Άτυχος ο Γυμναστικός ηττήθηκε στο Ρέθυμνο 73-83

Στις λεπτομέρειες ο Γυμναστικός γνώρισε την ήττα μέσα στο Ρέςθυμνο με 73-83, με την ομάδα της Κύμης να χάνει στο τέλος την μάχη με δύο αντιαθλητικά φάουλ που έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν ,στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές βοήθειες προσέφεραν οι Άρμστεντ και Γκούντγουιν (8 ριμπάουντ) με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους εξαιρετικός ήταν ο Κάιζερ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από 12 είχαν οι ΜακΦάντεν και Μανωλόπουλος.

Στην πρώτη περίοδο, αν και ο Γυμναστικός κατάφερε να προηγηθεί με  μια διαφορά έξι πόντων (4-10 στο 4΄), οι γηπεδούχοι κατάφεραν λίγο αργότερα να φτάσουν στην ισοφάριση με καλάθι του Άρμστεντ (13-13) και αργότερα να περάσουν μπροστά με τον ΜακΓκί (13-15, 3:31 για το τέλος της). Στη συνέχεια υπήρξαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ, όμως το Ρέθυμνο με δίποντο του Γιαννόπουλου στο τέλος της πήρε «κεφάλι» στο (23-22).

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Κρητικοί με ένα σερί 6-0 έφτασαν τη διαφορά στους επτά πόντους (29-22), όμως η ομάδα της Εύβοιας με μπροστάρη τον Κάιζερ μείωσε στον πόντο (29-28), πέντε λεπτά για την ανάπαυλα. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά, με το Ρέθυμνο να αποκτά προβάδισμα ενός πόντου (40-39) με δύο βολές του Μούντι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό του δεύτερου μέρους, όμως με ένα σερί 8-0 οι Κύμη κατάφερε να κάνει το 47-44, 47-52, 4:42 για το τέλος του. Το Ρέθυμνο στη συνέχεια αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 54-52, με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Γιαννόπουλο και Άρμστεντ. Εν τέλει, μετά τα 3/4 της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά πέντε πόντων (59-54).
Στην τελευταία περίοδο, το Ρέθυμνο κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά και να φτάσει στην τελική επικράτηση με 83-73.
Τα δεκάλεπτα: 23-22, 40-39, 59-54, 83-73