Σαν σήμερα 15 Απριλίου 2018: Με 3-1 επικράτησε η Προποντίδα της Αθλόπολις

Η Προποντίδα επικράτησε της Αθλόπολις με 3-1 στο Πάρκο του Λαού έχοντας στον πάγκο τον Γεραντώνη Σ. μετά την αποχώρηση του Δ.Ακριτίδη.
Μετά την ήττα των φιλοξενούμενων δυσκολεύει η υπόθεση παραμονή καθώς παρέμειναν στην ουρά της βαθμολογίας.
Οι νεαροί της Μπάρτσα από την πλευρά τους στην επανάληψη κυρίως ανέβασαν την αποδοσή τους αποδίδοντας κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο.
Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η παρουσία του Δ.Καραγιάννη κάτω από τα δοκάρια της Προποντίδας καθώς και η συνύπαρξη πατέρα και υιού Γεωργαντόπουλου στην εντεκάδα της Αθλόπολις.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το καλημέρα  στο 5΄ με πλασέ του Νιάφα ο οποίος πήρε το ριμπάουντ έπειτα από απόκρουση του Τσίμπου.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 15΄ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Πατερίτσα.
Με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά στο 30΄ ο Τσίμπος πρόλαβε τον Ζουρμπούλη Χ. που ήταν έτοιμος να πλασάρει.
Η Αθλόπολις έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 35΄ με το πλασέ του Πατερίτσα να βρίσκει σε πόδι αμυντικού και να φεύγει κόρνερ.
Στην επανάληψη η Προποντίδα πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 60΄ με πλασέ του Ζουρμπούλη.
Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη στο 85΄ με τον Τσιαμπαλή να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τσίμπο.