών της Σκύρου πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 0-3.
Στο 41' ο Χρ Ανέστης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0-2.
Τρία λεπτά αργότερα στο 44' ο Τούσερτ  τριπλασίασε τα τέρματα της Ένωσης Ισταίας 0-3 που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη έπεσε ο ρυθμός του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να έχουν την σιγουριά του υπέρ τους σκορ ενώ οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν νευρικοί στο πρώτο εικοσάλεπτο της επανάληψης.
Στο 67' η ομάδα της Ιστιαίας έκανε τέσσερα τα τέρματα της δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην εκτός έδρας νίκη της με σκόρερ τον  Χρ Ανέστη 0-4 Ο που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.
Ευχόμενοι καλή χρονιά αποχώρησαν οι παίκτες και των δυο ομάδων από τον αγωνιστικό χώρο.