Σαν σήμερα 29 Απριλίου 2017: Ανανέωσε το ραντεβού με τους μεγάλους ο Όλυμπος

Με εξαιρετική εμφάνιση στην επανάληψη ο Όλυμπος Γυμνού επικράτησε με 4-2 του Α.Ο.Ν.Α. και με τη νίκη του αυτή σώθηκε και μαθηματικά.
Οι Γυμνιώτες με τον Γ.Κρόκο στον πάγκο πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις παίρνοντας τις νίκες που χρειάζονταν  στην έδρα του ανανεώνοντας το ραντεβού για την επόμενη χρονιά στην Α΄ κατηγορία.
Οι γηπεδούχοι στο σημερινό παιχνίδι χρειάζονταν το τρίποντο και αυτό πρόσθεσε άγχος στους νεαρούς παίχτες του Ολύμπου.
Ο Α.Ο.Ν.Α. εκμεταλλεύτηκε το γεγονός αυτό  και προηγήθηκε στο 23΄ με πλασέ του Γκέκα έπειτα από πάσα του Κηρύκου.
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο απειλώντας σε 1-2 περιπτώσεις και για δεύτερο γκολ.
Ο Όλυμπος έφθασε κοντά στην ισοφάριση στο 38΄ το σουτ του Αργύρη έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί της Αρτάκης.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 48΄ με πλασέ του Α.Κοτρογιάννη.
Δέκα λεπτά αργότερα ο Κηρύκος με δυνατό σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής έβαλε τον Όλυμπο μπροστά στο σκορ.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί  και στο 78΄ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Κοτρογιάννη ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-1.
Η Αρτάκη μείωσε σε 3-2 στο 81΄ με τον Κονόμι να εκμεταλλεύεται σύγχυση στα καρέ του Όλυμπου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.
Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη μαζί και την παραμονή στο 86΄ με πλασέ του Ντούρμα που εκμεταλλεύτηκε καλοζυγισμένη σέντρα του Σταματούκου.